Jsme v polovině soutěžního týdne a máme za sebou večeři v krásném moderním domku u Heleny. Pozve nás na italské menu, když žila deset let v Itálii?

Prostřeno

Helenu jsme na klasické české menu netipovali. Přiznala se totiž, že nikdy nedělala vývar a neumí udělat ani klasickou jíšku. Vařit se naučila v Itálii, a proto je zvyklá připravovat pouze tuto kuchyni. Já osobně jsem se na italské jídlo velice těšila, protože kuchyně této země je mi blízká.

V prostorném domě na okraji Olomouce žije Helena několik měsíců se svou dcerou. Ještě nebyl úplně zařízený, ale i těch pár kousků nábytku bylo vybíráno s vkusem a cítila jsem se zde moc dobře. Hned po příchodu nás všechny rozesmál Karel, který dorazil ve vtipném tričku s nápisem I love BŮČEK a v kraťasech. Tohle je jedna z věcí, kterou při večeřích v Prostřeno nemám ráda. Jde víceméně o slavnostní večeři, která se natáčí na kameru, a do Káji jsme se všechny pěkně pustily, že u něj doma mu to v košili slušelo opravdu více.

Když jsem v televizi pozorovala Helenino vaření, tak jsem byla více než vyvedená z míry. Čekala jsem, že bude mnohem více vědět, co dělá, a práce jí půjde lépe od ruky. Vaření před kamerou je opravdu trochu náročnější a mně se také několik věcí nepovedlo a vymknulo kontrole. Ale Helena zápasila téměř se vším. Se zmrzlinou, s otáčením omelety, s množstvím brambor. To, že nestíhala, mě nepřekvapilo. Vím o tom své… nestíhala jsem taky. :-)

Při šmejdění po domě jsme se opět snažili všichni držet toho, co nemáme rádi. Nelezli jsme do skříní a šuplíků. U Heleny jsme si s Monikou prohlédly její, zatím ještě téměř nezařízenou, ložnici. Kája a Diana byli v dětském pokojíku plném strašidelných panenek.

Měli jsme hlad, a tak nám přišlo vhod, že Helena přinesla předkrm. Omeleta s cuketou. Tedy frittata di zucchine. Helena se totiž rozhodla své hosty potrápit a menu nám připravila italsky. Tomuhle jsem se já ve svém menu záměrně vyhýbala. Nemám ráda, když jsou v soutěži často lidé, kteří cizí názvy neznají, a potom je musí krkolomně předčítat. Česky nebo italsky. Předkrm byl velice povedený. Na chuti mu neubral ani fakt, že při obracení ho polovina skončila ve dřezu. Heleně se prostě nedařilo.

Vyjedli jsme všichni všechno, co jsme dostali na talíř. Jen Diana nechala zbytky. Omlouvala se, stejně jako u Karla, že toho moc nesní, ale že ochutná všechno. A to už začala být Helena opravdu naštvaná. S Dianou jim to neklapalo od začátku soutěže. Jedna druhé nepadla do oka a my jsme jen čekali, kdy ta sopka bouchne. A bouchla u druhého předkrmu – těstovin s rajskou omáčkou a riccotou. Helena a Diana předvedly takovou hádku, ke které se nikdo z nás nechtěl přidávat a ani je soudit. Nešlo totiž jen o to, jestli Diana dojídá, nebo ne, jestli se Helena chová jako hostitelka slušně, nebo ne. Šlo o vzájemnou silnou nesnášenlivost. A ta se soudcuje velice těžko. Nedojídal vlastně nikdo z nás, porce byly většinou vcelku velké, u všech hostitelů. Ale Helena prostě neměla Dianu ráda (a naopak), a tak čekala na příležitost, kdy to může dát plně najevo.

Helenu hádka rozhodila na zbytek večera. Hlavní chod servírovala bez úsměvu, velice otrávená. Atmosféra u stolu byla na bodu mrazu. Nevím ani, jestli by mi další jídlo chutnalo více, kdyby u stolu vládla veselejší nálada. Protože telecí maso bylo vcelku suché, brambory naopak mastné a nasládlé. Nechutnalo nám, bohužel.

Večer nezachránila ani zábava – úder naslepo, u které se nikdo nebavil. Bavili jsme se, když Monika dělala své oblíbené fórky, takže díky ní bylo alespoň chvílemi veselo.

Sladká tečka na závěr, na kterou jsem se těšila? Byla až příliš sladká. Čokoládová zmrzlina, kterou Helena přidala do svého původního dezertu, se úplně ztratila v chuti přeslazeného mascarpone. Nejlepší z toho byla sušenka, která však bohužel byla kupovaná. Diana se cítila velice dotčená, a právem, že i v její porci byly oříšky, na které je alergická a upozorňovala nás na to na začátku pořadu.

Jak dopadlo bodování? Diana dala Heleně své 4 body (čekala jsem ještě méně, po té hádce) a my ostatní po 6 bodech. Kolik by dostala od vás?

Italský večer u Heleny byl opravdu „italská domácnost“. Skončil rozčarováním hostů i hostitelky. A já jsem se těšila na večer u Moniky. Soutěžící, kterou jsem nebrala jako soupeřku, ale jako velice milého člověka, kterému jsem výhru přála.

Škoda, že jsme večer tak pokazili… Dívejte se a nebuďte na mě moc přísní. ;-)

Reklama