píše naše čtenářka Hana, křtěná Květa a vzpomíná na křest vnuka, který proběhl v katolickém kostele. Od té doby na křtinách nebyla, své dvě dcery nepokřtila a do kostela také nechodí.

Dobrý den, začnu trochu ze široka. Můj rodný list z roku 1949 se oficiálně jmenuje Rodný a křestní list a vystavil mi ho Farní úřad církve československé. Křtil mě farář a za kmotru mi byla teta. Mám tedy dvě křestní jména, jedno je Hana a druhé, po tetě Květa.

Pikantní na tom je, že moje tchýně to má přesně naopak, sama je Květa a kmotru měla Hanu. Křtem jsem se stala členkou Církve československé, aniž bych to tušila. Jakmile jsem trochu povyrostla, dostávala jsem každý rok v den narozenin blahopřání od paní farářky.

Tak jsem se jednou vypravila do kostela, který ani jako kostel nevypadal. Ale prý je tahle církev hodně skromná a chudá. Na mše jsem nechodila, jen jsem občas poslala peníze tu na nové varhany, jindy na novou střechu svatostánku. Nakonec jsem z církve vystoupila, protože k víře jsem nějak nenašla cestu.

Moje dvě dcery pokřtěné nejsou, ale vnuka to před dvaceti lety neminulo. Tchýně mé dcery je katolička a každou neděli tráví v kostele. A protože to byl první vnuk, byly křtiny takřka povinné. A mě zase docela zajímalo, jak to probíhá u konkurence. Obřad se konal v nádherném kostele, vedl ho farář se svým pomocníkem. Nad dítětem vedl dost dlouhou řeč, kropil ho svěcenou vodou a my málem zmrzli. Po obřadu  byla oslava doma a je zvykem, že kmotr nebo kmotra dá dítěti cenný dárek. Většinou to bývá zlatý řetízek nebo zlatá mince. Křest se koná nejdříve po šestinedělí, potom už na věku nezáleží.

Od té doby uplynulo už 20 let, vnuk je na vysoké škole, nikdo z nás / krom zmíněné tchýně/ do kostela nechodíme a ani neznám nikoho v okolí, kdo by v dnešní době křtiny pořádal.

Hana, Květa

k fotkám : matka, starší dcera,  je ta baculatější vlevo, kmotra je mladší dcera, otec je vpravo

j

h

Milá Hano, Květo, jste dnes první pokřtěná, která poslal příspěvek. Děkuji

Dana, Marie Haklová

Text nebyl redakčně upraven

Jak se díváte na křtiny vy, milé ženy-in?

  • Myslíte si, že je to v dnešní době už přežitek? K čemu je to naopak dobré?
  • Je podle vás potřebné vychovávat děti ve víře?
  • Jak se díváte na lidi, kteří nechají své dítě pokřtít? Jsou ve vašich očích za podivíny? Nebo je spíš obdivujete?
  • Jak se díváte na víru jako takovou? Je v dnešní době potřebná, nebo už ji považujete za zbytečnou?
  • Jste samy pokřtěné? Pokřtily jste své děti? Co jste pro to musely udělat?
  • Rozhodly jste se tak dobrovolně, nebo pod tlakem okolností?
  • Pocházíte z věřící rodiny? Co vám to dalo? Čím vás to naopak omezilo?
  • Chodíte do kostela? Jak často?

Napište nám svoje názory, podělte se o osobní zkušenosti.

Na vaše příspěvky se moc těšíme na adrese:  redakce@zena-in.cz

Na co se můžete těšit vy za svůj příspěvek?

Za svůj příspěvek můžete získat půvabnou knížku Zdeňka Svěráka Po strništi bos

n

Reklama