Domácnost

Proč tak těžko vyhazujeme některé staré krámy (i když víme, že je nepotřebujeme)

Knih na téma „jak si udělat pořádek“ se poslední dobou urodilo více než dost. Když se rozhlédneme po regálech knihkupectví, dalo by se říct, že vytvářejí těžkou konkurenci titulům o vztazích, osobním růstu a nalézáním štěstí. Nebo že by to spolu – jako vše – souviselo?

věci Odborníci na úklid, jak můžeme autorům podobných knížek říkat, se shodují na tom, že nahromaděné věci, zvlášť když nejsou srovnané, nám mohou velmi znepříjemňovat život. Kvůli nim jsme prý více unavení, otupělí, chybí nám energie do skutečného života. Jsou přesvědčeni, že tento nepořádek může dokonce představovat z dlouhodobého hlediska zdravotní problémy. A někteří dokonce tvrdí, že příliš mnoho věcí kolem nás je příčinou nadváhy a nekontrolovatelného tloustnutí.

 • Čím je člověk starší, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že ho bude obklopovat stále větší množství věcí. Nemluvíme teď o autech a plazmových televizích (smích), ale drobnosti, které do jisté míry mapují naše předešlé roky života.

Někdo schovává skutečně každičkou věc, která mu připomíná události v jeho životě: vstupenky do kina, divadelní programy, pohlednice od přátel, staré časopisy, rozličné dárky od rodiny či známých, věci po dětech… Proč?

Alena (26 let)

Musím říct, že s pořádkem (resp. nepořádkem) tohoto druhu bojuji stále. Bydlíme v malém bytě a množství úložných prostorů je velmi omezené. Spousta věcí nemá své místo, což je chyba. Navíc pro některé nemám ani motivaci jej nějak násilně vytvářet – jedná se hlavně o časopisy, u kterých se předpokládá, že až je přečteme, tak je vyhodíme.

 • Jenže vždy mám pocit, že ještě nějaký článek jsem nepřečetla a že je škoda plátek už vyhodit.

Manžel je podobně postižený. Nejen že je vášnivým sběratelem různých drobností jako známky apod., ale ještě má objednané tematické katalogy a ročenky a já nevím, co ještě. A samozřejmě je není kam dávat, tak se povalují všude, často i na podlaze. Strašně mi to vadí a cítím, jak mi neustálé přendávání hromad ubírá energii. A to nejen při úklidu, když je třeba vyluxovat.

Zhruba jednou za rok bouchnou saze a přijde na mě obrovská potřeba vyhodit všechno tohle haraburdí. Většinou je to spojeno s hádkou a mou následnou frustrací nad tím, jak špatně vedu domácnost.

Bohumila (35 let)

Mou slabinou je schovávání věcí, které by se ještě někdy mohly hodit. Jde převážně o oblečení po našich dětech a také některé moje kousky, ze kterých jsem za ty roky vyrostla, jestli mi rozumíte (úsměv). I když asi správně tuším, že už nikdy nebudu mít velikost 36 jako za svobodna, když mi po dětech dlouhodobě zůstalo nějakých deset kilo, mám schované všechny vypasované kalhoty a kostýmky, které jsem nosila do práce.

 • Někde jsem četla, že když to nic nežere, tak proč to vyhazovat. To tvrzení jsem si vzala k srdci. Asi až moc…

Také to dětské oblečení se hromadí, ale pořád si říkám, že kdyby se nám narodilo ještě další dítě, tak se věci budou při dnešních cenách hodit. A když ne nám, tak třeba dětem našich dětí. Vím, že to zní divně, ale prostě tak uvažuji.

Možná je to tím, že mamka žila v době, kdy jsem byla malá, sama a pamatuji si, jak jsem sama jako dítě chodívala v oblečení, které už mělo něco za sebou, a jak maminka vždy zdůrazňovala, že je velké štěstí, že to či ono po starších sourozencích nevyhodila.  

Eliška (29 let)

Načetla jsem o tom spoustu knih, a tak mohu zodpovědně říct, že vím, že mě moje nahromaděné věci drží v minulosti, ale já jsem snad asi i ráda.

 • Odstěhovala jsem se celkem brzy z domova, a abych se necítila tak sama, postupně jsem si od rodičů navozila celé „muzeum“ věcí,  které mi připomínaly dětství.

Mám schované snad všechny svoje plyšáky, panenky, knížky. Prostoru je dost, takže místo mi tyhle věci nezabírají, ale stejně někdy cítím zvláštní nervozitu. Nedokážu je však vyhodit. Každá z nich mi připomíná nějaký okamžik v mém životě. Někdy si je prohlížím a úplně cítím, jak jsem v té době byla šťastná…

Tolik tři příběhy, které zhruba nastiňují, jak to někdy máme. Winston Churchill říkal, že si utváříme svůj prostor k obrazu svému a ten pak zpětně utváří nás. Myslím, že měl jako vždy pravdu. Takže na to při příštím úklidu mysleme...

Pár knížek na téma pořádku jsem již také prolistovala. Asi nejvíce mě oslovil titul Zjednodušte si život (Werner Tiki Küstenmacher, Lothar J. Seifert), kde je sympaticky strukturovaný text (žádné dlouhé romány) a své kouzlo má podle mě také Zbavte se nepořádku s feng-šuej (Karen Kingstonová).    

Nicméně s pořádkem je to asi jako s vařením. Člověk může mít stovky kuchařek, ale dál „točí ve svém repertoáru“ pět osvědčených jídel, nebo si vystačí s jednou, kterou skutečně využívá a je to vidět. Žádná kniha za vás neudělá to rozhodnutí a následnou práci. Ano, může inspirovat, nakopnout… ale budete to zase jen vy, kdo se musí rozhodnout, zda si tu či ono konkrétní věc ponechá. 

Přečtěte si také:

   
13.01.2016 - Dům a byt - autor: Marcela Macáková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [33] Rapunzela [*]

  Oblečení a bot mám tak málo, že s nimi nemám problém. Horší je to s papíry všeho druhu. Knihy, časopisy v různém stadiu přečtenosti, poznámky, různě dlouho prošlé doklady apod. Fotky bych nevyhazovala. Ale i krom toho zbývá strašná spousta nezařaditelných věcí - takové to kuchyňské šuple - gumičky, kousky tužek, baterie, ptovázky - víte, jak to myslím. Manžel má spousty krabic a krabiček s nářadím, ale když potřebuju kladívko nebo šroubovák, nikdo neví, kde by mohlo být. Na druhé straně - pořád se někde do filmu shání autentické oblečení nebo doplňky, kupuje se nábytek, nádobí, hodiny atd. Kdyby byly prostorné půdy nebo sklepy. nemusely(i) bychom se s tím tříděním tak trápit. Hodně věcí po 20 - 50 letech získá punc skoro starožitnosti. Kdybychom nebyli vyhodili hračky po dětech - plechové na klíček, vláčky, autíčka - dnes jsme je mohli zpeněžit. Nejde o těch pár korun, ale že po nich někdo touží. Přitom v běžném bytě opravdu nemůžeme přechovávat věci, které by se mohly hodit za 30 let. Chtěla bych mít uklizenější a prázdnější byt, ale nejsem schopná razantnějšího vytřídění. Takže to asi zbude jednou na pozůstalé dědice - a to jim teda nezávidím. Akorát cizí binec se řeší snáz. Vím, o čem mluvím, už jsem nějakou pozůstalost pomáhala likvidovat.

  superkarma: 0 15.01.2016, 16:24:39
 2. avatar
  [32] medulka [*]

  Jednou, dvakrát do roka dělám "vítr" v šatníku a vyřadím oblečení, které už nenosím, nebo které mi už nesedí. Ale je pravda, že občas tam vrátím i některé kousky, které jsem delší dobu neměla na sobě s tím, že je třeba časem ještě nosit budu... ve většině případech dál leží ve skříni Sml30 Vyloženě nehromadím, snažím se průběžně nepotřebné věci vyhazovat, ale k určitým věcem mám "vztah", takže je těžké se jich jen tak zbavit a prostě mi přirostly k srdci Sml16

  superkarma: 0 15.01.2016, 12:39:57
 3. [31] Ferdicek [*]

  Dodnes mi to dělá problém.

  superkarma: 0 14.01.2016, 13:29:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] cibulicka [*]

  Taky mi dělá problém vyhodit něco,s čím jsem žila několik let.Sml15

  superkarma: 0 13.01.2016, 22:33:30
 2. avatar
  [29] Eva_CZ [*]

  SNÍŽEK — #27diky MOC!Sml16

  superkarma: 0 13.01.2016, 20:03:46
 3. [28] anina4 [*]

  potíže mi nedělá třídění, zvláště oblečení,knihy a fotky nevyhazuju

  superkarma: 0 13.01.2016, 19:25:46
 4. avatar
  [27] SNÍŽEK [*]

  Eva_Fl — #18 Evičko,tak aby vám všechno bez problémů vyšlo a přeju šťastnou a bezpečnou cestu do vlasti Sml72

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #29
  superkarma: 0 13.01.2016, 19:25:44
 5. avatar
  [26] AmeA [*]

  Třídění a loučení se ,,starými,, věcmi mi dělá potíže Sml30

  superkarma: 0 13.01.2016, 18:32:27
 6. avatar
  [25] chanahd [*]

  Já křečkuji fotky, CD a knihy. S ostatním bych asi neměla problém, kdybych se toho musela zbavit.

  superkarma: 1 13.01.2016, 16:18:12
 7. [24] bobani [*]

  když jsem se naposledy stěhovala řekla jsem si , že nebudu hromadit a zařídím se minimalisticky. a co myslíte ? už zase křečkuju a každé jaro a podzim mi nezbude než rozdávat nebo vyhazovat , jinak by nebylo k hnutí Sml30

  superkarma: 1 13.01.2016, 15:45:38
 8. [23] LH2 [*]

  To není můj případ! Ráda třídím a vyhazuju! Sběratel rozhodně nejsem. Ničeho, co jsem zatím vytřídila, mi není líto. V dětství jsem sice sbírala různé věci, ale to mne dávno přešlo, teď jsem spíš "vyhazovací" typ.

  superkarma: 1 13.01.2016, 15:19:12
 9. avatar
  [22] kobližka [*]

  Rozhodně nepatřím mezi "sběratele" nepotřebného.Stěhovali jsme se už 6X,tak vím,že k něčemu je to dobré.Největší čistku jsem udělala před víc jak 3 roky,kdy jsme šli z velkého domu (kam manžel natahal všechno,neb se to může hodit Sml30) do bytu 3+1 a nejvíc jsem vyřazovala šatstvo.Ke všemu ještě zemřela paní tchýně a jelikož si potrpěla na pěkné oblečení,odvezli jsme to po dohodě do Domova důchodců,knihy taktéž.Co bych nedokázala vyhodit,to jsou staré fotky,různé rodinné dokumenty a vůbec drobnosti,které mi připomínají ty,kteří šli napřed.V žádném případě nesnáším dělat si z bytu skladiště.Má ráda byt čistý a vzdušný.

  superkarma: 1 13.01.2016, 13:49:00
 10. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  dadma — #19 v tom dome jsou jen 4 partaje ( i s nami ), je primo u vchodu do Stromovky, metro Hradcanska.... Tesim se na nej!Sml16

  superkarma: 3 13.01.2016, 13:04:13
 11. avatar
  [20] Eva_CZ [*]

  dadma — #19 doma (?) budu az 6.unora v prazdnem krasnem byte, hahahaha. Ale dekuji.

  superkarma: 0 13.01.2016, 13:03:08
 12. [19] dadma [*]

  Eva_Fl — #18 Evo,vítej doma,aspoň budeš v realitě ,tady s námi. Pěkný byt v dobré čtvrti,gratuluji.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #20
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #21
  superkarma: 0 13.01.2016, 12:51:27
 13. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  SNÍŽEK — #11 to ani ne, ale je fakt, ze cim jsem starsi, tim vic mi chybi rodina a navic se nam situace tady zkomplikovala a proste jedno s druhym. Mame byt 4+1 v Praze 6 a ja se moc tesim, je nadhernej. Sml16 Jeste jedeme do Orlanda - naposled se vyradit v zabavnych parcich - a 5.unora odletame. Sml22

  1. na komentář reaguje dadma — #19
  2. na komentář reaguje SNÍŽEK — #27
  superkarma: 2 13.01.2016, 11:52:38
 14. avatar
  [17] barunie1 [*]

  Milé dámy jdu vyhazovat, vím že mi to udělá moc dobře, ale než se k tomu odhodlám děsně mi to trvá.

  superkarma: 1 13.01.2016, 11:22:32
 15. avatar
  [16] Eliana [*]

  Rikina — #15já vím, že to je naprd, ale byla jsem dvakrát v Kielu, kde je skoro každou neděli největší evropský blešák a nemělo to chybu a v Dánsku docela frčely garážové prodeje, což je blešák u zdrojeSml16..a i v tom Kielu ten poplatek byl docela v pohodě oproti místním poměrům, kde je to nejen složité, ale s malou šancí na návštěvnost atd.Sml22

  superkarma: 0 13.01.2016, 11:18:29
 16. [15] Rikina [*]

  Eliana — #14 Bleší trhy jsou, ale tam se musí člověk předem nahlásit, zaplatit poplatek za místo, nahlásit, co bude prodávat... ouřad. Sml80 Na místě samém se pak musí zas ohlásit správci trhu, jednak když přijde, druhak, když odchází, pokud přijel autem, tak ještě zúřadovat místo na parkování a parkovné. Otrava. A pak tam celý den stojí jako pako a většinu věcí nakonec zas veze zpátky domů. Zkusila jsem to dvakrát a stačilo. To už je lepší dávat inzeráty na internetu. Sml80

  1. na komentář reaguje Eliana — #16
  superkarma: 0 13.01.2016, 10:38:12
 17. avatar
  [14] Eliana [*]

  Mne tu chybí bleší trhy, člověk ty věci pak nevyhazuje a tak to tolik nebolí, navíc něco málo utrží a ví, že si to koupil někdo, kdo to ještě využije Sml16.

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 2 13.01.2016, 09:43:48
 18. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Eva_Fl — #1Tak vítej doma Sml16Sml67

  superkarma: 0 13.01.2016, 09:31:42
 19. avatar
  [12] SNÍŽEK [*]

  já se snažím zbavovat se věcí které nepotřebuju-oblečení a boty dávám do kontejneru diakonie Broumov,knihy a přečtené časopisy do knihovničky na nádraží.Nepotřebné do tříděného odpadu.Sml22

  superkarma: 1 13.01.2016, 08:49:01
 20. avatar
  [11] SNÍŽEK [*]

  Eva_Fl — #1 Evičko,touha po domově Tě přemohla,že se vracíš domů?Tak vítej doma a buď tady spokojená Sml29

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #18
  superkarma: 2 13.01.2016, 08:42:39
 21. avatar
  [10] Hanula [*]

  Sml16já jsem vyhazovačka - jednou za čas udělám velký úklid v oblečení, papírech, atd.... je mi pak dobře na dušičceSml22

  superkarma: 2 13.01.2016, 08:36:02
 22. [9] 1alena [*]

  Já se čas od času postavím před skříň a co jsem neměla rok na sebe, vyhodím. Sice jsem si někdy řekla, že bych se mi to nebo ono sešlo, ale zase - kolikrát bych to oblékla. Holt v čím se necítím, likviduji. Ale je fakt, že mám kupu Praktických žen a Burd z minulého století a ještě je využívám.

  superkarma: 1 13.01.2016, 08:24:59
 23. avatar
  [8] gerda [*]

  Já mám schované hlavně fotky a knížky. Na oblečení nelpím. Za poslední roky jsem si na sobě všimla, že mnohem míň nakupuju techniku do domácnosti a různé tzv. zlepšováky. Protože takový odšťavňovač odšťavňoval zhruba 2 měsíce a byla taková práce s rozebíráním, mytím, sušením a skládáním, že už leta leží ve skříni - zcela vespod. Nechybí nám, beztak se to kupovalo kvůli agitaci zdravím posedlé známé, která nahučela manželovi, že se neobejde bez mrkvové šťávy. OBEJDE.Sml57

  superkarma: 4 13.01.2016, 08:19:11
 24. avatar
  [7] Pentlička [*]

  Eva_Fl — #1 Musím souhlasit, stěhovala jsem se z velkého 4+1 do panelákového 2+1 a nestačila jsem zírat, co krámů jsem se musela zbavit. Od té doby si dávám sakra pozor, co tahám domů. Neberu si nikde žádné letáčky, žádné propadační materiály, nekupuju si pohlednice ani žádné blbůstky, které se mi momentálně líbí, ale perspektivně je to jen další krám na utírání prachu, případně na založení do šuplíku. Samozřejmě, že mám plno knížek ( i když spousty jsem se taky zbavila) a památky na maminku a babičku, fotky..., které bych nikdy nevyhodila. Ale třeba oblečení, které už nenosím nemilosrdně vyhazuju do kontejneru na textil a nikdy mi nechybělo. Krámy už doma prostě nechci!

  superkarma: 1 13.01.2016, 08:18:40
 25. avatar
  [6] Hanice [*]

  Už mám děti dospělé a čím jsem starší, tím míň věcí mám, někdy se směju, že budu mít za chvíli holobyt. Čím méně věcí a nábytku, tím méně práce :-)!

  superkarma: 2 13.01.2016, 08:03:53
 26. [5] Rikina [*]

  Sml80 Stěhovala jsem se do výrazně menšího bytu, plno věcí jsem musela vyházet, neb by se nevešly, a doteďka mě to mrzí. Protože to byly věci, kterých byla škoda, mohly sloužit, a to, že měly nějakou minulost, to mi v nejmenším nevadilo. I části knížek jsem se zbavovala, a taky je nikdo nechtěl. Sml15 Kdyby každej všechno vyhodil, neměli bychom žádná muzea a žádné povědomí o životě předků. Přitom skanzeny a muzea jsou oblíbená a navštěvovaná místa. Na nějaké ubírání energie já nevěřím, a staré dokumenty a fotky bych nevyhodila už vůbec, ty jsou skladné, chleba nežerou a nevidím důvod, proč bych měla hodit do popelnice památky na něčí životy. Sml24

  superkarma: 8 13.01.2016, 07:33:52
 27. [4] Boros [*]

  Já to chápu- co má člověk spojené s nějakou příjemnou vzpomínkou, toho se nechce zbavit. Třeba těch oblečků, kdy děti byly malé (a my mladé).

  Když jsme vyklízeli pouzůstalost po sousedovi, celkem bez problémů jsme odvezli šaty, boty, nádobí apod do azylového domu, ale osobně jsem měla problém s knihami- přestože nebyly moje, nechtěla jsem je jen tak vyhodit, mám nějak v sobě úctu ke knize. Oslovila jsem mnoho antikvariátů (zbytečně) a nakonec knihy skončily na půdě (aby se k nim už nikdo nedostal). Díky bohu zde otevřeli Domov důchodců, kde nám při příležitosti otevření říkali, co všechno by potřebovali a já mohla knihy věnovat tam.

  superkarma: 4 13.01.2016, 06:59:52
 28. avatar
  [3] gerda [*]

  Některé věci chce mít člověk navždy, je to spojka s časy, kdy nám bylo líp.

  superkarma: 5 13.01.2016, 05:26:08
 29. avatar
  [2] Kimmy [*]

  Ahoj Eva,

  Ty sa sťahuješ do Čiech? Fíííha, to si ma prekvapila... ja by som očakávala, že budeš v Amerike asi už navždy (ale v dobrom)... Tak veľa šťastia v staro-novej domovine Ti želám...

  superkarma: 0 13.01.2016, 03:25:11
 30. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Na tohle je uzasny stehovani. Stehovali jsme se tady mnohokrat a vzdy jsme se divili, co kramu jsme ZASE nashromazdili. Ted se stehujeme do Ceska. Takze s sebou jen to nejnutnejsi. Dum uz mame temer bez nabytku a kramu a ja to miluju! Sml29 Chci si v novem byte poridit jen to nejnutnejsi.

  1. na komentář reaguje Pentlička — #7
  2. na komentář reaguje SNÍŽEK — #11
  3. na komentář reaguje ToraToraTora — #13
  superkarma: 1 13.01.2016, 00:28:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme