Bulvár

Proti epidemiím: Nová očkování!


Obava ze žloutenky zasáhla v minulých dnech snad každého. Často se v souvislosti s ní skloňovalo slovo epidemie. To však podle hygieniků není na místě. Situace prý není tak vážná.

Je pravdou, že jen za minulý týden bylo evidováno více pacientů s hepatitidou než za celý minulý rok. To je však způsobeno spíše tím, že „nemoc špinavých rukou“ se Česku loni vyhýbala obloukem.

 

A nedá se ani popřít, že statistiky hovoří o nejhorší situaci za posledních devět let. Od začátku roku až do 28. září se v celém Česku nakazilo žloutenkou typu A celkem 602 lidí. Nejvíc v hlavním městě – 346. Loni přitom žloutenkou trpělo 128 lidí.

 

Kromě Prahy a přilehlých okresů Praha-východ a Praha-západ jsou ohniska nákazy v okresech Kolín, Pardubice, Olomouc a Frýdek-Místek.

 

Podle hlavního hygienika Michaela Víta může počet nakažených narůst do tisícovky během dvou týdnů, pak ale očekává pokles. „Pokles očekáváme nejpozději začátkem listopadu,“ řekl. A důrazně odmítl, že by šlo o epidemii. „Situace není klidná, hlavně v Praze a ve středních Čechách, určitě ale není kritická,“ dodal.

 

„Do včerejšího dne bylo zaznamenáno 602 případů,“ konstatoval hlavní hygienik Michael Vít. „Situace je opravdu nepříznivá, ale nikoli kritická,“ zdůraznil s tím, že by rád zastavil možnou paniku. „Není k ní důvod,“  opakoval. Přesto ale dodal, že nárůst počtu nemocných bude pokračovat až do listopadu.

 

Hlavní hygienik také představil plán ministerstva zdravotnictví zavést plošné dobrovolné očkování malých dětí proti pneumokokovým nákazám. Rozhodnutí však bude záviset na rodičích. Vakcínu by však místo nich platily pojišťovny.

 

Nově by měly být očkovány také děti ve věku kolem 11 let proti černému kašli. „Odborné analýzy ukazují vzestup tohoto onemocnění u teenagerů. Ten způsobuje především nedostatek protilátek v organismu dítěte z prvního očkování v raném dětství,“ řekl Vít.

 

Plán se bude moci realizovat už od ledna 2009, pokud ovšem parlament odhlasuje novelu zákona o zdravotním pojištění a o ochraně veřejného zdraví.

 

Pneumokoky

Bakterie, které jsou všude kolem nás a běžně se vyskytují na sliznicích horních cest dýchacích. Jsou nejčastějším původcem infekcí dýchacích cest. Mohou způsobit například zápal plic, otravu krve nebo zánět mozkových blan a ohrozit život zejména v dětském věku a u lidí nad 60 let.

 

Podle odhadů asi 20 procent pneumokokových meningitid končí úmrtím dítěte a u 30 procent případů se projeví těžké neurologické postižení. Celkově u 60 procent dětí, které se z meningitidy vyléčí, se objeví nějaké trvalé poškození zdraví, například ohluchnou.


Proti pneumokokům se dosud v Česku očkují jen vybrané děti, například s různými chronickými chorobami. Ročně jich onemocní asi 400.

Za očkování se zatím platí, jedna dávka stojí zhruba 1850 korun, dítě dostane postupně čtyři dávky.

 

Černý kašel
Původcem je bakterie, jejímž jediným hostitelem je člověk. Přenáší se kapénkami při mluvení, ale hlavně při kašli nebo kýchání. Po kontaktu s nemocným se nakazí 80 až 90 % neočkovaných osob. Nejčastější je výskyt černého kašle mezi 3. až 5. rokem života.


Nakažené děti mohou dále infikovat svoje mladší sourozence, včetně kojenců, které nemoc může ohrozit na životě Postihuje nejčastěji děti, výjimečně též dospělé. Je vysoce nakažlivý. U postižených se projevuje záchvaty úporného kašle.

 

U nás se proti černému kašli očkuje od roku 1958. První dávku vakcíny dostane novorozeně v rámci takzvané hexavakcíny už v prvním roce života. Přeočkování je pak čeká mezi šestým a sedmým rokem života. Nyní by se mohlo přidat nově i přeočkování v 11 letech. Letos u nás od ledna do konce srpna onemocnělo 319 dětí, loni za stejnou dobu 120.

   
03.10.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [49] prece ja [*]

  možná že je očkování dobrá věc, ale připadá mí, že poslední dobou nás do očkování masivně nutí všechna media. a těch očkování" které musíte mít" je čím dál více. je pravda, že lidé na nemoce proti kterým očkovat lze i umírají, na druhou stranu , umírají třeba i na zanedbaný zánět slepého střeva. máme si ho všichni jít praventivně nechat vyoperovat? no taky bychom mohli raději přestat jezdit auty, neb umírají lidé i na autonehody. myslím, že situace okolo očkování je hlavně o penězích, stačí si poslechnout , kolik takové plošné očkování vlastně stojí nebo si spočítat všechny nabídky na očkování , které není povinné.

  superkarma: 0 04.10.2008, 14:30:27
 2. avatar
  [48] Ťapina [*]

  Jeremi: Možná chrání. Plané neštovice jsou ze skupiny herpes virů, to znamená, že když je proděláš a překonáš, tak ti virus zůstane skrytý v organismu a někdy se může aktivovat (a v tomhle případě obvykle ve formě pásového oparu). Vakcinační kmen je vyrobený tak, že se aktivovat nemůže.

  superkarma: 0 04.10.2008, 08:07:51
 3. avatar
  [47] Jeremi [*]

  aha: Pravda je někde uprostřed - očkování je k něčemu, ale je to obrovský bysnys.

  superkarma: 0 03.10.2008, 22:09:46
 4. avatar
  [46] aha [*]

  Já jsem třeba byla na farmě ve Švýcarsku a tam děti nebyly očkovány vůbec na nic, protože to ve Šv. není povinný. Navíc oni byli přesvědčeni o tom, že očkování je k ničemu a je jen obrovský byznys. Těžko říct, nezajímám se o to, ale je to hodně ožehavé téma, kromě toho, že je to u nás povinné, tak ostatní očkování - hraje se na struny typu "je to tvé dítě, chceš pro něho to nejlepší, nenaočkuješ ho, nejseš dobrej rodič" a na to se slyší. Ostatně ve farmacii se točí obrovský peníze, to víme, že.

  superkarma: 0 03.10.2008, 21:39:37
 5. avatar
  [45] Jeremi [*]

  kosmokosmo: A očkování proti planým neštovicím ochrání proti pásovému oparu? To mi přijde zvláštní, když před ním neochrání ani samotné prodělání neštovic. Neměla by být imunita získaná proděláním nemoci dokonce ještě lepší? A proč by se měly očkovat povinně všechny děti, i když pro jejich rasu ta choroba smrtelné nebezpečí zpravidla nepředstavuje?

  A jak říká Ťapina - nahlížím užitečnost očkování proti béčkové žloutence, ale fakt si myslím, že ji není nutno očkovat tříměsíčním miminům. V tomhle věku děti opravdu ještě , vášnivě se nelíbaj a injekční stříkačky si s kolegou feťákem taky nevyměňujou.

  superkarma: 0 03.10.2008, 21:16:37
 6. avatar
  [44] Ťapina [*]

  kosmokosmo: Jeremi, jestli můžu mluvit za ni (jelikož jsme se o tom nedávno bavily jinde ) se ale pozastavuje nad očkováním miminek proti hepatitidě B. Kojenci ten styl života přece jenom mají ještě pořád docela nízkorizikový, co se týče jehel a spol

  superkarma: 0 03.10.2008, 20:53:49
 7. avatar
  [43] Ťapina [*]

  Jeremi: Aha, tohle vím, ale ono to není tak jednoduché. Nám říkali ve škole, že to očkování chrání z 5 % před klasickou plicní formou, ale z nevím kolik, ale rozhodně řádově v desítkách procen chrání před dětskou mozkovou (?) formou, která je prakticky stoprocentně smrtelná. Možná si to úplně blbě pamatuju, snad to kosmokosmo uvede na pravou míru.

  superkarma: 0 03.10.2008, 20:52:40
 8. avatar
  [42] kosmokosmo [*]

  Jeremi: No vidis a ja za ockovani proti nestoicim dokonce i zaplatila, mojim detem vubec nevadilo, ze je nedostali, kdyz to hromadne kolilo jejich spoluzaky, ja jako dospela mela pasovy opar, myslim, ze by mi take nevadilo kdybych se teto prilezitosti vyhla, bo to bolelo jak prdel a pro nektere rasove skupiny je varicella smrtelne onemocneni. Proc se ockuje proti hepatitide B.....vzhledem k cetnosti jehel vsude a dnesnimu stylu zivota velmi, velmi mladych lidi bych rekla...zaplat panbuh za to!

  superkarma: 0 03.10.2008, 18:05:07
 9. avatar
  [41] Jeremi [*]

  Ťapina: Neúčinné v tom smyslu, že po něm imunitu získá asi jen 5% očkovaných. A vůbec se vyrojily studie vůbec zpochybňující účinnost používané BCG vakcíny. Mimoto se vyskytují komplikace, které způsobuje kombinace očkování proti TBC a následného očkování hexavakcínou. Teď se o tom dohadují hlavní hygienik, předseda České vakcinologické společnosti (oba pro zrušení přeočkování, ba dokonce pro posunutí očkování z novorozeneckého věku někam k prvním narozeninám, resp. očkování jen ohrožených skupin) a Česká pneumologická a ftizeologické společnost. Ještě kolem toho bude veselo.

  superkarma: 0 03.10.2008, 17:33:55
 10. avatar
  [40] Ťapina [*]

  Jeremi: Jo? Tak to jsem nezaregistrovala. A neúčinné v jakém smyslu?

  superkarma: 0 03.10.2008, 16:57:57
 11. avatar
  [39] Meander [*]

  Já mám jedno kolečko na rameni, docela úhledné, a druhé na lopatce. A to je vyloženě fujky

  superkarma: 0 03.10.2008, 16:47:57
 12. avatar
  [38] tortora [*]

  hlásím se ke stejně postiženým s kolečkem na rameni

  superkarma: 0 03.10.2008, 16:18:08
 13. avatar
  [37] sanvean [*]

  Ch.Z. Kochanská: Fuj, spolužáka takhle bodali do ramene několikrát, sestře se nějak nedařilo. Učitelka málem omdlela

  superkarma: 0 03.10.2008, 14:47:57
 14. avatar
  [36] Jeremi [*]

  Ťapina: Ano, to je ta tuberkulinová zkouška a případné přeočkování v 11 letech, co se ukazuje být zcela neúčinné a co ho chtějí z očkovacího kalendáře vypustit.

  superkarma: 0 03.10.2008, 14:47:18
 15. avatar
  [35] Ch.Z. Kochanská [*]

  Ťapina: Jo a ten flek pak měřili pravítkem. Furt jsme se ve třídě štengrovali, kdo má větší.
  Já na rameni značku po očkování mám.

  superkarma: 0 03.10.2008, 14:35:58
 16. avatar
  [34] Ťapina [*]

  cicinka: Na tuberu se pak někdy v deseti letech? (nevím přesně) dělalo vyšetření na protilátky, takovým vpichem do kůže na ruce, jestli se tam udělá boulička. A komu se neudělala, tak toho přeočkovávali, ostatní ne.

  superkarma: 0 03.10.2008, 14:10:58
 17. avatar
  [33] cicinka [*]

  Te´d jsem špionila manželův očkovák.On tam má záznam na tuberu jen při narození.pak už ne.A movivac tam taky nemá.Vzhledem k tomu,že do šesti let vyrůstal v horách.Nemá ani dětskou kartu u doktora,tak jsem zvědavá co ho v budoucnu čeká.

  superkarma: 0 03.10.2008, 14:08:10
 18. avatar
  [32] cicinka [*]

  Dickie: Aha.Děkuju moc za vysvětlení. Já se te´d s manželem chystám nechat se naočkovat na encefalitidu.Snad to stihnem,než začnem pochrchlávat a posmrkávat.Už to tu začíná řádit.

  superkarma: 0 03.10.2008, 14:01:09
 19. avatar
  [31] Dickie [*]

  cicinka: morbilli, tedy spalničky

  superkarma: 0 03.10.2008, 13:56:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] cicinka [*]

  Ty jo,tak te´d koukám,že jsem fakt očkovaná na ty pravé neštovice.Plané jsem asi prodělala skrytou formou,neboť mamka pravila,že jsem je neměla.A když je chytli všichni tři moji chlapi a váleli se mi v posteli a já nic Tak jsem je asi měla.Manžel si to ve svých 38 letech fakt užil Horor a hnus.bylo mi ho líto,ale pomoct se mu nedalo,musel vydržet.
  A prosím co je za vakcínu Movivac?mám to tu´dvakrát.

  superkarma: 0 03.10.2008, 13:50:55
 2. avatar
  [29] Meander [*]

  Jeremi: My byli malá škola v pohraničí, u nás se asi spotřebovávaly armádní přebytky

  Petunie: Já do toho šla poté, co je chytla kamarádka od syna a barvitě mi popisovala průběh

  superkarma: 0 03.10.2008, 11:07:11
 3. avatar
  [28] Jeremi [*]

  Meander: Plus mínus dva roky jsme stejná generace. A u nás fakt očkovali jen holky a mě třeba zrovna ne. Asi dva týdny před plánovaným očkováním se zarděnky ve třídě objevily, takže doktorka čekala, kdo všechno je chytneme a kdo ne. A v případě, kdy člověk plané neštovice neprodělal v dětství, považuju očkování proti nim taky za rozumné. Stejně jako např. u dětí trpících ekzémem. Já rozhodně nejsem nepřítel očkování. Jen mi ten očkovací kalendář přijde v prvních dvou letech života dítěte zbytečně našvihaný. Lecos z něj by mohlo počkat, nebo být nahrazeno očkováním proti závažnějším chorobám.

  superkarma: 0 03.10.2008, 10:54:07
 4. avatar
  [27] Petunie [*]

  Meander: já jsem je taky neprodělala a docela se toho děsím (občas, když si vzpomenu ). Asi se taky nechám očkovat...

  superkarma: 0 03.10.2008, 10:50:17
 5. avatar
  [26] Mánička [*]

  Juana: ne, připletla jsem pravé neštovice mezi černý kašel, záškrt a tetanus

  superkarma: 0 03.10.2008, 10:49:16
 6. avatar
  [25] Juana [*]

  Mánička: Proboha, pleteš si pravé a plané neštovice. Proti pravým neštovicím se už léta neočkuje - moje generace je ještě očkovaná, ale děti už nejsou. Teď se ovšem začíná očkovat i proti PLANÝM neštovicím - a to považuju za stejnou hovadinu, jako očkování proti zarděnkám nebo spalničkám (ty mi očkovali za komoušů, protože to byla novinka, a nikoho nezajímalo, že půlka třídy už spalničky dávno měla). Tedy aby bylo jasno - zarděnky a neštovice bych očkovala až v určitém věku, pokud je jedinec neprodělal, to pak má smysl, aby je nechytla těhotná. Ale jinak si myslím, že je přirozenější tyto nemoci odstonat.
  Tím samozřejmě nepopírám nutnost očkování proti opravdu nebezpečným smrtelným nemocem.

  superkarma: 0 03.10.2008, 10:45:01
 7. avatar
  [24] Meander [*]

  Jeremi: Já ti nevím. Jsme tuším stejná generace, já zarděnky prodělala, ale nikoho to nezajímalo a očkovali mě proti nim stejně. A kluky taky. Celou třídu šmahem

  Proti planým neštovicím jsem se nechala očkovat nedávno, páč jsem je jako dítě neměla, a jako dospělá o ně ale vůbec nestojím

  superkarma: 0 03.10.2008, 10:34:16
 8. avatar
  [23] Jeremi [*]

  kosmokosmo: Já teda považuju za banality choroby typu planých neštovic nebo zarděnek. A ano, vím, že i u těhle chorob se mohou vyskytnout komplikované přídady, ale na druhou stranu taky jsou případy, kdy imunitní systém batolat to množství očkování neunesl a skončilo to hodně vážnými komplikacemi (kdysi dávno jsem např. v jedné neziskovce vyřizovala předání masážního stolu rodině dítěte, co po očkování tetravakcínou ochrnulo). V naší generaci se očkování proti zarděnkám dávalo jen holkám, a to až ve 12 letech (pokud teda zarděnky do té doby neprodělaly). Tj. v dostatečném předstihu, aby pak zarděnky nedostaly v těhotenství. A dodnes jsem taky nenašla žádné rozumné vysvětlení, proč se miminům očkuje žloutenka typu B. Bohužel, o tom, co bude nebo nebude zařazeno do povinného očkování mnohdy víc než skutečné lékařské důvody rozhodují lobby výrobců vakcín.

  superkarma: 0 03.10.2008, 10:03:13
 9. avatar
  [22] Dickie [*]

  Mánička: hexa: záškrt, tetanus, dávivý kašel, hepaB, obrna, hemofilus

  superkarma: 0 03.10.2008, 09:24:44
 10. [21] Lindaa [*]

  Holky jsou obe oockované podle dánského standartu, nad standart nemají nic. U starsí momentálne premýslíme nad ockováním proti rakovine del. cípku, ale jsem dost nerozhodná, zatím.
  Velice me prekvapilo, ze kazdá zeme má svuj vlastní ockovací program. Jasne chápu ze Asie ma jiný nez Evropa, ale ze i DK má jiný nez Cechy me pred 14-ti lety dost prekvapilo. Já si to uz presne nepamatuji, protoze vsechno meli naockováno nez jim byly 3 roky, jenom zardenky se preockovávají ve 12-ti.

  superkarma: 0 03.10.2008, 09:24:09
 11. avatar
  [20] Mánička [*]

  Ťapina: díky, díky... nějak mi přijde, že jako blbec se cítit člověk potřebuje minimálně dvakrát denně

  superkarma: 0 03.10.2008, 09:12:35
 12. avatar
  [19] Ťapina [*]

  A pravé neštovice jsou taky jediná nemoc, která byla opravdu vymýcená (i když přežívá pár kmenů v zabezpečených laboratořích, právě proto, aby bylo z čeho zas vyrobit vakcínu, kdyby se přece jenom někde zas vyskytly).

  superkarma: 0 03.10.2008, 09:12:04
 13. avatar
  [18] Ťapina [*]

  Mánička: Proti pravým neštovicím se neočkuje už hodně dávno. Já už jsem proti nim očkovaná nikdy nebyla.

  superkarma: 0 03.10.2008, 09:09:52
 14. avatar
  [17] Mánička [*]

  Dickie: dodnes jsem žila v bludu, že očkování proti pravým neštovicím je součástí hexavakcíny . Jdu se zahrabat

  superkarma: 0 03.10.2008, 09:09:10
 15. avatar
  [16] Dickie [*]

  Mánička: vždyť proti pravým neštovicím se taky už hezkých pár let neočkuje
  očkování proti neštovicím se značilo takovým tím kruhovým vrypem do levého ramene. my tam máme jeden, naši rodiče mají dva (ti chytili ještě i přeočkování). a naše děti už okroužkovaný nejsou...

  superkarma: 0 03.10.2008, 09:06:09
 16. [15] kat [*]

  Mánička: to rozhodně, pravdu mají rozhodně obě strany- jen je třeba se rozhodnout, na kterou se víc přikloníš.

  Pro mě by byl třeba pocit, že jsem je nenechala oočkovat a ony to pak dostaly,a nadejbože to dopadlo ještě nějak hodně blbě-opravdu strašný. Vyčítala bych si to.Ale rozhodně zase nejsem typ co musí mít každý očkování. Z nadstandartních máme jen toho pneumokoka...

  superkarma: 0 03.10.2008, 09:05:18
 17. avatar
  [14] Mánička [*]

  kat: no jasně, já bych taky nikdy neměla tu odvahu očkování odmítnout jenom na základě jedné debaty. Ale sama tedy víš, že argumentace není ani na jedné straně tak mimo, aby se k ní nedalo s určitými životními postoji přiklonit

  superkarma: 0 03.10.2008, 08:58:32
 18. avatar
  [13] Mánička [*]

  Solei: nejsem odborník, ale toto jsem našla. Nejde jen o Evropu, WHO je SVĚTOVÁ zdravotnická organizace. http://zdravi.idnes.cz/prave-nestovice-jeden-z-nejvetsich-zabijaku-lidstva-f9j-/zdravi.asp?c=A080415_163158_zdravi_bad

  superkarma: 0 03.10.2008, 08:53:31
 19. [12] kat [*]

  vymýcenou já už radši jdu

  superkarma: 0 03.10.2008, 08:51:41
 20. [11] kat [*]

  píšu jak tatar...*nechala naočkovat*

  superkarma: 0 03.10.2008, 08:50:42
 21. [10] kat [*]

  to já jsem pro očkování. moje dvojky jsem nchal aoočkovat proti pneumokokovi- doporučila mi to dr, když jedn az holčin měla do roka 6x atb, po spešl vyšetření ji našli pneumokoka v nose, což mi bylo vysvětleno, má spousta lidí ale některým to nedělá nic a někteří jsou na to citlivý. Po oočkování už atb neměla (tukám) druhou jsem taky nechala oočkovat, i když nebývala tak nemocná..ale pro sichr ano.

  Mánička: jednou jsem byla na "sezení" na tohle téma- když mluvil ten proti očkování- souhlasila jsem , když mluvil ten pro očkování taky jsem musela souhlasit.

  Zejména argument že ta nemoc se už nevyskytuje právě proto, že je plošné očkování mě přesvědčil o očkování Jasně, že pokud je něco vymíceno, tak asi není důvod očkovat...ale i tak...

  superkarma: 0 03.10.2008, 08:49:57
 22. avatar
  [9] Solei [*]

  Mánička: ano byla vymýcena u nás, ale nepočítáš s tím, že sem přijíždí mnoho lidí ze zemí kde lékařská péče nebyla na takové úrovni jako v ČR - třeba rusko, malá asie, afrika.... odkud myslíš, že se k nám táhne tubera (z ruska) a malomocenství (z bulharska)

  superkarma: 0 03.10.2008, 08:47:01
 23. avatar
  [8] Mánička [*]

  kosmokosmo: Já tedy svoje děti očkovat nechám, ale taky jsem se zúčastnila pár debat s odpůrci očkování. Musím přiznat, že některé argumenty měli dost pádné - kdy se například vyskytly poslední pravé neštovice? Podle WHO byla tato nemoc oficiálně prohlášena za vymýcenou v roce 1980. Zdá se mi, že je čím dál víc rodičů, kteří svoje děti očkovat nenechávají a nezaznamenala jsem jedinou zprávu, že by takové dítě chytilo některou z vážných nemocí, které se nicméně v populaci už několik desítek let nevyskytují. Jasně, že není úplně zřejmé, jak by to dopadlo, kdyby se zničehonic přestaly očkovat všechny děti.

  Jenom mi to prostě přišlo zajímavé a už bych si nikdy netroufla tvrdit, že ten, kdo očkování odmítá, je totální magor, který chce své děti zabít.

  superkarma: 0 03.10.2008, 08:30:39
 24. avatar
  [7] Zázvorka [*]

  Abych to uvedla na pravou míru: nepíšu o očkování proti žloutence, chřipce..... ale o tetanu, záškrtu, černému kašli, neštovicím, pneumokoku a podobným zákeřnostem!!!

  superkarma: 0 03.10.2008, 07:50:07
 25. avatar
  [6] Zázvorka [*]

  Myslím, že očkování je velmi důležité!
  Takže ano! Jsem pro!!
  Nechápu rodiče (oočkované - byla to povinnost), že nedají očkovat svoje děti!! To je velká nezodpovědnost!!

  superkarma: 0 03.10.2008, 07:48:00
 26. [5] Hanule [*]

  Mé tchyni zemřel tatínek na tetanus a to se jen říznul. Bylo sice před 50-ti lety, ale kdyby žil nevyrůstala by sama se sourozenci a maminkou. Ale platí všeho s mírou např. žloutenka - pokladní v supermarketu ano, ale my ostatní, co nepřijdeme do styku s větším počtem lidí stačí, když si pořádně budeme mýt ruce.

  superkarma: 0 03.10.2008, 07:43:48
 27. avatar
  [4] Solei [*]

  Vivian: povede to k oslabení imunity - což vyvolá další očkování nebo náku výrobků na její posílení, a skončí to dřívějším úmrtím jedince. Což je bezva, protože bude míň důchodců.

  superkarma: 0 03.10.2008, 07:38:23
 28. avatar
  [3] Evikus [*]

  Vivian: Já si myslím, že očkování proti pneumokokovi nebo černému kašli, není očkování proti banalitě
  Za banalitu bych možná považovala ten Cervarix.

  superkarma: 0 03.10.2008, 07:09:30
 29. avatar
  [2] kosmokosmo [*]

  Vivian:a co povazujes za banalitu? memingokoka? pneumokoka? cernej kasel? tetanus ....videla jsem umrit na tetanus cloveka....je to nezapomenutelnej zazitek

  superkarma: 0 03.10.2008, 01:23:11
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  Myslím, že se tu poslední dobou rozmáhá epidemie očkování. Lidi se nechávají očkovat proti každé banalitě. Kam to povede? Radši nedomýšlet.

  superkarma: 0 03.10.2008, 00:15:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme