Zdraví

Protáhněte si mozek!

Mít dobrou mysl nestačí, hlavní je používat ji. (Descartes)

16. března tady  řešila Jitka Kubíková otázku, má-li mozek pohlaví. Podívejme se dnes na mozek z trochu jiného pohledu.

Když chcete mít krásné tělo, musíte procvičovat svaly. Když chcete mít svěží a bystrou mysl, nezbude vám nic jiného, než si „protáhnout“ mozek. Ale proč, když, jak se zdá, funguje docela dobře?

Věci se mají takto: Všechno, co si uvědomujeme, co víme, co cítíme, co si myslíme, se odehrává uvnitř zhruba jeden a půlkilové rosolovité hmoty, kterou máme v lebce. Bez našich lebečních kostí by nám mozek vytekl jako želatina. V mozku je vlastně sídlo naší existence, a tak bychom ho měli udržovat v dobré kondici.

Levá polovina mozku je utvořena tak, aby věci analyzovala a řadila za sebou. Některé z činností levé strany: schopnost číst a psát, počítat, rozeznávat symboly, řídit se souborem logických pokynů aj.

Pravá strana vnímá svět jako celek, je utvořena tak, aby uchopila celou realitu. Pravou stranou rozeznáváme prostorové vztahy, vytváříme a vnímáme emoce, ovládáme dlouhodobou paměť aj.

Všichni známe ten pocit podráždění, který vyvolává přílišná rutina nebo přemíra úmorné práce. Všichni si občas řekneme: potřebuji změnu – je třeba dát věci do pohybu – nudím se – potřebuji stimulaci. Cvičení mozku mají za cíl dosáhnout rovnováhy, pocitu pohody. Při některých možná objevíte nějaké přirozené talenty, o nichž jste doposud nevěděli.

Pamatujte si však, že je to podobné jako s tělesným cvičením: je-li příliš namáhavé, nebudete se do něj pouštět. Cvičení musí být nejen výzvou, ale také svým způsobem zábavou.

Cesta z práce. Někteří z nás ani nevnímají cestu do práce a z práce, je nám notoricky známá, nevyžaduje žádnou pozornost. Aby se mozek procvičil, potřebuje stimulaci, potřebuje prožívat něco nového, jít někam, kde ještě nebyl. Zkuste, je-li to možné, jít  z práce domů úplně jinou cestou. Jděte cestou, která zahrnuje co nejvíce nových ulic. Cestou věnujte pozornost všemu, co vidíte, obchodům, orientačním bodům, novým stavbám. Všímejte si, co se v místech, kterými procházíte, děje. Cvičení postupně můžete rozšířit tím, že vejdete do obchodu, okouknete zboží. Večer před spaním si pokuste celou cestu do podrobnosti vybavovat (opětovná vizualizace).

Kreslete si. Když telefonujete nebo sedíte na schůzi, kreslete si. Kreslete, co vidíte, svou ruku, předměty a lidi před vámi. Malíři z vás nejspíš nebudou, ale mozek si hezky zacvičí.

Cvičení „second hand“,  tedy cvičení druhé ruky. Většina z nás upřednostňuje jednu ruku před druhou a odsuzuje druhou ruku pouze k pomocným úkonům, jako je zvedání nebo nošení. Dobrým způsobem, jak procvičit mozek, je zkusit část dne používat ruku druhou pro všechny úkony, které dokáže zvládnout. Vynecháme ale psaní a situace, kdy je ohrožena bezpečnost. Zkuste si třeba přehodit příbor, zvedat šálek s kávou druhou rukou, otvírat peněženku, odemykat.  Spoustu dalších běžných činností prostě prohoďte. Možná budete zpočátku nemotorní, ale chce to jen cvik.

Mozek dále procvičujete: učením se nazpaměť (básničky, čísla), pozorným čtením, luštěním křížovek, studiem cizích jazyků, představováním si nějakých událostí, které si sami vymýšlíte – tedy denním sněním.

Vězte, že pokud netrpíte Alzheimerovou chorobou nebo jinou nemocí, která je příčinou mentálního úpadku, udrží si váš mozek sílu po celý život - pokud ovšem budete žít zdravým mentálně aktivním životem.

Podle nejnovějších výzkumů není ani tak docela pravdivé rčení, že  „starého psa novým kouskům nenaučíš“, protože lidský mozek si udržuje schopnost učit se novým věcem zhruba do devadesátky!

Více v knize Snowdon Parlette: Tipy, triky a techniky pro trénink mozku, Portál 2003  

     
   
12.07.2004 - Zdraví - autor: Mirka Kožušková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] trdlo [*]

  Tak ja sem pravak, ale ruce a prsty sneruju do sebe levou navrch.

  superkarma: 0 12.07.2004, 22:19:33
 2. avatar
  [12] Alousek [*]

  Necetla jsem vase prispevky ale povim vam muj pribeh-ve zkratce.
  Po nekolika letech v domacnosti u deti jem nastoupila do prace, sefovala mi zenska, ktera nesnesla, abych sobestacne pracovala. Chtela mne vycvicit na vykonavani jejich prikazu, prines, podej, udelej a drz hubu. Odnaucila jsem se pouzivat mozek. Doslo to tak daleko, ze jsem v praci dala vypoved a trapila se tim, jestli mam sklerozu.Nechala jsem se dukladne vysetrit a narazila na doktora, ktery se mi zacal venovat. Ubezpecil mne, ze nemocna nejsem, jenom mi mozek trochu zlenivel. Doporucil mi koupit si knizky na trenovani mozku, cist noviny a podtrhavat LEVOU rukou slova koncici na stejnou skupinu slabik, pozorovat lupou breberky na mezi nebo cist v leze na zemi, same veci, ktere nejsou bezne.Nekdy si pripadam jako male dite ale pomalu a jiste se ucim, pouzivat mozek.Mozna jsem to napsala trochu divne ale ja jsem rada. ze to funguje.

  superkarma: 0 12.07.2004, 16:36:34
 3. avatar
  [11] Vivian [*]

  Gana: no tak asi nejsi až tak čistokrevná

  superkarma: 0 12.07.2004, 15:36:11
 4. avatar
  [9] Vivian [*]

  v_erunka: u mě je to tak na 20-30% levá a zbytek pravá... na některý věci jsem holt levá

  superkarma: 0 12.07.2004, 15:25:28
 5. avatar
  [8] Vivian [*]

  breny: ten tvůj lecitin je dost předražený já beru taky lecitin, ale vím, že stejně kvalitní se dá koupit mnohem levněji

  a mimochodem - placená reklama na Ženě-in není drahá

  superkarma: 0 12.07.2004, 15:23:57
 6. avatar
  [7] Léthé [*]

  ... jsem s tou kávou pobryndala svoje žluté tričko
  Já si svůj mozek procvičuji i v noci ,když bych měla spát…tak třeba za nic na světe nemohu usnout před ranní směnou a tak si stále říkám;“ na nic nemysli,na nic nemysli…“ a just myslím na všechno a dokonce kdyby Edison již nevymyslel žárovku,tak bych jí dnes v noci určitě vymyslela já . To cvičení s tou levou rukou budu dělat častěji ,je fakt že já jsem těžkej pravák a svoji levou stranu bych klidně mohla darovat .

  superkarma: 0 12.07.2004, 12:28:42
 7. avatar
  [5] emma [*]

  ale moc zajímavý článek
  slyšela jsem, že právě takovéto cvičení je prevencí Alzheimerovy a dalších degenerativních nemocí mozku

  superkarma: 0 12.07.2004, 11:00:52
 8. avatar
  [4] emma [*]

  hava: a bereš ho aspoň každý den jinou rukou?

  superkarma: 0 12.07.2004, 10:59:42
 9. avatar
  [3] Léthé [*]

  …“že vejdete do obchodu, okouknete zboží.“ ?Tak to by byl můj konec .A večer před spaním bych si tak akorát mohla nadávala že jsem si zase koupila nějakou nehoráznou blbost,nebo hadřík který vůbec nepotřebuji.
  Jo…a zkusím tedy dnes brát věci levou rukou….jdu zrovna na kávu ,tak jestli se neopařím mohla bych jí možná i vypít

  superkarma: 0 12.07.2004, 06:49:53
 10. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  No, ruce prohazuju naprosto běžně, včetně psaní, ale jelikož to dělám celý život, nevím, jestli mi to nějak tříbí mozek. Zato co se týče "denního snění", tak to budu aktivní až do smrti!

  superkarma: 0 12.07.2004, 04:40:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme