Domácnost

Prořez a střih stromů po zimě

Ve druhé polovině února a v březnu přichází hlavní sezóna prořezu ovocných stromů a keřů. Proč je vůbec třeba stromy upravovat? Aby dobře rostly a především plodily kvalitní ovoce, potřebují stromky provzdušněné koruny s dostatečným přístupem slunečního světla. Praktickým důvodem je ale také to, že se vám při sklizni bude do korun lépe dostávat a nebudete zbytečně prolamovat větve. Zárukou úspěšného prořezu je nejen správný postup, ale i použití vhodných nástrojů.

zahrada

Správná chvíle pro prořezávání

Od poloviny února do konce března probíhá sezóna prostřihu a prořezu především jádrovin (jabloně, hrušně) a bobulovin (angrešt, rybíz). A proč je ideální právě toto období? Je to přesně ta doba, kdy nejsou stromy zcela probuzené, stále vyčkávají ve vegetačním klidu na teplejší dny, ale tuhé mrazy už také nepřicházejí, a tak nehrozí zamrznutí řezných ran. Stříhat stromy a keře byste neměli za sněhu, deště, nebo pokud teplota klesne pod -5°C.

Jak postupovat

Aby byl prořez účelný, je třeba jej naplánovat. Jak je strom starý? O jaký druh se jedná? V jakém je stavu? Jak chci, aby vypadal do budoucna? Budeme zastřihávat razantněji a podpoříme tak růst dřeva nebo zkrátíme větve jen nepatrně a budeme očekávat větší úrodu plodů? Kritérií je hodně a v podstatě každý strom potřebuje individuální ošetření. Jaké existují základní typy řezů?

  • Řez plodonosného obrostu (pro zanedbané stromy): u menších stromů je potřeba jejich větve prořezat někdy až o jednu třetinu, naopak vzrostlé, velké stromy se zkracují jen o pár pupenů
  • Obnovovací řez: odstraněním starých výhonků docílíme růstu nových plodonosných větví (snažte se odstraňovat jen opravdu přestárlé větvičky, které plodily již mnohokrát, místo nich vyrostou nové, které budou plodit nejdříve druhým rokem)
  • Usměrňovací řez: představuje udržování provzdušněné koruny pomocí odstranění mladých větviček, které se uprostřed kroutí, kříží a splétají, čímž zabraňují proudění vzduchu, ale také znesnadňují sklizeň ovoce
  • Zmlazovací řez: zbaví strom odumřelých a přehoustlých větví, stříhají se všechny poškozené, přestárlé nebo křížící se větve (pozor na příliš radikální řezy, strom by se příště rozrostl ještě více)

Při prořezávání (stříhání) postupujeme vždy odshora dolů, a to šikmo a hned za větevním límečkem nebo v místě nad pupenem. Větev si vždy druhou rukou přidržujte. Jinak by se mohlo stát, že se v půli řezu větev svou vlastní váhou ulomí a nepříjemně se naštípne.zahrada

Tip odborníka:

zahrada„Řezné rány, které mají v průměru více než tři centimetry, je nutné ošetřit a zamazat štěpařským voskem nebo stromovým balzámem,“ doporučuje Jan Smékal, ředitel OBI marketu v Litoměřicích.

Vybíráme vhodné nářadí

Na keře a tenké větve stromů si vystačíte s klasickými zahradnickými nůžkami. Vhodné jsou zvlášť pro tenké větve do průměru dvou centimetrů. Pro co nejšetrnější řez živých větví jsou díky překrývajícím se ostřím ideální nůžky s oboustranným ostřím. K dostání jsou i nůžky s otočnou rukojetí, která se pohodlně přizpůsobuje úhlu, ve kterém stříháte. Silnější větve pak zvládnou pákové nůžky. Drží se obouruč a disponují delšími držadly, umožňují tak vyvinout větší sílu. Práci ve výškách usnadňují teleskopické nůžky, ty lze vysunout až o 2,5 metru. Jsou tak výborným pomocníkem při střihu výše rostoucích větví, na které jinak nedosáhnete. Jistou nevýhodou je fakt, že na řez již tak dobře nevidíte a ztrácíte přesnou kontrolu nad úhlem střihu. Na silnější větve, které nůžky zkrátka nezvládnou a na které zároveň nepotřebujete pilu motorovou, je vhodné použít skládací zahrádkářskou pilku.

zahrada

Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.

   
17.02.2011 - Zahrada a květiny - autor: Odborný článek

Komentáře:

  1. [1] sdrawa [*]

    Jejda, tak to vím, že dá moc práce a není nad to mít na to kvalitní nářadí. Manžel minule pochvaloval z řad Husquarna. Možná ho mají i v Obi, ale koupil levně a je kvalitní.

    superkarma: 0 13.06.2013, 08:54:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme