Vztahy

Profese známá i neznámá

Také si ještě vzpomenete na dobu, kdy jste otráveně poslouchali doporučení a rady rodičů typu:  „Uč se, neděláš to pro nás, ale pro sebe!“ A taky jste si vždycky řekli: „To určitě, kdyby bylo na mně, tak bych se docela jistě neučila...“ ? Nakonec většina z nás poznala, že rodiče měli pravdu a že jsme opravdu studovali pro svůj lepší život.

 

Avšak vybrat si povolání ve čtrnácti letech, kdy má člověk v hlavě spíše to, co si má vzít na sebe druhý den do školy, aby totálně naštval Adrianu Kostkovou z béčka a aby sbalil toho úžasnýho  Pepíka Vohnoutů z céčka, není úkol zrovna jednoduchý.

 

Jak koukáte po letech na výběr svého povolání? Jste spokojené, nebo byste, mít druhou šanci, zvolily jinou školu, jiný obor, jiné povolání?

 

Paní Kateřina, 36 let, prodavačka: „Už jako malá jsem si neustále hrála na prodavačku, nutila jsem mamku celé hodiny nakupovat nejrůznější nesmysly a účtovala jsem jí to na malé dětské pokladně. Od samého počátku pracuji jako prodavačka a jsem maximálně spokojená.“

 

Myslím, že paní Kateřina je jedna z těch šťastnějších. Alespoň soudě podle výrazů, které má většina prodávajících na tváři, ve chvíli, kdy vstoupím do obchodu. Faktem je, že ženy za pultem tráví celý den na nohou, musejí zvládnout nápor zákazníků, neustále dotazy, kolikrát i nadávky. Tahají těžké bedny se zbožím a  vykládají je do regálů. Práce je to dozajista náročná a nevděčná.

 

Slečna Lucka, 28 let, učitelka: „Odmala jsem ráda malovala a pracovala s dětmi, takže jsem pedagogickou školu zvolila jako jediné možné řešení. Avšak dnes po  pěti letech praxe bych docela určitě volila jinak. Ne, že by mě učení dětí nebavilo, ale děsí mě jejich přístup ke škole. My jsme přistupovali k učitelům jako k NĚKOMU, dnešní děti nás berou jako obtížný hmyz.“

 

Nelehká a nevděčná to profese - být učitelkou. Podle dětí jste hloupá, protože jim dáte poznámku, a podle rodičů ještě hloupější, když jste nepochopila, jak je jejich Franta geniální dítě. A ostatní vidí to, že učitelé mají spoustu volna a dva měsíce prázdnin. Málokdo už si uvědomí, že po skončení vyučování na ně čeká ještě několikahodinová příprava na další den, opravy písemek, nejrůznější semináře a školení, dozory.

 

Paní Daniela, 45 let, účetní:Pracuji jako účetní hned od školy a musím říct, že práce s čísílkama - to je moje. Akorát mi přijde, že dnešní dívky se do této práce moc nehrnou. Alespoń ve svém okolí, aby člověk mladé účetní pohledal.“

 

Účetní, administrativní pracovnice – leckdo si řekne, hoví si v teploučku, celý den sedí a klevetí. Ten,  kdo tuto profesi nedělal, ani nemůže vědět, jaké problémy nastanou při sedavém zaměstnání se zády a krční páteří. Neví, jak trápí spoustu žen oči, díky celodennímu koukání na monitor počítače. Práce je to zodpovědná a dozajista náročná. Co myslíte?

 

Paní Alena, 30 let, v domácnosti: „Pracovala jsem po skončení školy jako zdravotní sestra, ale po mateřské dovolené už jsem zůstala doma. Manžel vydělává dost peněz, takže do práce nemusím, a mně to takhle vyhovuje. Mám čas na rodinu, děti i své záliby.“

 

Ano i to je svým způsobem povolání, žena v domácnosti. Leckdo mi bude oponovat, že sedět celý den u telenovel,  občas odběhnout na kafíčko ke kamarádce a dvakrát do měsíce stihnout kadeřnici, pedikérku a manikérku, není žádné povolání. Já osobně tyto ženy obdivuji. Mě by práce celý den jen na domácnosti, kolem dětí a manžela absolutně neuspokojovala. Ale některé z nás jsou holt založením strážkyně rodinného krbu, a budiž jim přáno se takto realizovat.

 

Z dalších povolání uveďme třeba lékařky a zdravotní personál. Zde jsou dozajista víc patrné nevýhody než výhody. Práce na směny, náročná práce a navíc nic moc placená.

Spisovatelky či novinářky zase mají práci hodně stresovou. Neustále honí termíny, vydání nepočká, musí tedy počkat to ostatní.

Spousta žen pracuje jako dělnice ve výrobě, stejně jako doručovatelky stráví celý den na nohou. Kolikrát je jejich práce monotónní, často bez možnosti odpočinku. Stejně tak i servírky, které celý den kmitají mezi kuchyní a zákazníkem, eventuálně mezi barem a zákazníkem.

Samostatnou a ojedinělou skupinou jsou sekretářky. Většinou s ne příliš lichotivou nálepkou jednoduché ženušky, která má krásnou tvářičku, prázdnou hlavu a spí se svým šéfem. Málokdo vidí tu spoustu lejster, která vyřídí, často komunikuje se zákazníky, nezřídka v cizím jazyce.

 

A jak jste na tom vy? Vybraly jste dobře? Uspokojuje vás vaše práce? 

Nezbývá, než Vám všem popřát, aby vaše práce byla vaším koníčkem…

 

 

 

 
   
24.11.2004 - Láska a vztahy - autor: Eliška

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [69] Ivanka [*]

  šája: mluvíš mi z duše I já dělám v tomhle oboru a přesně vím o čem mluvíš

  superkarma: 0 25.11.2004, 12:19:47
 2. avatar
  [64] verousek [*]

  já chodím do práce ráda a ani mi nevadí, že vstávám každý den v 5,20 a to jsem v podstatě úřednice.
  S tím vzdělání souhlasím, člověk by se měl vzdělávat pořád.

  superkarma: 0 25.11.2004, 09:04:38
 3. avatar
  [63] Andula [*]

  Manx: tebe bych chtela mit v praci jako pocitacovou podporu
  Ne, vazne, proc si nehledas jinou praci? Neumim si predstavit, ze by mi uz v nedeli bylo zle z toho, ze musim do prace

  superkarma: 0 25.11.2004, 05:55:04
 4. avatar
  [62] Vivian [*]

  korsuzuz: překládám knihy

  superkarma: 0 24.11.2004, 20:54:57
 5. avatar
  [60] Ťapina [*]

  Eva_Fl: Je ti jasný, že jsi začala pracovat s počítadlama, když já jsem se narodila?
  Taky si nedovedu představit, že bych dělala práci, která mě nebaví. Od té doby, co pracuju, se práce stala hlavní náplní mého života, nic moc jiného nestíhám. A trávit život tím, co nesnáším, to bych teda asi nezvládala.

  superkarma: 0 24.11.2004, 20:13:51
 6. avatar
  [59] Eva_CZ [*]

  No jak vas tady tak ctu - neumim si predstavit sedet nekde v praci, ktera se mi hnusi - nota bene za penize, ktere mi za to nestoji...
  Proc tam trcite? Proc s tim neco nedelate?

  superkarma: 0 24.11.2004, 19:40:26
 7. avatar
  [58] Tanzi [*]

  Tak mě se poštěstilo se hned po maturitě dostat k práci, která mě chytla a strašně bavila. Bylo to v r.1975 ve výpočetním středisku jako operátorka. V té době existovaly pouze sálové počítače...byly jsme bezva kolektiv a i šéf nebyl špatnej. V téhle práci jsem vydržela 10 let a pak jsem se "přestěhovala" na druhý konec chodby do vodohospodářského dispečinku..také řízeného počítačem. Opět paráda.
  Pak to život nějak semlel...a já už jsem přes 15 let doma, protože mám postiženého syna....posledních pár let k tomu přibyla moje stará maminka..takže jsem žena v domácnosti na plný úvazek.
  Nestěžuju si, zvykla jsem si..jenom na ty doby kdy jsem chodila do práce, kterou jsem milovala vzpomínám s nostalgií.

  superkarma: 0 24.11.2004, 18:26:06
 8. avatar
  [57] Markýza [*]

  Natalie: já vím, proto to dělám. Jenom, že na českým "trhu" práce je ženská stará už v pětatřiceti , ale jinak dobrý - děda vždycky říkal, že co máš v hlavě, to ti nikdo nevezme.

  superkarma: 0 24.11.2004, 16:07:09
 9. avatar
  [56] Markýza [*]

  Natalie: já vím, proto to dělám akorát, že na českým "trhu" práce je ženská stará už v pětatřiceti , ale jinak dobrý - děda vždycky říkal, že co máš v hlavě, to ti nikdo nevezme.

  superkarma: 0 24.11.2004, 16:04:02
 10. avatar
  [55] mufly [*]

  Manx: jojo také jsem chtěla být knihovnicí, ale rodiče řekli, že na intr nepujdu... takže mám holt tu obchodní akademii a čísla mi nic neříkají... Nyní studuju dálkově obor co jsem chtěla a poslední dobou mě baví víc než práce... bohužel, takže pokud se budu rozhodovat, tak vyhraje škola...

  superkarma: 0 24.11.2004, 15:45:02
 11. avatar
  [53] marcellina* [*]

  no ale hlavne se vyplati davat penize a usili do vzdelani, ktere je zadane. Moje kamoska je Mgr. XY, PHd. a praci sehnat nemuze... do vyzkumu se nedostane, obchodni vzdelani nema, jazyk umi jeden a na "obycejnou" praci je moc vzdelana

  superkarma: 0 24.11.2004, 15:22:16
 12. avatar
  [52] Markýza [*]

  Natalie: to máš dobrý, já než skončím bude mi skoro 40- to už si pak budu těžko vybírat

  superkarma: 0 24.11.2004, 15:22:10
 13. avatar
  [50] medved [*]

  nejak mi v tom clanku chybi jedna podstatna vec...a to, ze kvalifikace ani povolani nejsou na cely zivot (jak tomu byvavavalo) a kdo si to mysli, bude v zivote hooodne neprijemne prekvapeny ja pocitam s tim, ze se musim porad vzdelavat a ze me treba osud zavane k uplne jine praci...myslim, ze je to lepsi nez se drzet neperspektivniho oboru jako ves kosile jen proto, ze jsem lina se dal vzdelavat a zdokonalovat... ...navic nemladneme a mladi lide jsou dnes (aspon nekteri) fakt super vzdelani a kdyby se clovek nezdokonaloval , tak by si za chvili prisel jak brontosaurus a byl by dobry akorat tak do stareho smeti

  superkarma: 0 24.11.2004, 14:36:03
 14. avatar
  [48] Markýza [*]

  Anai: zlom vaz

  superkarma: 0 24.11.2004, 13:59:29
 15. avatar
  [47] Markýza [*]

  Lhasa: zuzaničce jsem nic nevyčítala, jenom jsem jí chtěla poradit.
  Nevím jak kdo, ale já se dvěma dětma zvládla domácnost, přivýdělek a ještě dálkově střední školu , ono to záleží na člověku, jak se mu chce otganizovat čas, někdo ho má dost na všechno, někdo nezvládá nic a ještě se vymlouvá, že má málo času.

  superkarma: 0 24.11.2004, 13:58:50
 16. [46] Anai [*]

  Práce není mým koníčkem, dělám sekretářku (doufám, že všichni si to uvedené ve článku o nás nemyslí) a vždy jsem toužila být herečkou. Nyní se mi to konečně podařilo a tak hraju večer v divadle sekretářku (fakt, náhoda...) a jsem šťastná a konečně seberealizace!!!

  superkarma: 0 24.11.2004, 13:50:20

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [45] Zuzanicka [*]

  Lhasa:

  superkarma: 0 24.11.2004, 13:47:54
 2. avatar
  [42] alko [*]

  Manx: jo,jo - byly 2 - v Praze a Brně. Ale neměly internát, takže pro vesnické děvče bez patřičných příbuzných to byl problém. Já si ji pak udělala dálkově

  superkarma: 0 24.11.2004, 13:33:42
 3. avatar
  [41] Lhasa [*]

  Markýza: Zuzanička nemá jako mateřský jazyk češtinu - to jen pro tvou informaci
  A jinak ta žena z článku, co zůstala v domácnosti, tak učinila po mateřské dovolené, tj. s dítětem (možná dětmi). A to už se všechno (manikůra, kadeřník, kafíčko, úklid, nemoci, školka, výchova atd. atd. atd.) s přehledem a dostatkem času zvládat nedá

  superkarma: 0 24.11.2004, 13:32:58
 4. avatar
  [37] alko [*]

  Já už ve 12 chtěla být knihovnice. Stala se ze mě ale účetní, i když čísla jsou pro mě děs. Takže ekonomický sektor si oddechl, když jsem emigrovala do kultury a ta knihovnice se ze mě stala . A jsem stále spokojená, i když finance

  superkarma: 0 24.11.2004, 13:00:24
 5. avatar
  [36] Markýza [*]

  Lidka_cz: čti pořádně - autorka uvádí - leckdo mi může oponovat - má pravdu, pkud se žena v domácnosti nestará o postiženého nebo přestárlého, popřípadě obojí( nebo oba dva), členy domácnosti, tak nevím co by celý den jiného dělala, já stíhám v pohodě zaměstníní, domácnost a ještě studium, a nejsem žádná cuchta, takže i kadeřníha i kosmetiku i pedikérku, dokonce mám čas i na kamarádky a kafíčko.

  superkarma: 0 24.11.2004, 12:55:19
 6. avatar
  [35] Markýza [*]

  Zuzanicka: profese - nůše

  superkarma: 0 24.11.2004, 12:51:54
 7. avatar
  [34] Markýza [*]

  sharonka: máš vzkazík

  superkarma: 0 24.11.2004, 12:47:30
 8. avatar
  [33] Radu [*]

  šája: já právě taky ne..jen si to chlapi občas myslí..jako by i ve vzduchtochnice nemohla být ženská

  superkarma: 0 24.11.2004, 12:39:44
 9. [32] Zuzanicka [*]

  Já jsem se svojí prací spokojena a neměnila bych.To co dělám jsem v podstatě chtěla dělat vždy je pravda,že jsem i změnila povolání,dělala jsem referentku obch.oddělení,sekretářku,kosmetičku,ale nakonec jsem se zas vrátila ke své vystudované profesy.Občas mně tady štvou lidi a peněz tu není taky moc,v jednu chvíli jsem uvažovala o změně,ale né profese,ale zaměstnavatele,ale nakonec jsem to zavrhla.Jsem tu spokojena a moje práce je skvělá

  superkarma: 0 24.11.2004, 12:29:28
 10. avatar
  [31] šája [*]

  Radu: zaplaťbůh já tu za telefonistku nejsem .....občas dělám práci otravnou, občas tvůrčí a zajímavou někdy se ráno probudím a napadne mě řešení problému, nad kterým jsem den předtím hodinu seděla....a někdy se taky ráno probudím a do práce se mi nechce. Tahle práce není stereotyp jsem za ni ráda a nedám

  superkarma: 0 24.11.2004, 12:25:01
 11. avatar
  [29] mufly [*]

  Hm opět se budu opakovat, už jsem to tu několikrát psala do různých klubů.

  Na ZŠ jsem se učila spíš lépe - problém jsem mívala s matematikou nebýt jí, měla bych vždy vyznamenání.

  Udělala jsem přijímačky na obchodní akademii a tam i odmaturovala. Po škole jsem 2 měs. pracovala na přepážce v pojišťovně, pak jsem na rok odjela do Německa jako Au-pair. Po návratu jsem pracovala v jedné PC firmě jako sekretářka - plat nic moc, po deseti měsících jsem práci změnila nyní jsem sekretářka na univerzitě. Ze začátku mě práce bavila i šéfové byli v pohodě, ale nějak ve mně vyrostlo sebevědomí a já se pokusila o příjímačky na VŠ, dálkové studium a úspěšně. Od té doby jsou problémy.V lednu jsem měla nárazovou práci - překlad publikace, povedl se mi a tím jsem i zjistila, že mám navíc, než tu přenášet papíry. Práce mě i přestala bavit, ráno se budím s odporem a v práci to vždy nějak přetrpím, hledám něco jiného, ale tím, že dálkově studuji jsem diskriminovaná... Boj nevzdávám a obvolávám šéfredaktory medií - někde místo pro jednoho ambiciózního muflonka musí být.o)))

  superkarma: 0 24.11.2004, 11:54:57
 12. avatar
  [28] Radu [*]

  šája: Ale to já všechno vím....ve vzduchotechnice se potkávám s projektanty docela často...víš a 2 apůl milionu je bohužel skoro ta spodní hranice...a i o ceně cihel se dá smlouvat...no a taky patřím k těm, kterým se 50 000 za projekt zdá dost....stejně bych měnila...ale tak je to taky se všemi "duševními" činnostmi jo a co mě hodně štve..je to, že pokud se ženská vyskytne v čistě mužském oboru...tak ji většinou berou jako telefonistku...a teprve po dëlší době dojde..jen nějkterým, že technika není jen pro chlapy

  superkarma: 0 24.11.2004, 11:54:01
 13. avatar
  [27] zlatovlaska.r [*]

  Já bych v současné době svoji práci (operátorky) něměnila. Práce mě baví , protože ráda komunikuji s lidmi . Mám hodného šéfa , kolegové jsou v pohodě, i když jedna kolegyně má extrémně pomalé mozkové zapalování a je často na a ještě jednu vadu na kráse moje zaměstnání má, že jsem se za ním musela přestěhovat do Prahy , protože na severu Čech bych takovou práci nemohla získat, kvůli velké nezaměstnanosti .

  superkarma: 0 24.11.2004, 11:36:26
 14. avatar
  [26] Luciš [*]

  Já znám osobu, která měla ty šance tři a ještě se jí to dnešní povolání nelíbí. Do 36 let se nechala živit a pracuje teď 9 hodin týdně

  superkarma: 0 24.11.2004, 11:20:10
 15. avatar
  [25] šája [*]

  Radu: Když kupuješ třeba nové auto, určitě si vybíráš podle ceny +- nějaký desetitisíc, to je pravda. Ale určitě ti nikdo neprodá nové auto za polovinu jeho ceny. A to se, bohužel, v mé profesi děje téměř neustále. Buď jdeme s cenou dolů, nebo zakázku nedostaneme. Nemůžeme argumentovat cenami vstupů jako třeba ve výrobě, náš hlavní výrobní prostředek jsou naše mozky. Jejich cena je tady značně podhodnocena
  A k tvému příspěvku - pokud někdo má 2,5 milionu na nový barák, lze předpokládat, že má i 50 tisíc na projekt. Cihly se zaplatit musí, ale s projektantem lze diskutovat, že jo Nejsmutnější na tom je, že mě to fakt baví, prosadila jsem si to kdysi doma proti všem, jen mám někdy stavy, že bych odtud utekla. Ono navíc v této profesi platí ještě i to, že blbec je vždycky projektant.....s i nvestorem se nediskutuje, ten platí a dodavatele si nechceme naštvat, když je levný, že jo....takže kdo za to může? Projektant.... i na to jsem si zvykla

  superkarma: 0 24.11.2004, 11:10:49
 16. avatar
  [22] Radu [*]

  šája: Víš...docela bych asi chtěla dělat to co ty..bohužel se to zvrtlo trošku jinak...ber to tak, že kdyby jsi to měla zaplatit ty..tak by se Ti to možná taky zdálo dost...

  superkarma: 0 24.11.2004, 10:58:21
 17. avatar
  [21] Petique [*]

  sunny kiss: no, vzdělání na to teoreticky mám . Ale co si budeme povídat. Teorie a praxe jsou dvě naprosto odlišný věci. 90%věcí, které jsme se učili, jsou buď úplně jinak, nebo nevíš, jak je v praxi použít . Ale práce je to fakt super, každej den se děje něco jinýho. Ale ten stres.

  superkarma: 0 24.11.2004, 10:58:14
 18. avatar
  [20] sharonka [*]

  Markýza: Máš vzkazík .

  superkarma: 0 24.11.2004, 10:57:06
 19. avatar
  [18] šája [*]

  Když sleduju, jakým směrem se vyvíjí obor a profese, kde pracuji, brečela bych a měnila bych zgruntu. Honorářový řád neplatí, projekty se dělají pod cenou, protože konkurence je ještě levnější a lidi ještě nadávají, že chceme za projekty moc...bereme kolem 2% z ceny stavby, někdy ani to ne, přestože bychom podle řádu měli nárok na 2-8%....občas někdo nezaplatí a není na platy....Proč já blbec nešla na ekonomku, dnes jsem mohla sedět někde v bance za dvakrát takový plat proč jsem nešla na pajdák, měla bych plat sice "učitelský", nicméně zaručený a stále se aspoň pomalu zvedající.....Ani vstupem do EU se nic nezměnilo

  superkarma: 0 24.11.2004, 10:18:28
 20. avatar
  [17] Markýza [*]

  prokristapána samá chyba: sociálních; mě to; pomáhat, jak jen...

  superkarma: 0 24.11.2004, 10:05:59
 21. avatar
  [16] Markýza [*]

  Esťa: já

  superkarma: 0 24.11.2004, 10:04:06
 22. avatar
  [15] Esťa [*]

  já dělám referentku na obchodním u jedné a.s. Práce mě děsně baví a neměnila bych. :-)) I díky šéfům. Jsou fakt sqělí...no řekněte, kdo má to štěstí na fajn nadřízené...??

  superkarma: 0 24.11.2004, 10:02:07
 23. avatar
  [14] Markýza [*]

  Pracuju jako referntka na odboru sociákních věcí MěÚ, pracuju s lidičkama se zdravotním postižením a baví měto, doufám, že jsem jim co platná a snažím se pomáhat jak to jen jde. PS: nesnáším papírování!

  superkarma: 0 24.11.2004, 09:59:14
 24. avatar
  [13] Sama [*]

  Já pracujijako účetní a baví mě to. Přechodně jsme musela pracovat jako sekretářka a mé pocity byli šílené - holka pro všechno atp. Docela mě těší, že se teď nesou hlasy, že jim na bývalém pracovišti chybím - holt není sekretářka jako sekretářka :-))

  superkarma: 0 24.11.2004, 08:29:24
 25. avatar
  [9] Petique [*]

  sunny kiss: jako bych četla svůj životopis, až na tu školu. Já mám dopravku.

  superkarma: 0 24.11.2004, 07:58:36
 26. avatar
  [7] Petronilka [*]

  ajunka: jsem hozená stejným směrem. Taky pracuju jako účetní a papírování mě děsně baví. Papíry máme v lajně i doma

  superkarma: 0 24.11.2004, 07:44:16
 27. avatar
  [5] Petronilka [*]

  aliosa: tak zkus najít jinou práci. Pokud máš takové znalosti jazyků, neměl by být problém. Alespoň u nás se cení znalost jazyků nade vše. . Držím palečky

  superkarma: 0 24.11.2004, 07:37:23
 28. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Martine U., jestli tohle budes cist, tak tobe a vubec klukum z meho posledniho pracoviste v Cesku vdecim za to, ze tady tohle muzu delat! DIKY!

  superkarma: 0 24.11.2004, 01:47:26
 29. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Ja jsem si rozhodne dobre vybrala... Miluju to! S pociadly jsem zacinala v r.1979, paaaaaaaaaanoveeeeeee, to je let!

  superkarma: 0 24.11.2004, 01:45:54
 30. avatar
  [1] Vivian [*]

  Já jsem si ve svých čtrnácti vybrala, myslím, dobře. Práci zdravotní sestřičky jsem opravdu milovala... Leč vzhledem k tomu, jak je tady tahle profese finančně ohodnocená, jsem ji musela pověsit na hřebíček a začít vydělávat jinak (třeba abychom si mohli dovolit vlastní bydlení). I současná práce je ale fajn

  superkarma: 0 24.11.2004, 00:20:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme