Bulvár

Prostituce v rukou křesťanství ?

Zuzka pochází z malé vesnice na Teplicku a chtěla poznat svět. Nakonec skončila podvyživená, týraná, s kapavkou, bez dokladů někde u lesa v Německu. Ztratila pro pasáka svou cenu.
Její příběh však začal velmi nevinně a mohl skončit happyendem.

Zuzce se na vesnici nelíbilo, navíc její rodiče se rozvedli, táta alkoholik ji pohlavně zneužíval, máma o tom nevěděla.
Zuzka tolik chtěla utéct někam pryč a začít nový a lepší život. Na diskotéce potkala Tondu a zamilovala se. On jí nabídl, že může s ním odjet do Německa a tam pracovat jako tanečnice. Zuzka neměla peníze, Tonda ji samozřejmě půjčil, jen jí sebral pas, prý to bude pro její dobro. Hlavně nesmí nikomu říkat, že odjíždí.

V Německu ji ale nečekalo místo tanečnice, ale první znásilnění od milovaného Tondy.
Práce v nevěstinci, sex bez kondomu, vydírání, Tondovy výčitky, že mu dluží peníze a musí je vrátit.
Dvacet i víc zákazníků za den.
Zuzka nedostávala ani jídlo. Nakazila se kapavkou.
Tonda, její vysněný princ na bílém koni, se vypařil, přesněji prodal ji jako otrokyni.
Další týrání a pocit naprosté bezmoci.
Navíc se Zuzka bála, že kdyby se vrátila zpět domů, budou se všichni na ni dívat skrz prsty. Kapavka se stávala stále nesnesitelnější.
Přesto věřila, že si ji nějaký z jejích zákazníků vezme. Ono se to občas stane.
Ale tentokrát ne.
Vyhodili ji na kraji lesa a zmlátili téměř do bezvědomí.

Právě těmto ženám se snaží pomoci Jindřiška Krpálková, evangelická farářka a koordinátorka projektu na pomoc obětem obchodu s lidmi.
Tento projekt funguje pod Sdružením Česká katolická charita.
Spojení nemožného? Vůbec.

„Křesťanství je přístup k životu, pomoc potřebným a ohroženým. Prostitutky jsou oslabeným druhem. Ale nepomáhám proto, že musím. Mám ze své práce radost. Navíc křesťanství má v této pomoci tradici, například, současník Karla IV., Jan Milíč z Kroměříže již ve středověku sám provozoval dům, kam se mohly prostitutky uchýlit,“ začíná naše povídání Jindřiška.
Sedím v podkrovní kanceláři a prohlížím si ji, je pěkně oblečená a sálá z ní radost. Na každou otázku mi odpovídá docela razantně.

Jak vypadá pomoc prostitutkám?
„Ženy se samy snažíme vyhledávat, některé nám volají, nebo se ozve nějaká zahraniční organizace a sdělí nám, že mají v péči Češku. Pošlou nám potřebné informace a my se snažíme připravit jí zázemí pro návrat zpět,“ odpovídá Jindřiška a dál pokračuje, „celá naše pomoc je založená na tom, že se žena sama rozhodne, co vlastně potřebuje. Ne, že bychom my dělaly to, o čem si myslíme, že je pro ní dobré. Žena je osobnost, a tak se s ní musí zacházet.“

Jindřiška se snaží ženám ve spolupráci s dalšími pracovníky Charity zajistit ubytování, jídlo, ošacení, hygienické potřeby, péči psychologa, případně psychiatra, potřebné dokumenty a zdravotní i sociální pojištění. Ženy často přicházejí bez ničeho a ve zbídačeném stavu.

„Přišla k nám klientka, která vážila 37 kilogramů, měla čtyřměsíční dítě, přesto od pasáka neodešla proto, že sama měla hlad, ale jejímu dítěti hrozila podvýživa. Snažili jsme se jí pomoci tak, aby si dokázala pomoci sama. To se nakonec podařilo,“ dodává Jindřiška. „Jestli klientka pozná aspoň na chvíli obyčejný život, že na ní někomu záleží, na chvíli zažije normální stravování, normální spánek, zájem druhých lidí, když její dítě na chvíli ochutná kousek obyčejného života, kde není bití, hlad, alkohol, kde není mnoho podivných krutých věcí, kterým nerozumí, tak to považuji za úspěch, “

Jindřiščiny oči v tu chvíli září spokojeností a já si uvědomuji, že moje starosti jsou úplně nicotné.
Jindřiška však pokračuje: “Co se to děje, že někdo dokáže chápat člověka jako věc? To těm chlapům nevadí, že spí s troskou? Platí si rozkoš, a z lidské bytosti dělají otroka bez vlastních práv.“
Laskavá žena se mění ve lvici, ale moc dobře ví, o čem mluví.

Rány na duši i těle jejich klientek mluví za vše.
Dopíjím mattonku a ani nevím, o čem všem bude tenhle článek.
Uvědomuji si, že přede mnou sedí osobnost, která umí pomáhat. Má svou práci ráda, i když se tolik setkává s lidským utrpením.
Dochází mi, že právě o tomhle je křesťanství.
Už sice vidím vaše příspěvky, kde mi budete vysvětlovat, že jestli někdo může za zlo a špatnost, jsou to křesťané.
Nejde mi o to napsat článek, který by vyzněl jako přihláška do nějaké církve. Ale snažím se tu ukázat, že všichni jsme lidi a právě na úrovni pomoci trpícímu, bychom měli být na stejné lodi.

Setkání s Jindřiškou končí, odcházím a myslím, že mám o čem přemýšlet.   

           
   
01.08.2003 - Společnost - autor: Ludmila Hamplová

Komentáře:

 1. avatar
  [50] Ťapina [*]

  katchabinka: Ty ženský jsou ale potvory, že ten článek nenapíšou

  superkarma: 0 09.12.2003, 21:41:03
 2. avatar
  [49] Simba [*]

  katchabinka: Kdy bude ten článek o mravencích?

  superkarma: 0 03.12.2003, 11:01:32
 3. avatar
  [47] emma [*]

  ty mravenci, to je výzva, tomasi!!

  superkarma: 0 04.08.2003, 17:43:15
 4. avatar
  [46] k@tchabinka [*]

  kde neni poptavka, neni nabidka.
  Pokud je na tom nekdo tak spatne, ze si musi odskocit k lampickam a jeste si musi za toto opravdu "bohulibe" vykonani zaplatit, dobre mu tak. Devcata a chlapci si alespon vydelaji.
  Neco jineho je prostituce nucena a s tim dalsi hruzy spojene.
  Brala bych ten emmin kulodrtic s pobytem v ciste muzskem vezeni te nejhorsi tridy.
  Bohuzel u nas jeste porad plati, ze kdo okrada stat, okrada nas vsechny..kdezto kdo znasilnuje deti... porad jen znasilnuje nase deti. Podle toho taky ty tresty vypadaji.

  KE grizzlyho prispevku: Rodice dnes uz pravdepodobne vedi, pred cim deti varovat. Ale je otazka, na co dite slysi + jak velky duraz je na varovani kladen.

  Na Tomasovi se mi libi, ze at je clanek o cemkoli, on si vzdycky nejak najde cesticku k tomu vykriknout:....ale stejne jsou zenske potvory ....:)))
  I kdyby tema znelo:"Kolikrat denne se pari africti mravenci":)))

  superkarma: 0 04.08.2003, 15:49:07
 5. avatar
  [38] emma [*]

  jessiy: ještě jednou jsem si přečetla tvůj příspěvek: chlapi co nemaj holku jsou úchylové??? a holky co nemaj kluka taky??? možná bys měla spíš ze sebe....

  superkarma: 0 01.08.2003, 16:22:13
 6. avatar
  [37] emma [*]

  tomas.: to si nemysli, že žensky to maj tak jednoduchý. ona každá neni na to, aby kývla prstem a každej chlap taky neni takovej aby na to přistoupil... já myslim, že vy spíš máte výhodu v těch děvkách. když máte potřebu a fakt nikdo neni, můžete si to koupit jak housku na krámě....

  superkarma: 0 01.08.2003, 16:18:26
 7. avatar
  [35] emma [*]

  tomas.: ty seš šáhlej víc než jsem čekala! v 7 letech??? a jak jste na to proboha přišli??
  k těm trestům: my spíš odsuzujem ty chlapy, kteří ty holky unášejí, vydírají, bijí a znásilňují. když je to na obou stranách dobrovolně OK. ale ten chlap o tom vůbec nemusí vědět, jestli s nim ta holka je dobrovolně nebo ne.

  superkarma: 0 01.08.2003, 14:36:25
 8. avatar
  [24] emma [*]

  Majda: nezlobim se, vpoho. ale prostě některý holky jsou naivní, protože celej život akorát choděj po tý svý vesnici, kde každýho znaj a nikdo jim nic špatnýho neudělaj. pak potkaj tondu, kterej je na ní tak hodnej. obzvlášť pokud to ta holka má v prdeli v rodině, tak se na tondu ráda pověsí. sama byla nejdál v okresním městě a tak ho nechá všechno vyřizovat. a on se vždycky nějakej důvod najde, proč si "půjčit" její pas.....

  superkarma: 0 01.08.2003, 11:52:38
 9. avatar
  [21] emma [*]

  Majda: v něčem máš pravdu, ale ne každá holka je cosmožena vyrůstající v závalu informací, internetu, vzdělání. no, z Novy by možná něco vědět mohly....

  superkarma: 0 01.08.2003, 11:20:22
 10. avatar
  [14] Susina [*]

  Mili:jo, to zneužívání dětí od faráře zažil i můj táta, naštěstí jen ve velmi mírné formě... mamině to řekl až po letech manželství. hnus

  superkarma: 0 01.08.2003, 10:06:38
 11. avatar
  [13] emma [*]

  Lidka:

  ale takových organizací je víc, nemusí být přece jne křesťanské - třeba Bílý kruh bezpečí

  uříznout je málo, to je moc rychlý, já bych pomalu drtila. neexistoval ve středověku nějaký mučící nástroj kulodrť??

  a souhlasím s aninas: sociální systém dává kdejakému nezaměstnanému, adopce je jeden velký byrokratický cirkus (jen si počtěte na auditku od LFNikity), ale ochrana dětí a žen je nulová. slyšeli jste někdy, že by byla potrestaná soc. pracovnice nebo lékař, kteří zanedbali péči o týrané dítě?? šla si aspoň jedna soc. pracovnice sednout?? NE! a to je otřesné!!!!

  superkarma: 0 01.08.2003, 10:02:36
 12. avatar
  [11] Susina [*]

  Mili: , jo, katolíci by si měli udělat nejdřív pořádek ve svých homosexuálních a pedofilních řadách, skandálů mají dost..z toho jejich pokrytectví je mi na

  superkarma: 0 01.08.2003, 09:42:27
 13. avatar
  [7] aninas [*]

  No ja cetla, ze tento projekt sdruzuje Ceska katolicka charita a uz mam mlhu

  superkarma: 0 01.08.2003, 07:45:20
 14. avatar
  [5] aninas [*]

  Mili: v clanku bylo neco o evangelicke cirkvi?

  superkarma: 0 01.08.2003, 07:40:14
 15. avatar
  [4] aninas [*]

  Prihoda te mlade divky je opravdu desna a neni jedina, kdo neco takoveho zazil a zrejme jeste zazije. Trh s bilym masem kvete vesele dal a nic se nedeje.

  Jinak psat uz nic nebudu - zajiste se to ocekava. Ta pani Jindriska je zrejme typ cloveka, ktera by pomohla i kdyby nebyla krestan, takze ja to zrovna do spojitosti nedavam, protoze jsou i krestane, kteri naopak dovedou ublizit. Pani Jindriska supluje praci socialnich pracovnic, ktere mnohdy k teto praci nemaji vztah, a ani prostredky, jak by temto zenam pomohly. Socialni sit u nas temer nefunguje. Tech par azylovych domu je hrozne malo na to mnozstvi, kteri to potrebuji. BOHUZEL.

  superkarma: 0 01.08.2003, 07:21:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme