Novinky

Proč parkují na místech pro invalidy ti, kteří tam nemají co dělat?

A máme tady další příspěvek, který mě zaujal. Čtenářka s nickem Miuka se pozastavuje nad tím, proč je na místech, které jsou vyhrazené pro invalidy, plno. Proč tam parkují ti, kteří tam nemají co dělat? Má pravdu, pojďme o tom diskutovat! Díky za příspěvek milá Miuko.


 

To co chci napsat, asi moc z vás zajímat nebude, ale mně to prostě nedá. O víkendu jsme byli nakupovat v hypermarketu (nemám to ráda), ale někdy je to prostě jednodušší. Mám oprávnění parkovat na místech vyhrazených pro invalidy a někdy nestačím žasnout, kdo všechno tam parkuje. Už se nad tím vždycky musím jen pousmát.

Teď naposledy to byla zrovna pořádně drahá auta, samozřejmě bez značky opravňující toto místo používat. Jindy přijede plné auto lidí, všichni vyskáčou jak laňky a hurá nakupovat! Ti třeba označení mají a já jen přemýšlím, kdo z nich je nemocný. Nebo mají značku na dědu, ale toho sebou na nákup nevzali? To tam pak ale nesmí parkovat.

Vždycky je na těch místech plno, dělám si legraci, že se v obchodě mezi tolika vozíčkáři ani nevymotám (samozřejmě většinou nepotkám ani jednoho). U nás doma to striktně dodržujeme – nikdo z nás by si nedovolil na takovém místě zaparkovat, pokud sebou nemá mě, neboť u nás v rodině jí používám pouze já.

Víte co, nejde o to, že ta místa jsou hned u vchodu a že by se mi nechtělo parkovat někde na odlehlejším místě. Jde o to, že ty pruhy jsou prostě širší kvůli vozíku, aby se dalo vystoupit. Už nejednou se mi stalo, že jsem byla někde s kamarádkou, která neumí řídit, musela zaparkovat na „normálním“ místě, protože to jinde nešlo, extra jsem si vybrala takové, kde nikdo nestál. A pak člověk dorazí zpět k autu a nemůže ani pořádně otevřít dveře, natož nastoupit.

V takovém případě čekám, až půjde někdo kolem a vycouvá mi, abych mohla nastoupit. Není úplně příjemný pocit svěřit cizímu člověku klíče od auta. Techničák mám sice u sebe, ale rozhodně nestojím o to, aby mi s autem někdo ujel.  Jezdím nakupovat i do Německa. Je zvláštní, že tam je většinou na vyhrazených parkovacích místech volno a pokud tam někdo stojí, jsou to z 90% Češi. V Německu se zřejmě parkovací kartičky nerozdávají tak hojně, jako u nás. Inu jiný kraj, jiný mrav…

miuka   

Pozn. red.: Text neprošel redakční korekturou

   
09.04.2014 - Čtenářské příspěvky - autor: Lucie Ulmanová

Komentáře:

 1. [14] Ivushka12 [*]

  Tam neparkuji. Je to sobecké.

  superkarma: 0 10.04.2014, 08:15:43
 2. avatar
  [13] kareta [*]

  jasně, jak není invalida na vozíku, tak je to simulantSml3 Známej je na vozíku a je to sporotovec, závodí a je naprosto soběstačný, pracuje, prostě frajer. A znám invalidy, kteří chodí...ale jsou naprosto v prdeli!Sml80

  superkarma: 0 09.04.2014, 23:29:35
 3. avatar
  [12] v.poho [*]

  miuka — #8 Jaképak nechci lidem znepříjemňovat život a je to každého svědomí. Vás to trápí a pokud si budete naříkat jen pod vousy, tak se nic nezmění.

  Chcete aby se to změnilo?

  Chcete.

  Tak tu policii prostě zavolejte.

  superkarma: 0 09.04.2014, 21:15:45
 4. avatar
  [11] denkas [*]

  Tak to sem ani nevěděla,že ta místa jsou širšíSml80. Tak to tam asi budu parkovat,tam se trefímSml30né,to je jen blbej vtip. Myslim si,že to je sprostý zabrat bezdůvodně tyto místa.Sml22

  superkarma: 0 09.04.2014, 19:52:07
 5. [10] V19 [*]

  všetko je o ľuďoch a v ľuďoch... Mám tiež parkovaciu kartičku pre invalidov. Raz sme boli na nákupe - manžel vykladal z nákupného koša nákup do auta a ja som odbehla na WC. Pristúpil k nemu "príslušnik polície", aby sa preukázal preukazom ZŤP. Keď mu manžel odpovedal, že on nemá, ale manželka, tento sa uškrnul aká vyhovorka a  vraj bude pokuta. Keď som prišla k autu a videl, že mám barlu, odrazu nepotreboval vidieť ani preukaz a samozrejme ospravedlnenie mu bolo asi cudzieSml52

  superkarma: 0 09.04.2014, 19:46:06
 6. [9] MaVy [*]

  faktem je ,že dost často se stává,že na těchto místech opravdu parkují i ti co tam nemají co dělatSml15,často různí namachrovanci v drahých autech za a)aby jim auto někdo nepoškrábal,za b)aby to mněli blíž ke vchodu,kartu máme také,ale nepoužíváme ji jelikož párkrát opravdu mamka chtěla do obchodu,ale  místa byla obsazená a aby šla kus přes parkoviště,tak radši zůstala v autě,ted už nejezdí vůbec a kartu máme doma

  superkarma: 0 09.04.2014, 17:11:28
 7. [8] miuka [*]

  pajda — #7 Asi jste přehlédla tuto mojí větu: Samozřejmě chápu, že spousta lidí je nemocná a není na nich nic vidět. Bohužel to ale spousta lidí zneužívá.

  Já poukazuji na lidi, kteří to opravdu zneužívají a né na ty, kteří to potřebují. Prostě někdy nechápu podle čeho člověku kartičku dají a podle čeho ne, protože mám pocit, že to ti potřební občas nedostanou. A když na parkovišti stojí bavorák za milion, nikde nemá kartičku a je tak vysoký, že nepohyblivý člověk by do něj nenastoupil, tak tady je něco špatně. Kamarád mi stále říká, že zavoláme policii. Ale já nechci lidem znepříjemňovat život, je to na každého svědomí. 

  A z vašeho pohledu průkazku nepotřebuji. To je hezké. Sama do vozíku nenastoupím, někdo mi ho musí vyndat kufru, pak přelézám přes přesedací prkénko, musí mě někdo přidržovat protože mám i špatnou rovnováhu a mám i postižené ruce. 

  Dlouho jsem rozmýšlela, zda svůj příspěvek odeslat, věděla jsem, že se na mě od některých lidí snesou různé komentáře. Ale proti tomu už začínám být imunní. Občas je asi zapotřebí rozvířit nějakou debatu.

  1. na komentář reaguje v.poho — #12
  superkarma: 0 09.04.2014, 16:58:17
 8. avatar
  [7] pajda [*]

  miuka — #4 mezi ty, kteří kartičku "nepotřebují" (a tedy nemají) je i náš syn. Ano, pokud je OK, dojde si všude a není na něm nic vidět. Pokud má po záchvatu, musíme ho nosit, protože ho nohy neunesou. Na vozík nemá nárok, protože nechodí "jenom" asi týden v měsíci, takže je to na nás - mě a manželovi, abychom ho třeba i k doktorovi donesli. A proč já mám tahat 90ti kilového člověka někde po parkovišti? A co teprve, když syn dostane záchvat uprostřed města? Vjet za ním nemůžeme, pohotovost nám k němu taky nepřijede a rozhodně neslouží jako taxi, aby nám ho dovezli někam, kam můžeme autem. A prostor k nastoupení potřebuje stejný jako vy. Už jsem volala i policii, aby mi laskavě řekli, co mám dělat s nechodícím a nemluvícím člověkem. Z mého pohledu vy průkazku na nic nepotřebujete, do vozíku se dostanete sama, tak proč ty ohledy?  Poslední otázka je samozřejmě míněna ironicky, s vozíčkáři jsem pracovala, ale rozhodně bych nevykládala něco o "bezdůvodném" přidělování průkazek.

  1. na komentář reaguje miuka — #8
  superkarma: 0 09.04.2014, 16:44:12
 9. avatar
  [6] v.poho [*]

  Naši známí tuhle kartičku na parkování mají taky. Jejich dcera je totiž hluchá a věřím tomu, že taky vyskočí jako laňka.Sml16 U nás u supermarketu ta místa bývají volná, ani neznám nikoho, kdo by na nich bezdůvodně parkoval. A vám bych doporučovala jen jedno. Pokud tam někdo stojí neoprávněně, zavolejte na něj strážníky. Řekla bych, že potom už si hříšník rozmyslí, kde parkovat příště.

  superkarma: 1 09.04.2014, 16:21:26
 10. avatar
  [5] Dickie [*]

  miuka — #4 jo, to by asi celou věc poměrně elegantně vyřešilo ;)

  superkarma: 0 09.04.2014, 16:10:40
 11. [4] miuka [*]

  Samozřejmě chápu, že spousta lidí je nemocná a není na nich nic vidět. Bohužel to ale spousta lidí zneužívá. Dokonce městský policista v Praze mi o jednom autě za nějaký ten milion řekl, že má za oknem značku na dědu, ale nevozí ho, je to jen proto, aby prý mohl parkovat naa  Václaváku. A nejvtipnější na tom je, že mě jednou kamarádka právě tam tahala z auta na vozík, policisté počkali a pak chtěli vidět mojí ZTP/P průkazku. Člověk občas nechápe. Nebo náš známý má průkazku proto, že rád jí a je moc tlustý. Pak ho vidím jezdit na kole, chodit na pivo. No nic, opravdu si nechci stěžovat, jen nevím, proč by třeba takoví lidé, kteří nepotřebují širší pruh na parkování, nemohli prostě ujít o 20 kroků víc. Ať vyhrazená místa udělají klidně na konci parkoviště, já odtamtud na tom vozíku klidně ke vchodu dostrkám, ale musím prostě mít kde vystoupit.

  1. na komentář reaguje Dickie — #5
  2. na komentář reaguje pajda — #7
  superkarma: 0 09.04.2014, 16:04:29
 12. [3] mamijarka [*]

  Dickie — #2já toto všechno samozřejmě vím,jen jsem to asi napsala blbě.

  Znám takové lidi,kteří si tuto kartu půjčují treba od rodičů a prarodičů,aby se jim podarilo zaparkovat

  superkarma: 1 09.04.2014, 16:00:46
 13. avatar
  [2] Dickie [*]

  mamijarka — #1 Karta se nevydává jen na chybějící končetinu, mají ji i lidi, na kterých postižení není na pohled vidět, má ji třeba kamarádka - těžká epileptička, ale mimo záchvat na žádné postižení nevypadá. 

  ona teda neřídí, řídí její manžel, ale taky přijede auto plné zdravých lidí a všichni vyskáčou jako laňky... a za půl hodiny přijíždí rychlá a kamarádka odjíždí po jiných kolech, než na kterých přijela

  takže bez znalosti dalšího si netroufnu jen podle vlastních očí soudit.

  1. na komentář reaguje mamijarka — #3
  superkarma: 1 09.04.2014, 15:52:41
 14. [1] mamijarka [*]

  Píši Vám to nerada,ale u nás ve městé i u hypermarketů,kam občas jezdíme, jsou vždy místa volná,auta mají za sklem kartu a mnohdy má tu kartu,co vidím na vlastní oči,naprosto mobilní a nepstižený clověk, který si tuto kartu velmi rád a často půjčuje,aby mohl v klidu zaparkova,tak to je

  1. na komentář reaguje Dickie — #2
  superkarma: 0 09.04.2014, 15:35:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme