Milá redakce,

když děti lžou, tak je to samozřejmě problém, někdy ale může způsobit mnohem větší malér v rodině, když děti mluví pravdu.

Moje kolegyně mi jednou vyprávěla fantastický příběh svého dědy. Byl (vlastně pořád ještě je) to velký štramák, ženským se líbil. Jeho žena ale v poměrně mladém věku těžce onemocněla. Nevím, co přesně jí bylo, vůbec prý ale nechodila ven a děda se o ni obětavě straral a byl na ni hrozně hodný. Nikdo netušil, že má celá léta tajnou přítelkyni, velkou lásku, se kterou se scházívá v jejím bytě. Kdyby byla babička zdravá, možná by se i rozvedl, ale takhle to nepřícházelo v úvahu.

Několikrát se stalo, že dostal děda mojí kolegyni jako malou, čtyřletou nebo pětiletou holčičku na starost, aby ji vzal na procházku. Takže chodili tu na Petřín, tu do ZOO, a děda využíval téhle příležitosti a bral si s sebou svoji přítelkyni. Myslel si, že je vnučka ještě moc malá, aby se nad tím nějak pozastavovala. Když se pak maminka večer při koupání dcerušky vyptávala, kde s dědou byli a jak se měli, vyprávěla moje kolegyně bezelstně o "tetě Věrušce", jak hezky voní a jak se pěkně směje... Protože ale patřila k dětem, které rády fantazírují, nejen že jí nikdo nevěřil, ale ještě dostala od mamky za své "výmysly" na zadek. Dodnes prý cítí tu nespravedlnost, když jednou taky mluvila čistou pravdu, a ještě za ni dostala naplácáno.

Když trochu povyrostla, pochopila, jak to s "tetou Věruškou" asi bylo, ale měla dost rozumu, aby z lásky k dědovi i k babičce držela jazyk za zuby. Celý příběh má nečekanou pointu: před třemi lety nemocná babička zemřela a krátce nato, po uplynutí smutku, se děda s Věruškou oženil. Ženichovi bylo 76 let, nevěstě jen o pár let míň. Moje kolegyně byla na svatbě jedním z nejčestnějších hostů... Legrační ovšem bylo, že většina členů rodiny se teprve ze svatebního oznámení dozvěděla o Veruščině existenci.
Ilona


Děkujeme za krásný příběh. Život někdy napíše takové scénáře, že by to někdo mohl označit za červenou knihovnu... kdyby to nebyla pravda.

Pište dál, knížka o první pomoci u dětí čeká!

Reklama