Jmeniny neboli svátek jména. Slaví ho jen Pepíci, nebo i my ostatní? Líbí se vám vaše jméno a dostáváte v den svých jmenin i nějaký ten dáreček, nebo naopak, dáváte nějakou maličkost i jiným, kteří mají svátek?

Jmeniny jsou oproti narozeninám svátkem tak trochu opomíjeným, tolik se neprožívají. Je to škoda, protože narození dítěte je přece stejně slavná událost jako jeho pojmenování, obzvlášť když je prováděno formou křtu.

svátek

Rodiče svým dětem vybírají jména s láskou, většinou už dlouho dopředu, už při prvním zjištění, že jsou budoucí maminky v jiném stavu.

Karlíček, Markétka, Josífek, Terezka, Tomášek, Janička… každé jméno má své opodstatnění. Ať už dědičné, z úcty k někomu, koho si vážíme, anebo třeba jenom proto, že se nám líbí.

Malým dětem jejich jmeniny ještě připomínáme, ale co my dospělí? Udržujeme tradici blahopřání? Pošleme alespoň sms, nebo většinou zapomeneme? Anebo pokládáme svátek jména za naprosto nepodstatný?

Naše dcera svátek nemá

Prozradil mi kalendář, že svůj svátek dneska máš. Takovéto přáníčko nemohu například nikdy říct naší dceři. Jmenuje se po tatínkovi - Vladimíra a její jméno v kalendáři, nevím z jakého důvodu, není. (Hlavně, že je tam Vladěna.) No, nevadí, kytičku dostává na Vladimíra.  
U nás doma i v blízkém rodinném kruhu jmeniny držíme. Žádné velké dary, ale vzpomeneme si. Pošleme dnes už tolik nepopulární pohlednici s veršíkem, ti, co jsou nablízku, dostanou i malý dáreček.

Stejně tak držíme jmeniny i tady v redakci. Dáváme tak najevo, že tady nesedí pan (paní) Nikdo, ale někdo, kdo má své jméno, a ať už se mu líbí, nebo ne, rodiče mu ho vybírali určitě s láskou.

Tak jako mně a mojí sestře Jindřišce, která má svátek právě dnes, a já jí tímto posílám malou gratulaci. (Dáreček je na cestě. :))

Téma dnešního dne: Slavíte jmeniny?

  • A nemusí jít o žádné okázalé oslavy, stačí jen, jestli si vzpomenete.
  • Anebo častěji zapomenete?
  • Nejen na ty svoje, ale i na jmeniny vašich blízkých.
  • Líbí se vám vaše jméno?
  • Proč si myslíte, že vám rodiče vybrali právě toto jméno?
  • A na základě čeho jste vybírali jména pro své děti?
  • A slavíte s nimi jejich jmeniny?
  • Slavíte ty vaše?

O jmeninách aneb svátku jména pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměníme pěkným dárkem: kosmetikou od firmy Avon / sadu pleťových krémů Anew Reversalist

kremy

Reklama