Nikdo nemá rád, když se jeho protějšek utápí v „slzavém údolí“. Ale slzy jsou prospěšné a bez nich by to nešlo. Existuje totiž takzvaný syndrom suchého oka. Je to jedno z nejčastějších onemocnění, kterým trpí každý pátý člověk, přicházející k očnímu lékaři. Syndrom suchého oka je onemocnění, jehož příčinou je buď porucha tvorby a toku slzného filmu, nebo složení slzného filmu.

V důsledku porušení slzného filmu dochází k nedostatečnému zásobení rohovky a spojivky vlhkostí a k vysychání oka. Tyto změny vedou k patologickým změnám na povrchu oka. Syndrom suchého oka můžeme zařadit mezi takzvané civilizační nemoci. Na výskytu a vzniku potíží se často podílejí i faktory, jako je zhoršené životní prostředí, zvýšená zátěž očí v práci a podobně. Rozvinutý syndrom suchého oka se vyléčit nedá, ale je možné výrazné zlepšení obtíží pomocí kapání umělých slz a lubrikancií, nebo eventuálně i režimovými opatřeními (přestávky v práci, odpočinek se zavřenýma očima po dobu 2–3 minut, životní prostředí).

Takzvané suché oko je projevem suchého zánětu rohovky a spojivky, jedná se tedy o poruchu omývání citlivého povrchu oka slzami, které u zdravého jedince vytváří slzný film. Tomu jsou přisuzovány důležité funkce.

Slzný film
Slzy, produkované slznými žlázami, jsou mrkáním (5–12x za minutu) roztírány víčky po povrchu oka v tenké vrstvě, které říkáme slzný film. Ten zajišťuje zvlhčení oka a jeho klouzavost, zabezpečuje hladký optický povrch umožňující vznik ostrého obrazu, umožňuje odstranění odloučených epitelových buněk rohovky a bakterií, obsahuje antibakteriální látky, které mají význam pro udržení sterility povrchu oka, zajišťuje omývání rohovkových a spojivkových povrchových buněk tekutinou nezbytnou pro jejich správnou funkci a přežití, podílí se na přísunu živin pro rohovku.

Udržení funkčnosti slzného filmu závisí na více okolnostech. Potíže se suchým okem mohou vzniknout následkem zvýšeného odpařování slz při pobytu v klimatizovaných místnostech, při celodenní práci na počítači, při několikahodinovém sledování obrazovky. Ke vzniku nemoci mohou přispět i některé léky (například antidepresiva, antihistaminika) nebo nemoci (zejména cukrovka, snížená funkce štítné žlázy, revmatismus).

Příznaky
Syndrom suchého oka se může objevit v každém věku. Mezi nejčastější příznaky suchého oka patří vědění a pocit vysychání očí především po probuzení. To bývají první příznaky poruch slzného filmu. Pacienti si dále stěžují na bodání, pálení, dráždění, škrábání nebo pocit cizího tělíska v oku. Objevuje se nežádoucí tlak, únava očí, špatná snášenlivost pobytu ve větru, v zakouřené místnosti, v klimatizovaném prostředí, zhoršení vidění k večeru nebo kolísání vidění během dne. Dále jsou ohroženi lidé, kteří se často dívají na televizi nebo pracují na počítači. Problémy mohou mít i nositelé kontaktních čoček.

Léčba a prevence
Pokud se u vás projeví příznaky onemocnění, měli byste ihned vyhledat očního lékaře, jelikož špatná a nevhodná léčba může vést k chronickému onemocnění nebo k bolestivému zánětu rohovky nebo spojivky. Lékař předepíše přípravek na umělou tvorbu slz, který nahradí chybějící tekutinu. Tyto prostředky jsou k dispozici buďto jako kapky, nebo gel, nemají žádné nepříznivé účinky a mohou se používat tak často, jak je zapotřebí.

Se syndromem suchého oka se během života setká téměř každý třetí člověk. Pokud je podceňován a neadekvátně léčen, může vést ke vzniku závažných defektů na rohovce a ohrozit také kvalitu vidění.

Míváte potíže s očima? Jak proti tomu postupujete? Pracujete na počítači a zhoršil se vám zrak? Vadí vám kontaktní čočky?

Reklama