Domácnost

Proč zrovna zajíc?

Jsou opět tady - Velikonoce. Slavíme je každé jaro, někdy dříve a někdy později. Původně šlo o pohanské vítání jara, později o židovský svátek Pesah, který symbolizoval odchod Židů z Egypta. Dnes jde o svátek křesťanský, který by měl sloužit k rozjímání a úvahám o ukřižování Ježíše Krista.

Velikonocím předchází čtyřicetidenní půst, začínající letos ve středu 25. února. Že jste jej nedrželi? Nejste asi jediní, přesněji, určitě je spousta lidí, kteří necítí potřebu dodržovat tento zvyk. Ani další významné dny, jako jsou jednotlivé neděle postního období, už nemají tu váhu, jakou měly za časů našich babiček. Jen snad vynášení Moreny se zachovalo.

Dnešní Velikonoce také pramálo připomínají ty svátky, které každý prožíval v pokoře a rozjímání. Mezi zvyky, které se zachovaly, patří hlavně pomlázka a barvení vajíček.

Odkdy je vlastně barvíme? Lidová legenda říká, že od té doby, kdy chodil Kristus Pán po světě se sv. Petrem. Když chtěli v jednom stavení kousek chleba, zjistila hospodyně, že jim nemá co nabídnout. Vyšla na dvorek a našla čerstvě snesené vajíčko. To jediné vajíčko upekla v popelu a nabídla pocestným. Když pak chtěla uklidit skořápky, zjistila, že se proměnily ve zlato. Z vděčnosti začala poté vajíčka barvit a rozdávat pocestným.

Ve skutečnosti je ovšem zvyk barvení vajec mnohem starší - na oslavu jarní rovnodennosti byl doložen už ve starém Egyptě a jedno z nejstarších vajec se datuje kolem roku 2300 př. n. l.

Kdo tehdy vajíčka naděloval, nevíme. Víme ovšem, kdo je naděluje dnes. Zajíček, kdo jiný!

Zajíček, upalující ze zahrádky do lesa, je pro spoustu dnešních dětí nezbytným doplňkem Červeného pondělí. Z hlediska církevního má zajíček svoje opodstatnění: vždycky se objevoval jako „stvoření maličké na zemi a moudřejší nad mudrce“. Bral na sebe podobu bílého zajíce u nohou Panny Marie jako symbol vítězství čistoty nad tělesným pokušením.

V předkřesťanských dobách na tom byl zajíc ještě lépe - u Aztéků byl považován za mýtického předka a stvořitele. Pro Egypťany pak byl symbolem zmrtvýchvstání boha Osirise a dokonce se objevil i na mincích v době římského císaře Hadriána.

Kde se ale dostal zajíc k vejci? Pravděpodobně v Německu, kde bývalo zvykem péct chléb ve tvaru zajíce s otvorem, do kterého se vložilo obarvené vejce. Tak vznikla představa, že obarvená vajíčka nosí zajíci. V některých zemích dokonce dávají za okno kousek salátu, jen aby zajíček jejich dům nevynechal.

Existuje ovšem i mnohem prozaičtější vysvětlení toho, proč by měl vajíčka ukrývat v domácnosti právě zajíček. O Velikonocích by měl každý dostat výslužku (pomlázku), aby jej "nepokakal beránek". Protože ale velmi malé děti nechodí po pomlázce samotné, dostávaly dárky hned po probuzení ve formě překvapení, často ukrytého na zahrádce. Pak se zajíc, upalující ze všech sil ze zahrádky, kde tajně okusoval čerstvou trávu nebo sazeničky, hodil jako kamufláž pro dospělé. Ti měli na koho svést náhlé objevení se vajíček (v dnešní době čokoládových) - proč by zajíc tak utíkal, kdyby nedělal nic tajného? Dítě bylo spokojené a zajíc mohl přemýšlet, proč jej děti malují s nůší na zádech.

Ne všude jsou ovšem odkázáni na malé hnědé ušáky. V Austrálii nosí velikonoční vajíčka zvířátko „Bilby“ - odborně řečeno bandikut králíkovitý. Vzhledem k tomu, že na rozdíl od našeho zajíce se řadí mezi vačnatce, má značnou výhodu v tom, že nepotřebuje nůši. Vypadá ovšem velmi zajímavě, jak se můžete podívat na stránkách Plants and Animals

 
   
05.04.2004 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [19] pajda [*]

  Ťapina: musíš chodit ráno na zahrádku, ne odpoledne do hospody

  superkarma: 0 06.04.2004, 08:53:34
 2. avatar
  [18] Sonne [*]

  Zajíček je roztomilý, něžný a takové mi připadají i velikonoce... Všechno začíná, je v rozpuku, prostě jaro je tak krásnéééééé!

  superkarma: 0 05.04.2004, 21:16:21
 3. avatar
  [17] Ťapina [*]

  I když.. letos na Velikonoce jedeme do lesa, tak možná tam bude

  superkarma: 0 05.04.2004, 16:10:40
 4. avatar
  [16] Ťapina [*]

  pajda: Já taky o zajíčkovi slyším poprvé jinak než z cizích filmů. A co vím, tak na Jižní Moravě chodí jenom opilci, zajíčka jsem nikdy nepotkala

  superkarma: 0 05.04.2004, 16:10:21
 5. avatar
  [15] pajda [*]

  Ferdicka: je to i krajové - někde chodí slepička, jinde se naděluje jaksi samo...vloni to bylo v kvízu. Ale na Jižní Mmoravě i na Vysočině chodil zajíček už za mých rodičů...

  superkarma: 0 05.04.2004, 16:09:01
 6. avatar
  [8] xantypa [*]

  u nas se drzi i holcici kolega a je to super klucum to ´poradne vratit

  superkarma: 0 05.04.2004, 13:12:00
 7. avatar
  [5] pajda [*]

  mamina: tak toho neznám

  superkarma: 0 05.04.2004, 10:00:26
 8. avatar
  [4] Žábina [*]

  tak můj půjde letos prvně koledovat,naučil se ve školce krásnou koledu a včera mi jí říkal a ptal se, jak má tou pomlázkou šupnout...jestli hodně nebo málo ....

  superkarma: 0 05.04.2004, 09:57:47
 9. avatar
  [3] mamina [*]

  elfos:

  Pajdi hezký a osvětlující, jen jsem se nikde nedočetla, jak je to s tím zajochem, co hezky čeká v křovíčku na zahrádce na dětičky a vůbec nikam nezdrhá

  superkarma: 0 05.04.2004, 09:30:44
 10. avatar
  [2] pohodarka [*]

  bilby

  superkarma: 0 05.04.2004, 08:24:35
 11. avatar
  [1] elfos [*]  Proč zrovna zajíc? :-)) To je přece úplně jasné ... Víme, že zajíčci baští vejce, že - no, a když tak kdysi zajíček v noci cestou domů probíhal chaloupkou, a nečekaně v té tmě potkal Člověka, leknutím vajíčko upustil, nechal napospas a prchnul. A tak lidé věděli, že jim zajíčci nosí vejce, vzpomněli si na to o Velikonocích, udělali se zajíčky Velkou Úmluvu, a od té doby nosejí velikonoční vajíčka zajíčci. :-))

  superkarma: 0 05.04.2004, 02:31:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme