.

Provětrejte své pohorky i v zimě

Cestování

Provětrejte své pohorky i v zimě

Ten, kdo rád poznává přírodu i památky, nezahálí ani v zimě. Kdo jednou propadne turistice, nehraje pro něj počasí žádnou roli. Jak si užít “turistování” i v zimě, to se dozvíme od Luboše Němečka ze sekretariátu Klubu českých turistů.

Turisté již sice pomyslně uzavřeli tuto sezónu “Puchýřovou akcí” (link), ale ti praví a kovaní nezahálejí ani v zimě. A upřímně řečeno, i ti sváteční turisté, kteří vyrážejí na procházky při zimních dovolených věnovaných lyžařským sportům, si mohou vychutnat zimní přírodu.

Je třeba jenom vědět, jak na to.

Co si oblékneme, co obujeme a co si sebou do zimní přírody rozhodně vezmeme? A když se už ptáme na ta pozitiva, zmíníme se i o tom, čeho se rozhodně dopouštět nemáme.

Dnes již zřejmě málokdo vyráží na turistické pochody v pohorkách, jsou pohodlnější botky. Jak se nejlépe do sněhu a zimy obout?

V dnešní době je na trhu velmi široký výběr vhodné zimní obuvi, která je lehká, přitom dostatečně teplá a hlavně dokáže dlouhodobě nepropouštět vlhkost. Určitě je jistější nakupovat ve značkových prodejnách, protože u bot z tržnice hrozí, že se nám třeba rozlepí už při prvním výletu a vy budete mít k nejbližší civilizaci několik kilometrů. Jinak platí stejné pravidlo jako u kterékoli obuvi na výlety. Nikdy nechoďte na delší túry v nových, neprošlápnutých botách.

Před uskutečněním plánovaného výletu myslete též na oblečení. Rozhodně doma zanechte různé módní kousky, které sice oslní modrookého blondýna na baru, ale při procházce zimní přírodou vám budou k ničemu. Jak se do zimní přírody správně obléci?

Tady je dobré připomenout starou osvědčenou pravdu. Silný svetr a hodně teplá bunda jsou sice výborné, ale mnohem výhodnější je více vrstev lehčího oblečení, protože pak je můžeme odkládat nebo naopak oblékat podle potřeby. Neměli bychom určitě zapomínat na rukavice a nějakou pokrývku hlavy. Nikdy se nesmíme oblékat podle toho, jak je právě venku. I když svítí sluníčko a taje sníh, během chvilky se může strhnout fujavice a my, pokud jsme nedostatečně oblečeni pořádně vymrzneme. A to v tom lepším případě, můžeme dopadnout i daleko hůř.

V zimě se málokdy vydáváme na celodenní výlety, ale pokud si již takovou trasu naplánujete, myslete na to, že jíst i pít se musí a že případný pobyt v teple nezaškodí. Na cestu na posilněnou přibalte rychlý zdroj energie – tabulku čokolády, sušenku. K pití si udělejte oslazený čaj, ale rum si raději nechte na večerní posezení u krbu.
Co přibalit na posilněnou?

Jak už jste řekla. Nejrychleji se nám vrátí síly po rychle působících zdrojích energie, tedy po sladkostech. Výborná je čokoláda, ale stačí i kostky cukru. Pití v termosce by opravdu nemělo obsahovat alkohol, protože ten sice dodává síly, ale je nesmírně zrádný. Snižuje naše rozhodovací schopnosti a my pak jsme ochotni více riskovat. A v zimě není nic nebezpečnějšího než přecenit svoje schopnosti.

Než se vydáte na pochod, projděte si trasu večer na mapě – spočítáte si kilometry i převýšení. Podle toho můžete délku i náročnost trasy přizpůsobit svým možnostem – myslete na to, že po Vás nikdo nechce super výkony a že nemá cenu přepínat síly. Mohlo by vás to stát zdraví, nebo dokonce i život.

Podle čeho se orientuje v zimní přírodě? Ne každý má u sebe buzolu či ručičkové hodinky…

Tuhle otázku slyším nerad. V zimě totiž vůbec nedoporučuju vycházet nebo vyjíždět na běžkách do neznámé krajiny, do míst, kde chybí turistické značení. Nesmíme zapomínat, že během okamžiku se může rozpoutat sněhová bouře a my neuvidíme na krok. V tu chvíli lehko podlehneme zmatkům, i když máme cestu přesně naplánovanou a prostudovanou do posledního kilometru. Natož, když jsme tak lehkomyslní a jdeme se jen tak bez cíle projít do lesa v krajině, kterou neznáme. Nelze se ani spoléhat, že všude trefíme, když přece krajinu známe z léta. Věřte, že sněhová pokrývka ji změní k nepoznání. A co se týče orientace v zimní přírodě? Nezbývá mi, než konstatovat, že jediné spolehlivé je turistické značení.

A jednu radu na závěr: Dříve než se kamkoliv vydáte, myslete především na návrat!

A s turistickým pozdravem ZDRÁVI DOŠLI se s vámi loučí

   
18.01.2005 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. [4] Rikina [*]

  Vivian: jednak ty rady zajisté neplatí jen pro letošek, nýbrž i pro příští roky, jednak na horách sníh je, a docela dost. Pojmem zimní příroda se totiž většinou nemyslí Stromovka...

  superkarma: 0 19.01.2005, 14:29:22
 2. avatar
  [3] Vivian [*]

  (naopak nižším GI)

  superkarma: 0 18.01.2005, 18:40:01
 3. avatar
  [2] Vivian [*]

  Rikina: no snad ještě letos nějaký napadne

  Jinak bych si trochu dovolila protestovat proti těm kostkám cukru (a vůbec cukrovinkám) coby zdroji energie, protože tady platí "rychle nabyl, rychle pozbyl", hladina cukru v krvi nám sice rychle stoupne, ale zanedlouho stejně rychle klesne a obvykle ještě níž, než byla, takže člověk na sobě snadno pocítí nepříjemné příznaky hypoglykémie (zrovna včera jsem to otestovala na vlastní kůži, a to nebyl cukr, ale rohlík) - ještě větší hlad, třes a slabost končetin, mdloby... to je na cestách opravdu "příjemné"
  Takže na cesty si beru spíš potraviny s vyšším GI a rozhodně po takovém "zdroji energie" nesahám až ve chvíli, kdy hlady nevidím, takže mi nevadí, pokud se zmíněná energie dostaví o chvilku déle.

  superkarma: 0 18.01.2005, 18:39:11
 4. [1] Rikina [*]

  No jo, je to tak, pán z Klubu turistů ví, co říká. Ještě bych dodala, že ve sněhu se chodí pomaleji, čili, když vím, že za určitou dobu ujdu 10 km, v zimě a ve sněhu to bude trvat cca o polovinu déle. Méně zkušeným chodcům i víc. Prostě plánovat trasy s ohledem na krátký den, a menší rychlost pohybu. A nechodit pěšky po běžkařských trasách - rozšlapete jim stopu, a to se nedělá. Když už to jinou cestou nejde, tak aspoň jít vedle běžecké stopy, první prošlapává cestu, ostatní jdou za ním v jeho stopách.

  superkarma: 0 18.01.2005, 14:15:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme