.

Procházka po Bretani s Ferdičkou

Cestování

Procházka po Bretani s Ferdičkou

Když jsme se naposledy zatoulali do Francie, pobývali jsme v docích v St. Nazaire, kde se rodí Queen Mary 2.
St. Nazaire je rájem hlavně pro chlapce a muže. Je městem, kde se staví luxusní zámořské lodě (ale také tankery na převoz ropy, zkapalněného zemního plynu a kontejnerů) a místem, kde najdete historické vojenské památky.

Ponorková základna, která byla vybudována během 2. světové války a sloužila tehdy Němcům, je obrovská stavba z armovaného betonu rozkládající se na ploše 37 500 m2. Přestože byla za války mnohokrát bombardována, zničena nebyla. A tak Vám dnes její terasy poskytnou výhled na ústí Loiry a na zavěšený most St Brévin (stojí za to přes něj jet – poskytne Vám nádherný pohled na řeku a na okolí – tedy spolujezdcům). Já Vám ovšem doporučuji směřovat do ústí základny, kde najdete ponorku Espadon. Dnes muzeum, ale v 60. letech to bylo top zařízení a byla to první francouzská ponorka, která plula pod arktickými ledovci.

Co je pro nás ale důležité? Jsme v Bretani! Bretaň (Bretagne) se nachází na západním pobřeží Francie – ano je to právě ten výběžek do moře – poloostrov, který dotváří tvar země galského kohouta. Bretaň má mnoho podob. Sever Vám nabídne „syrovou“ přírodu – útesy s tříštícími se vlnami, kde ale také naleznete malé písečné pláže. A když budete mít štěstí (jako já), budete se moct v prosinci procházet po pláži v krátkém rukávu pod slunečným nebem.

Na severu stojí rozhodně za zmínku (a za výlet) rejdařské a korzárské město St. Malo. Pánové Duguay-Trouin a Surcouf (u nás známější), stateční námořníci, dostávali od krále „pověřovací dopisy“, které jim umožňovali napadat válečné a obchodní lodě, aniž by byli nařčeni z pirátství a hrozil by jim za to trest.

Romantický nádech městu dává jméno Chateaubriand. Muže, jehož jméno na nás dnes mrká z jídelních lístků, který ale za mlada nevěděl, zda být námořníkem nebo duchovním a nakonec se stal spisovatelem. Svůj život dožil v izolaci na malém ostrůvku nedaleko města, kam dojdete při odlivu. Náhrobek je skromný – deska se žulovým křížem.

Rozhodně se projděte po hradbách. Je z nich úžasný pohled na moře, na Smaragdové pobřeží, ale také na domy bohatých rejdařů z dob minulých.

Než Vás však nasměruji zpět na jih, zastavte se ještě v městečku Dinard, které spolu se St. Malem střeží vyústění řeky Rance do moře. Dinard je naprostým opakem předchozího historického města sevřeného hradbami. Jsou to proslulé lázně s luxusními vilami, nádhernými parky a zahradami, kam svá znavená těla skládají hlavně Angličané a Američané. A pokud nejsou úplně tak znaveni a nenechají si ujít technický zázrak, jedou se podívat do přílivové (a odlivové) elektrárny. I vy jí můžete navštívit a podívat se na zdokumentování její výstavby a vysvětlení jak pracuje.

Tak, už to stáčíme dolů a směřujeme do Nantes (abychom pak pokračovali směrem na západ). Nebo-li pokračování příště.
   
17.03.2003 - Zahraničí - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [8] OlgaMarie [*]

  Simba: Letos jedu Bretaň podruhé na kole. Pro cyklodovolenou nemá Bretaň chybu! I déšť je snesitelný, za chvíli oschnete.

  superkarma: 0 17.03.2008, 11:34:41
 2. avatar
  [7] Simba [*]

  Díkk za článek, tisknu si je, abych měla rpo případnou cestu průvodce.

  superkarma: 0 23.11.2003, 16:17:15
 3. avatar
  [5] debi [*]

  Tak Bretan a pak Normandie nam zbyva z Francie,tak jsem moc rada za clanecek!!Treba se tam pristi rok dostanem taky,kdyz nam to doposavad nevychazi,ale moc rada bych se tam jela podivat.Tak pis a pis...

  superkarma: 0 17.03.2003, 22:12:33
 4. avatar
  [2] Lhasa [*]

  V Bretani bych chtěla strávit tak aspoň měsíc nebo dva v kuse...
  Kdysi jsem tam byla, jenže to mi bylo 12 a vnímala jsem spíš "zápaďácký luxus" než krásy krajiny, neb to bylo za hlubokého totáče. Tentokrát bych si to vychutnala na 100%, možná i na víc. Je to nádhernej kousek Francie
  Ferdi, a byli jste v Trébeurdenu?

  superkarma: 0 17.03.2003, 14:10:56
 5. avatar
  [1] Kájina [*]

  Bretaň to je muj sen se tam podivat,a uz se moc tesim az se mi to splni

  superkarma: 0 17.03.2003, 07:54:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme