Rodina

Proč ty naše děti tak zlobí?

Proč strkají hlavu, ruce a otázky tam, kde by je mít neměly? Proč se mezi sebou perou, hádají? Proč kňourají, vztekají se, provokují, odmlouvají a dělají všude takový čurbes? Proč máme jako rodiče nutkavý pocit, že nás naše děti chtějí zničit? Proč ty naše děti tolik zlobí?

„Zlobí, protože mají neuspokojené potřeby,“ odtuší psycholog od stolu a nám sklapne čelist. Před očima naskočí otazníky a z fleku a od boku bychom mohli sázet důkazy, jak ty naše mají co jíst, jak chodí oblečené, hrají si s hračkami, které si přály mít. A doma je teplo, a když se zhasne, i čisto. Tak o jaké neuspokojené potřeby sakra jde?!

děti

Jde o zvláštní potřeby... Zvedla jsem oči ke staré paní, se kterou jsem sdílela lavičku v parku, kde jsem čekala na maminku. „Povím vám příběh, jestli máte chvilku času,“ řekla s úsměvem, který nikam nespěchá. Kývla jsem i přesto, že jsem v hlavě měla milión malých výčitek, co všechno by se dalo stihnout místo vysedávání na lavičce.

A tak jsem se prostřednictvím jejího povídání přesunula do roku 1945, kdy skončila druhá světová válka a Evropa ležela v troskách. Jedním z četných problémů, které bylo nutné vyřešit, byla péče o sirotky, jejichž rodiče ve válce zahynuli, nebo byli od svých dětí trvale odloučeni. Paní mi vyprávěla o lékaři, který cestoval Evropou a snažil se prozkoumat, jak by se sirotkům dalo nejlépe pomoci. Za svého putování viděl mnoho extrémů. Polní nemocnice, kde děti byly uloženy v postýlkách z nerez oceli, všude vládla dokonalá hygiena a čistota, zdravotní sestry dětem v pravidelných intervalech podávaly dětem mléčnou výživu, která měla vědecky patřičně prozkoumané složení.

Na druhé straně do odlehlé horské vesnice přivezlo nákladní auto půl tuctu plačících nemluvňat a řidič vesničany požádal, jestli by se o děti nepostarali. Obklopeny dalšími dětmi, psy, kozami a v náručí vesnických žen, pily tyto děti kozí mléko, a později jedli všichni svorně z jedné společné mísy.

V té poválečné době vládly po celé Evropě epidemie úplavice a chřipek a mnoho lidí, tedy i dětí umíralo. Tento lékař cestovatel a průzkumník překvapivě zjistil, že děti v drsných vesnických podmínkách prospívaly daleko lépe než ty děti, které měly, dá se říci vědeckou péči v nemocnicích!

„Tento lékař objevil něco, co staré moudré ženy věděly už dávno, ale zřejmě jim nikdo nenaslouchal,“ vrátila mě do reality lavičky v parku, moje vypravěčka. „Ten lékař zjistil, že děti potřebují k životu lásku,“ dodala.

A já jsem si zase jednou uvědomila, že všechny problémy jsou ve své podstatě malicherné a složitějšími si je děláme sami.

Tak už víte, proč naše děti zlobí, a co ve skutečnosti chtějí? Je to levnější než videohry a sladší (a zdravější) než zmrzlina…

Inspirováno knihou Proč jsou šťastné děti šťastné (autor Steve Biddulph, nakladatelství Portál).

„Zatímco my se snažíme děti poučit o všech životních záhadách, děti nás učí, co vlastně znamená život.“ (Angela Schwidtová) 

   
18.11.2014 - Děti - autor: Hana Novotná

Komentáře:

 1. [14] Trefa [*]

  Trefa:nedavejte jen maminkam hlavu maslo,dneska deti nejen zlobi ale jsou i drze.

  superkarma: 1 18.11.2014, 19:46:18
 2. avatar
  [13] carmi [*]

  Možná taky k tomu pomohlo na jedné straně to sterilní prostředí a na straně druhé pěkně procvičovaná imunita na dvorku plném zvířatSml57

  superkarma: 0 18.11.2014, 18:17:25
 3. [12] MaVy [*]

  já si takhle na syna stěžovat nemůžu, je to živé dítě, které ale poslechne, nic neničí, není zlý, neubližuje, rád si všechno vyzkouší, někdy i hranice mé trpělivosti, umí si hrát s ostatními, ale i sám ,... ale v podstatě nezlobí-jen zkouší a je zvědavý a to na všechno Sml67 brouček můj malý,ve školce ho chválí a je ho výchovu taktéž Sml1

  ale na zadek párkrát dostal Sml22 kázeň musí být

  superkarma: 0 18.11.2014, 14:47:17
 4. [11] bzanda [*]

  Moje děti na různých akcích platí za ty hodné a slušné, ale zazlobit umí taky. Však se někdy taky rozčílím a dostanou (když zaslouží). Ale to co někteří rodiče předvádí, tomu se nedá říkat výchova ale anarchie.

  superkarma: 0 18.11.2014, 11:13:21
 5. [10] iřka [*]

  Otázka je,co si představit pod pojmem zlobení. Pokud by měl někdo zájem,odkazuji na stránky-výchova-nevýchova.

  superkarma: 0 18.11.2014, 11:00:28
 6. avatar
  [9] diblice [*]

  mně se osvědčilo mít děti u každý práce neustále za zadkem, ač mám 4, mám pocit, že skoro nezlobily, ty poslední dvě, co vyrostly od narození na statku byly až extrémně klidný

  superkarma: 0 18.11.2014, 10:58:06
 7. avatar
  [8] vladka321 [*]

  gerda — #3Až tak jsem to nemyslela, nepořádek ráda nemám. Ale klidné děti mě nějak opravdu minuly, až na syna, který byl hodně nemocný a od té doby vím, že neměl-li náladu a byl -li hodný, klidný, tak průšvih na sebe nenechal dlouho čekat Sml15

  superkarma: 0 18.11.2014, 10:32:28
 8. avatar
  [7] kobližka [*]

  Děti zlobí hlavně proto,že nemají vymezené hranice co mohou,co se smí a co už je za čáru.Pak vlastně neví,jak se mají chovat.Trocha přísnosti ještě nikoho nazabila.Nechat dítěti absoutní volnost,protože ho nechci v ničem omezovat,je vlastně taková medvědí služba.

  superkarma: 2 18.11.2014, 10:01:36
 9. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  Většina "zlobení" je doopravdy učení. Děti se poznávají svět a učí se v něm žít tím, že si všechno potřebují vyzkoušet, osahat, prozkoumat, rozebrat. Kdyby to nedělaly, zůstaly by hloupé, ustrašené, nesamostatné. Každý člověk potřebuje objevit hranice svých schopností, svoje postavení v kolektivu a spostu dalších věcí. Jinak, než překračováním hranic to nejde, dokonci i to praní a hádání a odmlouvání má důvod, děti potřebují objevit, že ani silou všechno nedostanou.

  superkarma: 3 18.11.2014, 09:50:59
 10. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Děti zlobí, protože jsou to děti. Nevydrží být chvilku v klidu, něco je pudí neustále poskakovat, pobíhat, kopat nohama, vykřikovat, brebentit hlouposti, smát se a brečet. Nám dospělým to jde na nervy a bereme to jako zlobení. A takové to opravdické zlobení, kdy děti schválně dělají věci, které mají zakázány, něco rozbijí nebo zničí, perou se apod., to je podle mě způsobeno tím, že se nudí.

  superkarma: 3 18.11.2014, 09:06:02
 11. [4] Bucík [*]

  Někdy je smutné vidět maminku jak ze žurnálu, ale k dítěti se chová jak macecha.

  superkarma: 0 18.11.2014, 08:18:51
 12. avatar
  [3] gerda [*]

  vladka321 — #2anoSml22 - podle hesla "zdravé dítě, bordel v bytě"

  1. na komentář reaguje vladka321 — #8
  superkarma: 1 18.11.2014, 07:59:19
 13. avatar
  [2] vladka321 [*]

  Zlobení dětí je o nudě a nezájmu. Na druhou stranu díky za každé "zlobivé" dítě. Já jak měla děti příliš klidné, tedy pro mnoho lidí "hodné", tak to nikdy nevěstilo nic dobrého Sml15

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 0 18.11.2014, 07:34:56
 14. avatar
  [1] gerda [*]

  Je to pěkné, ale je to .... objevení AmerikySml30 To snad přece každý ví, že zlobení je vynucování si pozornosti.

  superkarma: 0 18.11.2014, 06:32:50

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme