Infekce a alergie jsou dnes jakoby symbolem moderní doby. Žijeme rychle a abychom toho ve zdraví stihli co nejvíc, dopujeme se různými preparáty. Jen málokdo si však uvědomuje, že tato na první pohled perfektní ochrana vlastně ničí… 

 

Proč imunita selhává?

Naše imunita se od narození nudí! Nemůže totiž pořádně reagovat a bojovat proti infekcím.

Je to způsobeno tím, že už od narození je naše tělo zvyklé na různé typy očkování a antibiotika. Ty před infekcí na oko chrání, ale ve skutečnosti imunitu přivádějí do stavu pasivity a hlubokého spánku.

 

To, že se naše imunita nudí, dokazuje fakt, že u většiny z nás se infekce a alergie opakují. Dalším alarmem je i to, že až 20 % populace tvoří alergici! Naštěstí, závažné formy alergie se nevyskytují často.

 

O alergiích jsme psali už několikrát. Protože jde o téma vysoce aktuální, pro lepší orientaci připomenu, co vlastně alergie je a co ji způsobuje.

 

Co je alergie vlastně je a jakou má dnes podobu

Alergie je reakce imunitního systému na určité, tělu cizí látky, nacházející se v okolním prostředí. Imunitní systém u alergika reaguje na cizí látky, které normálně pro tělo nepředstavují žádnou hrozbu. urinace Látky, které mohou vyvolat alergii, se nazývají alergeny a jsou to např. pyl z květů, zvířecí srst, kosmetika a pod. Alergie postihuje různé cílové orgány. Týž alergen může u různých osob vyvolat různé příznaky.    

 

V posledních letech se počet alergických onemocnění závratně zvýšil. Podle statistik u každého třetího člověka vznikne v životě nějaká alergická reakce. Nejčastější jsou alergické reakce na potraviny, dále senná rýma a různé kožní projevy, kterými trpí už každé 6. dítě.

 

Příčiny

Alergii může způsobit téměř všechno.

Příčiny jejího vzniku jsou ovlivněny:

·         Genetickou dispozici  (vlastnosti po rodičích)

·         Chováním matky v období těhotenství a po porodu (např. když je budoucí matka kuřačka, je silný předpoklad, že její dítě bude alergik. Alergie vznikají i v případě, že matka začne dítě předčasně krmit stravou.)

·         Životním prostředím (větší riziko výskytu ve velkoměstech) 

·         Výživou (stravovací návyky)

·         Očkováním a užíváním antibiotik (unavená imunita)

 

Co dělat…

„Dát imunitu do rovnováhy!“ V tom spočívá léčení všech alergií a infekcí.

 

Protože někdy sama nevíte, co vaši alergii nebo opakované infekce způsobuje, měla byste vyhledat odborníka a nechat si udělat testy na alergeny včetně imunologického vyšetření.

Na základě výsledků testů vám lékař nasadí léčbu. Ta se provádí systémem podávání alergenu v malém množství, aby se postupně obnovily normální funkce imunitního systému.

 

Kam jít?

Perfektní provedení všech potřebných testů i skvělou lékařskou péči vám zabezpečí v Thomayerově nemocnici v Krči na Praze 4. Alergologická a imunologická ambulance vám nabízí široké vyšetřovací zázemí na vysoce profesionální úrovni, s komplexním preventivním, diagnostickým, léčebným a rehabilitačním programem.

 

Zdroj:
* tisková konference, MUDr. Vašáková, „Proč trpíme opakovanými banálními infekcemi a alergiemi? Daň za pokrok? 9. 3. 2006 Praha   

* blíže o alergiích také zde: článek: Markéta Breníková, Alergie, atopie a alergeny - strašáci dneška, 30. 11. 2005

 

Reklama