Tak zrovna tohle vám nikdo na rovinu neřekne. Což je malér, protože samotný původce podezřelého dechu bývá ten poslední, kdo ho zaznamená. Člověk, který okolo sebe takový odér šíří, se rázem dostává do podezření, že si nečistí zuby a že je vůbec poněkud asociální. A i když mu to dojde, snaží se ho nanejvýš „přerazit“ cumláním mentolových bonbonů nebo spreji do pusy, což moc nefunguje.

Zápach z úst je ale možné léčit. Za předpokladu, že si dáme dostatečnou práci s odhalováním skutečné příčiny.

 

Můžou za to bakterie, nebo cibule?

V devíti případech z deseti se příčina halitózy (to zní lépe než smrádek z pusy, no ne? :-) nachází v ústech. Většinou jde o nadměrné pomnožení „domácích“ bakterií. Naši ústní dutinu jich obývají stovky druhů a mají se tam dobře. Protože většinou nemají rády kyslík, přežívají v různých nepřístupných škvírách - pod vrstvou plaku, v mezizubních štěrbinách a podobně. Bakterie produkují mimo jiné plynné sloučeniny síry, stejné, jaké vznikají při rozkladu vajec. Jakmile otevřeme ústa, nasládlý hnilobný zápach se šíří do okolí.

Sloučeniny síry obsahují i některé vyhlášené dobroty, jako je třeba česnek. Z trávicího traktu se vstřebává do krevního oběhu a dále do plic, kde „otravuje“ vydechovaný dech. Naším nepřítelem je i sucho v ústech. Sliny alespoň částečně oplachují zbytky potravy a bakterie z jazyka a také rozpouštějí sirné sloučeniny. Suchá ústa jsou prostě cítit víc - proto je také zápach nejsilnější ráno, po probuzení (ve spánku je tvorba slin výrazně snížená). K vysušování ústní sliznice přispívá také dlouhé mluvení, tělesná námaha, strach a stres.

 

V řídkých případech je zápach z úst příznakem vážnějších onemocnění jako sinusitida (zánět dutin), parodontitida (onemocnění dásní), zánět mandlí nebo některé vzácnější plicní nemoci. Velice rozšířený mýtus říká, že zápach z úst má původ v žaludku. Odborníci znají pacienty, kteří podstoupili zcela zbytečné operace žaludku, nechali si odstranit mandle nebo vypláchnout vedlejší nosní dutiny. Celé to ale podstoupili zbytečně, protože příčina jejich problému spočívala v ústech.

Existují ale i některé léky, jejichž vedlejším účinkem je právě zápach z úst - patří mezi ně některá antidepresiva a také léčiva, používaná při léčbě syndromu podrážděných střev.

 

Pokud někdo zápachem z úst sám trpí, hůř jej u sebe rozeznává. Pokud máte podezření, že by se vás tento problém mohl týkat, doporučujeme požádat partnera nebo blízkou kamarádku o upřímnou odpověď. Dalším způsobem, jak zjistit, zda netrpíme zápachem z úst, je olíznout si zápěstí celou plochou jazyka. Pak nechte asi deset sekund zaschnout a k ruce si přičichněte. Dále můžete po vyčištění zubů dentální nití k použité niti přičichnout. Tím nejsnáze odhalíte konkrétní oblast, odkud zápach vychází.

 

Jak se zápach z úst léčí?

Prvním odborníkem, na kterého se obrátíme, by měl být zubní lékař. Zubař zkontroluje stav chrupu, dásní a jazyka a zjistí lokalizaci problému; poté se pustí do léčby nadměrné produkce bakterií, odstraní plak a zubní kámen. Před návštěvou zubní ordinace se nesnažte zamaskovat páchnoucí dech ústní vodou - druh zápachu je důležitý při stanovování diagnózy. Zubař může k určení příčiny potíží použít přístroj zvaný halimetr, který měří hladinu sirných sloučenin ve vydechovaném vzduchu.

Na základě správné diagnózy a přiměřené léčby je vymizení obtíží otázkou několika týdnů. Tato informace řadu pacientů překvapí, mnozí z nich se totiž s tímto problémem potýkají doslova celá desetiletí a domnívají se, že jim není pomoci.

 

Pokud problém nespočívá v dutině ústní, navštivte praktického lékaře. Trpíte-li sinusitidou nebo jinou nemocí, budete pravděpodobně potřebovat antibiotika, nosní kapky, antibakteriální kloktadla či jinou cílenou léčbu.

 

Znáte také někoho, od koho se v rozhovoru raději nenápadně odvracíte?

Když je někomu cítit z úst, pomyslíte si něco nelichotivého o jeho ústní hygieně?

Máte ráda česnek? :-)

Řešila jste tenhle problém někdy vy sama? A s jakým úspěchem?
Reklama