Vztahy

Proč (někteří) muži nenávidí Vánoce?

Ačkoliv se zdá, že většina vánočních příprav leží na nás, ženách, tak vedle toho pečení a smažení v kuchyni, případně nákupu dárků, zbývá většinou ještě dost povinností také pro naše drahé polovičky. Ne vždy se jim chce se zapojit. A možná pro to mají někteří i dobré důvody...

Nedávno jsem rozčílila nevinnou (a trochu škodolibou) otázkou jednoho svého kamaráda. Vím totiž o něm, že vánoční dárky kupuje za pět minut dvanáct, tak jsem se ho při našem náhodném setkání z hecu zeptala, zda letos už nějaké má, aby zase na Štědrý den dopoledne neběhal s vyplazeným jazykem po vybrakovaných obchodech.

Vyskočil jak čertík z krabičky, ale pak se rozpovídal. A mně došlo, že bychom měly mít pro své muže asi občas více pochopení. Představa jejich ideálních Vánoc se totiž může dost lišit od té naší. Ale většinou se (více, či méně) snaží - kvůli nám. A to, že u toho vrčí a netváří se happy, bychom jim neměly vyčítat.

Ondra - ženatý, dvě malé děti

mužVánoce jako takové mi vlastně nevadí. Mám je rád, protože s malými dětmi mají úžasné kouzlo. Ale co jsme se přestěhovali do domu, tak je manželka úplně posedlá. Na všech dveřích musí viset nějaké věnce, na oknech světla a letos dokonce vymyslela, že dáme světýlka na střechu a já nevím, kam ještě.

Hned jsem si vzpomněl na ten film Budiž světlo, kde to Danny DeVito poněkud přehání právě s vánočním osvětlením. A v zápětí mi došlo, že budu jako další filmový hrdina, kterému jsem se kdysi vysmíval, Clark Griswold v podání Chevy Chase ve filmu Vánoční prázdniny, muset šplhat po té střeše.

Upřímně - nadšený z toho nejsem. Ale prý to musí být, prý co by tomu řekli sousedi, že nemáme vyzdobený dům. A víte co? Je mi to úplně jedno, co by řekli. Já chci mít pohodové Vánoce a hrát si s dětmi nějaké hry nebo koukat na filmy. To jsou pravé svátky klidu, ne takhle šaškárna. A to nemluvím o tom účtu za elektřinu, který přijde.

Jan - podruhé ženatý, tři děti

Na Vánoce se vůbec netěším. Přepadá mě smutek z toho, že už tu nejsou moji rodiče a že mám dvě děti z prvního manželství, které jsou se mnou jen pár hodin - tak nějak z povinnosti.

Nyní mám sice skvělou manželku - opravdu ji mám rád - a taky super klučinu, ale Vánoce jsou pro mě peklo. Kvůli ženě a synovi se snažím svátky dělat pěkné, ale kdyby mělo být po mém, nejraději bych utekl někam do teplých krajů - koupal se a užíval ty volné dny zkrátka jinak.

Ale moje žena by byla nešťastná. Musí mít české Vánoce, scházet se s příbuznými a přáteli, tak se snažím. Večer si pak na terase kouřím dýmku a piju rum, abych to vše přežil a nepokazil svou blbou náladou Vánoce, na které se ona tolik těší...

Luděk - rozvedený, žije s přítelkyní a společným potomkem

Celý prosinec si připadám jako nějaká hračka na dálkové ovládání. Přítelkyně mě neustále po telefonu úkoluje, co mám koupit, až pojedu autem domů. Většinou jde o různé bytové doplňky, které mají v těch zatracených BAUněco na kraji města. Už když podle vyzvánění poznám, že volá, úplně se opotím. Její instrukce typu: „Kup ty světýlka... ale ne tam ty - ale ty jak vypadají jako...“ mi zvyšují už tak dost vysokej tlak. Je to zlej sen.

Pak přijdu domů, že se natáhnu na gauč. A musím odpovídat na její hádanky, co že máme v obýváku nového. Když neuhodnu, tak se urazí, že si nevážím toho, co ona doma dělá.

Vloni na Vánoce mi vyčetla, že jsem neocenil, že máme vše laděné do červené a že i ona má kvůli tomu červené boty. Když jsem si toho konečně všiml, tak mě napadly dvě věci. Zaprvé kolik takové boty stály. A zadruhé, jestli ty jehlové podpatky nepoškrábou podlahu, kterou jsem vlastnoručně dělal. Nemusím asi říkat, že moje otázky byly položeny v nevhodnou dobu.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Jak se k vánočním přípravám staví váš partner?

Možnost%
Ochotně a rád se na nich podílí30,8
Udělá, co po něm chci, ale nadšený z toho asi není - nicméně nahlas to neřekne22,7
Pomáhá, ale je vidět a slyšet, jak je mu to proti srsti12,2
Nechává vše na mně18,6
Nemám partnera15,7

Přečtěte si také o Vánocích:

A zkuste jednoduchý tématický kvíz:

   
05.12.2016 - Láska a vztahy - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [24] chanahd [*]

  vija — #3 Jééé, ty mi mluvíš z duše.

  Já mám vánoce ráda. Tu atmosféru. I ten advent. Ráda se podívám na trhy, dám si tam něco na zub, okouknu stromek na náměstí. Mám ráda setkávání s přáteli, povídání, vůni jehličí ve váze a pohádky.

  Ale taky nechápu, proč se musí bláznit s úklidem, jako by snad žil během roku člověk ve chlévě.

  Proč se musí péct tuny cukroví, které se vám kde kdo snaží vnutit ještě i v únoru, když náhodou zavítáte s někomu na návštěvu.

  Proč se obchody berou útokem...

  To na tom také nemám ráda.

  superkarma: 0 12.12.2016, 14:10:29
 2. avatar
  [23] peetrax [*]

  free — #12 Sml48

  superkarma: 0 05.12.2016, 20:38:07
 3. avatar
  [22] peetrax [*]

  kikinous — #11 no jo, ale jen proto, že ty to "miluješ", tak to neznamená, že kdo to nemá rád, jede podle "nového" trendu. Sml16

  superkarma: 2 05.12.2016, 20:37:33
 4. avatar
  [21] denkas [*]

  zzandaa — #20 Přesně tak, jaké si to uděláš,takové to máš,..Sml22

  Je to děs,jak nám ze všech stran nutí stres!!Sml57 Ty slabší povahy ho musí mít už s těch článkůSml15

  superkarma: 0 05.12.2016, 20:32:12
 5. [20] zzandaa [*]

  To jsou zase nesmysly. Úklid? Na to potřebujem Vánoce? Já uklízím častěji, než jen na svátky. Okna neřeším. Nezmrznu přece. Světýlka? Nechtěla bych vidět účet za elektřinu. Výhodou je, že tchýně peče jak pro regiment, tak to mě mine. Přijedu jenom pomáhat. Bramborový salát přiveze taťka. Manžel ho nejí a pro jednoho ho dělat je blbé. Stromek přivezem den, dva předem, nastrojíme, a je to. Pohoda, klídek, pohádky.

  1. na komentář reaguje denkas — #21
  superkarma: 1 05.12.2016, 19:49:19
 6. avatar
  [19] eleniska [*]

  Nechápu, proč všichni kolem Vánoc dělají takové haló. Já chápu, děti, Ježíšek zkrátka musí být. Taky mám ráda výzdoby, ale kupuji je, protože se mi líbí. Celková atmosféra se mi líbí, ale nemusím tím sama nikoho úkolovat. Doma napečeme pár druhů cukroví a pak si zase " jedeme svoje" Kdo nechce slavit, ať neslaví, Spíše mi příjde, že ti lidi si z toho dělají povinnost. Všichni se na Štědrý Den přetvařájí, jsou na sebe hodní, jen protože je DEN 24. Ale pak po novém roce zase jako by nim.

  superkarma: 3 05.12.2016, 16:33:19
 7. avatar
  [18] diblice [*]

  tak já vánoce miluji, kupodivu snad čím větší děti, tím víc, no a letos se manžel zapojil s dobrým úmyslem, vymyslel si malování, takže uklízet musím, i když se mi nechceSml30 a každý rok si do toho vánočního času naplánujeme ješt zabíjačku, aby to bylo vzrušující

  superkarma: 0 05.12.2016, 12:43:39
 8. [17] cilani [*]

  Jaaj, co by tomu řekli sousedi.. ta ženská je malé děcko, nebo co? Ani tomu poslednímu se nedivím.. vždyť to je magořina..Sml80 Celkem se těm chlapům divím, že si s těma ženskýma nepromluví.. Vánoce přece nejsou o zdobení a blbnutí na entou..

  vija — #3Proč, já si Vánoce užiju, možná právě proto, že to vůbec nehrotím ani s úklidem, ani s vařením. Na kapra a salát se těším a na tu pohodu taky.. Sml80

  Nikar — #9Já se tomu Luďkovi vůbec nedivím. Aby lítal od čerta k ďáblu a ještě se bál, že koupí blbě.. Na jeho místě bych jí řekla, ať si pro ně dojde sama a ještě aby hádal, co doma stihla vyměnit.. to je úlet. Můj si nevšimne ani když se ostříhám a nevadí mi to.Sml80

  superkarma: 3 05.12.2016, 11:42:53
 9. avatar
  [16] Mickey Mouse [*]

  denkas — #14 Takhle nějak to máme taky. Mnaželka to prožívá hodně, takže zdobí a uklízí. Já nepřekážím a podle chuti také pomůžu. Nákupy většinou děláme společně, manželka ví, že musí včas přestat, aby mně úplně nezničila. A doma jde hlavně o tu pohodu a udělat si navzájem radost, není to úplně o hromadě dárků a spoustě jídla.

  superkarma: 1 05.12.2016, 11:18:40
 10. [15] Miluše3 [*]

  vija — #3Souhlasím.

  superkarma: 1 05.12.2016, 10:53:29
 11. avatar
  [14] denkas [*]

  Mě přijde,že tady nejde jen o Vánoce Sml80. Ale že se prostě neumí o ničem dohodnout. Ženy komandujou,poroučí, muži se mlčky podřídí. A to je špatný.

  My s mužem máme rádi Vánoce. Nakupujem společně i když to muž méně prožívá Sml30, já dělám výzdobu. Dělám ji pro nás,né pro sousedy , jo a kdybych mu volala a chtěla aby koupila takovy a né makový,tak by se fakt nenervoval,normálně by mě řekl,kup si sama, když víš jaký. Sml80

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #16
  superkarma: 5 05.12.2016, 10:11:37
 12. [13] Andreadornova [*]

  Poslední mě teda úplně rozsekal Sml52Sml52Sml52Sml52Sml52

  superkarma: 0 05.12.2016, 09:58:48
 13. [12] free [*]

  Na vánoce raději ještě nemyslím. Je to pro mě smutné období. Připomínají mi ty před šesti lety, kdy jsme s manželem oba věděli, že jsou naše poslední společné. Tvářili jsme se klidně a vesele ale bolest byla hmatatelná. Ještě teď to bolí. Jinak on měl rád jemnou výzdobu, která nepřekážela a v chodbě muselo vyset na lustru jmelí. Upeču jenom něco bezlepkového cukroví pro syna. V sobotu si dcera s kamarádkama udělala pečící párty a přinesla krabici.

  1. na komentář reaguje peetrax — #23
  superkarma: 0 05.12.2016, 09:55:12
 14. [11] kikinous [*]

  Myslím že to "nemám rád vánoce" je teď nějaký nový trend a je jedno o jaké jde pohlaví Sml80 Chápu, že někdo má své důvody a taky vím, že takový konzum, jaký se z toho teď dělá, může mnohým náladu otrávit. Ale vše je jen o tom, jak si to člověk nastaví. Já jsem maniak, miluju pečení, vybírání dárků, zdobení domečku. Ale vím, že manžel tyhle věci úplně nemusí, a že třeba věnec mi udělá, abych byla spokojená. Musí se to vyvážit, aby měli radost oba. Né aby mé nadšení muže naprosto otrávilo Sml54

  1. na komentář reaguje peetrax — #22
  superkarma: 2 05.12.2016, 09:54:02
 15. avatar
  [10] delfi.na [*]

  Ten můj taky vánoce nemusí, a proto po něm nic nechci. Je to tak, že jaké si to uděláš,takové to máš. Takže nelítám, neuklízím - vždyť to přece dělám po celý rok, upeču jen pár kousků cukroví, s výzdobou se taky moc nemažu, vánoční hvězdu jsem si koupila, na dveře pidi adventní věnec a anděla, co vyrobily postižené děti a já si ho koupila na trhu, místo stromku dám do vázy pár větviček, které nazdobím a dárky, mno co, to holt musím koupit, i kdybych byla radši, kdyby to zařídil ježíšek Sml16

  superkarma: 0 05.12.2016, 09:47:58
 16. [9] Nikar [*]

  Ke třetímu článku bych uvedla jediné: Proč Luděk s přítelkyní vůbec je? Jako, nechápu, proč by nemohl jít nakoupit, když jede z práce a navíc je autem? Sml80 A pokud přijde domů a chce se hned natáhnout na gauč, to asi neocení žádná žena.

  Ke druhému bych uvedla....je smutný, že s ním děti jsou jen na pár hodin? A kdyby s ním byly třeba celé svátky, to by se mu Vánoce s nimi líbily? Pak by to ale bylo sobecké vůči současné přítelkyni a jejímu synovi. Spíš pán neví, co chce...chce na Vánoce vypadnout? Nebo ty Vánoce spíš kazí jeho nálada...viz jeho druhá věta...přepadá mě smutek.

  K prvnímu článku, možná byste si měli se ženou sednout a domluvit se, co kdo chce a nechce.

  My Vánoce rádi máme, jak máme děti, ještě více. Je to také o tom, co od nich čekáte? Pokud někdo neuklízí celý rok a pak se na to vrhne 20. prosince, tak se není čemu divit. Pokud někoho nebaví pečení, tak ať nepeče....já ráda pro ty moje upeču cukroví (navíc mě to baví), takže se tím určitě nestresuji. Kupování dárků? Kdo říká, že je nemůžete koupit přes net z klidu domova. Je to prostě o tom, co od toho čekáte, jaké si to uděláte. Proč dělat něco, co ho nebaví?

  1. na komentář reaguje cilani — #17
  superkarma: 0 05.12.2016, 09:37:13
 17. [8] Rikina [*]

  Sml52 Luďkova slečna je poklad! Zakopat hluboko a ztratit mapu. Sml57 Hádanky, co je v obýváku nového!

  Ono by to fakt někdy neškodilo se zastavit a zamyslet se, jestli to vánoční bláznění sdílí i okolí dotyčného... a kolik lidí dělá plno věcí jen proto, aby měli doma klid, aby vyhověli tomu druhému, a pak se uklidňují rumem jako Jan. Sml80

  superkarma: 2 05.12.2016, 09:33:42
 18. avatar
  [7] amphora [*]

  Sml16 u nás platí: jaké si je uděláme, takové je máme....takže hlavně klid, pohoda, láska, spokojenost, posezení s rodinou, přáteli, kamarády, procházky, divadla, kulturní akce, svařák, punč....prostě klíííídek, vo co de...?Sml59Sml59

  superkarma: 4 05.12.2016, 09:30:39
 19. [6] Rikina [*]

  vija — #3 To podepíšu - až na ty pohádky, ty mě nebaví. Vysílají se každý rok dokola pořád stejné, a když je někdy omylem nějaká nová, je ještě pitomější, než ty staré. Sml80 Naštěstí sledování pohádek není povinné, tak mi to zas tolik nevadí. Sml57

  superkarma: 5 05.12.2016, 09:29:25
 20. [5] bobani [*]

  co si udělám , to také mám

  superkarma: 0 05.12.2016, 08:24:33
 21. avatar
  [4] luneta [*]

  vija — #3Vánoce mají smysl jen s malými dětmi?Já mám 35 a na Santu věřím.Na dárečky se těším možná víc než mé děti.A už se nemůžu dočkat až dnes budu hledat za oknama jestli mi něco Mikuláš dá.To je o přístupu k těm svátkům.

  superkarma: 2 05.12.2016, 07:57:53
 22. [3] vija [*]

  Já jen nechápu proč je článek jen o mužích. Jsou i ženy, které by Vánoce nejraději zrušily. Jistě mají smysl, když jsou malé děti, ale jinak ne. Každý blázní s úklidem, pečením cukroví, výzdobou a nákupy dárků i horami jídla. A proč? Uklízí se i vaří pořád a to co potřebuji já nebo rodina se může koupit kdykoli během roku. Jediné co shledávám dobrým je, že se nemusí do práce a jsou v televizi pohádky.

  1. na komentář reaguje luneta — #4
  2. na komentář reaguje Rikina — #6
  3. na komentář reaguje Miluše3 — #15
  4. na komentář reaguje cilani — #17
  5. na komentář reaguje chanahd — #24
  superkarma: 10 05.12.2016, 02:42:35
 23. avatar
  [2] Myškomedvídek [*]

  můj muž miluje vánoce,já už moc ne,přišla jsem o mého jediného syna tak se moc neraduji,ale nechci svátky kazitSml79

  superkarma: 1 05.12.2016, 00:23:19
 24. avatar
  [1] kobližka [*]

  Můj muž Vánoce miluje stejně jako já Sml55 Sml56

  superkarma: 1 05.12.2016, 00:17:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme