Domácnost

Proč psi štěkají a kočky mňoukají?

Máte-li doma nějakého mazlíčka - psa, kočku, osmáka, morče´... časem vidíte, jak jejich oči mluví. Naučite se jim rozumět beze slov. Proč tedy vlastně psi ještě potřebují štěkat? Žijí s námi zhruba třicet tisíc let a my jejich štěkot  vnímáme jinak než zvukové projevy jiných zvířat. I vědce to začalo zajímat a došli k zajímavému závěru: 

 

Mezi domácími psy a různými psovitými šelmami je velký rozdíl. Vlci, kojoti a další šelmy využívají spíše než štěkotu řady jiných zvuků, např. vytí nebo kňučení.

 

Dospělé psovité šelmy štěkáním dávají najevo agresivitu, ale mladí na sebe štěkají při hrách a zápasení.
Srovnání divokých psích šelem s domácími psy dovedla vědce k myšlence, že domestikovaní psi si zachovávají vlastnosti štěňat po celý život. Oni si vlastně s námi hrají.

 

Dorit Feddersen-Petersen z university v Kielu v roce 2000 nahrála štěkání domácích psů a evropských vlků při normálních činnostech. Analýzou zjistila, že vlčí štěkání bylo krátké, nízce položené, drsné, atonální.
Psí štěkot je proměnlivější, objevují se i harmonické zvuky a liší se i délkou. Hlasité atonální štěkání doprovází obranu nebo výhrůžku útokem, sociální nejistoty či bolesti. Harmoničtější štěkání je spojené s kladnými interakcemi – hrou či podřízeným chováním.

 

Podobný výzkum prováděla Sophia Yin z Kalifornské university v Davisu, vybrala tři charakteristické situace: hru, odloučení od pána a příchod neznámého člověka ke dveřím domu. Ze čtyř tisíc záznamů byly výsledky stejné.

 

Komu je tedy štěkání určeno?

 

Maďarský vědec Adam Miklosi poukazuje na skutečnost, že harmonické zvuky, které jsou typické pro domácí psy, nelze u divoce žijících psovitých šelem vůbec najít. Z toho vyvozuje, že štěkání je určeno lidem a jako takové vzniklo.

 

K čemu je mňoukání?

 

Asi za to může celkový vývoj savců.
Prapředkové dnešních savců byli malí noční živočichové – pro komunikaci tedy potřebovali zvuk. Je docela možné, že existuje soubor akustických znaků, které jsou srozumitelné pro všechny savce.

 

Owren a  Nicholas Nicastrovi z Cornellovy university prokázali, že také kočičí mňoukání má potřebné vlastnosti pro přilákání lidské pozornosti.  Během domestikace se některé zvuky ukázaly jako výhodné a kočky u nich zůstaly. Jen mňoukání nepůsobí na člověka tak intenzivně jako štěkot. Není totiž tak vytrvalé a neodbytné.

Psí projevy se nemíjejí účinkem a psi toho dokážou využít. Nejlepší přátelé člověka jsou tedy mnohem chytřejší, než jsme se domnívali doposud.

 

Já k tomu mohu jen dodat - mám 14letého pudlíka. Přesně poznám, co mi říká... Když chce ven, ukazuje i hlavičkou ke dveřím... Naučil se panáčkovat... Na otázku: "Chceš mlíčko?", buď udělá pacičku = chce, nebo jen tak kouká = nechce.

Že taky rozumíte svým kamarádům?

                 
   
13.09.2004 - Dům a byt - autor: Jitka Kubíková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [103] Dudlajlama [*]

  Ja uz se neusklibam nad nikym, sama jsem zrala na Chocholouska

  superkarma: 0 16.09.2004, 02:53:09
 2. avatar
  [100] Dudlajlama [*]

  Nebo se proste nejak hybnu, kouknu se na hodiny, proste udelam nejaky pohyb, na ktery reaguji, jsou to proste pupici .

  superkarma: 0 14.09.2004, 06:04:35
 3. avatar
  [99] kubikm [*]

  Minda: možná emoce vyvolávají nějaké vlnění či chvění a na to reagují...jak by poznali, že ti je blbě?

  superkarma: 0 13.09.2004, 23:44:56
 4. avatar
  [98] Minda [*]

  Galadriel: Telepatie

  superkarma: 0 13.09.2004, 22:35:58
 5. avatar
  [97] kubikm [*]

  Galadriel:
  dala jsem Denískovi žrádlo, ale dělal pysky...
  přišel muž
  a já říkám Dendovi - ležel v křesle -
  Denisku, jdi to spapat, nebo ti to páníček sežere
  Denísek seskočil, šel k misce a celou vyžral - co ty na to?

  superkarma: 0 13.09.2004, 21:47:12
 6. avatar
  [96] Dudlajlama [*]

  Kubco, to je prave ono, ze nekdy ani mluvit nemusim. Treba cumim na TV a pomyslim si, ze je cas vyvencit obludy a v ten moment se cerny zvedne ze sveho pelechu, zacne strecovat, protahovat koncetiny, popadne nezbytny aportovaci balonek, jde ke mne a vyzyvave cumi. Co si mas o tom myslet?

  superkarma: 0 13.09.2004, 21:36:47
 7. avatar
  [95] kubikm [*]

  Galadriel: s tím myslivcem jsem už o tom taky přemýšlela a nic mě nenapadlo....

  superkarma: 0 13.09.2004, 21:04:54
 8. avatar
  [94] kubikm [*]

  Galadriel: no a jak někdo říkal, že pes jen jen mluvit, tak dodám, že jsem někdy opravdu ráda, že nemluví...ten pohled je výmluvný

  superkarma: 0 13.09.2004, 21:04:05
 9. avatar
  [93] Dudlajlama [*]

  sunny kiss: nam vloni prejeli rocni kocicku a bylo to strasne, chce to cas a okamzite doplneni stavu, dodnes ale na ni myslim . Herminka, at do vasi koculi dobre dopadne. Myslivcum z celeho srdce preji, at se obrokuji navzajem, nevim, kdo vubec vynalezl jmeno "myslivec" .
  Irka, nas pes noviny zatim necte, myslis, ze bychom meli zacit trenovat ?

  superkarma: 0 13.09.2004, 20:51:12
 10. avatar
  [92] kubikm [*]

  Julinka: já tady trochu níže psala o tom, jak ten pudlíček poznal, že panička ohluchla...

  mně, když je blbě, moc pomáhá, když Denísek přijde ke mě, nechá se hladit...

  superkarma: 0 13.09.2004, 15:42:57
 11. avatar
  [89] kubikm [*]

  a ještě jedna příhoda, z nedávna
  byl u nás jeden známý a Denísek se choval divně, tak jako kňučel a schovával se před ním...nevěděli jsme proč
  druhý den měl ten pán mozkovou příhodu, ležel rok ochrnutý a zemřel...tak jsem si říkala, jestli ten pes už to věděl?

  superkarma: 0 13.09.2004, 15:36:55
 12. avatar
  [88] kubikm [*]

  Rikina: znám jednoho pejska, má ho epileptik - ten pes předem ví, že páníček dostane záchvat...

  superkarma: 0 13.09.2004, 15:34:42
 13. avatar
  [87] kubikm [*]

  Rikina: s tím výtahem holka fakt nevím - psala jsem, že nikdy nevím, kdy muž přijde, z ulice k nám nic nedoléhá, jsme v 11. patře a on stejně to věděl...

  superkarma: 0 13.09.2004, 15:33:00
 14. avatar
  [86] kubikm [*]

  sunny kiss: dominantní může být pes i fena, pokud je dominantní fena, někdy se musí nechat utratit, protože je schopná pokousat i páníčka...
  já mám dobrou zkušenost s pochvalami a drobnými odměnami...
  Na to Denísek tedy slyšel...
  pokud ho bylo třeba potrestat, zvala jsem ho za kůži na krku zvedla trochu ze země a zaklepala - tak trestá štěňata fena a dle odborníků je to pro psa nejvyšší zákaz, nebo jak bych to vyjádřila...a přitom se mu tím nemůže ublížit

  superkarma: 0 13.09.2004, 15:31:31
 15. avatar
  [83] Deja [*]

  sunny kiss: myslím, že i pejskové jsou "osobnosti", i z jednoho vrhu je každé štěně jiné. Fenky jsou ve většině tvárnější, ale také to není pravidlo. Pes se zase chce prosadit jako vůdce smečky, ale když pozná, že vůdcem není tak se podřídí. Bude to chtít pevnou ruku, být důsledná a hlavně spousty lásky a tu umí pejsani krásně oplatit. Doufám, že se potom přidáš do auditka "zvířátka" a budeš nám sdělovat své zážitky s novým psím kamarádem. Už se těšíme

  superkarma: 0 13.09.2004, 14:34:20
 16. avatar
  [82] hermína [*]

  sunny kiss:Se psy jsem srostlá odmalička,měli jsme většinou fenu,ale byl tam i pes.Byl to mazel rodiny ač to byl ovčáckej pes,ale protože nám nějakej dobrák fenu otrávil,když bylo Robikovi 5 neděl,odchovali jsme ho na lahvi,nikdy nezdrhal a byl to pohodář.Oba ty mojí jsou psi a zkušenost je stejná,nemáme na chatě plot,je to v podstatě volnej pozemek,nejdou nikam,šmejděj kolem max. do 50 metrů,ale většinou se o ně stále někde přerážím.Nikdy jsem neměla pocit,že by měli potřebu být dominantní.I když mě teď možná někdo ukamenuje,ale ten starší nikdy nepoznal (krom cesty k doktoru)co je to vodítko,pominu-li štěněcí rošťárny,poslouchal tak nějak sám od sebe,přirozeně.Ale měly jsme ho od jeho dvou měsíců jako nalezence,někdo je totiž vyházel na ulici.Toho mladšího přivlekly domů berušky,bylo mu 8 měsíců,doma pravda zachovával čistotu,ale pár kousků než vyrostl ještě napáchal,nicméně ze začátku to byl neposlucha a rozjívenec,jelikož do tý doby měl dva či tři páníčky a tak neměl ani systém ani řád a nevěděl čí vlastně je.Ale velmi brzy mu došlo,že se situace změnila a zůstaneme spolu a za dva měsíce neudělal krok dál,musím-li ho někdy vzít k obchodu,kňučí tam i dnes na celý kolo,jako kdybych ho tam přivázala nadobro.Dominantní rozhodně není.A přesto,že nejsou ty mí hafani žádní bitkáři,běda,jde-li někdo po mě.

  superkarma: 0 13.09.2004, 14:27:32
 17. avatar
  [77] Luciš [*]

  Rikina: šak to já nikdy netvrdila naopak vím, že jsou to bestie vyčurany.

  Naše potvora ťapala celou noc o víkendu kolem postele na chatě a mrčela, asi jí bylo zima, žebrákovi jednomu, že chce za nama. Někdy spí u nás v nohách, když je po koupání. Ale teď smrdí jak tři psi, tak sme ji tam nechtěli

  superkarma: 0 13.09.2004, 13:22:10
 18. [76] Rikina [*]

  Ale - chybička se vloudila, 2x jsem to nechtěla, omlouvám se.

  superkarma: 0 13.09.2004, 13:13:46
 19. [75] Rikina [*]

  Psi rozeznají přijíždějící auto, podle zvuku motoru, rozeznají zvuk kroků svého člověka od ostatních, nebo jeho hlas na ulici, případně poznají z chování toho, kdo je doma, že má za chvíli někdo přijít. Vzhledem k tomu, že mají poněkud bystřejší smysly než my lidé, může to někdy vypadat skoro jako čtení myšlenek. Ale moc bych to nepřeceňovala... to jen na okraj k některým komentářům o "čtení myšlenek".

  superkarma: 0 13.09.2004, 13:12:06
 20. [74] Rikina [*]

  Psi rozeznají přijíždějící auto, podle zvuku motoru, rozeznají zvuk kroků svého člověka od ostatních, nebo jeho hlas na ulici, případně poznají z chování toho, kdo je doma, že má za chvíli někdo přijít. Vzhledem k tomu, že mají poněkud bystřejší smysly než my lidé, může to někdy vypadat skoro jako čtení myšlenek. Ale moc bych to nepřeceňovala... to jen na okraj k některým komentářům o "čtení myšlenek".

  superkarma: 0 13.09.2004, 13:11:21
 21. [73] Rikina [*]

  kubikm: dobře, ale myslím, že bych měla jisté potíže rozeznat, štěká-li ten který pes právě atonicky, či harmonicky. Takže to řeším tak, že na vlastního psa řvu "fuj, ticho" a na cizího "kuš, potvoro" bez ohledu na druh štěkání :-)))

  superkarma: 0 13.09.2004, 13:03:26
 22. avatar
  [70] Luciš [*]

  Jsou to proradny bestie a jediny, co je zajímá je žrádlo a kam si lehnout do měkkýho
  A poslouchají pánečka jenom proto, aby si u něj šplhli, až se bude rozdělovat kořist

  Není žrádlo, není láska
  stačí, když dojíte a ukážete holé ruce - naráz absolutní nezájem

  superkarma: 0 13.09.2004, 12:22:54
 23. avatar
  [69] hermína [*]

  sunny kiss: Vyplač to ven,neboj přebolí to.Až budeš mít doma novýho rošťáka.
  Já na těch mých hafinech taky děsně lpím.Starouškovi je 14(obyčejnej uličák jak já říkám čistokrevnej von Strasse),ale máme ho od 2 měsíců,slyší skvěle,lítá jak poděs,zuby má všechny,akorát začíná hůř vidět.ale každičkým svým výrazem i zvukem mluví,stačí mi jen na něj kývnout hlavou.Byl vždycky všude s náma.U vody ač je malej jako knírač,tak hlídal holky a měl-li pocit,že ve vodě víc ječí,okamžitě je plaval zachraňovat.Nejhůř je mi,když dostane epileptický záchvat,kterými trpí tak od 8 let,to je děs a já mu nemůžu pomoct.Mladší je retrívr (4),ale taky není úplně čistokrevnej a to je taky dílo,obrovskej mazel až požitkář,mám ho pořád někde za zadkem,je jako děcko,tajy s ním tak mluvím a jak se říká,chybí mu k těm jeho grimasám fakt jen slova

  superkarma: 0 13.09.2004, 12:19:21
 24. avatar
  [66] kubikm [*]

  43: slyšela jsem, že lidé alergičtí na zvířecí srst nejsou alergičtí na pudlíky
  ti totiž nelínají, ale musí se kartáčovat...mám ověřeno u 2 lidí, má někdo jinou zkušenost??

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:44:01
 25. avatar
  [65] kubikm [*]

  Rikina: ještě mám takový jeden příklad
  náš pudlík vidí na TV...kolikrát je tam film, kdy psi útočí a pod. ve filmu a on nereaguje
  ale když slyší právě takový ten zvuk štěkání psů po vesnici, autentický, tak je ve střehu...
  a jednou byla scéna, když se Sládek snažil dostat do TV a byla tam ochranka se psy a ti měli výhružný výraz - to cenění zubů...to tedy vylítl a bránil nás...
  ve filmech hrají cvičení psi a prostě na povel zaštěkají a asi tím nic nesdělují....

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:36:26
 26. avatar
  [64] kubikm [*]

  Rikina: ty atonické zvuky...ty jsou pro dorozumění pro psy navzájem - varování, hrozba a pod., ty jsou u domestikovaných stejně jako u divokých...
  ty harmonické jsou určeny lidem...

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:32:37
 27. [61] Rikina [*]

  Hm, a proč tedy, je-li štěkání určeno lidem, když přijdou například turisté do vesnice, rozštěká se pes v první zahradě, a ostatní se k němu okamžitě přidají. Takže štěkají všichni psi ve vsi, přitom ti vzdálenější vůbec příchozí neviděli. Nechápu, co by na tom mělo být určeno těm procházejícím turistům, kteří si těch psů vůbec nevšímají. Zajímavé je, že psi obvykle neštěkají na cyklisty a auta, zato na pěší naprosto důsledně a pravidelně.

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:26:27
 28. avatar
  [60] kubikm [*]

  Luciš:

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:24:04
 29. avatar
  [59] kubikm [*]

  jedna paní náhle ohluchla - její pejsek na to nějak přišel (trp. aprikot psík) a když někdo zvonil, nebo zvonil telefon, tak k ní běžel a hlavou ukazoval, odkud zvuk jde...ona telefon zvedla, řekla jen, že je hluchá a ať zavolají tehdy a tehdy, až bude doma syn
  když kluk potřeboval brát atb, tak si nařídila budík a pes do ní šťouchal, až jí probudil....
  nikdo ho to neučil, on prostě sám na to přišel
  taky, když byl doma jenom s ní, tak neštěkal, protože přišel na to, že je to zbytečné...

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:22:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [58] Luciš [*]

  A po třech týdnech poznala páníka, že přijel do ulice, asi podle pištění brzd a že už bylo pozdě v noci a já ještě nespala, tak to tak nějak vycítila. A když přijelo auto, tak začala řádit, pištět
  Taky už zná, když mama jezdí v pravidelnou dobu domů a vozí ji masa od kolegyň vegetariánek. Nejlíp to komentuje můj : A jé, baťoh přijel

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:20:25
 2. avatar
  [55] kubikm [*]

  když jsem v kuchyni, denísek sedí nebo leží mezi dveřmi...jakmile vezmu do ruky konvici na kávu - udělá znechucený ksicht a odchází, ví, že už nic nebude - nesladím, nic sladkého nekápne...

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:18:51
 3. avatar
  [52] Luciš [*]

  Naše pesina "zdraví" každou neděli na chalupě zmrzlináře a taky ji pěkně dokáže naladit houkání sanitky. To se pak ve městě smějí všichni okolo

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:08:04
 4. avatar
  [51] sharonka [*]

  Hermínka:

  Když já přijdu domů z práce, tak naše Iriska "žaluje". Sedne si a kňučí, ale úplně jinak, než když chce jíst, nebo ven. Vážně to vypadá, jako kdyby si stěžovala. Takže hned sprdnu , že si jí určitě za celé odpoledne ani nevšiml a nehrál si s ní a jen čučel do počítače.

  superkarma: 0 13.09.2004, 11:06:32
 5. avatar
  [48] kubikm [*]

  Hermínka:
  ať se operace podaří
  ti myslivci jsou fakt hrozní, oni si ze zvířat dělají živé terče...

  superkarma: 0 13.09.2004, 10:58:12
 6. avatar
  [45] kubikm [*]

  sunny kiss: jen si poplač, protože pláč přinese úlevu...víš, že v slzách jsou i látky, které tě chrání jako penicilín....

  superkarma: 0 13.09.2004, 10:55:48
 7. avatar
  [42] kubikm [*]

  Ťapina: tos mě dostala...my máme velký nákladní, dveře si zavírá sám...a slyšíme tu strojovnu shora...
  ne, já vím, jaks to myslela
  je pravda, že teď je mu 14 let a neslyší a nevnímá, ani když muž vejde do dveří a píská na něj...takže tu schopnost ztratil
  vzhledem k tomu, že čichá furt výborně...tak si myslím, že to v čichu nebude...

  superkarma: 0 13.09.2004, 10:50:23
 8. avatar
  [39] evusche [*]

  náš ovčák ten štěká jen když se něco děje na ulici, ale zase je fakt, že na mě pozná, když jsem hodně smutná, něco mě trápí, nebo třeba když jsem nemocná, to se okamžitě lísá a kňučí...
  Když se vrací kdokoliv z nás domů, tak také kňučí, radostí, ale když jdu já, tak přímé ječí. To je kňourání, až to tahá za uši
  A mám už zkušenost i s tím, když vloni v zimě měl poprvé bolavé kyčle....doktor mu našel artrozu a nepřeju vám ten jeho pohled na mě...smutnej, žádostivej, jako kdyby mi říkal, prosím nenechávej mě tady takhle trpět, pomož mi ...
  Já jsem si pobrečela celý den v práci, dokud jsme se nedostali odpoledne k veterináři.....chjo, už má na to prášky a na zimu musíme koupit nějako léčebnou kůru, která prý vyživuje a nesmíme ho nechávat na mrazu. Takže celou zimu bude doma

  superkarma: 0 13.09.2004, 10:42:24
 9. avatar
  [38] Křečkomyš [*]

  Já myslím, že to zvířátka vědí čichem.

  superkarma: 0 13.09.2004, 10:34:18
 10. avatar
  [29] Křečkomyš [*]

  Jé, co jsem to tam dala za smailíka? Střílecího neee!

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:55:33
 11. avatar
  [28] Křečkomyš [*]

  Jo, pejskové rozumí! Občas dělám blbosti a komunikuju se svým psem po psím způsobu. Přijdu k němu a začnu čichat, jako že něco hledám, a jemu se to hrozně líbí, a hned taky čichá (mám v ruce nějakou dobrotu, kterou rychle šoupnu pod koberec), a pak společně čicháme a hledáme. Když dobrotu "najdu",schválně na něho vrčím, jako že si ji bráním atd. Jemu se to hrozně líbí.
  Zato jsem párkrát zkusila blbnout s kočkou, která znuseně odkráčela.

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:54:40
 12. avatar
  [25] Ťapina [*]

  kubikm: On každý jezdí výtahem trošku jinak Já jsem i bez psů přibližně poznala, kdy jede výtahem Egi, ale teď to mám stoprocentní, psiska to poznají mnohem líp.

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:48:48
 13. avatar
  [24] sharonka [*]

  My,když jedeme k našim a zavřeme před barákem dveře do auta - v 5. patře se ozve děsný štěkot jejich pudlice. Tímpádem má mamka velmi rychlé probuzení z poobědové siesty a hned ví, že jdeme na návštěvu.

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:47:51
 14. avatar
  [21] Žábina [*]

  kubikm: moje maminka má kočku a když byl ještě taťka živ a byl někde venku, když jel výtahem nahoru, kočka si šla sednout ke dveřím a čekala, dokud neodemknul ....

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:29:36
 15. avatar
  [20] kubikm [*]

  nebo jsem v kuchyni a neslyším tam odemykání dveří, Denísek přiběhne a tancem předvádí...já vím, zda přišel muž, nebo dcera s dětmi...

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:26:15
 16. avatar
  [19] kubikm [*]

  není mi dosud jasné, jak je to možné: bydlíme v paneláku v 11. patře - slyšíme jezdit výtah - najednou pes jde do předsíně a vrtí ocáskem...v tom výtahu jede muž, který nechodí pravidelně domů, ale podle toho, kolik je pacientů a tak - jak to ten pes ví?

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:23:44
 17. avatar
  [18] kubikm [*]

  sunny kiss: s klukem přijdeš na jiné myšlenky, hlavně se chraň srovnávání, to říká každý, kdo má druhého psa...je to jako u lidí, prostě každý má jiný temperament a jinou povahu, jsou taky jedineční...

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:20:40
 18. avatar
  [17] Suzanne [*]

  sunny kiss:

  superkarma: 0 13.09.2004, 09:07:13
 19. avatar
  [16] Evča [*]

  sunny kiss: to je smutné
  naše taky ví některé věci předem než jí je řekneme

  superkarma: 0 13.09.2004, 08:45:30
 20. avatar
  [15] sharonka [*]

  sunny kiss: Možná je to dobře, že budeš mít psího kluka lumpíka, aspoň trošku zapomeneš. Fenečka by ti pořád tu tvoji připomínala a pořád bys srovnávala. Takhle to bude něco úplně jinýho .

  superkarma: 0 13.09.2004, 08:42:35
 21. avatar
  [12] LenkaT. [*]

  sunny kiss: úplně s tebou cítím a přeji ať to časem přebolí. Já se úplně hrozím dne, kdy nám naše odejde. Vím že to jednou musí přijít a bude to n velice smutné.

  superkarma: 0 13.09.2004, 07:58:29
 22. avatar
  [9] Suzanne [*]

  LenkaT.: Jo, tak to ten náš bulík taky. A když řeknu, že bychom měli vyrazit, tak běhá a strká hlavu do košíku. Aby mohl štěkat a štěkat a štěkat

  superkarma: 0 13.09.2004, 07:34:42
 23. avatar
  [8] LenkaT. [*]

  Galadriel: Nevím čím to je, ale psi to fakt umějí. Někteří. Naše psí holka taky. Mají nějaký sedmý smysl nebo co a četla jsem o tom článek, že je to druh telepatie mezi psem a jeho pánem. Neumí to prý ale všichni psi. Ta naše bezpečně pozná že některý den se chystáme dělat něco o čem nemluvíme. Myslím třeba na to, že přijedou mladí na oběd a pesinka je nervózní a chodí poslouchat ke každému výtahu a čeká, aniž bychom jí něco řekli. A takových příkladů je víc. Kdo nezažil, neuvěří. Když to někomu povídám, poťouchle se usmívá a myslí si o mě, že jsem asi cvok.

  superkarma: 0 13.09.2004, 07:12:04
 24. avatar
  [7] Petulinda [*]

  To jsem nevěděla, že domestikovaní psi štěkají jinak. Jíťo díky za zajímavou infromaci.

  superkarma: 0 13.09.2004, 06:51:15
 25. avatar
  [6] Irka1 [*]

  Galadriel: a co noviny....ty umi cist taky?

  superkarma: 0 13.09.2004, 06:39:50
 26. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  Nechci se vytahovat, nas pes ale umi cist i myslenky, je to neuveritelne, je to ale tak.

  superkarma: 0 13.09.2004, 03:55:23
 27. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Náš milý vlčáček štěká radostí, když jdeme ven. Nejlépe na chodbě našeho činžovního domu. Ostrý radostný baryton, při kterém starší sousedky kvapem zalézají. Obtěžuje. Nepomáhá nic, ani sprej s vodou... A nejhorší je v autě. Vydrží štěkat třeba 100 km Můžeme si zoufat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak to jediné, co s tím můžeme dělat (rady, odměny, zastavování, hlazení, okřikování, bití, hysterický záchvat, jídlo, piškoty, voda, prášky na uklidnění, přístroje,...vše vyzkoušeno...a nic). Prostě to tak je.

  superkarma: 0 13.09.2004, 01:17:54
 28. avatar
  [3] femme [*]

  mám dvě a ta starší mňouká tak dlouho, až se jí začnu všímat, potvora jedna

  superkarma: 0 13.09.2004, 00:46:04
 29. avatar
  [2] kubikm [*]

  amidala: ale takhle to tam není napsané...koukni znova
  prapředkové ....
  nyní pro přilákání lidské pozornosti....

  superkarma: 0 13.09.2004, 00:24:06
 30. avatar
  [1] amidala [*]

  Chyba,kočky mezi sebou nikdy nemňoukají, mňoukání je určeno pouze pro ostatní, navíc kočky vydávají různou škálu zvuků....

  superkarma: 0 13.09.2004, 00:16:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme