Protože víme, že se dle našeho rozsáhlého výzkumu se zajímáte o zdraví celé rodiny, včetně svého partnera, zabýváme se tématem ryze mužským – zdravotním problémem se zvětšenou prostatou. V tomto článku se zaměříme na vysvětlení co je prostata a jaké problémy s ní mohou řešit naši partneři. Zdrojem našich informací jsou stránky www.mojeprostata.cz

prostata

Prostata (předstojná žláza), přídatná mužská pohlavní žláza, dodává 15–30 % objemu tekutiny ejakulátu a zvyšuje životaschopnost spermií. Prostata obepíná počáteční část mužské močové trubice, která pokračuje dále do penisu.

Prostatu tvoří řada drobných žlázek (bývá jich kolem 50). Prostor mezi žlázkami je vyplněn vazivem a buňkami hladké svaloviny. Žlázky i svalovina jsou uloženy ve vazivovém obalu – pouzdru prostaty. Žlázky tvoří semennou tekutinu (ejakulát), která poskytuje výživu spermiím.

Prostata se vyvíjí již před narozením. Při narození se její hmotnost pohybuje od 3 do 5 gramů. Objem a hmotnost se nemění až do puberty, kdy dochází k růstu. U dospělého muže ve věku 20 let prostata váží přibližně 20 gramů, ve stáří může v extrémních případech vážit až 200 g. V mládí je tedy velká asi jako kaštan, ve starším věku může dosahovat velikosti broskve.

prostata

Poruchy funkce prostaty

Zvětšení prostaty

První známky zvětšení prostaty, které na sobě můžete pozorovat, jsou problémy s močením, např. přerušovaný proud moči, častější denní a především noční močení.

Další příznaky jsou:

Vyprazdňovací příznaky (z útlaku močové trubice zvětšenou prostatou):

  • obtížné zahájení močení - na začátek močení musíte čekat nebo si sednout,
  • slabý proud při močení,
  • bolest při močení,
  • zbytková moč v močovém měchýři - krátce po vymočení se opět ozve potřeba jít močit znovu,
  • zástava močení a odkapávání moči z přeplněného měchýře po kapkách je extrémním příznakem.

Jímací příznaky (z dráždění močového měchýře zvětšenou prostatou):

  • časté nucení na močení, močení v noci,
  • močení v krátkém intervalu, přerušované močení,
  • slabý proud moči,
  • náhle vzniklé nutkání na močení, močení je možné oddálit jen s velkými obtížemi, někdy dojde k nechtěnému úniku moči.

 Více informací o problematice onemocnění prostaty, příběhy pacientů, odborné rady, kontakty na lékaře a jednoduchý test najdete na stránkách www.mojeprostata.cz/index.php

Čtěte náš rozhovor:

Reklama