Bez mučení se přiznám, že strašně nerada půjčuji knihy. Zřejmě za to může historka z mého raného mládí, kdy jsem spolubojovnici z tábora půjčila svou oblíbenou knížku domů. A když mi ji po pár týdnech vrátila, vypadala, jako kdyby ji četla celá vesnice, v které dotyčná bydlela. Stránky držely na čestné slovo, některé ani to ne. Papír byl ohmataný, místy umaštěný a můj citlivý nos, který si na vůni knížek potrpí, identifikoval, že ji kromě vrstevnic mé známé četla zřejmě i nějaká maminka – kuřačka.
Proč to tady píšu? Protože každé předvánoční období čelím těžkému rozhodování, zda si knihu, kterou někomu kupuji, nemám koupit také sama. Jelikož knihy nerada půjčuji, je mi stejné trapné po někom zapůjčení knihy chtít…  A všechny, do kterých při nakupování dárků nahlédnu, vypadají tak lákavě!

Třeba zrovna tento týden mě zaujalo na policích hned několik titulů. A evidentně nejen mě, protože jsem v metru viděla nejednu mladou ženu, jak se sklání nad knihou. Mám radost, že „papír“ má i v naší elektronické době své nepostradatelné slovo.

Tady je můj výběr pro Vánoce 2017:

Dárek z pravé lásky

Proč někomu koupit: Knížka obsahuje dvanáct zimních povídek od uznávaných autorů. Najdete tu povídku od Jenny Han (Všem klukům, které jsem milovala), Rainbow Rowellové (Fangirl), Ally Carterové (V tajných službách), Davida Levithana (Den co den, Will Grayson, Will Grayson) a mnoho dalších!

Takže pokud máte nějakou kamarádku, která ráda čte, můžete si být jistá, že alespoň jednou povídkou se strefíte do černého. Ačkoliv je kniha určena spíše mladším věkovým kategoriím, neurazí žádnou romantickou duši. 

Proč si ji koupit: Pokud přece jen nemáte nikoho, komu byste mohla knížku darovat, kupte ji sobě! Všechny povídky se odehrávají v zimě nebo o Vánocích, takže je to ideální čtení pro dlouhé zimní večery. Odpočinek a relaxace na prvním místě.

Věci, které uvidíte, jen když zpomalíte

Proč někomu koupit: Protože pravděpodobně všichni kolem vás spěchají a zaslouží si zpomalit a dívat se na svět jinýma očima. Půvabná knížka je plná duchovní moudrosti zen-buddhismu a přináší příležitost k zamyšlení, nejen o Vánocích. Ideální dárek i pro ty, kteří zrovna nejsou na romány typu Vojna a mír. Krátká poselství a eseje zvládne každý, kdo umí číst… 

Proč si ji koupit: Protože určitě také často spěcháte. Nebo se pletu?

Láska mezi řádky

Proč někomu koupit: Příběh jedné knihomolky, která se do jedné postavy zamiluje natolik, že na ni začne promlouvat. No a není to snad sen všech vášnivých čtenářek, aby jejich milované postavy ožily? Tuhle knížku kupte někomu, kdo tráví spoustu času s nosem v knihách a o realitě ví pramálo. Nebo si naopak od ní potřebuje odpočinout...

Proč si ji koupit: Láska mezi řádky potěší na srdci i na duši. Připravte si teplý čaj nebo horkou čokoládu, zalezte si pod deku a začtěte se. Předvánoční stres vás opustí dříve, než nějaký pocítíte.

Žijte jógu

Proč někomu koupit: Stejně jako v osmdesátkách každá žena cvičila aerobik a ještě někdy před deseti lety trsala Zumbu, tak dnes zažívá svůj boom jóga. Je velmi pravděpodobné, že touto knihou uděláte velkou radost komukoliv, kdo někdy aspoň občas zauvažuje, že jeho život potřebuje nový řád. A nebo, kdo už skutečně žije jógou. Její autor Václav Krejčík je „jógový pojem“, který nemá v naší republice obdoby.

Proč si ji koupit: 
Je to prostě krásná kniha. A zřejmě dřív nebo později začnete jógu cvičit (pokud už ji necvičíte :-)

Americké zápisky

Proč někomu koupit: Příběh založený na skutečných zážitcích autorky o studiu ve Spojených státech amerických. Přenese každého do zcela jiného světa, takže pokud znáte někoho, kdo vždy snil o studiu v zahraničí, ale nějak se mu to nepodařilo, nebo o tom sní, ale neví, jestli by to bylo to pravé, právě jste našli ideální dárek!

Proč si ji koupit: Pokud sníte o životu za hranicemi vy, ale zatím sedíte doma na gauči, tak tahle kniha je přesně pro vás!Něco navíc: Romantika v knihkupectvích

  • Víte, jak se jmenuje film, jehož hlavní hrdinka prodává v knihkupectví a bojuje proti tomu, aby její půvabný obchůdek zavřeli? Láska přes internet. Krásně to v něm jiskří mezi Meg Rynovou a Tomem Hanksem.
  • A v kterémpak filmu se potkají osudově v knihkupectví Meryl Streepová a Robert De Niro? Jde o snímek Zamilovat se a rozhodně byste si jej neměli nechat ujít, protože jde o kvalitní film (jak jinak, když v něm hraje Meryl) a navíc se odehrává z části právě o Vánocích.

Přečtěte si také:

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama