Bulvár

Protestující: Praha má nepřátelskou sociální politiku!


Demonstraci za záchranu azylového domu pro matky a rodiny s dětmi na Jižním městě pořádá ve čtvrtek od 8 hodin před Magistrátem hlavního města Prahy na Mariánském náměstí sdružení Občané za svá práva v Praze. O hodinu později zde totiž zasedají zastupitelé a demonstranti jim tak budou moci přednést své požadavky důrazně z očí do očí.

„Přijdeme jim připomenout odpovědnost Prahy za služby, které jsou v rušeném azylovém domě nabízeny, i odpovědnost za nesmyslné plýtvání finančními prostředky,“ uvádí ve svém prohlášení sdružení.

Rada i zastupitelstvo MČ Praha 11 dalo výpovědi z nájmu občanskému sdružení Společnou cestou, které provozuje v objektu na Jižním městě azylový dům pro matky a rodiny s dětmi, Občanskou poradnu JM a sociálně aktivizační služby. Pro plánovanou školku odmítají využít jiný vhodný objekt - například bývalou MŠ, ve které je nyní fitness centrum s restaurací, a údajně neslyší ani na kompromisní variantu. Nic na tom nezměnila ani poslední demonstrace konaná před jednáním zastupitelstva.

Rušené azylové zařízení přitom slouží obyvatelům celé Prahy. Je málo pravděpodobné, že se Praze podaří v šibeniční lhůtě najít náhradní objekt odpovídající kvalitou a parametry tomu stávajícímu. Navzdory veřejně pronesenému příslibu Jiřího Janečka, který je radním i na Praze 11 i na Magistrátu, a v rozporu s prohlášením starosty Prahy 11 Dalibora Mlejnského, sdružení Společnou cestou dosud žádnou konkrétní nabídku neobdrželo. Výpovědní lhůta běží do konce února. 

Odpůrci rušení azylového domu nechápou, proč Praha 11 řeší problém školek na úkor ještě většího počtu dětí, kterým tak nyní hrozí odtržení od matek a nákladná ústavní péče. Kroutí také hlavou nad finančními aspekty stávajícího „řešení“ radního Janečka: Objekt, který je po mnohamilionové investici šitý na míru azylovému domu, má být za další miliony přestavován na MŠ.

Zároveň přijde vniveč společné desetileté úsilí sdružení, evangelického sboru, domácích i zahraničních dárců. Azylový dům bude potom třeba někde opětovně začít draze budovat, naproti tomu školka ani po rekonstrukci nevyužije celou kapacitu domu. K tomu je třeba připočíst škodu způsobenou ztrátou know-how, které sdružení po léta nabývalo mj. i úspěšnou realizací evropských projektů.  

Uspokojivých řešení problému vidí protestující sdružení hned několik. Na území městské části se například nachází opuštěný objekt a přilehlý pozemek bývalých jeslí. Ty jsou v současnosti v majetku Ministerstva financí a podle dostupných informací je reálné je získat bezplatným převodem do majetku hlavního města. Následně by bylo možné je využít k vybudování mateřské školy o kapacitě zhruba devadesát dětí.

Myslíte, že mají demonstranti důvod protestovat, nebo se mají spolehnout na moudrost zastupitelů?

   
28.01.2009 - Společnost - autor: Jan Exner

Komentáře:

 1. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  lukas.cejka: Ať mě klidně pokládají za socku, hlavně ať mi u dveří nikdo nepláče o půjčku.

  superkarma: 0 29.01.2009, 21:06:24
 2. avatar
  [14] Lukáš Čejka [*]

  werka: zrejme je to tak vyhodnejsi, upravit ten azylak spatky na skolku
  azylak muze byt kdekoliv v praze, kdyz ale skolka bude na Barrandove misto na JM tak to budou rodice jiste stestim bez sebe, ze muzou kazde rano estou do skolky a pak do prace poznavat celou Prahu
  Takze jde o to jestli celej problem neni v tom, ze to OS se proste stehovat nechce, protoze takle je to pro nej pohodlnejsi

  Ad socky - pokud si prectes muj puvodni pripevek ( klidne i pomalu ) tak zjistis, ze socky nebyly nijak spojovany s osazenstvem azylaku, jak jsem psal, nemam problem s oznacenim socky, mam naopak problem s tim, ze socky vubec jsou.Kdo nebo co pro me socky jsou take uvedl.

  superkarma: 0 28.01.2009, 23:43:56
 3. [13] libuno [*]

  Naši zastupitelé si dělají, co chtějí. Jsou námi sice voleni, ale, bohužel, naše slova nechtějí slyšet. Demonstranti mají možnost dát najevo svůj názor. Je to jen otázka byznysu.

  superkarma: 0 28.01.2009, 21:35:18
 4. avatar
  [12] werka [*]

  lukas.cejka: Když má někdo omezený balík peněz, tak by si měl sakra rozmyslet přestavovat na MŠ budovu, která byla krátce předtím rekostruována právě pro účely azyláku (z původní MŠ nebo jeslí - teď si nejsem jistá, ale jedno z těhle zařízení tam bylo předtím) a zrušit azylák provozovaný MČ ( s tím, že bude stačit ten, co provozuje občanské sdružení).
  A omezený balík peněz nebrání MČ, aby na každou směrovku na cyklistických stezkách vedoucích přes JM přidělala další plechovou tabulku se svým logem Fakt děsně potřebné

  Jinak netuším, jaké je současné složení klientely azyláku, ale domnívám se, že matky v obtížné sociální situaci zarhnují i třeba ženy týrané, ženy, kterým exmanžel neplatí výživné, které přišly z nějakých důvodů o byt ap. Takže paušalizující (a dehonestující) označení socky se mi jaksi přící...

  superkarma: 0 28.01.2009, 21:16:22
 5. avatar
  [11] cicinka [*]

  Alka1: Poslední věta je správně.

  superkarma: 0 28.01.2009, 19:34:43
 6. avatar
  [10] Lukáš Čejka [*]

  Alka1: pro me je to ten, kdo preferuje zpusob zivota dotovany socialnim systemem pred vlastni snahou a iniciativou

  superkarma: 0 28.01.2009, 17:35:54
 7. avatar
  [9] Alka1 [*]

  Může mi někdo konečně objasnit, co znamená slovo socka, kde kdo ho opovržlivě používá jako nadávku a já už jsem na to alergická. Je to snad ten, kdo nechce pracovat nebo kdo chce a nemá možnost, popřípadě lidé, kteří nepobírají průměrnou mzdu, tudíž se nemůžou dovolit věci, které jsou "in"...?

  superkarma: 0 28.01.2009, 17:32:14
 8. avatar
  [8] Lukáš Čejka [*]

  hary: treba to tak resi , to ze jedno obcanske sdruzeni krici, neznamena, ze krici v zajmu vsech nebo vetsiny

  ja proti vyrazu socka nic nemam

  superkarma: 0 28.01.2009, 17:29:23
 9. avatar
  [7] hary [*]

  lukáši: nojo,tak si to tam vyřeště ku prospěchu lidí...slovo socka se mi příčí v ruce...dnes jsou socky tamti, zítra tam může spadnout kdkoli z nás...

  superkarma: 0 28.01.2009, 17:20:38
 10. avatar
  [6] Lukáš Čejka [*]

  hary:
  tady to ale neprodali
  kdyby prazdne skolky neprodali, tak socky budou rvat, proc cpou penize do prazdnych objektu
  kdyz nebudou prachy, nebudou ani objekty ktere muzou pronajmout
  kdyz nebude na JM skolka tak budou rodice rvat, ze nemaj kam dat deti

  proste kdyz mas omezeny balik penez, tak s enemuzes zavdecit vsem

  superkarma: 0 28.01.2009, 16:52:47
 11. avatar
  [5] hary [*]

  Protože v Praze vládnou na radnicích OdSáci,a ti nemají tzv.sociální cítění. Za vším vidí jen prachy a přes prachy přepočítávají všechno.Kdž v 90.letech rušili školky a prodávali objekty na lukrativní=výdělečné účely,nevěřili,že někdy nastane boom a bude zase více narozených dětí.Stále vytloukají klín klínem na úkor potřebných.

  superkarma: 0 28.01.2009, 16:47:48
 12. avatar
  [4] mam-ča [*]

  Přeju jim, ať svůj Azylový dům uhájí. Na vstřícnost zastupitelů bych nespoléhala, oni bydlí a nikdo je neohrožuje.
  Je to přesně podle přísloví "sytý hladovému nevěří".

  superkarma: 0 28.01.2009, 16:23:31
 13. avatar
  [3] Lukáš Čejka [*]

  jak tim muzou ztratit know-how ? Kdyz tam ten azylac nebude tak zblbnou a nebudou nic vedet?

  superkarma: 0 28.01.2009, 15:52:29
 14. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Nepřeju zastupitelkám, aby někdy azylák potřebovaly. Myslím, že se dá spíš sehnat paní na hlídání, než útulek na útěku nebo nouzová střecha nad hlavou. Nevím...

  superkarma: 0 28.01.2009, 14:34:32
 15. avatar
  [1] Mipe [*]

  Na jejich moudrost bych určitě nespoléhala

  superkarma: 0 28.01.2009, 14:23:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme