Domácnost

Prodám veš! Vyvolávací cena je 10 korun!


Já nevím jak vy, ale já nesnáším většinu malých potvor. Klíšťata, blechy, roztoči (ti jsou tak odporní, že jsem si vsugerovala, že prostě neexistují), vši… Ano, i to malé nebohé zvířátko jménem Veš mi vadí.

Klepu na dřevo, ale zatím jsem tyto návštěvníky ve své hlavě neměla. Zato syn si přinesl v pátek domů tuto odpornou mini potvoru.
Sedíme u televize, pouštíme si Pata a Mata a jak tak mezi smíchem popíjím kávu, vidím syna, jak si ručkou šmejdí v hlavě. Podrbání tady, podrbání tam…až mě z něj začala ta kštice svědět také.

„Prosím tě, co se furt drbeš? Už se z tebe drbu taky!“
David hodil do pusy hrst oříšků. „Ho, hy, he hole háhe hy…“. Rozkuckal se.
Upila jsem kafe a pozorovala Mata, jak si přibil k laťce prst. „Až to spolkneš, tak mi to, prosím tě řekni znovu…a nezadus se. Ty oříšky nejsou jenom pro tebe.“

Víkendová soutěž:
2) Kdo to dělá, nechce to,
kdo to koupí, nepotřebuje to,
kdo to potřebuje, neví o tom.

„No…“, David spolykal poslední oříšek. „…že máme ve škole vši.“
Kývla jsem a opět usrkla kávy.
CVAK!

„Cooo?!“ Vylítla jsem z křesla a hrnek s kávou vyletěl společně se mnou. Asi i jemu došlo až za pět minut, co právě můj synáček vyslovil. „Vši?...Máte ve škole zase vši?“
David přikývnul.
„No..tak to je paráda…“, celá hlava mě začala nesnesitelně svědět.

 

„Za desetikorunu ti jí seženu.“ Řekl David a opět se začal tláskat oříšky.
„Bude ti blbě! Jak jako seženeš?!“
Pokrčil rameny. „Kluci je prodávaj. Kdo má vši, nesmí do školy, no dřív stála jedna jen bůra, ale to víš, i rohlík už není za korunu…“
Sundala jsem si tepláky nacucané kávou. „Davide, chraň tě Bůh to koupit!“
Pohled, jakože jsem fakt úplně blbá. „No mami, já si koupil v automatu tyčinku…“

Svlékla jsem i polité triko. „Jdu do vany, pak mi ukážeš hlavu!“
„Hmmm“… Tak znechucené hmm jsem už dlouho neslyšela. Ono to nebylo ani tak hmmm jako hmmm, ale spíš heůůůůů….

 

Pat a Mat šli sklízet jablko a já šla napustit vanu.
Po dvaceti minutách jsem už stála s hřebenem v ruce, David seděl na židli a na hlavu mu svítila manželova obrovská pracovní lampa.
„A jak je poznám?“, pomalu mu pročesávám vlasy.
„A koho?“
„No ty vši!“, můj hlas byl už mírně zvýšený.
„No nevim…“
„Jak nevíš, když se tam prodávají?“
„Takovej brouk no…asi hnědej…“

Moje pátrání začalo. Já se soustředila ze všech sil, oči na stopkách, znechucenej David si cosi mumlal…
„Ha!“, zařvala jsem mu do ucha. „Asi jí mám!“ Moje nadšení bylo zřejmé. Lov se podařil.
„Jooojo? Ukááá!“ David vykulil oči.
„Nic neukážu! Ty jí sebereš a prodáš! A já pak budu lítat do školy!“ Bžum, a bylo po vešce. Mrcha.

Samozřejmě nebyla v hlavě jediná a jako dekorace celého efektu, nechyběly ani hnidy. A řeknu vám, ty vybírat, to je horší než skládat puzzle z 5 000 kousků.

Ovšem teď, jak si tu tak dopisuji článek, mě napadla zásadní otázka: Koupil, nebo nekoupil David ty vši?! Myslím, že tuto otázku budu muset vyřešit se lstí a záludností. Prostě… Zeptám se synka, jestli by mi taky jednu veš nesehnal. Za 15 korun, ať nežeru! A uvidíme, zda jsem dobrý detektivní intrikán! A mimochodem…kdybyste měli také zájem, za dvacku vám jí pošlu na dobírku :o)))

Říká se, že člověk má brát s humorem úplně vše, život je pak lehčí… Ale samozřejmě humor-nehumor, vší je třeba se zbavit, zajistit prevenci, ale především zjistit včas, že vy, nebo vaše dítě vešky máte.Několik základních rad jak na vši:
1.
Pokud vaše dítě přijde ze školy s informací, že se tam objevily vši, nespoléhejte na to, že vaše dítě je dostat nemůže, protože se den co den myje, i češe vlasy. Věřte, že vším je vcelku jedno, že jste vymydleni a vaše vlasy krásně rozčesány. Je skutečně třeba tuto informaci nijak nepodceňovat a vlasy dítěte prohlížet den co den. Místo, které je takříkajíc nejrizikovější, je na zátylku. Hledejte červené puchýřky (bodnutí, které abnormálně svědí), lezoucí vši (2-4mm dlouhá), či vajíčka (tzv. hnidy), která samička klade přímo na vlasy.

2. Pamatujte, že ze zákona máte povinnost dítě vší zbavit! Nikoli škola, ale vy jste za úplné uzdravení zodpovědní. Jako prvním a hlavním krokem by mělo být odvšivení, tedy zabití živých vší. V lékárně již existuje řada výrobků. Například přípravek Pedicap OL je výborný už jen v tom, že má ze všech produktů na trhu nejkratší dobu aplikace (5-10 minut). Je samozřejmé, že přípravek musíme zhruba po 5-7 dnech opět aplikovat. Ať si již zvolíte jakýkoli výrobek, vždy se řiďte instrukcemi na příbalovém letáku.

3. Pokud se zbavíte vší, je třeba vlasy zbavit i vajíček (hnidů). U chlapců doporučují lékaři ostříhat vlásky strojkem. Je to ten nejrychlejší a nezaručenější způsob, jak vajíčka zničit. U děvčat je to už těžší. Hnidy pevně lpí na vlasech, není proto možné si je splést s lupy. Velice těžko se odstraňují. Existuje speciální hřeben tzv. všiváček, který má vzdálenost jednotlivých zubů 0,2 – 0,3 mm a který je dobrým pomocníkem právě při odstraňování vajíček.
Lékárnice Eva Dobříšková také doporučuje: „Pokud vajíček není moc, je rychlou pomocí vzít nůžky a jednotlivé vlásky, na kterých hnidy lpí, ostříhat.“

4. Jestliže vaše dítě přijde s informací, že ve škole jsou vši, avšak ono ještě napadené není, sáhněte po přípravku Quit Nits Head lice defence spray (k dostání v lékárnách, cena kolem 250Kč). Tento sprej účinně odpuzuje vši, a působí tedy jako spolehlivý repelent.

Věděly jste, že:
Samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (hnidy)? Samička žije až 3 týdny a za tu dobu naklade neuvěřitelných 130 - 150 vajíček!
Z vajíček se pak líhnou po 5-10 dnech larvy, jsou přibližně 1 mm dlouhé, sají také krev, ale nemohou se ještě rozmnožovat. Až za 18-20 dní z nich vyrostou dospělé vši. Veš mimo tělo přežije maximálně 24 – 48 hodin.

Znáte i vy, milé ženy-in, recept, jak se rychle zbavit vší?
Měly jste někdy vy, nebo vaše dítě vši?
Setkaly jste se také s tím, že se ve škole, mezi žáky, vši prodávaly?

   
25.10.2007 - Dům a byt - autor: Markéta Breníková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [41] Myskdalen [*]


  Žábina:
  Bohužel největší mýtus,že vši mají sociálně slabí.
  Měla je moje kamarádka lékařka v Americe,asi od nějakého pacienta,měla je dcera mé kamarádky,snad z letadla,u dcery je měla jedna holka už 3 krát a to povídá,že má tátu milionáře(toho tátu milionáře beru s rezervou,ale je to jen pro kontrast k tomu sociálně slabí)...
  K nám zatím ještě nedorazily,naštěstí,ale jinam je třeba přinesly děti lékaře apod.

  Ovšem na dětských akcích jsme odmítla nechat dceři na hlavu nasadit cizí čepice - při hře,člověk už je z toho pomatenej,takže i na dopravním hřišti,když zapomeneme helmu si půjčím radši spray.

  superkarma: 0 29.10.2007, 13:05:32
 2. [40] hblaziko [*]

  Tak já se synem jsme to chytli letos v létě na dětském pobytu a taky jsem nejdřív myslela, že mám alergii na nový šampón. Až po několikerých urgencích manžela, aby mi pořádně prohlídl hlavu, objevil ty malý mrchy . Byla jsem strašně znechucená, , mít je na hlavě, ale nedalo se nic dělat. Pedicap Ol nezabral, až Difusil forte, ale celá odvšivovací procedura trvala dýl jak dva týdny, a pak už jaksi člověk otupěl. Syna jsme ojeli strojkem, ale já s tím bojovala, a manžel chudák vybíral hnidy

  superkarma: 0 27.10.2007, 23:20:48
 3. avatar
  [39] ElenaJ [*]

  Naposledy jsem se s potvůrkama setkala na základní škole...tenkrát jsme používali Difusil H95...a zabralo to...

  superkarma: 0 26.10.2007, 12:53:40
 4. avatar
  [38] Andula [*]

  Jeremi: ano, přesně tu záludně čekající veš jsem měla na mysli

  superkarma: 0 25.10.2007, 19:46:52
 5. avatar
  [37] Jeremi [*]

  Manx: Když myslíš, že taková veš nevydrží počkat na křesle od odpoledního představení až do večera... Ale můžeš začít chodit třeba do Aera - tam mají dřevěná sedadla, co jim končí opěradlo někde u lopatek.

  superkarma: 0 25.10.2007, 18:04:42
 6. avatar
  [36] Ni-ka [*]

  F uj.Už se celá drbu a škrábu.

  superkarma: 0 25.10.2007, 17:33:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [34] Ťapina [*]

  Manx: No ale ty dnešní vysoký plyšový sedadla se určitě po každém filmu nedrhnou

  superkarma: 0 25.10.2007, 17:04:44
 2. avatar
  [31] Eva Randová [*]

  My je měly na intru roku 1968,a to všech 100 holek a bez prodeje jednotlivých kusů.Já nemohla ani chodit na rande.

  superkarma: 0 25.10.2007, 16:54:14
 3. avatar
  [30] Andula [*]

  Manx: njn, ale co třeba kino, tak choději děti

  superkarma: 0 25.10.2007, 16:40:11
 4. avatar
  [28] Jeremi [*]

  Žábina: Co je tak směšného na tom, že existují odborníci, kteří se specializují na vši a na boj proti nim?

  superkarma: 0 25.10.2007, 15:47:28
 5. avatar
  [26] Andula [*]

  Žábina: jéjej, paní chytrá Některé věci se prostě nemění
  Představ si, že tímhle hmyzem se zabývají různí odborníci a pořádají se kvůli nim vědecké kongresy. Právě proto, že se s nima čím dál víc potýkají lidí ze sociálně nijak retardovaných skupin.

  superkarma: 0 25.10.2007, 15:08:33
 6. avatar
  [25] Žábina [*]

  myše: ano, TeeTree olej je prý výborný, kamarádka ho teď taky zkoušela na své a

  superkarma: 0 25.10.2007, 14:57:35
 7. avatar
  [24] Žábina [*]

  Andula: kapacity přes vši
  tak to nemá chybu

  superkarma: 0 25.10.2007, 14:56:43
 8. avatar
  [23] myše [*]

  Jednou se mi děti vrátily z prázdnin domů s nájemníkama... Docela mě to vyděsilo, tak jsem v první lékárně koupila šampon Parasidose a sprej (nejspíš Difusil, už nevím). Postavila jsem děti do řady (máme 4 - každý dvě), všechny je napatlala... Vši přežily. dobrá, máme sprej. Vystříkala jsem jej celý. Vši žily dál. Pak mi kamarádka poradila denaturovaný líh - prý tak odvšivili tábor. Vši se sice motaly, nicméně je to nezabilo. Pak barva na vlasy... zase nic. Jediné co nakonec zabralo je Jacutin gel - ale bohužel už se nedá sehnat. Před týdnem je dcera přinesla zase... Tentokrát jsme koupili v lékárně nějaký přípravek (jméno si nepamatuji) - je to silikonový olej -napatlá se na vlasy, nechá 10min. Pak se udušené vešky vyčesávají - jde to krásně dolů - i hnidy kloužou. Ale je to dost hnus a blbě se ten olej smývá z vlasů. Výhodou je, že na to ty mrchy nemůžou být rezistentní, protože je to zahubí mechanicky. Prý se jako prevence osvědčil TeeTree olej 3 kapky do dlaně se šamponem při každém mytí. Budeme to zkoušek.

  superkarma: 0 25.10.2007, 14:55:05
 9. avatar
  [22] Andula [*]

  Žábina: vždy přijedou všechny děti zavšivené? Možná bys tomu věřit mohla, protože je to fakt, který potvrzují i různé kapacity přes vši.

  superkarma: 0 25.10.2007, 14:20:34
 10. avatar
  [21] Žábina [*]

  Jeremi: tomu nevěřím, kamarádka dělá vychovatelku v dětském domově a vši vždy řeší po akcích, kdy jsou děti na víkend nebo na svátky doma

  superkarma: 0 25.10.2007, 14:08:23
 11. avatar
  [20] Andula [*]

  Žábina: no jasně, Juniorova soukromá škola je takovejch dětí plná
  Jeremi: taky tak, žádná omluvenka

  superkarma: 0 25.10.2007, 13:50:23
 12. avatar
  [19] kwiny [*]

  Na vší pry pomáhá šampon proti lupům s Tea tree oil.Prý jím to smrdí a dusí se

  superkarma: 0 25.10.2007, 12:46:53
 13. avatar
  [18] ellinor [*]

  Lindaa: nevěř tomu. Já si lakuju hlavu denně, páč mám vlasy jak háďata. jenže co synek chodí do školy, už jsem je měla podruhý během pár měsíců. Myslela jsem si, že mám alergii na kosmetiku či co, jenže ona ta moje alergie měla mrcha nožičky!!! Synové už jsou na tenisák, ale já se přece ostříhat nenechám. Štve mě, že si to nepřiznají rodiče ostatních dětí ve škole a něco s tím nedělají, syn je měl už 4krát, a to začal teď chodit teprve do 2.třídy!

  superkarma: 0 25.10.2007, 12:25:46
 14. avatar
  [17] Lotka [*]

  arjev: a v čem jsou ostatní ty špatné?

  superkarma: 0 25.10.2007, 12:24:31
 15. avatar
  [16] Lotka [*]

  Jeremi: Taky spíš říkám, že vši lezou na čisté vlasy, které se jim nejlépe obhospodařují Zalepené a zamaštěné vlasy jim nelezou, ale možná si někdo musí dokazovat, že je čistotnější, než ostatní

  superkarma: 0 25.10.2007, 12:24:09
 16. avatar
  [15] Jeremi [*]

  Andula: Lotka: Dítě si taky nosilo vloni ze školy vši zadarmo. K obchodování jaksi nebyl důvod, normální pracující rodič si těžko může dovolit zůstat doma. Co vím, tak to všude probíhalo stylem, že děti byly večer prohlédnuty, v případě výskytu vší rovnou podrobeny desinsekci a ráno sypaly zase do školy.

  Žábina: Pořád dokola - vši nejsou příznakem špíny a rozhodně se nevyskytují víc v oblastech s vyšším výskytem sociálně slabé populace. Opak je kupodivu pravdou - vši se lépe drží na čistých odmaštěných vlasech než na mastňácích.

  superkarma: 0 25.10.2007, 12:06:41
 17. avatar
  [14] MEK [*]

  ano vzpomínám si,na základce se s němi kšeftovalo,brrr,už teď mě svědí hlava

  superkarma: 0 25.10.2007, 11:45:41
 18. [13] Bébina [*]

  Jako dite ne, zato nedavno jsem je mela. Kde jsem k nim pisla nevim presne, bud v dalkovem autobusu nebo na jedne akci, kde se pujcovaly uniformy a soucasti byla i cepice. Svedila me hlava jak blazen, rikam priteli podivej se mi co tam mam, nic tam nemas. Mami podivej se mi co tam mam, prosimte nic tam nemas. Na koznim pani doktorko me nejak svedi hlava, ja nevim jestli nema nejakou alergii, pritom sampony pouzivam kvalitni ze salonu, ne nic z drogerie. Hm, mate vsi, bezte si koupit neco dolekarny. Musim upozornit, ze nic nezabira 100%ne ani na zive vsi. U pripravku Pedical Ol psali ze zabira super, no mela jsem ho na hlave dele nez uvadenych 10min a presto ze me druhy den vypadla ves. Stejne tak po Otrhosanu. Takze jsem kombinovala Pedical s Orthosanem a Difusilem na zvirata a myla si hlavu odvsivovadlem kazde 3dny, ne az za 7 nebo kolik dni, jak se doporucuje. Zbavia jsem se tech mrch celkem rychle i kdyz mam vlasy do puli zad. Zive dospele vesky jsem pozorovala na hlave 2 dny, pak uz jen tahala hnidy. Jo a nemyslete si, ze vsi maji jen spindiry. Ja si meju vlasy kazdy den a tem mrcham se na mytych vlasech libi vic, nez na mastnych, ty jim pry klouzou. A ze jsou ve skole vsi porad? Protoze spousta rodicu si mysli, ze kdyz nejsou cunata a dbaji na hygienu, ze jejich deticky nemuzou vsi dostat, pripadne ze na odstraneni vsi staci umyt hlavu normalnim samponem.

  superkarma: 0 25.10.2007, 11:01:04
 19. avatar
  [12] Žábina [*]

  u nás ve škole ještě vši nebyly- zatím
  asi záleží na složení dětí, ze sociál.slabších rodin je zřejmě větší pravděpodobnost

  superkarma: 0 25.10.2007, 10:25:31
 20. avatar
  [11] arjev [*]

  Saturninka: jsi dobrá maminka

  superkarma: 0 25.10.2007, 09:58:32
 21. avatar
  [10] Saturninka [*]

  U nás se objevují vši už 4. rokem každý podzim. Je zvláštní, vždy jsou prvně zavšivené tytéž holčičky , takže mám podezření, že jakmile maminy vytáhnou čepice ze skříní, nasadí spolu s nimi na hlavinky holčiček i ty loňský vši .
  Naše Vendy jim zatím nezachutnala, vlasy až po zadek a vši nikde. Kdžy je nejhůř, zapletu vlasy pevně do copů a vystříkám preventivně hlavu difusilem či jak se ten smrad jmenuje. Ťuk ťukťuk, zatím to funguje.

  superkarma: 0 25.10.2007, 09:52:52
 22. avatar
  [9] arjev [*]

  gerda: nediv se, ceny ropy,jídla, vody i vší lezou nahoru

  superkarma: 0 25.10.2007, 09:49:40
 23. avatar
  [8] paji [*]

  Vši nejen u dětí jsou jako řetězová reakce,které se ne a ne zbavit!!Už mi připadá,že jsou rezistentní na naše odvšivovací výdobytkyˇnejen z ČR!

  superkarma: 0 25.10.2007, 08:37:01
 24. [7] Lindaa [*]

  Vedely jste, ze:? Jasne ze vedela, pokud má clovek deti skolou povinné tak se temto potvorám nevyhne.
  A propó prevence, o hodne levnejsí a jednodussí je nejobycenejsí a hlavne nejlepivejsí lak na vlasy. Do patricne slepených vlasu se zádná normální ves nepozene a kdyz uz tak se prilepí hned ze zacátku a nemá nejmensí sanci dostat se k pokozce a tudíz do tepla a k potrave, takze uhyne zimou a hladem. To funguje pokud je ve tríde pouze pár vesek, kazdá trosku rozumná potvora se radsi prestehuje do cistých neslepených vlasu nez do nalakovaných, a pokud je trída zavsivená od podlahy pod strop nepomuze zádná prevence - to uz se ty potvory chytnou vseho. Není to to nejlepsí, ale rozhodne lepsí nez chemická prevence a potom chemické sampóny. Od lonského podzimu holky vsi nemely i kdyz ve skole rádí porád.

  superkarma: 0 25.10.2007, 08:27:04
 25. avatar
  [6] Lotka [*]

  Andula: taky míváme zadara plno vší, ale nepomáhá to, do školy musí

  superkarma: 0 25.10.2007, 08:08:25
 26. avatar
  [5] Andula [*]

  Kluci nosí vši ze školy zadara

  superkarma: 0 25.10.2007, 08:01:57
 27. [4] Hanule [*]

  Dcera si přivezla vši ze školy v přírodě - trápily ji tam skoro 3 týdny. Učitelka, i když si pořád stěžovala, na to nepřišla.

  superkarma: 0 25.10.2007, 07:58:49
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  Je to přesně tak - takhle nějak to v různých obměnách v domácnostech vypadá. Taky jsme si to před lety prožili, ale tehdy stála veš pět korun.

  superkarma: 0 25.10.2007, 07:46:39
 29. avatar
  [2] arjev [*]

  Věděly jste, že:... To jsem skutečně nevěděla.
  Když dcerka chodila do MŠ, jeden čas byla příšerně zavšivená. Dlouhé vlasy k tomu, paráda. Ředitelka obvinila mne, že vši pocházejí od nás. To neměla říkat na veřejnosti. Poslala jsem jí kontrolu do školky. Šťouralové přišli na jednu věc, že polštáře na lehátkách mají každé spaní jiného majitele. A původ vší? Ten byl za 5 Kčs ze ZDŠky od staršího bratra dceřiného kamaráda "maloška".

  superkarma: 0 25.10.2007, 07:42:39
 30. avatar
  [1] kominice [*]

  také jsem měla tu čest...Dětičky ze školy přinesli úrodu vší. Chtěla bych jen varovat před "zaručenou" radou :obarvi si hlavu a vši zlikviduješ.Na to hodně rychle zapoměňte.Dnešní barvy jsou tak šetrné že vším takhle uděláte jenom príma mejdan.A díky těm maminkám co stále hubí vešky barvičkama je vší všude požehnaně.

  superkarma: 0 25.10.2007, 07:21:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme