Domácnost

Proti domácím úrazům hrou? Zkuste to!

V minulém díle tohoto seriálu jsme si zopakovali malou abecedu první pomoci. Z vašich příspěvků je patrné, že právě tahle "disciplína" vám mnohým není tolik blízká, jak byste si přáli, a tak se k ní rozhodně ještě v dalších dílech budeme vracet. Dnes se ale zaměříme trochu na prevenci... Nepodceníme-li ji, dost možná nebudeme muset v praxi vědomosti o první pomoci nikdy využít. A co si budeme povídat, je to jeden z mála případů, kdy nás to asi ani nebude příliš mrzet...

Nejčastějšími příčinami úrazů doma jsou pády, popálení a opaření, poranění při domácích pracích a elektrickým proudem, udušení a utopení, otravy, pokousání psem. Závažné jsou zvláště proto, že k nim dochází v prostředí, které dítě dobře zná a které mu má poskytnout nejvyšší pocit bezpečí a ochrany.   

Jak bojovat? Věřte, že prevence domácích úrazů je možná, třeba úpravou vnitřního prostředí bytu a domu, používáním bezpečných domácích spotřebičů a nástrojů, ale také tím, že nedovolíme dětem vykonávat domácí práce, na které fyzicky nebo duševně nestačí.

Na paměti mějte, že mezi rizikové činnosti patří vaření, ohřívání vody, koupání a mytí, manipulace s hořlavinami a zdroji elektrického proudu.
Možná vás to překvapí, ale víte, že rizikovými místy jsou kuchyně, koupelna, obývací pokoj, garáž a dílna? Samozřejmě, stejně tak i pomocné prostory jako kotelna, kůlna, zahrada a sklep, které jsou pro děti velmi přitažlivé. Proto bychom asi ve výčtu neměli opomenout ani domácí bazén - v němž i větší dítě může utonout ve velmi malém množství vody.

Jsou děti rizikové méně a děti rizikovější

A jak by se daly charakterizovat rizikové děti? Asi nutno dodat, že tento přívlastek si nesou s sebou rozhodně všechny, zvláštní důraz a opatrnost však zasluhují velmi živé děti (hyperaktivní), děti s poruchami chování, děti s poruchami vývoje, epileptici, děti z problémových rodin, děti zanedbávané a děti ponechávané bez dozoru.

Zkuste si hrát - třeba hru: Bezpečný domov

Asi je na místě zdůraznit, že do výchovy k prevenci úrazovosti bychom měli ale zařazovat všechny děti (tedy i výše uvedené kategorie), a vytvořit tak společně prostředí hry na "bezpečný domov". Schválně, zkuste si s dítětem sednout a do plánku domova (bytu nebo domu) zaznamenat všechna riziková místa, činnosti i situace. Potom s nimi rozeberte míru rizika. Nezabere vám to příliš času, ale rozhodně vám to pomůže k pocitu, že se snažíte nejenom sebe, ale i vaše dítě vést k aktivnímu chování maximálně eliminujícímu možná rizika.

Pro úplnost si připomeňme několik hlavních zásad, které bychom měli dodržovat proto, aby náš domov byl co nejvíce blízký "oáze klidu":

- teplota vody v kohoutku nemá být vyšší než 65 stupňů Celsia
- všechny elektrické instalace musí být v řádném stavu
- topná tělesa s vyšší povrchovou teplotou opatřit krytem
- elektrické přístroje nepoužívat během koupání či sprchování - ukládat je rozhodně mimo dosah dětí!
- zbraně ukládat pod uzamčením, munici odděleně od zbraně
- pokud je dítě samo doma, musí vědět, koho zavolat, kdyby potřebovalo pomoc

Shrneme-li tedy předpoklady účinné prevence, pak víme to, že základním předpokladem účinné prevence úrazů dětí je znalost věkových zvláštností a přirozených způsobů chování dětí v různých věkových obdobích.
Vytipováním a rozborem rizik, jimž mohou být děti různého věku vystaveny, můžeme vysledovat příčiny vzniku úrazů a jejich odstraňováním pak bezpečí dětí chránit.
Pro zdravý vývoj dětí se snažíme zajišťovat takové prostředí, v němž by působení rizikových faktorů bylo sníženo na minimum.
Bohužel, to ale nestačí.
V souladu s psychomotorickým vývojem (od dvou let) bychom měli v dětech vytvářet povědomí možného ohrožení, pokud nebudou samy věnovat svému bezpečí dostatečnou pozornost. Proto bychom měli poskytovat i pravdivé informace o tom, co může být zdrojem nebezpečí. 
 

Více : www.detstvibezurazu.cz

 

        
   
28.01.2004 - Dům a byt - autor: katchaba

Komentáře:

 1. avatar
  [10] Olina [*]

  Suzanne: já nikdy neměla dobrej odhad, třeba je v normě Ale jedna je fakt malé - přesně, jak rika Julinka, jedna na pračku a další na fén, stojek na vlasy,...

  superkarma: 0 28.01.2004, 13:41:53
 2. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Olina: ta tvoje zásuvka o 10 čísel nesedí

  superkarma: 0 28.01.2004, 12:13:40
 3. avatar
  [6] zn0uz4 [*]

  Olina: umisteni elektrickych zarizeni a elektrorozvodu v koupelnach atd urcuje norma c.332000-7-701, kde se napr. rika o povinnem vybaveni proudovym chranicem, v prostoru 60cm od hrany vany a vysky 2.4 nesmi byt umisteny zadne spotrebice ani zasuvky, atd, a dneska by nikdo nemel zkolaudovat rekonstrukci nebo novy byt/dum bez souladu s normami...

  superkarma: 0 28.01.2004, 11:03:28
 4. avatar
  [3] Olina [*]

  Je pravda, ze kdyz ja byla mala, taky nebyly zadny bezpecnostni vecicky. A taky je fakt, ze kdyz si to dite jednou samo zkusi a uvidi (myslim primerene, ne ze ho oparim, abych ho presvedcila, ze je voda horka) tak pak uz bude navzdy vedet... Bratrancuv kluk jednou na chate, kdyz byl hodne malej, sahl na kamna a pak se jim vyhybal velikym obloukem. A jedna znama vypravela, ze taky varila na kamnech a jeji decko se ji tam motalo a ona se bala, aby s nespalil, tak mu vzala ruku a tak trochu ukazala, ze ty kamna jsou horky a pak uz k nim nesel.
  A jeste jsem si vzpomnela, ze jsem videla knizku, kde presne byly obrazky ruznejch mist v byte - koupelna, kuchyn, pokoj,... a kde si meli rodice s detma prave prohlizet ty obrazky a povidat si, co je jak a proc nebezpecny a jak se chovat, aby to nebezpecny nebylo.
  A ze je v koupelne povolena jen jedna zasuvka? My mame 2 a jednu asi pul metru od umyvadla.

  superkarma: 0 28.01.2004, 08:28:02
 5. avatar
  [2] Suzanne [*]

  No já nevím, ale podle mě je lepší postupně učit děti v tom rizikovém prostředí existovat. Když jim to neukážu, tak se musím připravit na to, že to budou zkoušet samy
  V koupelně mám několik el.zásuvek v dostatečné vzdálenosti od vany. Dokud jsou děti malé, fén je ve výšce, čím jsou starší, tím víc se jim dá vysvětlit.
  Ale podle některých článků by tady moje generace už dávno nebyla, neboť nikdo nezaručil takovou bezpečnost, jaká je vyžadována dneska (folie, rohy apod.)
  Jinak s článkem zcela souhlasím, nebezpečí číhá dost a v případě průšvihu je pozdě si trhat vlasy.

  superkarma: 0 28.01.2004, 04:03:44
 6. avatar
  [1] zn0uz4 [*]

  ad elektricke pristroje - v koupelne by zadne takove byt nemely, dtto zasuvka (je povolena pouze jedna jednozasuvka) ma byt v urcite vzdalenosti od umyvadla (natoz vany)...a rozhodne se vyplati koupelnu dat na proudovy chranic...

  a co se teploty vody tyce.. 65oC je uz na slusne opareni se ... tam staci cca 2vteriny pusobeni takove vody, a mate oparene ditko. Takze opet peknej kec. Teplota vody by NEMELA presahnout 49oC, da se toho docilit bud termostatickymi bateriemi nebo nastavenim ohrivace.

  nevecici si muzou ohrat vodu, nechat ochladit na zminenych 65oC a strcit prst. a rovnou se pripravit na transport na popaleniny :))

  proc treba neni zminena ochrana ostrych rohu, zabezpeceni balkonovych dveri, oken... my napr. mame doma ve dverich sklo, ale nechal jsem tam nalepit bezpecnostni folie... sice se to da rozbit, ale rozhodne to nikomu neurizne hlavu...

  superkarma: 0 28.01.2004, 03:16:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme