Rodina

Proměna babiček v Čechách

Babička. Při vyslovení tohoto něžného pojmenování se mi vždy vybaví záběr z prvního filmového zpracování románu Boženy Němcové, kdy babička v podání Terezie Brzkové praví na smrtelné posteli své vnučce Barunce: „Nezapomeň, Barunko, jsi krev mé krve.“ A Barunka odpoví: „Já nikdy nezapomenu.“

babička

Ani my bychom neměli zapomínat na své babičky. Ať už se podobají moudré a laskavé babiččce z románu slavné spisovatelky, či mají podobu ženy svérázné, moderní a sebevědomé.
Jedna moje známá se přivdala do Ameriky. Když přijela domů na dovolenou, vyprávěla mi, že tam vnoučata oslovují své babičky převážně křestním jménem. Američanky berou oslovení babičko téměř jako urážku. Doufejme, že u nás v Čechách k tomu nikdy nedojde a slovo babička (ale i prababička) svůj význam neztratí.

babička

babička

Tvář našich babiček

S rostoucím civilizačním pokrokem se mění také tvář našich babiček. Zatímco ještě na počátku minulého století se většina z nich starala „pouze“ o domácnost a hlavním znakem pro ně byla plotna a zástěra, dnešní babičky chodí do práce, cestují, používají počítače a mobily a dbají o svůj zevnějšek tak, že kolikrát vypadají lépe než za mlada. Na jejich vzhledu se podílí sociální postavení, rodinné zázemí, rodinné zvyklosti a samozřejmě také věk, se kterým buď umí, nebo neumí zacházet.

babička

Babička otrok

V tramvaji jsem byla svědkem rozhovoru dvou mladých maminek. „To je hrozný, nikam nemůžu, máma zas nechce hlídat.“ Ta druhá jí na to odpověděla. „To máš blbý, to já si ji už vycvičila.“ Byla jsem zticha, i přesto, že jsem měla sto chutí zareagovat. „Jaképak vycvičila? Copak je nějaký pes, který přiběhne na zavolání?“ Vždyť dnešní babičky jsou stále aktivními ženami. Dopřejme jim i trochu zábavy a soukromí. Své děti vychovaly a teď se chtějí věnovat také sobě. Hlídat svá vnoučata, hrát si s nimi, chodit na procházku, to vše by měly dělat proto, že je mají rády, a ne že to dostanou příkazem. Nezneužívejme svých babiček, neboť jak se chováme my k nim, tak se jednou budou chovat naše vnoučata i k nám.

babička

Babička generál

Na druhou stranu existuje i řada babiček, zejména těch, co už nechodí do práce, které zase naopak mají tendenci své vnuky (i děti) neustále držet pod dohledem a vychovávat. Stýkají se s nimi častěji, než je třeba. Uvedu další příklad, tentokrát dvou „babiček“ v parku na lavičce. „Ta naše mladá se o nic nestará... a nebýt mě, tak ten malý snad ani nepůjde večer spát. Nemá vůbec žádný režim.“ „To mi povídejte,“ odpoví ta druhá: „Já kdybych k našim nechodila a občas jim něco nenavařila, tak by beze mě ani nebyli.“
„Ale byli,“ pomyslela jsem si. Naučili by se... tak jako se naučila řada ostatních.

Babička studený čumák

Bohužel i takové babičky existují. Názor odborníka:

 • Tyto ženy samy prošly v dětství chladnou výchovou, poté se třeba špatně vdaly a nerozehřálo je ani narození vlastního dítěte, natož pak vnoučete. Neznají přesnou vyváženost citu.
 • Existuje také spousta matek, vzhlížejících se v některém svém dítěti více než v ostatních. Když se poté stávají babičkami, tento vztah přenáší i na děti svých „oblíbenců“. Ostatní vnoučata tak zůstávají stranou.
 • Další skupinu tvoří ženy, které se se svými dětmi pohádaly, a buď je jim cesta k vnoučatům zakázána, a nebo ji ani samy nevyhledávají.

PhDr. Zuzana Malíková, psycholog a terapeut

Babička, nebo domácí chůva?

Jesle a školky nefungují každý den a každou hodinu. A navíc vnoučata nejsou jenom děti předškolního věku, takže milující babička je člověkem nepostradatelným. Ale co když žádnou babičku nemáme? Nebo bydlí daleko? Nebo je stará a nemocná? Pak přichází na řadu kamarádky a také domácí chůvy, tzv. hlídačky - v dnešní společnosti trend čím dál rozšířenější. Bohužel, každá rodina si ji nemůže z finančních důvodů dovolit. Nic proti, jistě jsou šikovné, školené, ale tu pravou citovou vazbu nenahradí. A navíc babičky - ty nám zůstávají i v dospělosti.

babička

Čtěte také...

   
09.03.2011 - Rodina - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] denkas [*]

  gabagabag — #15 Fakt? Nojo ,taky hodně dělá oblečení! Možná ,že kdyby ji oblíkli do džít ,obarvili a upravili vlasy,...

  superkarma: 0 27.11.2011, 18:26:00
 2. [15] gabagabag [*]

  jen pro zajímavost-babičce Boženy Němcové bylo při příchodu na staré bělidlo 48 let.

  1. na komentář reaguje denkas — #16
  superkarma: 0 27.11.2011, 17:32:13
 3. avatar
  [14] Francaise [*]

  Ta kuchyňská fotka babičky s vnoučaty je úžasná!! Takhle si představuji pravou babičku. Měla jsem taky takovou.Sml67

  superkarma: 0 16.03.2011, 10:36:11
 4. [13] ILIINES [*]

  Nikdy na ne nezapomenu,uz tu bohuzel nejsou,babicka a deda uzasni-tak jako maminka.Od otce jsem nepoznala nikoho-diky valce.

  superkarma: 0 10.03.2011, 16:20:37
 5. avatar
  [12] denkas [*]

  Jo jo ,babičky ,nad ty není.Sml59Ale to už je hodně dávno,co sem je mělaSml80 ted sem už sama nejen bábou, ale i prabábou Sml59

  superkarma: 0 09.03.2011, 21:12:42
 6. [11] rak177 [*]

  Moje babička i děda byli úžasní,byli moc hodní a byla s nimi legrace,moc jim za to vše děkuji.Škoda,že už tu nejsou.

  superkarma: 0 09.03.2011, 17:37:06
 7. avatar
  [10] Eva_CZ [*]

  Moje deti mely hovno a ne babicky, ale ja jsem mela uzasnou babinku a dedu, jediny dva lidi, kteri me fakt milovali. Sml22

  superkarma: 0 09.03.2011, 16:52:12
 8. avatar
  [9] femme [*]

  já jsem zažila jen jednu babičku, byla to moc hodná a moderní žena, se kterou jsem si užila moc legrace a která mě hodně naučila, byla spíš mou mamkou, protože té mé bylo v době mého narození jen kousek přes 16 let Sml80 babička bohužel zemřela vinou lékařů po banální operaci žlučníku Sml31 tehdy bylo mému prvnímu dítěti 9 dní Sml15  

  superkarma: 0 09.03.2011, 10:53:52
 9. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  Moje děti mají dvě prababičky. Obě skvělé v rámci své kondice, ale jedna je 150km daleko a druhá 60km. Pak mají dvě babičky. Jednu obětavou rozmazlující tulící babičku 60km daleko a pak generála skoro za barákem. Ale nedělali jsme si je kůli babičkám, takže to bereme stoicky. Za prabábinkou na Moravu míříme tuhle sobotu.Sml54

  superkarma: 0 09.03.2011, 10:48:56
 10. avatar
  [7] Odemětobě [*]

  Jedna moje babička byla tlustá,s drdůlkem bílých vlasů,v zástěře,pekla,vařila.Bohužel byla uvnitř velmi zlá,jen se to zhoršovalo.Na klíně jsem sedávala spíš dědovi.Druhá asi byla moc obětavá a hodná,ale mamka s tchýní nevycházela,tuto babičku jsem viděla tak 4x do roka.Moje děti mají jednu babičku skvělou,dědu ještě lepšího, pro vnoučata by se rozkrájeli.Děda jim věnoval neskutečné množství času. S druhou bydlíme,ale je to sobecká líná ženská,která naopak vyžaduje,aby vnoučata skákala kolem ní. S námi to bude horší,sice můžu naučit vnoučata lyžovat,beruslit atd.,ale co s babičkou,která pracuje a je 10 hodin denně v práci.Až půjdu do důchodu,bude dceři 41 let.

  superkarma: 0 09.03.2011, 10:35:43
 11. avatar
  [6] Knopper [*]

  Anai — #5Starsi dcera zacala sama od sebe misto babicka rikat moji mamce babinkaSml29,asi proto, ze k tomu pridava rovnou i krestni jmeno babinka IvankaSml16 Tchyne je pro ni babicka Ludmila, asi proto, ze je babicka general, vychovavaci, netulici, teda ona by se k vnoucatum tulila, ale vyzaduje, aby prisly za ni, ne o na k nimSml28

  superkarma: 0 09.03.2011, 08:45:26
 12. [5] Anai [*]

  OlgaMarie — #3 V oslovení to není, stejně jako v tom vykání a tykání, které se tady nedávno řešilo. Mé tchyni říkal každý zdrobnělinou křestního jména - její syn, já, později i moji synové. Jistě, když se o ní mluvilo, tak to byla Babička Bušinka (Libuše). Nebylo lepší, obětavější a úžasnější babičky, bohužel též předčasně zemřela - můj mladší synek vyhrál povídáním o ní mezinárodní literární soutěž.

  1. na komentář reaguje Knopper — #6
  superkarma: 0 09.03.2011, 08:41:34
 13. [4] Anai [*]

  Knopper — #1 To jsi napsala moc hezky...až dojemně Sml67 

  superkarma: 0 09.03.2011, 08:38:43
 14. avatar
  [3] OlgaMarie [*]

  Nějak mi nesedí ono americké oslovování babičky křestním jménem. Děti  v životě shodným jménem osloví x žen, ale babičku budou mít jen 1 - 2! Mě to dojímá, když mě děti  oslovují babičko a jsem šťastná, že jsem se toho dožila. Vzpomeňte si na scénu na hřbitově z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

  1. na komentář reaguje Anai — #5
  superkarma: 1 09.03.2011, 08:38:36
 15. avatar
  [2] Pentlička [*]

  A to bylo babičce Boženy Němcové, když přišla na Staré Bělidlo něco přes 50. V dnešní době čupr ženská ve střením věku, tehdy babička se svrasklýma rukama a tváří plnou "vrásků".

  superkarma: 0 09.03.2011, 08:11:11
 16. avatar
  [1] Knopper [*]

  Obe moje babicky byly fajn a kazda uplne jina. Jedna typicka "babicka" jak podle Nemcove, hospodynka v zastere, co vyborne varila, pekla, hackovala, pletla, sila, drhala, o zahradu se starala a druha, ktera vyborne varila, pekla, o zahradu se starala a krome toho moderovala modni prehlidky, tlumocila z nemciny a oblecena chodila podle posledni mody, je mi moc lito, ze umrela docela mlada a uz si s ni nemuzu povidat o jejim slozitem zivote, na kterem se v plne sile projevil vliv dejin naseho statuSml15

  1. na komentář reaguje Anai — #4
  superkarma: 0 09.03.2011, 08:10:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme