Rodina

Protelefonuje vaše dítě moc peněz?

telefonování

Vaše ratolest si říká třikrát měsíčně o nový kredit. Po přečtení vyúčtování za volání vašeho dítěte pravidelně hledáte prášek na bolest hlavy. Vše vyústí v konflikt. Chcete se tomuto povědomému scénáři pro příště bez velkého dohadování vyhnout? Jak ale snížit dítěti náklady na telefonování a přitom ho zbytečně nenaštvat?

Proč je ho pořád málo?

„Za co jsi ten kredit zase utratil?“ ptáte se potomka s takřka železnou pravidelností. Uspokojivou odpověď však dostanete málokdy. Jako plátci telefonních účtu navíc máte pocit, že minimálně polovina provolaného času vašeho dítěte byla zcela zbytečná. Ale upřímně, i mnoho z vašich telefonátů není nezbytně nutných a dalo by se oželet. Neměli byste proto dávat najevo, že vám jeho záležitosti připadají malicherné.

Jedním z faktorů, které ovlivňují používání mobilu, je například roční období. Třeba o prázdninách počet telefonátů a SMS u náctiletých značně naroste. Důvod je prostý, nevidí se se spolužáky a chtějí i přesto udržet kontakt. Dalším faktorem je první zamilovanost. V té době se komunikace pomocí mobilu téměř zdvojnásobí. Navíc roste potřeba svěřovat se kamarádům či kamarádkám. Problémy s prvními láskami vašeho potomka byste rozhodně neměli bagatelizovat nebo dokonce ironizovat. Dejte raději jasná pravidla. Docílíte tím většího efektu než striktními zákazy.

telefonování

Jaký tarif?

Jedním z důvodů vysokých účtů bývá i špatně zvolený tarif. Vyznat se v dnešních nabídkách není totiž jednoduché. V první řadě byste měli zjistit, zda vaše ratolest spíše volá, nebo píše SMS. Pokud totiž pošle za měsíc 250 SMSek a provolá jen půl hodiny, je dobré vybrat tarif, který nabízí výhodnější cenu za SMS, a oproti tomu pak o něco málo dražší volání. Takový předplacený tarif s příznačným názvem NA!PIŠTE najdete například v nabídce operátora O2. Na výběr bohužel neexistuje pevná šablona. Každý teenager má jiné potřeby a nároky. Nezapomeňte však, že je vždy výhodnější, aby rodina používala stejného operátora. Telefonování v rámci jedné sítě je totiž obecně levnější. Například pouhý padesátník za minutu hovoru zaplatíte o víkendu nebo večer v rámci zvolené výhody u nových tarifů O2 NA!VÍC. Konkurence pak nabízí například tarif Mých5, kde ale hradíte měsíční paušál a výhoda levnějšího volání se vztahuje pouze na pět vybraných čísel. Pomoci při výběru vám může i tzv. tarifní kalkulačka. Najdete ji například zde: http://mobil.idnes.cz/tarify.asp.

Toho, aby dítě samo přišlo s tím, že chce snížit kredit nebo paušál, se asi nedočkáte. Nesnažte se mu ale zakazovat, přikazovat a vyhrožovat. Vždy je lepší cesta kompromisu. Můžete například navrhnout otevřenější přístup k výši kreditu výměnou za lepší výsledky ve škole nebo další pomoc v domácnosti.

   
11.06.2009 - Finance a práce - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] Sluníčko sedmitečné [*]

  Protelefonuje dost, ale nevěděla jsem o tom. Musela jsem si půjčit peníze do výplaty a splatit to za něj. Naštěstí tam byl nulový úrok.

  superkarma: 0 28.07.2015, 11:23:29
 2. [3] Klarušee [*]

  Težko má kredit a co si dobije ono nebo ja tak to si muže provolat. Tarify bych pro děti nedoporučivala.

  superkarma: 0 02.07.2015, 15:43:22
 3. [2] Anime Otaku [*]

  O2 zásadně bojkotuju, vždycky mi po odeslání 5sms odečetli 10. Tak sem jim tu simku hodila do kanálu. Jinak mívám účty tak do 400, když zrovna nejsem v zahraničí, to se mi pak občas vyšplhá účet i přes několik tisíc, to je tak, když člověk volá místo SMSkování

  superkarma: 0 11.06.2009, 15:14:51
 4. avatar
  [1] Evly [*]

  Byly doby, kdy jsem zhruba v 15ti taky provolala i 800 měsíčně, s paušálem to bylo ze začátku ještě horší, nebyl tam strop, takže účty kolem 600 byly normál (při paušálu za 12 kč síla,teď už to vím), ale chodila jsem na brigády a telefony jsem si platila sama, rodiče třeba přispěli sem tam k narozkám, apod. Ale postupem jsem se naučila šetřit, využívat různé balíčky a teď platím měsíčně za paušál zhruba 50 Kč (paušál stále 12Kč,sms do všech sítí zdarma, volné minuty do mé sítě - v té je přítel i celá rodina), takže super. Navíc už neřeším přes sms každou blbinu, jak se to dělá v pubertě. To si radši s někým sednu na kafčo, aspoň se uvidíme a pokecáme osobně.

  superkarma: 0 11.06.2009, 14:29:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme