Po ulici jde krásná žena ve středních letech. Vlasy upravené od kadeřníka, pěstěné ruce, vypracovaná postava oblečená do vkusných šatů. Na první pohled je atraktivní a přesto vám na ní něco neladí. Něco kazí celkový dojem: Strašně se hrbí!

hrbeni

Kdo z nás by si nepamatoval věčné: „Nehrb se!“ a „Vypadáš jako paragraf!“ z úst rodičů, babiček i učitelů. Všem do jednoho nám to lezlo na nervy a většina z nás se za rohem trucovitě nahrbila ještě víc. Rozhlédnete-li se však kolem sebe, jistě si všimnete, že pro spoustu dívek i žen nejsou ohnutá záda jen záležitostí dětství, ale naopak jim přetrvávají do dnešních dnů. Proč tomu tak je? Proč se některé příslušnice něžného pohlaví tolik hrbí?

Zdravotní problémy

Potíže se zády jsou v souvislosti s fenoménem zaměstnání u počítače takřka pandemií naší doby. Ordinace ortopedů a rehabilitační pracoviště jsou nacpaná k prasknutí lidmi s nadměrnou skoliózou, bederní lordózou, vyhřezlými obratli či ploténkami, kteří platí daň za své sedavé povolání, ale i za genetické dispozice či zranění.

Zkroutit hřbet nás ale mohou donutit i zdravotní komplikace, které s páteří či zádovými svalstvy nemají vůbec nic společného. Kdo se například dívá na svět zpříma, když ho chytnou žaludeční či menstruační křeče?

Nedostatek pohybu

Přiměřený pravidelný pohyb vede nejen ke štíhlé linii a dobré náladě, ale má také úžasně pozitivní vliv na naše držení těla. Proto se mnohdy dá z pouhého postoje ženy odhadnout, jestli a jakému sportu se věnuje. Jistě mi dáte za pravdu, když si vybavíte vzpřímená záda atletek či krasobruslařek. Věřte, že když zanesete do svého denního režimu chvilku na posilování zádového svalstva a k tomu si občas zajdete do bazénu, výsledky se neomylně dostaví.

Nízké sebevědomí

Nechce se tomu ani věřit, ale míra sebevědomí se na našem postoji odráží snad nejvíce ze všeho. Zdravě sebevědomí lidé se nesou po ulicích s nádherně rovnými zády, zatímco ušlápnuté zakomplexované trosky si zakládají na pěkně velký hrb. Nemusí ale jít jen o celkový postoj k životu a sobě samé. Úplně stačí mít „den blbec“ a s náladou pod psa klesají i naše ramena a hlava se zasouvá ke klíčním kostem. Proto až budete mít příště pocit, že je vše na nic, zkuste se hezky napřímit, srovnat ramena a zvednout hlavu - nezačnete hned samou radostí zpívat „hosana“, ale určitě se po chvilce budete cítit lépe.

A proč že se zmiňuji jen o ženách a hrbící se muže nechávám bez povšimnutí? Rozhodně se nedomnívám, že by mužské plémě chodilo nějak zvlášť narovnané. Ba právě naopak si uvědomuji, že muži chodí shrbení daleko častěji než jejich něžné polovičky. Ale právě u žen a dívek jsou nahrbená záda natolik viditelným a zpravidla zbytečným kazem na kráse, že jsem se rozhodl hrát si na mentora a požádat, po vzoru rodičů, všechny ženy-in: „Nehrbte se, prosím!“

Čtěte také...

Reklama