Ekzém neboli chronický kožní zánět je v dnešní době častým problémem. Může být způsoben alergií, ale není to pravidlo. Ekzematici trpí svěděním kůže, mohou na ní mít i červené skvrny nebo puchýřky. Vždy to tak ale být nemusí!

Špatným obdobím pro ekzematicky je především podzim a zima, kdy lidé trpí daleko víc v suchých místnostech a v teplejším oblečení. Na ekzém jsme se zeptali MUDr. Radka Litvika z dermatologického oddělení FN Ostrava.

ekzemPodzimní období je pro mnohé ekzematiky časem, kdy se zhorší stav jejich pokožky, proč tomu tak je?
V podzimním a zimním období se změnami teplot okolí do nižších hodnot, klesá produkce látek, které v kůži váží vodu. Jedná se o termosenzitivní snížení produkce ceramidů, klíčových látek v pokožce, které utěsňují pokožku, aby nedocházelo ke ztrátám vody. V podzimním a zimním období jsou ztráty vody kůží větší, kůže se stává suchou, svědivou a mechanickým rozškrábáním pak vznikají projevy atopického ekzému.

Jak bychom se měli starat o pokožku s ekzémem na podzim?
Proto bychom měli volit v podzimním a zimním období emoliencia (promazávala) na bázi krémů, balzámů a mastí. V letním období se preferují pěny, mléka a řídké krémy.

Jaké jsou nové poznatky v léčbě atopické dermatitidy?
Novým poznatkem v léčbě atopické dermatitidy je využití emolienčních produktů, které dokáží utěsnit kožní bariéru dodáním ceramidů, modulovat imunitní odpověď , zvýšit produkci antimikrobiálních peptidů a účinně ovlivnit svědění blokádou PAR-2 receptoru.

Jak často bychom měli pokožku s ekzémem promazávat, aby byla ochráněná před vysoušením?
Promazávala bychom měli aplikovat denně, minimálně lx denně.

Pro případ sprchování - je důležitý správný výběr mycího přípravku?
Je extrémně důležité vybrat správnou mycí péči. Stolici by v žádném případě neměli kůži čistit kostkovým ani tekutým mýdlem. Měli by volit šetrné omývání syntetickými detergenty neboli syndety.

Pokud ano, jaké přípravky svým pacientům doporučujete?
Lze doporučit Cyteal mycí emulzi, Xeracalm A.D sprchovou péči, Aderma sprchový syndet s obsahem extraktu z ovsa a mnoho dalších.

Odpovídal MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava. Za odpovědi děkujeme.

O citlivé pokožce a ekzému se můžete více dozvědět na www.suchakuze.cz

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto tématu vydali článek:

Dále také čtěte:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

 

Reklama