Rodina

Prokletí, nebo štěstí: Zdědili povolání

Jestliže si myslíte, že zdědit povolání a mít předem daný osud je velká výhra, pak vás možná vyvedeme z omylu. Potomci velkých rodů na tom mohou, ale nemusí být lépe - jejich osudy jsou šťastné i děsivé.

family

Dědí se ve vaší rodině povolání z otce na syna, z matky na dceru? Pokud ano, jistě víte, že tahle věc nemusí být pokaždé jen příjemnou záležitostí.

Zděděné povolání, to je zbraň dvousečná. Na jednu stranu máte (například u živnostníků) předem dané, čím se jednou budete v dospělosti zabývat a zaobírat, můžete vrhnout veškeré úsilí k cíli. Je tu ale často i velká zodpovědnost ke svým předchůdcům, nemluvě ani o tom, že může dojít k situaci, ve které zkrátka potomek nechce pokračovat v rodinné linii, má jiné cíle a touhy. I když to se nestává tak často. Jak jsem se dozvěděl například od zpěvačky Kláry Laštovičkové, dcery muzikanta Jana Laštovičky z kapely Asonance: „Narodila jsem se do toho. Je to ve mně asi nějak geneticky zakódované. Irskou hudbu poslouchám hodně často.“ (Více viz rozhovor: Kapela Asonance - jedna velká rodina.)

To by byl ten lepší příklad, ale není vždycky posvícení...

Smutný osud

Když se malý Vašek narodil, bylo hned jasné, čím jednou bude. Převezme povolání po otci, také Václavovi, už jen proto, že se to od něj očekává. S bráchou Honzou ho navíc kolotočářství bavilo. Byla to přece jedna velká hra - to je sen každého kluka.

A tak oba sourozenci rostli a rostli, až z nich byli dospělí mužové, kteří se plně zapojili do kolotočářské tradice. To už si byli dávno vědomi, že kolotoče nejsou jen zábava, že je to pořádný byznys, ze kterého jim tečou nemalé peníze.

Jenže v každém byznysu musíte mít trochu ostré lokty a naděláte si i spoustu nepřátel, a tak...

Je noc z 9. na 10. října 2008 a v restauraci Monarch křtí bývalý premiér země svou knihu. Na křtu je i Václav s otcem a bratrem. S bývalým premiérem je pojí dlouholeté vazby. Mezi Václavovým otcem a jiným podnikatelem dochází kolem jedenácté hodiny k hádce: Znáte to, dva boháči se začnou špičkovat a skončí to tragédií. Václav chce situaci uklidnit, a tak hájí otce, když tu druhý podnikatel vytáhne pistoli.

Zazní tři výstřely. Václav je na místě mrtvý - je mu 40 let.

Asi tušíte, že tenhle smutný příběh jsem si nevymyslel, stal se dokonce v naší zemi. Oním mrtvým podnikatelem, který uposlechl volání rodu, byl Václav Kočka mladší, a jeho vrahem Bohumír Ďuričko.

Takové extrémy se stávají. Okolo velkých peněz, které se v rodinách dědí, se točí i velké emoce. A přitom to celé začalo docela nevinně - jedním zděděným povoláním.

Něco optimistického na závěr

Jako se v některých rodinách dědí povolání, dědí se v dalších talent, například herecký. Snad nejslavnější domácí herecký rod reprezentují dnes pánové Hrušínští, jejichž otec Rudolf byl potomkem známého hereckého rodu Červíčků a Budínských. Herecká tradice se v této rodině dětí už od roku 1869, kdy Ondřej Červíček založil svou Divadelní společnost.

V tradici principálské dnes pokračuje herec a režisér Jan Hrušínský, jehož Divadelní společnost provozuje Divadlo Na Jezerce.

Dědí se ve vaší rodině povolání?

Možnost%
Ano a jsem ráda!10
Ano, bohužel…0
Ne.90

   
03.02.2011 - Finance a práce - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Irad [*]

  Jinak i moje babička z matčiny strany byla ekonomka :D

  superkarma: 0 04.02.2011, 18:35:59
 2. avatar
  [8] Irad [*]

  Moje máma je ekonomka, ségra vystudovala také ekonomku. Stejně jako sestřenka. Já práva a můj bratranec je také vystudovaný právník.

  superkarma: 0 04.02.2011, 18:34:31
 3. [7] Kubatek [*]

  Povolání si má každý zvolit sám.Naopak,nikdy bych svým dětem nedoporučila dělat to co já.A to mě má práce baví.Jsem zdravotní sestra.

  superkarma: 0 03.02.2011, 21:11:02
 4. [6] molly [*]

  Příběh Kočkových jako příklad pokulhává. Copak by syn nehájil svého otce i kdyby se trhnul z rodových tradic? K té tragédii mohlo dojít zrovna tak v zaplivané hospůdce na periférii. Jinak co se týká zdědění povolání záleží podle mě jak dokáží rodiče pro svůj obor zaujmout. Když se to dětem zalíbí tak asi není problém pokračovat.

  superkarma: 0 03.02.2011, 12:48:56
 5. avatar
  [5] wich [*]

  Co se týče zmíněných lékařů - přítelův tatínek je lékař, lékařem není ani jedno jeho dítě, ale jeho maminka

  byla zpěvačka. Přítel je muzikant + v oblasti hudby podniká (což

  maminku nesmírně se*e ../../../images/smiles/sml28.gif../../../images/smiles/sml57.gif).Můj kamarád je bubeníkem v jedné známé kapele, jeho tatínek je muzikant také. Já jsem z rodiny, která tradovala podnikání a sama podnikám (a rodiče mě k tomuhle vedli a podporovali). To je tak vše, co vím o zděděných povolání.

  superkarma: 0 03.02.2011, 12:13:28
 6. avatar
  [4] Dante Alighieri [*]

  Máma je asistentka ředitele, já jsem taky asistentka ředitele, ale je to náhoda, nehledala jsem práci podle mámy. Sml23 Ségra se trhla úplně, je chovatelka koní.

  superkarma: 0 03.02.2011, 10:06:33
 7. [3] macamala [*]

  Dobře se dědí lékařská ordinace a advokátní kancelář, pokud tedy má potomek o to zájem. To je pak bez starosti se zařizováním a klientelou. Jen to rozvíjet a udržet.

  superkarma: 0 03.02.2011, 08:13:57
 8. avatar
  [2] bubidani [*]

  dědí a i ne, k dědictví jsem si přidala i to co mě baví takže mám 2 zaměstnání

  superkarma: 0 03.02.2011, 07:49:58
 9. [1] Anime Otaku [*]

  U nás se už naštěstí povolání nedědí. Já si zvolila a vydupala obor úplně jiný Sml16

  superkarma: 0 03.02.2011, 06:52:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme