Zdraví

Průlom v transplantacích orgánů

Samuel Strobel ze Stanford University of Medicine již čtvrt století vyvíjí metodu transplantace, která umožní bezproblémové přijetí orgánu do nového těla. Nyní se podařil průlom.

Shoda orgánů s tělem není nikdy dokonalá. Dosud se musely před i po operaci pacientovi ordinovat léky na potlačení imunitního systému. To proto, že imunitní systém mohl na nové orgány nepříznivě reagovat, nebo dokonce zaútočit. Záměrné oslabování schopnosti imunity s sebou také přinášelo různá rizika. Nejenže léky mohou časem orgán poškozovat, ale snížená obranyschopnost není přizpůsobená adekvátně reagovat na proniknutí virů a bakterií do těla. A co víc – případné vznikající nádory mohou bez většího nebezpečí v těle bujet.

Nová metoda se po úspěšných testech na zvířatech začala pokusně aplikovat i na lidi. To přineslo štěstí Larrymu Kowalskemu. Narodil se s jednou ledvinou, a ta mu ve čtyřiceti sedmi letech také vypověděla službu. Jeho bratr se uvolil, že mu daruje svou. Nejdříve Larrymu narušili ozařováním a léky jeho imunitní systém. Poté mu transplantovali ledvinu a zároveň s ní implantovali buňky bratrovy kostní dřeně. Ta se v Larryho těle uchytila a pomohla vytvořit prostředí, které pro transplantovaný orgán není cizí. Po třech měsících mohl Kowalski do zaměstnání a do půl roku přestal užívat i jakékoliv podpůrné léky.

Záhadou pro lékaře zůstává, že se pacientům netvoří v kostní dřeni buňky dárce, dokonce po krátké době z těla zmizí úplně, ale dokáží vytvořit k novému orgánu toleranci, která přetrvává.

 

 

 

   
28.01.2008 - Zdraví - autor: Michal Chalupa

Komentáře:

 1. avatar
  [4] delfi.na [*]

  To jsou věci ...

  superkarma: 0 29.01.2008, 09:21:33
 2. avatar
  [3] janatka [*]

  Doktoři jsou někdy machři.Smekám klobouk.

  superkarma: 0 28.01.2008, 18:13:58
 3. avatar
  [2] Dickie [*]

  sice nejsem lékař, ale taky pro mě zůstává záhadou, že se pacienti netvoří v kostní dřeni...

  superkarma: 0 28.01.2008, 17:43:08
 4. avatar
  [1] ginile [*]

  Zajimavy clanecek,neco podobneho bylo v televizi, kdyz se kocce zmenila po transplantaci krevni skupina z 0+ na 0-, a taky uz nema problemy s prijmutim organu

  co mi tu ale chybi je zdroj , mily pane Chalupo prosim neprebirejte spatne vlastnosti od pani Sramkove

  superkarma: 0 28.01.2008, 17:13:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme