Zdraví

Proč nemůžete spát?

benosen

Spánek je základní fyziologickou potřebou nezbytnou pro správnou funkci organismu. Ve spánku naše tělo odpočívá, regeneruje a připravuje se na další den. Jenže někdy spánek zkrátka nepřichází, ať se snažíte sebevíc.

Ležíte desítky minut až hodiny v posteli a nedokážete zabrat? Budíte se celou noc v krátkých intervalech? Probouzíte se ráno více než půl hodiny předtím, než vám zazvoní budík? Cítíte se ráno neodpočatá nebo dokonce ještě unavenější než večer? Zřejmě trpíte klasickou nespavostí.

Nespavostí je dnes postiženo asi 10-15 % lidí. Toto číslo ale může být výrazně vyšší, protože mnoho osob si poruchu spánku nepřipouští nebo ji neřeší. Často jsou změny spánku přehlíženy proto, že nejsou hlavním problémem nemocného. Z toho důvodu zůstává nespavost mnohdy nerozpoznána a neléčena. Poruchy spánku ale nemocnému snižují kvalitu života, zhoršují již tak obvykle závažné choroby a stávají se spouštěčem dalších nemocí či duševních chorob.

Proč spánek nepřichází?

Příčiny nespavosti mají různý charakter a lze je rozdělit na vnější a vnitřní. „Vnitřní příčinou může být psychická, neurologická nebo jiná choroba, stres, bolest, svědění, dušnost, nebo věk.

K vnějším příčinám patří nevhodný životní styl, například nedostatek fyzické aktivity během dne, kouření, opakované zdřímnutí přes den, případně vliv prostředí. Nadměrný hluk, horko nebo světlo usínání a spánek ruší. Častým nepřítelem kvalitního spánku je také stres.

benosenKromě vnějších a vnitřních příčin může být nespavost způsobena i nesouladem našich biologických rytmů s rytmy spánku. Nejčastěji se tak s nespavostí setkáváme při posunu časových pásem při interkontinentálních letech, nebo u pracujících zaměstnaných ve směnném provozu,“ píše odborný server www.dobry-spanek.cz

Pokud nespavost do měsíce samovolně odezní, považujeme jí za krátkodobou (akutní). Často také sami dokážeme určit příčinu tohoto stavu, neboť se váže ke konkrétní události, k věcem, které zrovna prožíváme. Nejčastěji je to nějaká stresová událost, například výpověď, úmrtí, nemoc, hádky apod. Paradoxně můžeme v důsledku krátkodobé nespavosti odvádět vyšší pracovní výkony, na druhé straně se ale kvalita spánku zhoršuje.

Dlouhodobá (neboli chronická) nespavost trvá déle než 4 týdny. Může vzniknout jako následek jiného onemocnění (nejčastěji duševního). U dlouhodobé nespavosti se často stává, že nedokážeme určit její příčinu, pak ji považujeme za nemoc samu. Tato nemoc se objevuje nejčastěji po třicítce. Sekundární nespavost se objevuje jako následek jiného onemocnění. Zde je v první řadě léčit právě dané onemocnění. K úpravě spánku by pak mělo dojít automaticky.

Náš tip pro snadnější usínání je přípravek Benosen

Dopřejte si Benosen®, který obsahuje osvědčenou kombinaci kozlíku a chmele, které jsou již od dávných dob užívány v lidovém léčitelství a dnes se staly běžnou účinnou látkou v léčivech. Ve složení tohoto přípravku se skrývá i L-theanin, což je látka, která pomůže váš organizmus zklidnit a vyřeší i potíže s častým probouzením nebo mělkým spánkem. Dvě tabletky Benosenu půl hodiny před spaním tak zajistí, že se zbavíte nepříjemných pocitů z nevyspání, trvalé únavy, poklesu výkonnosti či poruch nálad. Výhodou je, že se na něm nestanete závislí. Nyní speciální nabídka 50% tablet navíc zdarma pro balení Benosen 20 a 40 tablet. Akce platí do 31. 5. 2010.

 

   
28.01.2010 - Nemoci - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [10] misak13 [*]

  Na mě Benosen zabírá, stejně jako meduňkový čaj, nebo kozlíkové kapky.Je to podle mého to samé, obsahuje přírodní látky, možná v kapánek větším množství. Takže asi spíš záleží na tom, jak moc nespavostí člověk trpí.

  superkarma: 0 19.10.2011, 07:42:32
 2. [9] mrowiecova [*]

  To znám, ráno třeba vstávat a je 12 hodin noc a já ještě nezamouřila ani oko a v hlavě se honí divné myšlenky!

  Koupila jsem si ale bylinný čaj na spaní a docela má záběr:)

  superkarma: 0 26.02.2010, 12:21:58
 3. [8] Kokoska [*]

  Pokud jste někdo už nevyzkoušel - hodně lidí co znám (kterým jsem to doporučila) pijí čaj z meduňky nebo limonádu a usnuli. A bylo mi potvrzeno že pak je nepovzbudí ani silný kafe :-) takže to zkuste.

  superkarma: 0 09.02.2010, 19:31:43
 4. avatar
  [7] wich [*]

  Nejlepší je lehnout a snažit se na nic nemyslet, jen na ten krásný spánek Sml22 V posteli člověk stejně nic nevyřeší Sml33  Nemám ráda, když se v noci probudím, běžně se člověk vzbudí, otočí se natřese polštář a spí dál. Já usínám třeba hodinu... Sml28

  Kočky, a jestli máte problémy se spaním trvalejšího rázu, určitě si s tím zajděte k doktorovi. Když jsem nárazově hodně zhubla a nevědělo se, co se mnou je (štítná žláza, rakovina...), jedna z prvních otázek od všech doktorů byla "jak spíte?".

  superkarma: 0 28.01.2010, 22:41:20
 5. avatar
  [6] denkas [*]

  To jo ,když člověk nemůže usnout ,tak to se honí v hlavě blbosti!!Sml80

  superkarma: 0 28.01.2010, 18:14:30
 6. [5] Rára [*]

  jedle — #3 Mě zabírá, raději si koupím tyhle bylinný tablety,než se cpát Stilnoxem.

  Když nemůžu spát, je to děsný. V hlavě se mi honí takový kraviny... nechápu. A já se jich nemůžu zbavit. A následně nemůžu zabrat. Sml14

  superkarma: 0 28.01.2010, 17:21:07
 7. [4] sludka [*]

  Když jsem ještě chodila do práce, většinou jsem nehla usnou t nebo jsem se vzbudila apotom jsem už nezabrala. Bylo zpravidla, když jsem si uvědomila, že mám něco nesplněného. Nyní je to většinou vlivem stresu, který začal krizíSml31Sml31Sml31

  superkarma: 0 28.01.2010, 17:01:18
 8. avatar
  [3] jedle [*]

  Benosen nezabírá Sml23, alespoň na mě ne!!!

  1. na komentář reaguje Rára — #5
  superkarma: 0 28.01.2010, 14:42:01
 9. [2] ILONESA [*]

  Spím docela špatně, ale prášky bych si nebrala. Kdysi jsem si od mamky vyžebrala Rohypnol - a prý vem si jen půlku, je to silné. No, vzala jsem si celý a ze slibovaných 7-8 hodin tvrdého spánku byla sotva hodina, navíc jsem si po probuzení připadala jako po hodně velkém flámu. Takže když nemůžu usnout radši vstanu, to pak třeba ve 3 ráno umývám nádobí, a lehnu si když už opravdu usínám ve stoje. Kolikrát zjistím, že mi stačily 2 hodiny spánku a cítím se fit.

  superkarma: 0 28.01.2010, 13:05:23
 10. [1] Roland [*]

   Asi budu  muset zakoupit. Mám potíže s usínáním a často se budím. Pak přemýšlím na problémy - jak seženu práci - jsem na UP, a další starosti - znáte to.Sml15

  superkarma: 0 28.01.2010, 12:30:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme