Diskuze

Proč se slaví Valentýn.

Proč se slaví Valentýn?Co je to vlastně za svátek.Kdy vznikl se dozvíte zde.

13.02.2004 - Diskuse o všem možném - autor: redakce

Nutná registrace

Pro přispívání do diskuzí je nutná registrace.

Příspěvky:

 1. avatar
  [7] Vivian [*]

  Ta Denisa je ale koza

  superkarma: 0 21.02.2004, 23:56:39
 2. [6] Lojen [*]

  Andreak: Měla jsi pravdu. NEUVIDÍME

  superkarma: 0 21.02.2004, 18:36:16
 3. avatar
  [5] x [*]

  co je toto za cudne auditko ved tu nedavno vysiel clanok na tuto temu nechapem preco na tuto temu ta holcina zalozila diskusne forum a este k tomu tu este vobec nebola

  superkarma: 0 19.02.2004, 19:39:35
 4. [4] Lojen [*]

  Vivian: Uvidíme...

  superkarma: 0 17.02.2004, 15:12:19
 5. avatar
  [3] Vivian [*]

  Lojen: a je to vyřešeno. To jsem zvědavá, jestli se tady Deniska vůbec ukáže. Ta vždycky založí nějaké auditko a pak do něj nechodí...

  superkarma: 0 16.02.2004, 20:24:11
 6. [2] Lojen [*]

  HISTORIE
  Svátek sv. Valentýna je rozšířený po celém světě a v posledních letech se stále více slaví i u nás. A není divu. Vždyť kdo z nás by nechtěl oslavovat jednu z nejkrásnějších věcí v životě - lásku? Ale víte, proč zrovna 14. února? Proč ne třeba v květnu? Máj je lásky čas.

  Sv. Valentýn není výmysl dnešní doby, je skutečnou historickou osobností. Kdo sv.Valentýn vlastně byl? Moc o něm nevíme, jen lze z dokumentů vyčíst, že zemřel v roce 269 a byl prohlášen svatým. Vykonával v Římě kněžský úřad v době panování císaře Claudia II. Gothica (268-270) a vypráví se o něm spousta legend.

  Začneme legendou ze starého Říma, která vypodobňuje Valentýna jako velmi ctnostného, počestného a moudrého člověka. O jeho moudrosti se doslechl dokonce i císař a povolal si Valentýna k sobě. Nešetřil chválou a neskrýval obdiv k Valentýnovi, posteskl si také nad okolnostmi, proč se Valentýn nemůže stát přítelem císařovým. Protože Valentýn, ač tak moudrý a vzdělaný, věří těm pověrám (měl na mysli křesťanství). Jenže Valentýn namítl, že císař je tím, kdo věří pověrám.
  Císař nakázal městskému prefektu Astoriovi, aby na sebevědomého Valentýna dohlížel. A aby byl Valentýn pod důslednou kontrolou, vzal si Astorius Valentýna do domu. Tam se setkal s velmi krásnou, ale nevidomou dcerou prefekta. Astorius požádal Valentýna, aby se modlil za dceřin zrak. Valentýn tak rád učinil, protože v sílu modliteb věřil a dívku si zamiloval.
  Zázrak se opravdu stal a dívka opět spatřila světlo světa. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané odmítli věřit v ten zázrak a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem mu oddělili mečem hlavu od těla. Navzdory trpkému osudu se stal sv.Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky.

  Také křesťané přejali tento starobylý zvyk a spojili jej se svým světcem Valentýnem, mučedníkem za vlády císaře Claudia II. Duševně nemocný císař se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn však přes císařův zákaz tajně dál oddával milence, za což byl uvržen do vězení a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí zakončil slovy: "Od Tvého Valentýna". A tak od té doby si v den svátku Sv. Valentýna posílají a dávají zamilovaní lidé tyto "Valentýnky" s vyznáním lásky.

  superkarma: 0 16.02.2004, 11:12:20
 7. avatar
  [1] Vivian [*]

  Proč se teda slaví Valentýn?
  Denisko, tady je Valentýnka od nás - http://resquator.rulez.cz/download/valentyn.htm

  superkarma: 0 13.02.2004, 21:16:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Rubrika: Ostatní

Novinky

Dnešní vydání

Doporučujeme

Nově založené

Nejprohlíženější

Nejdiskutovanější

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme