Zdraví

Projekt VZP podpořil zájem žen o očkování proti rakovině děložního hrdla

V průběhu měsíce června vzrostl zájem o očkování proti rakovině děložního hrdla o více než 150 %. Jedním z důvodů bylo spuštění preventivního programu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Projekt Třetí dávka zdarma začal v polovině května a potrvá ještě do konce letošního roku. Jeho cílem je podpořit proočkovanost proti rakovině děložního hrdla. Pojišťovna poskytuje v rámci programu všem dívkám a ženám ve věku 10-25 let třetí dávku očkování bezplatně.

vzpDíky iniciativě VZP zaplatí klientky pouze první dvě dávky, a celé očkovací schéma je tak stojí 6 400 Kč. Třetí dávku pojišťovna proplácí na základě voucheru, který si klientky vyzvedávají na pobočkách. VZP tím naplňuje jeden ze svých cílů - prevencí předcházet vzniku závažných onemocnění.

Vedoucí projektu Třetí dávka zdarma, MUDr. Milan Štěpánek, k tomu dodává: „K 15. září jsme v rámci programu rozdali 15 964 ks voucherů. Všichni, kdo zatím nestihli akce využít, mají ještě možnost do konce roku.“

Proočkovanost proti HPV v rámci cílové skupiny 10-25 let se v ČR odhaduje na 12 %. Nízké číslo odráží fakt, že očkování proti HPV je v ČR financováno pouze privátním sektorem. Státy, které podporují plošnou vakcinaci, často výrazně přesahují hranici 50% proočkovanosti. V Evropě se jedná například o Velkou Británii, Dánsko, Německo, Lucembursko, Nizozemí, Litvu nebo Francii.

„Za nejvhodnější období pro očkování proti rakovině děložního čípku považujeme věkovou kategorii dívek mezi 12-14 lety, tedy období před zahájením pohlavního života, kdy je účinnost očkování nejvyšší. Finanční podpora tohoto očkování ze strany zdravotní pojišťovny významně pomáhá zvýšení zájmu rodičů o toto očkování,“ uvádí předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP a místopředsedkyně České vakcinologické společnosti ČLS JEP MUDr. Hana Cabrnochová.

Rakovina děložního hrdla se nejčastěji vyskytuje u žen ve věku 45 let. Opakovaně však byly popsány i případy rozvoje nádoru u dvacetiletých žen. Jedinou ochranou proti této formě rakoviny je očkování a pravidelné návštěvy gynekologa, který provede jednou ročně cytologický stěr.

„Rakovina děložního hrdla je celosvětově druhou nejčastější příčinou úmrtí žen na nádorové onemocnění. Screening může počet případů tohoto závažného onemocnění dramaticky zredukovat. Výskyt této choroby je v České republice výrazně vyšší, než je tomu ve většině zemí západní Evropy. Pozitivní změny v realizaci screeningu karcinomu děložního hrdla, které u nás vidíme v posledních letech, a probíhající vakcinace proti HPV jsou příslibem, že se výskyt tohoto prevencí odvratitelného novotvaru výrazně sníží i v České republice,“ dodává předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a vedoucí lékař Centra ambulantní gynekologie a primární péče MUDr. Vladimír Dvořák.

vzp

HPV (Human papilloma virus) vyvolává abnormální změny v buňkách sliznice děložního hrdla. Tyto viry mohou způsobit vznik zhoubného nádoru děložního hrdla. V České republice se každým rokem vyskytne 1 100 nových případů s HPV a více než 400 žen ročně na HPV umírá. Po rakovině prsu se u žen jedná se o druhý nejčastější typ rakoviny. Ženy jsou vystaveny riziku infekce virem HPV po celou dobu svého života. Odhaduje se, že před dosažením věku 50 let se genitální HPV infekce objeví u 80 procent žen.

   
21.09.2010 - Prevence rakoviny - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [7] Makyna R. [*]

  No tak jsme to absolvovali a opravdu to celé vyšlo na 184 Kč. Akci má vzp tuším do konce července......

  superkarma: 0 28.01.2014, 21:27:43
 2. [6] Makyna R. [*]

  Dobrý den, teď jsem se dozvěděla, že VZP přispívá na očkování proti HPV Cervarixem. Celý to vyjde na necelých 200 Kč. To je super.Sml16Hodlám to využít, už jsem se rozhodla dceru naočkovat. Nerada bych si to později vyčítala....

  superkarma: 0 15.12.2013, 22:22:26
 3. avatar
  [5] vodfon, kolie [*]

  Je to superSml59

  superkarma: 0 22.09.2010, 19:58:20
 4. avatar
  [4] Bugy [*]

  Nechala jsem očkovat potomky (potomkyně?), samozřejmě bez příspěvkuSml15

  Ale to nevadí, hlavně, aby očkování  mělo nějaký význam.

  superkarma: 0 21.09.2010, 19:55:45
 5. avatar
  [3] Alisa [*]

  Akce jsem využila a přidávám info:

  Kartičku si předem nezapomeňte vyzvednout na pobočce

  Nezapomínejte mít doklad o platbě, ale chtějte po gynekoložce ať vám vypíše pouze cenu Cervarixu, nikoliv vč. aplikace! (cena na účtence by měla být max. 3200, já tam měla 3500 a musela jsem se vracet..)

  Zaplatíte v ordinaci 7400 s tím, že vám hned 1000Kč na VZP zaplatí, takže suma co vás to bude stát je 6400.. VZP tedy za vás doopravdy platí 3200 za cenu třetí injekce,

  NENÍ TO TRIK!!

  superkarma: 0 21.09.2010, 15:28:01
 6. [2] Tee.. [*]

  Očkovaná jsem, ale ještě za plnou cenu všch tří dávek!!!..no jo..tohle doktorka sama od sebe neprozradí, když z toho má provizi, že? Sml31

  superkarma: 0 21.09.2010, 12:38:57
 7. avatar
  [1] heligona [*]

  Přečetla jsem to zběžně, ale poslední odstavec musel psát nějaký trotl. Splantané dohromady všechno možné. Další z mnoha důvodů se na toto očkování vyprdnout.

  superkarma: 0 21.09.2010, 11:44:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme