Bulvár

Protestují za porodní asistentky


Několik desítek žen s transparenty přešlapuje před ministerstvem zdravotnictví. O čem mluví jejich hesla? O vážné situaci v tomto resortu. Tak to bude na pražském Palackého náměstí zřejmě vypadat 8. října od 14 hodin. Pořadatelky z Hnutí za aktivní mateřství a Unie porodních asistentek tvrdí, že stát nebere vážně profesi porodní asistentky. A tomu už prý nelze přihlížet.

 

„Stát diskriminuje porodní asistentky, brání tak ženě svobodně se rozhodnout, jakou péči chce ze svého zdravotního pojištění užívat,“ vysvětluje místopředsedkyně Unie Ivana Königsmarková.

 

Podle ní stát přehlíží profesi porodní asistentky, ale zároveň nedokáže nahradit péči, kterou těhotným, rodícím ženám a matkám po porodu porodní asistentky poskytují (poučení o životosprávě po porodu i během těhotenství, o kojení, návštěvy v rodinách, diagnostiku, sledování stavu plodu, ošetřování apod.). Kvůli tomu organizují po celé republice i petiční akce. 
 
„Navíc stát brání iniciativám, které by mohly mezeru v nabídce služeb pokrýt  například zakazuje činnost porodních domů, neumožňuje ambulantní porody a zavírá malé porodnice, nabízející rodinný rozměr péče. Zároveň neposkytuje systémové zajištění odborné asistence při porodu doma. Ženám jsou tak upírány možnosti, které jsou ve většině ostatních evropských zemí standardní samozřejmostí. V porodnicích jsou navíc často přehlížena přání žen a dochází i k protiprávnímu jednání zdravotníků. Situace je vážná a vyžaduje neodkladné řešení,“ tvrdí Königsmarková.

 

Petici, která je na webových stránkách www.normalniporod.cz, podpořila i europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová, sociolog Igor Nosál, lékařka a vedoucí Centra krizové intervence Helena Vidovičová, duchovní Tomáš Halík, herec Jaroslav Dušek a další známé osobnosti.

Podle organizátorek protestních akcí je v zahraničí běžné, že se o ženu a dítě během těhotenství a porodu i po něm stará jedna jejich porodní asistentka – a to bez ohledu na to, kde žena porodí, jestli v porodnici, nebo v porodním domě či doma. U nás tento model péče není možný. Asistentky nemají šanci získat potřebnou praxi, jen výjimečně s nimi podepisují smlouvu zdravotní pojišťovny.

 

„Porodní asistentky nejsou naši nepřátelé, ale ony samy se do nepřátelské role staví a je to škoda, brání to diskusi,“ reagoval mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podle něj se stát debatě s rodičkami a asistentkami nevyhýbá. „Je třeba systém nastavit tak, aby byla možnost svobodné volby pro ženy, ale aby znaly rizika a aby mohl lékař zasáhnout tam, kde je ohroženo zdraví dítěte,“ dodal.

 

Ženám se také nelíbí zavírání malých porodnic (v nichž se narodí méně než 500 dětí ročně), k němuž prý dochází v poslední době. „Právě taková zařízení nejlépe umožňují osobní a rodinný přístup, z pohledu ministerstva zdravotnictví jde o neefektivní pracoviště, která nesplňují požadavky nejmodernější péče o rodičky. Nedávno tak zanikly i populární a hojně vyhledávané porodnice ve Vrchlabí, ve Frýdlantě v Čechách, ve Vysokém Mýtě či v Kutné Hoře, a to i přesto, že zdejších služeb zvýšenou měrou využívaly také přespolní ženy se zájmem o přirozený porod, včetně těch z hlavního města,“ vyjmenovala místopředsedkyně Unie porodních asistentek.

 

Ke kritice se připojila i psycholožka Věra Břicháčková, která blokování práce malých porodnic vnímá jako rivalitní záležitost porodníků z velkých klinik. Ti nestojí o konkurenci malých oblíbených pracovišť, která tak jasně dávají vyniknout rozdílu mezi porodem a porodem. „Současný stav lze také vnímat jako výsledek vlády mužů  věci veřejné v Parlamentu, Senátu i na ministerstvu zdravotnictví a v pojišťovnách jsou převážně v rukou mužských úředníků či lékařů. V případě zavírání malých porodnic jsme zkrátka svědky nehorázné diskriminace žen. Jako psycholožka připomínám, že z hlediska psychologického bezpečí je u porodu důležitý především dobrý pocit matek, jejich vnitřní jistota a možnost rozhodnout, kde chtějí své  zvláště prvorozené  dítě přivést na svět. Jako soudní znalkyně dodávám, že hodně nepovedený a asistovaný porod může žena vnímat jako trauma, srovnatelné se znásilněním,“ řekla.

Podle Cikrta má i ministerstvo výhrady k přístupu mnohých lékařů v porodnicích a k tomu, že některá zdravotnická zařízení nedokážou vyjít vstříc individuálním požadavkům svých zákazníků. Domnívá se ale, že se k tomu nesmí přistupovat paušálně. „Ženy by si měly stěžovat na konkrétní případy, které musí být prošetřeny,“ řekl.


Souhlasíte s výhradami organizátorek protestních akcí?

   
17.09.2008 - Společnost - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [42] Sonne [*]

  kajaajaja: Mám podobný zážitek - naštěstí už je to téměř 18 let a lidský mozek umí zapomínat na špatné zážitky. Určitě je lepší vyrovnaná PA než podrážděná doktorka. A slova: "Matko, vy neumíte rodit" by patřila zarámovat do hekárny FUJ!!

  superkarma: 0 08.10.2008, 11:51:23
 2. [41] kajaajaja [*]

  Rodila jsem poprvé a zážitek z doktorky hrozný,nemám sílu,malý byl velký,nedokázala jsem ho vytlačit,PA úžasná,moooooooooc pomáhala,malého jsem přidusila,šel na pár hodin do inkubátoru.
  Na sále jsem byla dlouho.Doktorka mě oslovila"matko vy neumíte rodit" a odešla ze sálu,já dál trpěla v kontrakcích dalších 15 min.Chtělo se mi brečet a křičet,ale nešlo to.Měla jsem hrozně moooc suchý rty a v puse ještě víc.Nevím co to bylo,ale já během porodu ztratila hlas,to bylo tak bezmocný,že jsem jen kývala a ukazovala,nakonec jsem dostala kapačka,Jejiž už nikdy k té chladné arogantní doktorce .

  superkarma: 0 18.09.2008, 00:18:41
 3. [40] Champy [*]

  V časopise Moje psychologie jsem četla, že se děti nemají narodit s pláčem, ale s otevřenýma očkama a s úsměvem. A to se daří jen u přirozených porodů.

  superkarma: 0 17.09.2008, 22:30:14
 4. avatar
  [39] závislá na čokoládě [*]

  Já jsem z Brna a rodit jsem jela do Vyškova, protože je to malá porodnice a super přístup. PA můžu jenom chválit, byla ohleduplná a doktor tam byl jenom na porod a šití. Všude jenom chválím a proti Bohunicím to byla dovolená

  superkarma: 0 17.09.2008, 22:08:41
 5. avatar
  [38] Krišpína [*]

  Heduš: já měla poslední porod taky super,pan doktor byl opodál,nijak se nazapojoval,jen sledoval p.asistentku.Žádné křičení,prostě pohoda.Co mi řekli,nebo spíš poradili to jsem udělala,je fakt,že jsem jim úplně důvěřovala a měli na mě uklidňující vliv.

  superkarma: 0 17.09.2008, 19:35:41
 6. avatar
  [37] kareta [*]

  kdyby šly ty vlastní děti koupit v obchodě

  superkarma: 0 17.09.2008, 19:13:59
 7. avatar
  [36] Vivian [*]

  mindulinka: přežít porod by ovšem nemělo být jediným smyslem porodnictví

  superkarma: 0 17.09.2008, 17:23:57
 8. avatar
  [35] Heduš [*]

  Důležité jsou i vztahy mezi PA a doktorem a vyjasnění si kompetencí, aby každý měl ten svůj prostor a neměl pocit soupeření a dělání si naschválů. I to rodička vycítí a může to narušit důvěru jak k Dr., tak k asistentce. Spolupráce všech nás tří musí být v souladu. Měla jsem to štěstí a porod byl krásný, jak pro mě, tak pro dítě, manžela.

  superkarma: 0 17.09.2008, 15:12:02
 9. avatar
  [34] Heduš [*]

  maca65:

  superkarma: 0 17.09.2008, 15:06:45
 10. [33] mindulinka [*]

  maca65: naprosto souhlasím.
  Rodila jsem před 4lety v Příbram - doktor mě viděl při příjmu - pak mě celou dobu sledovaly PA - a doktor přišel až na tlačení, udělal nástřih, vytáhnul dítě a zašil mě.
  Nepodceňuji práci PA, ale záruka doktora za dveřmi by měla být - nikdy nevíte zda přijdou komplikace. A to by jsme se opravdu mohli vrátit o nějaké století zpět.
  A taky si myslím, že z porodu se dělá moc velký humbuk. Měli by jsme být všichni pyšní na to, že lékařská věda pokročila, a že ČR patří k zemím s nejnižší úmrtností novorozeňat a matek.

  superkarma: 0 17.09.2008, 14:21:04
 11. [32] maca65 [*]

  Pracuji jako porodní asistentka a nikdy bych si nedovolila podceňovat i fyziologický porod. Mohu být pravá ruka lékaře a opora pro rodičku i její rodinu, ale nemohu ani s velkými znalostmi a zkušenostmi suplovat lékaře. Nemusí mi stát u porodu za zády, ale musí být poblíž připraven zasáhnout.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:28:40
 12. avatar
  [31] Krišpína [*]

  cicinka: mám podobnou zkušenost,2x jsem měla u porodu jen asistentku a bylo to v pohodě.Poprvé s doktorem to byl otřes a mám z toho osipky ještě dnes - namyšlený hulvát.

  superkarma: 0 17.09.2008, 13:05:50

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] Lesana [*]

  vojtisek: proč by nemohla asistentka šít? I ošetření poraněné hráze spadá do její kompetence

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:54:34
 2. avatar
  [29] cicinka [*]

  Tak se mnou byly po celou dobu mých dvou porodů jen asistentky.Výborné a úžasné ženy.Ovšem měla jsem čistě fyziologické porody,žádné komplikace.Poprvé mě primář přišel jen zašít.A druhý den to musel zopakovat,neboť stehy někam zmizely.A pak znovu. A podruhé mě zašila sama asistentka.Byla to už letitá zkušená žena. Doktor akorát podepsal papíry.Ale byl to podle řečí děsnej hulvát,tak jsem ráda,že se tam neobjevoval.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:42:00
 3. [28] vojtisek [*]

  Myslím si že u porodu by měl být lékař za každou cenu.Já měla asistentku a přežila jsem za 5minut dvanáct.Navíc asistentka nemůže šít,to smí jen lékař.Kdybych měla ještě rodit,tak jedině za přítomnosti lékaře.

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:41:39
 4. avatar
  [27] ToraToraTora [*]

  Rodila jsem pokaždé v porodnici a víc, než přítomnost partnera či kohokoliv jiného mě uklidnila přítomnost odborného pracovníka. Byla jsem celý čas na porodním sále sama a zvonkem jsem mohla kdykoliv přivolat personál, který vždy přišel a s úsměvem mi pomohl či poradil. Většinu času u mne byla jen jedna moc šikovná žákyňka a doktorka přišla až na samotný porod. Bylo to fajn a neměnila bych

  superkarma: 0 17.09.2008, 12:18:04
 5. avatar
  [26] Heduš [*]

  Lesana: Je fakt,že v menších porodnicích je to "domáčtější" prostředí a líp se navazují kontakty mezi PA a není to tam jak na běžícím páse. Právě nechápu, rodí se víc a víc dětí a začínají se rušit nemocnice...

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:56:24
 6. avatar
  [25] Lesana [*]

  Heduš: ale mně nejde o to být s asistentkou v kontaktu. Mně jde o to, aby se kolem mne při porodu motalo co nejméně lidí. Pokud by to byli zdravotníci z nemocnice + ještě navíc moje PAtka, tak si tím nijak nepomůžu A nepomůžu si ani z odborného hlediska, ptž doprovod v porodnici nemá co kecat do práce místním zdravotníkům, i když je to třeba odborník. Já to vyřešila tak, že jsem si našla malou porodnici, jenže ta už je momentálně zrušená... i když snad by se zase možná měla otevírat? (Vrchlabí) Ale nebylo to to, co bych si přála, byl jenom kompromis mezi mým přáním a realitou českého porodnictví

  Na demonstraci - ráda bych, ale ještě nevím, jak se to vyvine. MInimálně petici jsem podepsala

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:18:49
 7. avatar
  [24] pajda [*]

  Kuře: já to měla v porodnici přesně naopak - kdyby zůstalo u toho, co tvrdila PAtka, tak jsme byl amrtvá a dítě tky. Nebýt toho, že jí mladý "nezkušený" doktor nevěřil a prosáhl mě, vůbec by nezjistili, že už jsem otevřená a dítě je v bezvědomí. Příslušná porodní asistentka totiž považovala svoje obložené chlebíčky a vínko v pokoji sestřiček za mnohem důležitější, než je nějaká otravná rodička na hekárně. Zřejmě je to opravdu všechno v lidech a nikoliv v profesi.

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:17:18
 8. avatar
  [23] Heduš [*]

  Lesana: To byla zvolací otázka, na kterou se nečeká odpověď... To je fuk. Jdeš protestovat jo?

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:04:59
 9. avatar
  [22] Heduš [*]

  Lesana: Ty vogo, ty to motáš... asi jsme naladěné na jinou vlnu a nemůžem se pochopit, jak to která myslíme.
  V každém případě je to věc tvojí volby, kde chceš rodit. Ale s PA si můžeš diskutovat před porodem i si ji tam vzít a po porodu, kdo mi zabrání, že s ní budu v kontaktu??? S těma porodníma domama je to pořád určitě běh na dlouhou trať a takových protestů ještě bude muset být. Porody doma neschvaluju jako Kuře...

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:02:52
 10. avatar
  [21] Lesana [*]

  Heduš 18: jak - co melu o doktorech? Odpovídám ti na otázku z reakce 8 Jsi nějaká zmatená, ne? Když se v tom nechceš babrat, tak se neptej, to je přeci jedoduché

  superkarma: 0 17.09.2008, 11:01:08
 11. avatar
  [20] Lesana [*]

  Heduš: do odborností se navážíš ty, nazývat bakalářské studium kurzem pro "kuchařky" A dle platné legislativy má opravdu PAtka dostatečné vzdělání na to, aby o ženu v průběhu porodu pečovala bez dohledu lékaře, čili on u fyziologického porodu z odborného hlediska opravdu nemusí být

  A MMCH já do porodnice chodila v KLIDU PORODIT, ne se věčně s někým DOHADOVAT, co všechno chci a nechci. Proč bych tedy nemohla mít svoji PAtku, se kterou si všechno potřebné vyříkáme už v těhotenství a která na základě naší dohody porod povede? Mně je jedno, jestli v porodním době (jehož vzniku tady úředníci už roky brání) nebo v porodnici (kde je to v současné době problém, ptž "cizí" PAtky nemají právo porody vést a vlastní PAtky k tomuto v málokteré porodnici nabízí... a pokud už nabízí, tak stejně jenom jako službu omezenou na samotný porod, už ne péči v těhotenství a v šestinedělí. Takže já osobně akci podporuji, ptž stěžovat si "konkrétní případy" je nesmysl, ptž zrovna moje požadavky jsou systémový problém českého zdravotnictví jako celku

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:56:20
 12. avatar
  [19] Heduš [*]

  Tini: tak by to mělo být si myslím. Měla jsem na to taky štěstí, že Dr. se tam vůbec neukázala a nechala mě odrodit si jak jsem chtěla i PA nám s manželem dala prostor na svou představu porodu.

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:51:33
 13. avatar
  [18] Heduš [*]

  Lesana: co zas meleš o doktorech? už se v tom nebabrej... Jinak průběh porodu je tak, jak řikáš, ale na mnohých nemocnicích se tam rádi motají i Dr.

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:49:46
 14. [17] Tini [*]

  Heduš: Tak tady v holandsku se doktor pokud je tehotestvi bez patologii, vubec neucastni....vsechna vysetreni i porod probiha za asistence PA...

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:47:17
 15. avatar
  [16] Heduš [*]

  Tini: Jde o to, jak na to pohlížíš??? Tak na co tedy studovat doktořinu, když je všichni nahradíme, že jo...

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:47:04
 16. avatar
  [15] Heduš [*]

  Kuře: to jsou ti doktoři, co se povyšují nad porodníma asistentkama... Lesana se naváží do odborností, ale já na sále taky pokládám za důležitější osobu PA. Jenže mi šlo o to, že u porodů doma by to bylo absolutně bez kontrol Dr. bez kterých se prostě porod obcházet nemůže, i když ve spoustě případů pochybují. Od toho je tam s Vámi Váš partner nebo Vy sama, pokud jste schopná, ihned reagovat nebo se bránit, že tohle a tohle nechcete atd.

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:43:44
 17. [14] Tini [*]

  Heduš: ja bych teda nerekla, ze PA je min nez doktor...

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:36:23
 18. avatar
  [13] *Kotě* [*]

  Heduš: 8 - panebože, to snad není možný, abys tohle myslela vážně

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:25:58
 19. avatar
  [12] Kuře [*]

  Heduš: Já bych teda doma nerodila, ale musím ti oponovat. U obou mých porodů PA říkaly lékařům, že dítě neprojde,že mám deformovanou pánev "zevnitř". V obou případech lékaři mávli rukou a tvrdili, že to přece musí jít. A v obou případech po několika hodinách zjistili, že PA měla pravdu, že když mne vyšetří při stahu, tak tu deformaci taky poznají a že to dítě fakt kost neprorazí... A v obou případech mne důkladněji vyšetřili až po zásahu primáře, kterého PA informovala o špatném průběhu porodu. Poprvé mne to mohlo stát život, podruhé zasáhl primář včas.

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:21:24
 20. avatar
  [11] Lesana [*]

  Heduš: jakože že nějaký kuchař s kurzem na doktora je u normálního porodu víc jak porodní asistentka? Ani ne, ptž fyziologické porody vede PA bez dohledu lékaře, ptž ona je odborník na kompletní péči při fyziologických porodech (jakož i péči v šestinedělí). Lékař má odbornost přeci jenom o trošku vedle, ten má kompetence řešit patologie porodu, ne poskytovat ošetřovatelskou péči v průběhu fyziologického porodu.

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:11:40
 21. avatar
  [10] Heduš [*]

  A nehledě na to, každá rodička dnes může být informovaná k porodu, kolik chce a taky se u svého porodu ozvat a diskutovat s porodní asistentkou i celým personálem.

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:03:22
 22. [9] Tini [*]

  Tak s porody doma z dob mych studii, nebylo moc priznivcu porodu doma a osobne, ja bych si to "nelajsla" vim, co vse se muze stat a ti co rodi doma, jsou dle meho blazni

  Lindaa: Tak tady ty statistiky nevypadaji zrovna dobre...neznam presna cisla, ale co jsem slysela...

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:02:57
 23. avatar
  [8] Heduš [*]

  Lesana: no 3letý kurz nebo studium to je snad jedno jak tomu říkáš... tak snad víš, že doktor je víc, jak porodní sestra né?

  superkarma: 0 17.09.2008, 10:01:58
 24. avatar
  [7] Lesana [*]

  Heduš: jsi trochu mimo, ne? Porodní asistentky nemají "kurzy", to je minimálně tříleté bakalářské studium

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:55:51
 25. avatar
  [6] Heduš [*]

  Četla jsem teda jen půlku článku, ale můžu říct, že mi to vůbec nepříjde, že by byla práce porodní asistentky přehlížena státem. Ona je totiž mnohdy přehlížena i doktory, kteří nechcou na porodním sále přijít o autoritu. Různé předporodní i poporodní kurzy jsou nabízeny a která rodička chce se jich může účastnit. K porodu doma - no to je zase téma. Asi o to jim jde. Začít v tom podnikat. Já osobně pro tohle zrovna nejsem. Lékařský dozor je přeci jen nutný, stejně jako výběr léků s lékařským předpisem. Na co potom studovat a dělat doktoráty, když odrodit vás třeba může "kuchařka", která si udělala kurzy a cítí se být "kvalitní" porodní asistentkou???

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:45:07
 26. [5] Lindaa [*]

  Tini: tak tady to je podobný. Ale zajímavý je, ze jak se v zahranicí "riskuje" tak se podle statistiky nerodí více poskozených detí, mrtvých detí apod. (myslím v porovnání s CR) Jak je to mozný? Mozná ta super péce v CR není zase az tak potrebná?

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:43:49
 27. [4] Tini [*]

  Kdybych byla v CR tak se urcite zucastnim, jelikoz jsem porodni asistentka.
  Myslim, ze v CR je zdravotni pece na jedne z nejvyssich urovni, ale je pravda, ze PA potrebuji vice svobody...
  Co se tyce zdravotni pece v zahranici, tak podle toho co jsem videla a slysela tady, kazdopadne pece o rodicku z meho pohledu je mnohem horsi! A to se rika, ze je to zeme porodnich asistentek, ja bych to tady nemohla delat ani za nic!!! Tak jak se tady riskuje...sve dobre spani bych neobetovala

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:40:14
 28. [3] jitka2 [*]

  Otazka porodnic a asistentek me moc nezajima. Deti nemam a zatim neplanuju. Nicmene si myslim, ze z psychickeho hlediska je dulezite prostredi kde zena rodi. Pokud by byly male porodnice utulne tak proc ne. co se tyce pece, tak si myslim, ze je to otazka penez. Kamaradka mela i ve velky nemocnici epidural a doktora na zavolani kdykoliv (i v noci, vecer...) ovsem za to poskytla nemaly "sponzorsky dar"

  superkarma: 0 17.09.2008, 09:28:44
 29. avatar
  [2] liva99 [*]

  Nějak pořád nechápu proč se tedy zavírají porodnice, o které je zájem /viz. Vrchlabí/. I z hlediska ekonomického přece musí prosperovat, ne? Tak proč? Je v tom opravdu nějaká rivalita jiných porodníků - to se mi nechce věřit. Ale je fakt, že by se služby v této oblasti mohly zlepšit... Pokud chci epidurál /zastánkyně přirozeného porodu zavřou oči/, musím si zjistit, jestli v "mé" porodnici slouží anesteziolog i odpolední a noční. Pokud chci látkovat /používat látkové plíny/, tak to není možné v "mé" porodnici bo je tam prý nemají kde prát a manžel by se ujezdil. Jenže najít porodnici, kde je co nejvíc PRO a zároveň nejezdit 200 km je záhul. Platím si zdravotní, jsem ochotná si i platit tyto služby, ovšem to prý v našem zdravotnictví nelze.

  superkarma: 0 17.09.2008, 04:37:33
 30. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Já myslela, že se demonstruje PROTI něčemu

  superkarma: 0 17.09.2008, 00:38:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme