Vztahy

Prostitucí za bohatstvím? Nebo k chudobě?!

Krátce po roce 1989 mě zaskočil jev, který jsem až do té doby neznala, a domnívala se (ach, já duše prostá!), že se vyskytuje pouze v zahraničí anebo v luxusních pražských hotelech a sídlech. Najednou ale byl tu a já měla pocit, že to nikdy nestrávím.
Ano - řeč je o prostituci. Nejstarším řemesle (jak se říká), ale řemesle, o kterém se do té doby příliš nemluvilo a které se spíše skrývalo za název trestné činnosti pod paragrafem příživnictví...  

Poprvé mě tenhle nyní již otevřený fenomén doby zaskočil, když jsem coby matka na mateřské dovolené nechápavě vznesla dotaz, jak to dělá dcera naší sousedky (asi v mém věku), že má stále na sobě nejnovější módní výstřelky, podobně zásobuje svoji dcerku, jezdí domů taxikem, je vždy naladěná "do vesela" a vždy dobře vypadá (zdraví z její opálené pleti - asi ze solária - přímo čišelo).
Měla jsem v té době manžela, zatímco ona byla "matka samoživitelka" bez uvedeného otce a přiznám se, její "pohodu" jsem jí mohla pouze závidět.
Tajemně se ušklíbla a řekla, že mi to prozradí - ale ne hned.

Držela mě v napětí několik dnů, ale pak - za slunného letního dopoledne, přišla oblečená do plavek, s cigaretou v jedné a kávou v druhé ruce a dala se do řeči...
"Víš, nemohla bych žít jako ty," odklepla popel z cigarety a usrkla černého moku a pokračovala: "Jakmile se mi narodila Katherin, věděla jsem, že nechci manžela, který mi domů přinese usmolených pět tisíc (v roce 1991-2 to byly ještě velké peníze!) a bude mě držet kolem plotny a pračky."
Lydie prostě chtěla žít naplno (ostatně - kdo ne?).
A tak začala pracovat v jednom erotickém klubu - oficiálně jako masérka, neoficiálně jako prostitutka.

Byla spokojená. Dcerka tím netrpěla - maminka chodila "do práce" dvakrát, třikrát v týdnu, takže zpočátku Katherin hlídala babička, později už chůva.
Nemuselo se řešit, co se koupí k jídlu (hlavně: za kolik?), co si koupit na sebe a kdy bude možné jít konečně ke kadeřníkovi. Peníze nechyběly a klid z jejich dostatku dle mého mínění rozhodně pomáhal dobrým vztahům mezi dcerou, matkou a vlastně i babičkou.
Katherin neviděla maminku při ničem špatném, a tak se zdálo, že tahle zatracovaná činnost (živnost?) vlastně nikomu neškodí.

Za dva roky odjela Lydie i se svoji dcerkou do Španělska. Zůstaly skoro půl roku. Vrátily se, Lydie si koupila vlastní byt a "džíp".
Než jsem se odstěhovala pryč z města, občas jsem ji zahlédla. Vždy mne z džípu vesele zamávala, zatímco já táhla v ruce nákupní tašky a zpocená tlačila golfky (nebo za ruku) své potomky.
Ten takzvaně spořádaný život mě tak štědře neodměnil... Ale ani nedal dost odvahy (?) k tomu, abych se dala na její dráhu...

Co mi ale dopřál o několik let později, byla možnost nahlédnout do života prostitutek velmi podrobně, a to dokonce zevnitř.
Poznala jsem dívky úrovně Lydie - krásné, inteligentní, atraktivní, a vůbec ne od pohledu typické "lehké děvy". Některé byly vdané, jiné žily s partnery, kteří za moc nestáli a dokonce jim i vyhovovalo, je do nočních klubů přivézt a nad ránem je odvézt (aby se ušetřilo za taxíka a aby taky měli jasno, kolik ta jejich za noc vydělala). Byly mezi nimi nešťastnice, které vydělávaly na dluhy, nebo jen na holý nájem, a znala jsem i takové, které tvrdily, že zrovna tohle musí dělat, aby i s dětmi přežily a měly na nájem.(?!)
Zpočátku jsem jim nevěřila a i je trochu nenáviděla - přece odvádějí muže od rodin, ne?
Když jsem je ale poslouchala, nakonec jsem je začala mít svým způsobem ráda. Možná mezi nimi byly vztahy, které by jim mohly závidět ženy na různých úrovních pracovišť.
Nikdy jsem se ale nesetkala s žádnou, která by byla k prostituci nucená, i když tento jev nikdo nepopíral. Známý byl jen dívkám, které odešly do zahraničí - tam, jak uváděly, šlo často velmi, velmi do tuhého!

Pak jsem se potkala s holkami "z ulice". Kategorie sama o sobě, o které ty výše uvedené odmítají mluvit a se kterou se rozhodně nikdy nechtějí ztotožnit.
Dívky i ženy většinou bez vzdělání, často utíkající před zákonem, a tudíž lehká kořist k ovládání.
Hezké i ošklivé, z toho ženského já, jim zůstalo jen málo... Převládají pudy - jsme také přece samičky, ne?
Nikdo od nich asi ani nic jiného nečeká.

Rozdíl je mezi oběma kategoriemi pochopitelně i ve výši "honoráře", který inkasují. Ty první jdou do tisíců, ty druhé vydělávají max. několik set (za zákazníka - nemluvím o noci).
Holky za padesát (jak zpívá skupina Lucie) dostanou při svém postávání u mezinárodních silnic od "svého" pasáka jeden kýbl a jednu žínku (na jednoho pasáka připadnou minimálně tři). Tohle "hygienické" zařízení pak společně během své pracovní doby využívají...
Není divu, že pohlavně přenosným nemocem se pak daří.
Pozastavit se nad tím ale není čas. Peníze se musí vydělávat a točit.

Že jedna odpadla? Přijde určitě druhá - a skutečně. Netrvá to dlouho a prázdné místo je vzápětí nahrazeno novou - čerstvou... Kým vlastně?

Problém prostituce je velmi závažný a asi málokdo by si troufl o tom pochybovat.
Je-li prostituce dobrovolná, je věcí našich zákonodárců, aby stanovil její přesná pravidla tak, aby nás ohrožovala co nejméně.
Jenomže: Co dělat, abychom se prostitutkou nestaly, i když po tom ale vůbec netoužíme?
Máte pocit, že vám, ani vašim blízkým, se to stát nemůže?
Bohužel, za určitých okolností, tomu nemusíte být vůbec daleko...

Studie o obchodování se ženami ze střední a východní Evropy, kterou provedla IOM v roce 1995, ukazuje, že „metody najímání narůstajícího počtu žen pocházejících ze zemí střední a východní Evropy jsou daleko méně formální, než se obecně předpokládá“.
Bylo zjištěno, že více než polovina z obětí byla získána přáteli, rodinnými známými a jejich přáteli, nebo dokonce naprosto neformálním způsobem na ulici, na diskotéce nebo v baru. Zkoumání způsobů, jak byly najímány české ženy v letech 1995-1998, ukazuje, že tento trend nadále pokračuje.
Najímání žen se většinou skládá z různých stupňů lží, podvodů, lstí a klamavých jednání. Násilí nebývá užito až do chvíle, kdy se oběti „jemnou cestou“ dostanou do rukou „konečných uživatelů“, tzn. nových vlastníků.
Nevládní organizace však uvádějí minimálně tři případy, kdy byly ženy uneseny a k prostituci donuceny násilím.

Ale to až příště...

 

 

 

   

                     
   
15.10.2003 - Láska a vztahy - autor: Ariadna

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [132] Simba [*]

  Vivian: tak úplně bych žaludek nevyloučila

  superkarma: 0 26.11.2003, 07:48:34
 2. avatar
  [131] Simba [*]

  Vivian: tak úplně bych žaludek nevyloučila

  superkarma: 0 26.11.2003, 07:41:29
 3. avatar
  [130] Andula [*]

  Vivian: neříkej?

  superkarma: 0 22.11.2003, 13:23:35
 4. avatar
  [129] Vivian [*]

  Ronnie: na to potřebuješ úplně jiný orgány než žaludek

  superkarma: 0 02.11.2003, 01:42:48
 5. [128] Ronnie [*]

  na tohle musí mít člověk asi žaludek...

  superkarma: 0 18.10.2003, 18:41:53
 6. [127] tventula [*]

  To je každého věc,čím se živí

  superkarma: 0 18.10.2003, 18:29:19
 7. avatar
  [124] Jarunka [*]

  Precetla jsem si clanek a porad mi neni jasne, proc ten nadpis? Bohatstvi, nebo chudoba. Domnivala jsem se, ze tam bude neco o bohatych érosenkach a chudych.
  Ve meste mam znamou, ktera prostituci provozovala mnoho let. A kdyz jsem slysela jeji pribeh, ze ji k tomu donutil manzel, je to nepochopitelne Tim bych jenom dodala, ze ne vzdycky je chyba u zeny.

  superkarma: 0 15.10.2003, 23:43:58
 8. avatar
  [123] aninas [*]

  man-mimo: ale neeee mne, ty trumbero. To je obecne, ne, ze mne

  superkarma: 0 15.10.2003, 22:30:57
 9. avatar
  [122] Haninka [*]

  kdyz jedeme do Teplic nebo prijizdime do Chebu, je mi za ty holky vzdycky hrozne trapne...
  kdyz jsme se vraceli s jednou z dovolene, chteli jsme si dat kafe a zastavili u hotylku v teplicich. nejak nam to nedoslo, az kdyz jsem vesli dovnitr. polonaha devcata, intimni osvetleni, chlapi gorily...oni videli nemeckou znacku, tak asi tusili kseft...tak rychle jsme snad kafe v zivote nevypili a rychle jsme mazali pryc

  superkarma: 0 15.10.2003, 21:57:52
 10. avatar
  [121] Haninka [*]

  kdyz jedeme do Teplic nebo prijizdime do Chebu, je mi za ty holky vzdycky hrozne trapne...
  kdyz jsme se vraceli s jednou z dovolene, chteli jsme si dat kafe a zastavili u hotylku v teplicich. nejak nam to nedoslo, az kdyz jsem vesli dovnitr. polonaha devcata, intimni osvetleni, chlapi gorily...oni videli nemeckou znacku, tak asi tusili kseft...tak rychle jsme snad kafe v zivote nevypili a rychle jsme mazali pryc

  superkarma: 0 15.10.2003, 21:57:08
 11. avatar
  [120] man-mimo [*]

  aninas: proč zrovna Tobě?

  superkarma: 0 15.10.2003, 20:42:05
 12. avatar
  [119] aninas [*]

  V podstate se zeny rozdeluji na dva druhy:
  DA-MY/I a
  NEDA-MY/I
  To je cela veda

  superkarma: 0 15.10.2003, 20:14:28
 13. [118] zindule [*]

  Určitě lze vydělávat i jinak.

  superkarma: 0 15.10.2003, 20:09:30
 14. [117] zindule [*]

  Určitě lze vydělávat i jinak.

  superkarma: 0 15.10.2003, 20:08:11
 15. avatar
  [116] Lída [*]

  Galadriel:

  superkarma: 0 15.10.2003, 20:07:21
 16. avatar
  [115] Dudlajlama [*]

  Vzkaz pro neznameho(?) hrosiho ctitele. To vis, ze ano, kolousku muj sedmilibezny...

  superkarma: 0 15.10.2003, 19:16:46

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [114] aninas [*]

  ANTI- GALANDRIEL: Hele ty, my zadnou Galandriel nezname, pouze GALADRIEL a te TY nesahas ani po kotniky, ubozaku.

  superkarma: 0 15.10.2003, 18:58:34
 2. avatar
  [112] Lucylle [*]

  Jaburkova: Ja byt chlapem,tak jdu do luxusniho klubu a vyberu si fakt nejakou na urovni.Nez dat 500 za nejakou hruzu z ulice No jo,vsude se setri

  superkarma: 0 15.10.2003, 18:02:51
 3. avatar
  [109] Lucylle [*]

  medved: Tady v Rakousku jsou prostitutky taky,ale ne ty typu E55 Nektere stoji na ulici(na Gürtelu) a ty jsou zaregistrovane a musi kazdy tyden k lekari na kontrolu a odvadi dane.Pak jsou holky v klubech-udajne v Babylonu(nejluxusnejsi klub ve Vidni) maji v prepoctu asi 5 tisic kc za zakaznika,takze tech 15-25 tisic za noc urcite

  Te djsme jeli z Nemecka po E55 a to byla fakt podivana Ty spinavy ciganky Ze jim nekdo vubec zaplati a neboji se,ze neco chytne,to nechapu

  superkarma: 0 15.10.2003, 17:34:41
 4. avatar
  [108] zn0uz4 [*]

  ginile: ja vim, taky mam kamaradku, co se za nemce provdala, a jednou je kontrolovali u Bolevaku v Plzni... policajti se desne hihnali, navic ona nemela s sebou zadny doklady, bot si je nechala doma. ja ale psal o tech, co, co jezdi sami a za hranice.. taky znam jednoho (podle xichtu), co zije jen z podpory, chodi se do Cech nazrat a .... a na druhou stranu, divis se tem lidem, kdyz 99% vsech zakazniku slapek kdekoli jsou germani?

  superkarma: 0 15.10.2003, 16:18:32
 5. avatar
  [105] k@tchabinka [*]

  .. nuda nuda sed sed...A. alias Alex alias alien dneska uz nic kloudneho nevymysli, uz se nezasmeju:(.. jdu trenovat strelbu na zivy terc.

  superkarma: 0 15.10.2003, 15:50:34
 6. avatar
  [97] Lucimo [*]

  Alex: Ne proto tě vymazali,že nemáš rád smradlavý ženský, ale proto, že jsi tady sprostě urážel konkrétní osobu, ty inteligente!

  superkarma: 0 15.10.2003, 15:27:49
 7. avatar
  [96] Lucimo [*]

  katchabinka: Hele hele, co mas proti Ostrave?

  superkarma: 0 15.10.2003, 15:26:03
 8. avatar
  [95] Křečkomyš [*]

  Mě ten článek přijde dobřa napsaný. Informoval, přidal osobní zkušenost, otevřel diskusi. Tak o co jde? Ti, kteří kritizují, ať si zkusí napsat něco sami. Ono to zas tak jednoduché není.

  superkarma: 0 15.10.2003, 15:16:05
 9. avatar
  [93] Acinka [*]

  mam-ča (47): přesně tak, souhlasím s tebou

  superkarma: 0 15.10.2003, 14:47:04
 10. avatar
  [92] k@tchabinka [*]

  helemese dalsi inteligent:)

  AT ZIJE OSTRAVA !!!!!

  superkarma: 0 15.10.2003, 14:46:18
 11. avatar
  [89] k@tchabinka [*]

  Kaila : bylo by dobry pro zacatek ..trochu si udelat poradek v pravopise... neni ti moc "rozumet":)

  superkarma: 0 15.10.2003, 14:33:28
 12. avatar
  [85] k@tchabinka [*]

  Kaila: jeje no tak to bych mela priste pri kontaktu s Kubikm nasadit rousku i rukavice bo ta ma chudinka urcite syfilis i AIDS ....

  a ja chci psat o uchylech... ano ano... jiste- protoze sama jsem...nebo tomu drive ci pozdeji podlehnu ....

  Kaila.. to je mi tedy podarena logika:)

  superkarma: 0 15.10.2003, 14:20:20
 13. avatar
  [81] kakina [*]

  ja nektere zensky chapu jsou sami treba z detma a co maj jako delat tak jsi jdou vydelat telem no.Je to teda hrozny ale jak by jste to resily vy ostatni

  superkarma: 0 15.10.2003, 13:59:21
 14. avatar
  [77] xantypa [*]

  já: obdivuji te v tom, ze i kdyz te tenkrat zlakaly penize uz nikdy vice jsi necemu takovemu nepropadla, malo komu kdo to zkusi se to asi ale podari

  superkarma: 0 15.10.2003, 13:09:52
 15. avatar
  [75] Evík [*]

  já: Úplně tě chápu a obdivuji, že jsi to zkusila jen jednou

  superkarma: 0 15.10.2003, 12:47:45
 16. [73] Sasa [*]

  já: taky zkušenost, nemí proč tě odsuzovat

  superkarma: 0 15.10.2003, 12:32:43
 17. avatar
  [72] Irena1 [*]

  já: hlavně, že to dobře dopadlo...

  superkarma: 0 15.10.2003, 12:24:31
 18. avatar
  [68] janinkab [*]

  Je to každýho věc, čím se živý...

  superkarma: 0 15.10.2003, 12:02:40
 19. avatar
  [65] Toniniella [*]

  Vika: Aby ses nedivila, je velmi pravděpodobné, že ji bude držet dost zkrátka. Tak to někdy bývá.

  superkarma: 0 15.10.2003, 11:53:14
 20. avatar
  [63] Toniniella [*]

  AlexKazalin: Pocity, to je těžká věc. Myslím, že to vnímají jako fachu. Je to prostě práce. Porno herci taky oddělují sex a lásku. Těžko říct proč. Možná že když člověk potká tu opravdovou lásku a aspoň jednou zažije milování z opravdové lásky, pak už mu to možná tak jednoduše nejde. Aspoň mně by to teda určitě nešlo.
  Ale asi musí abstrahovat, jako třeba patologové, když pitvají. Prostě je to jenom materiál a musejí to tak brát, i když je to známý, jinak by se zcvokli.

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:59:05
 21. avatar
  [61] medved [*]

  souhlasim s Aninas...prostituce byla je a bude a nikdo s tim nic neudela
  max se to da statem regulovat, danit, kontrolovat (treba i zdravotni prohlidky)
  zajimalo by me, jak to delaji treba v Nemecku, Rakousku...tam prostitutku neni videt...zato u nas, jen clovek prejede hranice ...je to ostuda...pani poslanci by se meli poucit za hranicema a konecne zavest nejakou regulaci...to ze oficialne prostituce neni nic neresi

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:40:45
 22. avatar
  [60] Laila [*]

  Dokud bude poptávka bude bohužel i nabídka

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:24:51
 23. avatar
  [59] Charmed [*]

  AlexKazalin: Na každého jednou dojde... a jisté jsou opravdu pouze dvě věci - a ony minimálně tu jednu jistou opravdu mají.

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:23:36
 24. avatar
  [58] marcellina* [*]

  Nesud a nebudes souzen....

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:19:38
 25. avatar
  [55] Simba [*]

  AlexKazalin: já se nezavzdušňuji, jen tu asi budeš čekat na nějaký rozbor denních pocitů marně .... Já to nebrala jako napadnutí, možná jsem tam měla dát smajlíka, tak vše OK? Za sebe ti můžu říct, že by mi to sakra vadilo, asi proto jsem se na tuto "profesní dráhu" nedala.
  Ty uliční šlápoty mi navíc příjdou docela hnusný a špinavý, ze svého pohledu nepochopím, jak u nich vůbec nějakej chlap může zastavit. Ale třeba to chlapi vidí jinak .. . V Amsterdamu, v "uličkách lásky" jsem byla taky překvapená, takový kamrlíky s výlohou a postelí, příjde zákazník a "hostitelka" zatáhne jen závěs .....

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:12:48
 26. avatar
  [53] Petronela [*]

  Penize jsou fajn, ale nemyslim si, ze bych zvladla "roztahnout nohy kazdemu" ale pokud jim to nevadi. Je asi rozdil delat nekde slapku na ulici a delat "maserku" v erotickem klubu. Kazdy ma pravo si svuj zivot zaridit jak chce. Tak proc ne?

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:07:23
 27. avatar
  [52] Charmed [*]

  aninas: Vidíš to - její soukromá věc - přesto se najdou ženský, který tuto jejich "práci" odsuzují, ale už si neuvědomí, že díky některým holkám jiný holky štastně a hlavně ŽIVĚ běhají po světě.

  Proč chlap zaplatí ženě za sex? Nejspíše proto, že mu doma něco chybí, že mu jeho žena nechce v něčem vyhovět a nebo, že nechce svou ženu do něčeho nutit, co jí není po vůli.

  Ono to není černé nebo bílé - je to šedivé. Každá mince má dvě strany.

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:06:45
 28. avatar
  [51] Irena1 [*]

  Brrr, holka na ulici nebo u silnice Ty na úrovni, v bytečku, pod zdr. dohledem (elitní šlapky), to už je skoro povolání. Ale i na to musí být žaludek.
  Ale holky, upřemně, některé z vás by měly být rády, že takové existují, kolik manželů je doma neuspokojených, protože manželka na sex není? A je lepší, aby si "Vrznul" za peníze, než někde s milenkou a nakonec odešel od jinak fungující rodiny, ne?

  superkarma: 0 15.10.2003, 10:02:00
 29. avatar
  [47] mam-ča [*]

  Ariadna: Zůstaň v klídku. On kritizovat umí každý, ale napsat článek o něčem, aby to mělo hlavu a patu, to ne. Ať dotyčná „Kety“ napíše o něčem zajímavém a přínosném. Jistě si to rády všechny přečteme a přidáme své názory. A různé „napadače“ ber jako grafomany v depresi, ono je to přejde, jen co vysvitne sluníčko.

  superkarma: 0 15.10.2003, 09:55:28
 30. avatar
  [46] Simba [*]

  AlexKazalin: na pocity se ptáš asi na špatném místě, zajdi si popovídat do nějakého toho salónu s červenou lucernou ...

  superkarma: 0 15.10.2003, 09:54:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme