Zdraví

Programem "Dar na celý život" proti žloutence

 

S cílem informovat českou populaci o rizicích spojených s onemocněním infekční žloutenkou typu A nebo B a vybídnout ji k aktivnímu přístupu ke svému zdraví představuje Česká společnost podpory zdraví nový zdravotně preventivní program Dar na celý život. V jeho rámci mají lidé možnost získat v období od 1. dubna do 30. června 2005 očkování proti žloutenkám typu A a B s 30% slevou.

 

V rámci programu Dar na celý život se bude v období od 1. dubna do 30. června 2005 poskytovat 30% sleva na kombinovanou vakcínu Twinrix proti infekčním žloutenkám typu A a B. K očkování jsou potřeba celkem tři dávky této očkovací látky. Vakcíny se prodávají na lékařský předpis, jednotlivě a sleva 30 % se odečte z ceny každé vakcíny. Cena se tak sníží přibližně na 712 Kč (z 1 020 Kč) u dětské vakcíny a na 1 103 Kč (z 1 575 Kč) u vakcíny pro dospělé…

 

Výhodné je nakoupit během tohoto období všechny tři dávky najednou a uskladnit je u svého lékaře. Kdo této akce od začátku dubna do konce června využije, získá jednu dávku očkovací látky zdarma.

Proč se očkovat:

 • nákaza infekční žloutenkou A nebo B může potkat každého z nás
 • Virem žloutenky typu A na světě se ročně nakazí až 10 miliónů lidí
 • Virus žloutenky typu B ve svém těle celosvětově nosí až 400 miliónů lidí
 • Chronická infečkní žloutenka typu B často končí rakovinou jater nebo cirhózou jater
 • Léčba a rekonvalescence je většinou dlouhodobá, následují různá omezení (dieta, omezení fyzických aktivit apod.)
 • Proti oběma závažným onemocněním přitom existuje jednoduchá ochrana – očkování.

 „Stále více občanů ČR cestuje do oblastí s vysokým výskytem infekčních žloutenek, často bez jakékoliv ochrany. Riziko přenosu viru se zvyšuje i s celkovým nárůstem migrace obyvatelstva. Zejména infekční žloutenka B může mít velmi těžký průběh. Onemocnění může být celoživotní a při prudkém průběhu i smrtelné.
Člověk nikdy nemůže předvídat, co ho na cestách potká. To platí nejen ve vztahu k nedávné přírodní katastrofě v Asii. Žloutenka typu A hrozí i na idylické rodinné dovolené, kde se zdrojem nákazy můžou stát nevinná kola s ledem, salát nebo zmrzlina.
Proto by očkování proti žloutenkám A a B mělo patřit k základní výbavě každého cestovatele,
říká prof. Jiří Beran z Centra cestovní medicíny v Hradci Králové.

 

 

Jak mají zájemci o zvýhodněné očkování v rámci Programu postupovat?

 

 • Navštívit praktického lékaře, případně lékaře pro děti a dorost, poradit se s ním o očkování proti žloutenkám typu A a B  a požádat o vystavení receptů na tři kombinované vakcíny Twinrix.

 

 • V období od 1. dubna do 30. června 2005 v lékárně  na lékařský předpis zakoupit příslušné vakcíny - nejlépe všechny tři dávky najednou v období slevy, ušetří tak přibližně 1 500 Kč u očkování pro dospělé a 900 Kč u očkování pro děti.

 

 • Vakcíny předat svému lékaři, který zaručí správné skladování (v chladu a temnu). S lékařem se domluvit na časovém harmonogramu očkování. Druhá dávka vakcíny se aplikuje za měsíc po první, třetí následuje pět měsíců od vpichu dávky druhé.

 

K ceně očkování je nutno připočítat cenu za vyšetření spojené s očkováním a aplikaci jednotlivých dávek, která se pohybuje okolo 100 Kč. Na očkování proti žloutenkách i letos přispívají některé zdravotní pojišťovny.

 

Veškeré informace o programu Dar na celý život a o infekčních žloutenkách jsou od 1. dubna k dispozici na stránkách www.zloutenky.cz. Funguje zde i poradna lékařů, kteří zájemcům zodpoví veškeré dotazy. Informace lze získat i telefonicky, a to v pondělí až pátek, 9 až 14 hodin na telefonní lince 222 001 127.

 

   
04.05.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [9] saruz [*]

  nechali jsme děti naočkovat na oba typy žloutenky

  superkarma: 0 16.12.2012, 22:42:45
 2. avatar
  [8] Meander [*]

  Blueberry: Nebýt očkování, tak máme pěknou honičku s neštovicemi, TBC, obrnou. Ale to by aspoň nebylo proti přírodě, co?

  superkarma: 0 05.05.2005, 16:33:50
 3. avatar
  [7] Blueberry [*]

  Landriel: Precetla jsem uz par knizek a mnoho clanku o tom, jak je ockovani nebezpecne. Je mnoho pripadu deti, ktere ockovani doslova znicilo, ovsem o tom se nepise. Je to velky byznys pro farmaceuticke firmy, ktere dneska vladnou svetem. Muj syn mel problemy s jatry prave po tomto ockovani, nastesti jsme vyhledali dobrou pomoc (ne lekarskou) a dneska je vsechno v poradku. Druheho syna jsem ockovat nenechala. Nema smysl, abych se tady o ockovani rozepisovala, 99 procent verejnosti je brainwashed a to zbyle procento si nachazi informace, kde muze.

  superkarma: 0 04.05.2005, 16:30:23
 4. avatar
  [6] LinaX [*]

  Já jsem taky absolvovala Twinrix, poslední dávku se slevou letos v dubnu. Ani po jedné dávce mi nic nebylo, takže s těmi potížemi to bude individuální. Myslím si, že prevence je v tomhle případě důležitá.

  superkarma: 0 04.05.2005, 11:08:10
 5. avatar
  [5] Hannah01 [*]

  Byla jsem na Twinrixu před 2 lety - taky se 30% slevou . Teď jsem ráda, že mám klid a nemusím se bát, že žloutenku někde chytnu. Jenom chci upozornit, že při prvních 2 dávkách jsem měla reakci "žaludek na vodě" - vždy asi 10 dní po aplikaci. Po poslední dávce vše bylo v pohodě.

  superkarma: 0 04.05.2005, 09:10:34
 6. [4] parašutysta [*]

  Blueberry: Játra ti zničí ta hnusná žloutenka. Fuj tajbl máma jí chytla a měla pěknou polízanici. Očkovat se nejspíš nechám, až se nějak dostanu k doktorovi. Myslím, že tohle zrovna není špatná vakcína. Žloutenky jsou opravdu nebezpečné

  superkarma: 0 04.05.2005, 08:53:14
 7. avatar
  [3] Landriel [*]

  Blueberry: očkováním? A jak, prosím?

  superkarma: 0 04.05.2005, 07:09:12
 8. avatar
  [2] Blueberry [*]

  Ja bych se nenechala ockovat, ani kdyby mi platili zlatem. Muzete si taky pekne znicit jatra.

  superkarma: 0 04.05.2005, 02:47:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme