Chřipková sezona se blíží, je čas myslet na očkování. Jenže člověku vrtá hlavou, zda se vůbec proti chřipce očkovat. Neoslabí se tím do budoucna vlastní obranyschopnost? I na to jsme se zeptali profesora Romana Chlíbka.

Uvažujete o očkování proti chřipce, ale hlavou vám bzučí různé myšlenky, proč to neudělat? Třeba zprávy o tom, že některá očkování zapříčinila autismus, jsou doslova děsivé. Čert aby se v těch informacích a dezinformacích vyznal!

injection

Ministerstvo zdravotnictví ústy hlavního hygienika doktora Vladimíra Valenty sice tvrdí, že „lékařská věda dnes nezná modernější a účinnější nástroj proti nebezpečným nemocem, než je očkování. Jedná se navíc o nástroj bezpečný, neboť vakcíny jsou podrobovány mnohem přísnějším kontrolám, než které probíhaly v době našich rodičů a prarodičů. Než se vakcína dostane na trh je prověřována ve třech fázích klinického hodnocení, a to jak na evropské tak i světové úrovni. Zastánci desinformací o škodlivosti očkování patrně vychází z mylné studie britského lékaře A. Wakefielda z roku 1998, který vinil některé vakcíny z vyvolání autismu a nutno poznamenat, že autor této myšlenky byl pro své pochybení vyloučen z registru lékařů ve Velké Británii.“ My jsme přesto raději oslovili nezávislého odborníka profesora Romana Chlíbka, abychom se o očkování konkrétně proti chřipce dozvěděli víc.

Mohlo by vás zajímat

Proč byste doporučil očkování proti chřipce? Není to přece nijak závažná nemoc, není tedy očkování zbytečné a ve výsledku neoslabuje vlastní obranyschopnost organismu?
Bylo opakovaně prokázáno, že očkování nezatěžuje imunitní systém a neoslabuje vlastní obranyschopnost. Očkování naopak doplňuje tuto obecnou obranyschopnost přímou ochranou proti konkrétním chřipkovým virům. Vždyť očkování se doporučuje také osobám s oslabeným imunitním systémem. Chřipka je často podceňována jako nezávažné onemocnění. Přitom chřipka může být doprovázena výskytem komplikací, například zápalem plic, vzácně může skončit také úmrtím. Ve vyšším riziku komplikovaného průběhu jsou senioři, chronicky nemocní lidé bez ohledu na věk, malé děti, těhotné ženy, diabetici, kuřáci, astmatici a podobně... Z praxe víme, že chřipka není vždy přesně diagnostikována a pokud se objeví komplikace v podobě zápalu plic, zánětu středního ucha nebo zánětu dutin, člověk si ani neuvědomí, že tomu předcházela chřipka. Očkováním lze předejít chřipce, ale také těmto komplikacím.

Funguje očkování proti všem známým kmenům chřipky?
Očkování chrání proti těm kmenům chřipky, jejichž antigenní součásti jsou obsaženy v očkovací látce na danou chřipkovou sezónu. Nejvíce používané vakcíny obsahují antigeny celkem tří chřipkových virů, dva typu A a jeden typu B. Některé vakcíny obsahují čtyři složky, součásti dvou typů viru A a dvou typů viru B. Na základě zkušeností se stanovuje předpoklad, které chřipkové viry budou nejvíce v populaci cirkulovat v dané sezóně a proti těmto virům se vyrobí očkovací látka. Ta pak chrání proti konkrétním chřipkovým virům.

Prof. ChlíbekVizitka

Prof. MUDr. Roman Chlíbek, PhD

  • Vedoucí katedry epidemiologie a vědecký sekretář České vakcinologické společnosti ČLS JEP
  • Fakulta vojenského zdravotnictví UO, Hradec Králové

Kdy je nejvhodnější doba pro toto očkování?
Aby očkování maximálně splnilo svůj preventivní význam, pak je nutné se nechat očkovat dříve než dojde ke kontaktu s chřipkou. Nejvyšší riziko kontaktu s chřipkou nastává v době epidemie, která na základě zkušeností z posledních let začíná v České republice počátkem nového roku, tedy v lednu a únoru. Proto je vhodné očkovat nejpozději v prosinci. Po očkování musíme počítat s tím, že je potřeba v průměru 14 dnů k dosažení požadované úrovně ochrany. Chceme-li mít jistotu, že se nenakazíme ještě před vypuknutím epidemie, například od náhodného kontaktu s nemocným jednotlivcem, pak je vhodné zahájit očkování hned, jakmile je očkovací látka pro danou sezónu dostupná. To nastává zpravidla již v měsících září a říjnu daného roku.

Na jak dlouho bude vakcína fungovat?
Po očkování dochází k tvorbě protilátek, které cirkulují v krvi očkovaného a jako strážci likvidují případné chřipkové viry. Přes to, že množství těchto protilátek v čase postupně klesá, chrání před chřipkou po dobu 1 až 3 let. Nicméně, chřipkový virus je nadán obrovskou mírou variability a změn. Každý rok tak dochází ke změnám jeho antigenní výbavy a setkáváme se s více či méně odlišným virem než tomu bylo v předchozí sezóně. Tím jak protilátky chrání proti konkrétnímu danému chřipkovému viru, nechrání již proti změněným typům. Proto je nutné očkování každoročně, očkovací látkou s aktuálním složením určeným pro nadcházející chřipkovou sezónu.

Rozumím tomu správně, že pokud se budu každý rok očkovat proti chřipce, vznikne mi ochrana proti více typům tohoto viru?
Ano, očkování se doporučuje každoročně opakovat, ale právě z důvodu každoročních změn chřipkového viru. Každoroční očkování není nutné z důvodu krátké ochrany po očkování, je nutné z důvodu změn viru. Pokud se některý rok změní jenom určité typu viru, pak člověk, který se nechá každoročně očkovat, posílí ochranu z předešlého roku a získá navíc ochranu proti novým variantám viru.

Asi nejčastější argument lidí, kteří se proti chřipce neočkují, je ten, že po očkování dochází k (řekněme) atace této nemoci a člověku je několik dní stejně, jako by chřipku měl. Je to skutečně tak?
Očkování vzhledem ke složení a typu očkovací látky nikdy nemůže vyvolat chřipku. Ve vakcíně jsou jenom takové součásti, které stimulují imunitní systém k tvorbě protilátek, ale nemohou vyvolat nemoc. Někdy se může stát, že člověk po očkování byl v kontaktu s chřipkou dříve, než došlo k vytvoření dostatečného množství protilátek (do 14 dnů po očkování) a pak přesto, že byl očkován, může onemocnět. Takový člověk se může domnívat, že to má po očkování. Což není pravda. Toto se stává u lidí, kteří se nechávají očkovat na poslední chvíli, v době, kdy se již v jejich okolí chřipka vyskytuje. Další možností je, že po očkování se mohou objevit přechodné příznaky jako je zvýšená teplota, únava, slabost nebo bolestivost svalu v místě očkování. Tyto příznaky pak lidé mohou omylem považovat za příznaky chřipky. Ve skutečnosti se jedná o reakci po očkování. Na rozdíl od chřipky tato reakce trvá krátce, 1 až 2 dny, spontánně odeznívá a nijak výrazně neovlivňuje člověka v běžných aktivitách.

Přečtěte si také...

Reklama