Krásný pohádkový den, milé inspirativní ženy-in, psaní je moje velká radost a ani pohádky mi neunikly..." píše čtenářka Jitulenka a posílá k dnešnímu tématu hned čtyři pohádky! Toto je čtvrtá z nich...

Poslední pohádka čtenářky Jitulenky k dnešnímu tématu...

Proč vrabec skáče

Tento příběh se stal kdysi dávno a dávno. Byl jednou jeden vrabec. No vrabec, ono to bylo spíš takové vrabčí miminko. Jmenovalo se Andrýsek a bylo strašně upovídané a uštěbetané, až z toho rodičům i jeho bratříčkům a sestřičkám často bolívala hlava. Říkali: „Andrýsku, zavři na chvíli ten svůj zobáček a poslouchej, jak krásné může být ticho!

Ale kdepak Andrýsek. Zmlknul jen na pár sekund, ale pak se dal do štěbetání ještě víc. Byl to takový malý neposeda, pořád se jen vrtěl a maminka mu říkávala: „Andrýsku, dávej přece trošku pozor! Vždyť vypadneš z hnízda nebo vystrčíš svého brášku!" Ale kdepak Andrýsek, pořád se vrtěl a vrtěl, hledal si to nejlepší místečko a dokonce i ve spaní sebou házel, jako by se mu zdály jen samy divoké sny, ve kterých ho honí ta velká černá kočka, kterou vídával na zahradě.

Jednoho dne vrabčí maminka řekla všem svým dětem: „Tak děti, už jste dost velké, musíte se naučit létat stejně jako já a tatínek."

Andrýsek zajásal, že se bude zase něco nového dít, ale ostatní vrabčátka jen zachmuřeně zaštěbetala: „Ale maminko, proč se máme učit létat? Vždyť nám tady v hnízdě nic nechybí, červíčky a broučky nám přinesete až do zobáčku, tak nač létání? My se bojíme..." Ale maminka jen zavrtěla hlavou: „Každý vrabčák přece musí umět létat. A taky si hledá potravu sám, to jen miminka se krmí... Jednou budete mít taky svoje děti a taky je budete chtít naučit létat. Tak to je už v přírodě zařízené."

Vrabčátka se netvářila moc nadšeně, jen Andrýsek nadšením poskakoval, až ho maminka musela znovu napomínat: „Andrýsku, já vím, že ty z toho máš radost a už se nemůžeš dočkat, ale nehopsej tolik nebo vážně vypadneš z hnízda! Vždyť létat ještě neumíš!"

Andrýsek si naposledy poskočil a kupodivu maminku poslechl. Tak moc se těšil na to létání! Už se viděl, jak si zaletí tam k tomu smrku a zase zpátky, jak bude honit toho motýlka, který se mu posmíval, že ho nechytí, jak bude zápasit se žížalou, kterou viděl dole na poli a jak naštve tu černou kočku, když zjistí, že vrabčáček už umí létat. Andrýsek se celý zatetelil a už se nemohl dočkat, až na něj přijde řada. Dnes je jeho velký den!

Maminka napřed všem dětem trpělivě vysvětlovala, jakýže je vlastně princip jejich létání a proč tomu tak je. Když skončila s teorií, přistoupila k praxi. Pěkně jedno za druhým vrabčátkem muselo začít mohutně mávat křídly, až nakonec přece jen každé vzlétlo a muselo doletět na nedalekou větev stromu a tam si sednout. Maminka je pochopitelně chránila vlastním tělem a letěla zároveň s nimi, kdyby snad náhodou některé nezvládnulo to první létání a padalo by, tak aby je zachytila. Ale přestože se vrabčátkům tolik nechtělo a tolik se tito malí ptáčci báli, tak byť jejich lety nebyly zdaleka dokonalé, přece jenom všichni úspěšně doletěli až na tu určenou větev.

Tedy všichni až na Andrýska. Ten zajásal, když na něho konečně přišla řada a chtěl se před všemi vytáhnout a ukázat jim, že umí létat ze všech nejlépe, jenomže ze samé radosti a z té svojí roztržitosti asi nedával moc dobrý pozor, a tak když vystoupil na okraj hnízda, tak najednou zapomněl, že musí mávat křídly, a místo toho, aby letěl, tak padal po hlavě dolů na zem. No řeknu vám, ještě že tam byla jeho maminka a že zabrzdila ten Andrýskův přímý pád, protože jinak by se asi vrabčáček rozplácnul na zemi a těžko by to přežil...

Páni, jak se Andrýsek styděl... Všichni jeho bratříčci i sestřičky zvládli svůj první let a on tady leží na zemi a zobáčkem si pomáhá vstát... Úplně v tom momentě zapomněl i štěbetat. Taková ostuda! Rázem byl Andrýsek na nožkách a v hlavě měl jen jednu jedinou myšlenku: Honem za vrabčátky! Honem vzlétnout! Jenomže místo čeho by zamával křídly, aby letěl, tak jen poskakoval a snažil se vyskočit až na tu větev, na které seděli jeho sourozenci a strašně se všichni smáli, jak Andrýsek poskakuje. Smáli se tak moc, že jeden z nich zavrávoral, ztratil balanc a padal na zem za Andrýskem. Ostatní, když to uviděli, honem letěli, aby svému bratříčkovi pomohli, no a protože ještě nikdo z nich to vlastně pořádně neuměl, skončili za chvilku všichni na jedné hromadě a chichotali se už nejenom Andrýskovi, ale i sami sobě. Byla to taková velká, chechtající se hromada malých ptáčků. Po chvíli, kdy se už pomalu přestávali smát, začali skákat a napodobovat Andrýska. A tak hopsali a hopsali a smáli se, až se za bříška popadali...

No a tak se stalo, že malí vrabčáčci neuměli normálně chodit, ale jen skákat. A protože to byli mladí vrabci, tak až dospěli, učili to stejným způsobem i svoje děti, a jejich děti pak zase svoje děti a tak pořád dokola, až všichni staří po zemi „chodící" vrabčáci vymřeli a na světě zůstali jen ti, kteří neumějí kráčet, ale zato umějí skákat a hopsat.

Od pohádek zdraví,
Jitulenka :-)

Pozn. red.: Příspěvek neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne: Pohádková středa

o víle voněncePošlete mi svou originální pohádku!

Každá maminka jednou vymyslela svém dítěti pohádku a vyprávěla m ji před spaním, neříkejte mi, že ne. Tomu nevěřím. Nemusí to být zrovna vrchol literární tvorby, ale hoďte svou pohádku na papír (naťukejte ji do počítače) a zašlete mi ji jako příspěvek k dnešnímu (středa 27. 10. 2010) tématu! A pokud skutečně nemáte pohádku vlastní, pošlete originální pohádku, kterou vám vyprávěla mamink či babička, když jste sama byla dítětem.Pro dvě z vás, které přispějí, tu má připravenou novinku Nakladatelství XYZ, krásnou pohádkovou knížku O víle Voněnce od herečky Nely Boudové. Příspěvky posílejte do redakční pošty...

Reklama