Vaření

Prošlé potraviny - do koše, nebo na talíř?

Stane se to asi každému. Otevřete lednici a sáhnete po jogurtu, který je týden prošlý. Krčil se zapomenutý v rohu lednice, a než na něj došla řada, tak má týden po doporučeném datu spotřeby. Mně se podobné nepříjemnosti stávají občas s jogurty, občas s tvarohem nebo zakysanou smetanou. Kupuji je trochu do zásoby, protože jsou u nás často používané. A občas na ně nevyjde řada a v lednici je objevíme pozdě.

Postupujeme pak vždycky stejně. Když jde o pár dní po datu spotřeby, maximálně o týden, tak většinou bez velkého přemýšlení potraviny spotřebujeme. Samozřejmě přichází nezbytné očichávání po otevření a opatrné ochutnávání. Téměř vždycky je ale jídlo v pořádku. Když jde o více než týden, očicháváme a ochutnáváme ještě opatrněji, ale přiznám se, že starší potraviny už raději vyhodím.

food

Zeleninu a ovoce se snažím kupovat častěji, čerstvé a ihned spotřebovat. Do větší zásoby nakupuji mouku, těstoviny, cukr, luštěniny, konzervy, suché pamlsky jako jsou třeba sušenky a potraviny, které patří do mrazáku. Tyto mají delší dobu trvanlivosti a průběžně je odebírám, takže je většinou spotřebujeme ve správný čas.

Když jsem prováděla průzkum mezi kamarádkami, mají to většinou podobně. Metoda „otevřu, přičichnu, ochutnám, rozhodnu se“ funguje všude. Někdo však potraviny s prošlým datem spotřeby vyhazuje hned, i když jsou prošlé třeba jen den či dva.

Co doma děláte s prošlými potravinami?

Možnost%
Vyhazujeme bez milosti vše, co je prošlé13,6
Praktikujeme metodu "otevřu, přičichnu, ochutnám, rozhodnu se"60,5
Na data nebereme ohled, vyhazujeme jen to, co se skutečně zkazí21
Jiná možnost (napište do diskuse)4,9

Na druhou stranu, řada lidí potraviny, které mají těsně před expirací nebo po ní, vyhledává. Mám kamarádku, která mě takto naučila nakupovat v Marks & Spencer. Výběr potravin v tomhle obchodě je úžasný. Seženete tady různé dobroty, které v jiných obchodech nemají. Ceny jsou však poměrně vysoké. Kdo má čas a příležitost, může však vyrazit častěji na obhlídku a nakoupit potraviny, které jsou označené a zlevněné. Mají den dva před datem spotřeby, nebo je musíte spotřebovat ten samý den. Nejsou však zkažené, jen levnější.

Po republice dokonce existuje síť obchodů, kde nabízejí velice levné potraviny, opět těsně před datem spotřeby. Zpočátku v nich nakupovali lidé s opravdu nízkými příjmy. V současné době však klientela těchto obchodů roste a dá se říct, že sem chodí nakupovat všechny sociální vrstvy.

Při vybírání levnějších potravin jsou rozdíly mezi těmi, které mají na obalu nápis „spotřebujte do…“. Tyto potraviny se už po datu spotřeby nesmí prodávat, protože podléhají zkáze. Jsou to třeba uzeniny, mléčné výrobky, čerstvé saláty, chlazené maso.  Jiné však je, když je na obalu uvedeno „minimální trvanlivost do…“. Tyto potraviny většinou vydrží ještě déle než je dané datum. Jsou to třeba různé konzervy a sušenky.

Ve slevách nedoporučujeme nakupovat nejrůznější ovoce a zeleninu, které nejsou v kondici. Nahnilé jablka nebo plesnivé pomeranče určitě nejsou to pravé ořechové pro vás a vaši rodinu. Když však najdete v chladicím boxu třeba ryby, které mají datum spotřeby o dva dny později než nakupujete a víte, že je ještě večer ugrilujete, není důvod bát se a nešetřit.

Nakupujete ve slevách? Co nejčastěji?

   
12.06.2014 - Vaření - autor: elly

Komentáře:

 1. [15] Stendy [*]

  Kupuji vždy tolik a takové velikosti abychom to stačili spotřebovat včas.

  superkarma: 0 27.06.2014, 07:37:49
 2. [14] Nikar [*]

  My nakupujeme tak, abychom vše řádně spotřebovali.

  superkarma: 0 17.06.2014, 14:22:09
 3. avatar
  [13] gerda [*]

  lenig — #12 já kupuju půlkilové, nanejvýš 10 ks, to stačíme spotřebovat. Denně k snídani, do salátů, buchta na plech a je to hned pryč.

  superkarma: 0 12.06.2014, 18:30:29
 4. avatar
  [12] lenig [*]

  gerda — #5 taky nás to napadlo, ale pak jsme se rozhodli, že se dá jogurt slepicím.... ale už nebudeme kupovat tyhle velké kyblíky, jen maximálně do kila....na léto to asi byla chyba.

  1. na komentář reaguje gerda — #13
  superkarma: 0 12.06.2014, 14:52:30
 5. [11] Klára Křížová [*]

  Někdy se prošlé potraviny koupí rovnou v obchodě. Třeba takový chleba v sáčku, ten občas zapomenou uklidit, když prochází. Největší humus je, když obchody nálepky přelepují a my si kupumeme něco, je je už hnusný a prošlý a při tom to nevíme.

  superkarma: 1 12.06.2014, 13:12:10
 6. [10] Rikina [*]

  Tak jogurt se u mě nenajde v koutku zapomenutej, protože je nekupuju vůbec. Sml80 Výjimečně občas v létě bílý jogurt nízkotučný, a ten okamžitě použiju do zeleninového salátu. Dřív byly doby, kdy jsem něco vyhodit musela, neb se zkazilo, ale vždycky šlo o stav, kdy už to mělo nožičky a odcházelo z lednice mávajíc mi na pozdrav. Sml57 Stávalo se to proto, že jsem neuměla nakupovat pro jednu osobu malá množství - leckdy ani nelze, dneska dělají všechno ve velkém rodinném balení a je tím asi myšlena rodina o 15 členech. Sml15

  superkarma: 0 12.06.2014, 09:48:21
 7. [9] free [*]

  Není potravina jako potravina.  Nemůžu srovnávat luštěniny a mléčné výrobky. např.

  superkarma: 0 12.06.2014, 09:34:44
 8. avatar
  [8] gerda [*]

  V19 — #7 ano, přesně tak se mají zákazníci chovat. Taky neodpouštím. Za své peníze chci bezpečné zboží.

  superkarma: 0 12.06.2014, 08:47:14
 9. [7] V19 [*]

  gerda — #5 ja som vrátila jogurt s pliesňou / bol ešte v záruke/ do obchoduSml22 zároveň som napísala výrobcovi a čuduj sa svete o pár dní mi prišla zásielka s 12 ks jogurtamiSml16

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 12.06.2014, 08:39:04
 10. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Já jak co. Některé potraviny vyhodím, třeba jogurty, i když na nich vizuálně nic špatného není, ale věřím tomu, že v nich už ta plíseň může být mikroskopicky. Suché potraviny - typu těstoviny, čočka, rýže atd. spotřebovávám bez ohledu na datum minimální trvanlivosti, pokud tam nejsou broučci nebo moli. Ale snažím se nenakupovat nic do zásoby, jen to, co opravdu stále používám, takže staré potraviny se u mě téměř nevyskytují.

  superkarma: 0 12.06.2014, 08:33:28
 11. avatar
  [5] gerda [*]

  lenig — #2 pokud bych to neměla moc daleko, šla bych jim kyblík vrátit. Příště bych měla jistotu, že v něm bude jenom jogurt. Bez penicilínu.

  1. na komentář reaguje V19 — #7
  2. na komentář reaguje lenig — #12
  superkarma: 0 12.06.2014, 08:33:06
 12. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Jídlo se u nás nevyhazuje. A nějakých pár dní mne netankuje. Jde o vyznačení datumu minimální trvanlivosti nikoliv maximální. Navic  stejně rozhodne skutečná kondice potraviny. například špatným skladováním v obchodě může být potravina out i když je ještě v trvanlivosti. takže kouknu a vidím.

  superkarma: 3 12.06.2014, 08:10:59
 13. [3] Gabka [*]

  Nedávno jsem snědla o 2 dny prošlý jogurt, všimla jsem si toho, až když jsem ho měla v sobě.. plísen na něm nebyla, to by mě trklo vypadal stejně, jako před těmi 2 dny, kdy byl ještě "v kondici"..

  superkarma: 0 12.06.2014, 07:50:27
 14. avatar
  [2] lenig [*]

  Zrovna tento týden se mi stalo, že jsem otevřela velký kbelík tříkilového jogurtu (kupujeme přímo v podnikové prodejně Hollandie) a tam bylo kolečko plísně o velikosti pětikoruny. Celý kbelík šel slepicím. Shodli jsme se s manželem hned, že se nebudeme ani snažit brát to z druhé půlky...Sice jsme přišli o 60 Kč, ale nezaneseme si do těla plíseň. Druhý den jsem koupila nové jogurty v Penny a hnedle jsem založila na Lučinu....(proto kupujeme občas i velká balení jogurtů - dělám si domácí Lučinu i tvaroh)..

  Takže i k prošlým potravinám - otevřeme, očicháme a když se nám to nezdá na vůni nebo je tam jen malinko náznak začínající plísně, raději vyhodíme. Ale nestává se nám to často...Sml80

  1. na komentář reaguje gerda — #5
  superkarma: 1 12.06.2014, 07:34:11
 15. avatar
  [1] gerda [*]

  U nás se prošlé potraviny vyskytují vzácně. V ledničce mám jenom tolik, kolik spotřebujeme, denně vařím, tak mám přehled. Suchý chleba dávám v sáčku k popelnicím, obchází to tady pán, který sbírá na krmení pro zvířata. Takže bych tam dala i to, co bych našla jako hodně prošlé. Nevyhodím nic.

  superkarma: 0 12.06.2014, 05:30:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme