milk

„Pijte mléko, budete zdraví.“ Tuhle větu jste asi slýchali velmi často. Ale právě s jejím obsahem část veřejnosti nesouhlasí. Možná jste mléko pili a pili. Otázkou zůstává, jestli jste se propili ke zdraví nebo k nemoci.

Bez mléka bychom nebyli živi, ale jeho konzumace je prospěšná jen pro děti do jednoho roku věku. O něco později prý může nosit více škody než užitku. Chcete vědět proč?

Co tvrdí odpůrci konzumace mléka?

  • Mléko se špatně tráví. Zhruba od pěti let totiž člověk ztrácí schopnost trávit laktózu, která v trávicím traktu může kvasit a způsobit potíže.
  • Mléko organismus zahleňuje.
  • V populaci je stále častější alergie na mléko.
  • „Výzkumy některých vědců také poukazují na fakt, že konzumace plnotučného mléka zvyšuje riziko onemocnění rakovinou vaječníků. Nebezpečná může být také nadměrná spotřeba mléčného cukru laktózy. Jogurty, sýry a odstředěné mléko jsou podle těchto výzkumů bez rizik,“ tvrdí odborník na výživu David Machek. Některé zdroje dokonce uvádí, že už jedna sklenice mléka denně navíc může zvýšit riziko rakoviny vaječníků až o 13 procent.
  • Mléko obsahuje cholesterol, který může způsobit křečové žíly, ucpávání cév. A nepříznivě se podepisuje i na naší hmotnosti.
  • Obsahuje velké množství živočišných bílkovin. K tomu, aby se jich tělo dokázalo zbavit, používá vápník, který si bere z kostí.

Není všechno jen černé nebo bílé. Než mléko jakožto součást svého jídelníčku definitivně zavrhnete, přečtěte si také, co říkají mléční příznivci.

Reklama