.

Protikuřácký zákon míří do druhého čtení. V případě přijetí bude Česko jednou z nejpřísnějších zemí v EU

Novinky

Protikuřácký zákon míří do druhého čtení. V případě přijetí bude Česko jednou z nejpřísnějších zemí v EU

V České republice je téměř 2,5 milionu kuřáků. Za jeden rok vykouří přes 21 miliard cigaret. Z nich na spotřební dani přiteče do státního rozpočtu téměř 50 miliard korun. Stát se přesto užívání tabákových výrobků snaží omezit, úplně zakázat je chce ve všech provozovnách stravovacích služeb, tedy nejenom v restauracích, ale i barech a kavárnách. Podporu má ale jen u 37 procent Čechů.

Protikuřácký zákon by se měl do druhého čtení v Poslanecké sněmovně České republiky dostat v průběhu března. Celých 65 procent Čechů je ale pro zmírnění navrhovaného zákona a podle odborníků se jej dočkají. „K původnímu návrhu zákona je v současné době předložena řada pozměňovacích návrhů. Předmětem několika z nich je zmírnění navrhovaného absolutního zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb. Navrhováno je například zřízení zcela stavebně oddělených prostor, kde by bylo kouření povoleno, popřípadě zřízení kuřáckých prostor bez obsluhy, a dalších výjimek, které byly vypracovány podle zahraničních právních úprav. Pokud by byl zákon přijat v původním znění, Česká republika by se stala jednou z mála zemí Evropské unie, kde by platil absolutní zákaz kouření v provozovnách stravovacích služeb,“ popsal Pavel Fráňa z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

cigarety

Úplný zákaz cigaret v restauracích podporuje 37 procent Čechů. Protikuřácký zákon se ale nevěnuje pouze otázce cigaret v restauracích. Regulovat by měl i elektronické cigarety nebo kouření na veřejných prostranstvích.

Návrh zákona počítá například i s tím, že

 • obec může vyhláškou zakázat kouření na akci, je-li přístupná osobám mladším 18 let.
 • kouření může zakázat i na veřejném prostranství v blízkosti školy, školského zařízení nebo jiného prostoru vyhrazeného pro aktivity dětí mladších 18 let.
 • zákaz kouření se podle návrhu zákona týká i užívání elektronických cigaret
 • restaurace bude muset mít jeden nealkoholický nápoj levnější než nejlevnější nabízený alkoholický nápoj stejného objemu.

Pokud zákon projde, za jeho porušování hrozí pokuty majitelům restaurací i hostům. „Hostům hrozí v případě porušení zákazu kouření sankce až pět tisíc korun, provozovateli restaurace až desetinásobek. Obecně však platí, že za porušení zákazu kouření v provozovnách stravovacích služeb ze strany provozovatele mu nelze spolu s pokutou uložit zákaz činnosti,“řekl Pavel Fráňa.   

Už nyní je v Česku kolem tří tisíc zcela nekuřáckých restaurací. Nejvíc jich je ve velkých městech. Existenci klasických vesnických „čtyřek“ může přijetí zákona výrazně ohrozit. „Předpokládám, že zákon projde v pragmatické podobě a najde takové řešení, které uspokojí kuřáky i nekuřáky a nebude likvidační pro majitele provozoven stravovacích zařízení, a to zejména mimo velkoměsta,“ řekl Pavel Fráňa.

Objevila se řada informací, že pokud nebude protikuřácký zákon přijat do 20. května 2016, hrozí České republice několikamilionové sankce. Česku ale žádné pokuty ze strany Evropské unie nehrozí.“Zákon, který má platit od 20. května tohoto roku, je transpozicí směrnice 2014/40/EU do národní legislativy. Zabývá se primárně vzhledem a velikostí zdravotních varování na krabičkách tabákových výrobků. Ty se zvyšují na 65 procent plochy obalu, zakazují se cigarety s příchutí a podobně. Evropská unie v žádném případě neukládá České republice povinnost přijmout protikuřácký zákon v navrhovaném znění, když sama směrnice 2014/40/EU úpravu kuřáckých a nekuřáckých prostorů v členských státech EU neřeší,“dodal Pavel Fráňa.

   
24.02.2016 - Redakční novinky - autor: Kristina Vodičková

Komentáře:

 1. [8] Petra76 [*]

  hyenka — #5přesně tak Sml67

  superkarma: 0 01.03.2016, 09:22:55
 2. [7] Petra76 [*]

  cilani — #4Přesně to jsem měla na mysli, mluvíš, tedy píšeš, mi z duše Sml16!

  superkarma: 0 01.03.2016, 09:21:08
 3. avatar
  [6] Davidek [*]

  hezké ilustrační foto Sml67

  superkarma: 0 24.02.2016, 20:43:25
 4. avatar
  [5] hyenka [*]

  Petra76 — #3Jsem, a vždy jsem byla nekuřák, ale do baru a venkovské hospody ti kuřáci patří. Jsem pro oddělené prostory, případně rozdělení celých restaurací na kuřácké a nekuřácké podniky. Spíš mi hodně vadí třeba kouření na zastávkách MHD (už mi tam někdo propálil nový kabát), nebo nesnáším kuřáky na koupališti (ale i tam jsem pro kuřácký koutek, proč ne). Tohle mi přijde tak trochu jako hon na čarodějnice.

  1. na komentář reaguje Petra76 — #8
  superkarma: 0 24.02.2016, 15:03:49
 5. [4] cilani [*]

  Petra76 — #3chtěla jsem odpovědět, dala jsem karmu, trochu error, ale vlastně s tebou souhlasím. Jen jsem chtěla dodat, že přítel je nekuřák a přesto nesouhlasí se zákonem. Já jsem kuřák, takže zaujatá, tak se nevyjadřuji.. Sml16 Ale s těmi nevychovanými dětmi mám bohaté zkušenosti. Máme tady úžasnou hospůdku s venkovním koutkem pro děti. Přesto se v létě pravidelně stává, že rodiče si sedí venku, pijí, dětí si nevšímají a ty lítají jak pominuté po hospodě, číšníkům pod nohama (už jsme kolikrát byli svědky toho, že jen tak tak na to děcko nevylili co nesli, když jim vlítlo pod nohy). Většinou to skončilo tak, že mi bouchly nervy a děcka jsem z hodpody poslala ven za rodiči, ať mi neječí za hlavou (to fakt nesnáším). Jednou nakráčela nasraná matinka do hospody, kdo si to dovolil jejího miláčka vyhnat. Seřvalo nás ji tam více hostů.. Stejně se tvářila ukřivděně.

  1. na komentář reaguje Petra76 — #7
  superkarma: 3 24.02.2016, 13:10:19
 6. [3] Petra76 [*]

  Kdo je kuřák, upřednostní kuřácký provoz, nekuřák zase nekuřácké provozovny. Mně osobně daleko více vadí nevychovaní, otravní spratci a jejich matky, které si v klidu popíjejí kávičky a své potomky neusměrní!

  1. na komentář reaguje cilani — #4
  2. na komentář reaguje hyenka — #5
  superkarma: 5 24.02.2016, 12:56:23
 7. [2] tetička25 [*]

  To nikdy neschválí, pro vládu mají přednost ty miliardy z daní a příjmy tabákového průmyslu než zdraví lidí.

  superkarma: 0 24.02.2016, 12:49:32
 8. avatar
  [1] marianaant [*]

  Jsem skalní nekuřák, ale myslím si že to těch takzvaných čtyřek a venkovských hospod ta cigareta patří, už teď vzhledem k ceně piva těch hostů tam moc není a po přijetí tohoto nekuřáckého zákona ty hospody zajdou na úbytě.Sml22Sml22

  superkarma: 5 24.02.2016, 12:49:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme