Lze v dnešní době vůbec narazit na spokojené, šťastné a „monogamní“ manželství trvající více než 5–10 let?

Ano, ale hledají se velmi, velmi těžce.

Člověk není monogamní

Zpráva amerického psychologa Kinseyho hlásá, že monogamie není člověku předurčena, neboť se primátům jeden partner po čase omrzí.

S manželstvím končí legrace?

Možná i proto je rozšířen názor, že jakmile člověk vstoupí do manželství, veškeré slasti svobodného života od nepřetržitého sexu a nezávislosti budou ukončeny. Avšak i tak se sexuologové domnívají, že stále je pro mnoho lidí lepší žít v páru z důvodu finanční pomoci od druhého, když je nouze, nemluvě o podpoře psychické. A sex? Výhody stálého intimního partnera jsou nesporné. Takoví lidé snáze respektují partnerovo sexuální selhání, jeho zdravotní stav, vyčerpání i nálady. Mají hodnoty nastavené na víc než dobrodružství na jednu noc a jsou schopni omluvit dočasnou sexuální „výluku“.

Teď jsi můj – navždy

Rizika, která manželství ohrožují, si  někteří vůbec neuvědomují, natož aby je řešili. Prvotně není dobré stavět vztah pouze na sexu, nýbrž úctě a porozumění, které jsou dobrým základem pro další prohlubování svazku.

Dalším rizikem je prý nabytí dojmu, že když si partner nasadí na prsteníček obroučku, stává se z něj inventář – jistota.

Pokud on nebo ona tomuto bludu podlehnou, pravděpodobně to povede k ochladnutí citů, protože atraktivita protějšku se stupňuje s jeho vzácností.

Je dobré neohlížet se pouze po nebezpečích, které mohou životního partnera „odloudit“, ale přistoupit na myšlenku, že manželství je v ohrožení i díky nám samotným.

Usnutí na vavřínech několik let po svatbě se tak může stát osudným,“ tvrdí psychologové.

Dnes si povídáme na téma rozvodů. Na vaše postřehy, příběhy a názory na téma: „Když rozvod, tak rozvod“ se těším na redakce@zena-in.cz.  Hrajeme o denní krém a kvalitní řasenku.

Reklama