Domácnost

Proč nechodí Matýsek s lopatičkou na písek?

„Protože má u domu vlastní pískoviště s deklem!“ Přiznám se, že jsem jako mladá maminka moc s dcerkami na písek nechodila. Většinou to odnesla moje babička...

Jen se naskytla příležitost, dostávaly mé dcery pravidelně od příbuzných kyblíčky, lopatičky, náklaďák, bábovky, síta a další nutné nářadí k „práci“ na veřejném pískovišti.

Ze začátku jsem byla plna entuziasmu a chuti usednout na lavičku a se slzou dojetí v oku pozorovat svůj malý poklad, kterak způsobně manipuluje s přinesenými nástrojíčky.

Dítko jsem vždy oblékla do tepláčků, na hlavičku umístila slušivý klobouček a nadšeně vyrazila.

jVšechny mé dcery to moc bavilo.

Ponejprv vždy pohltily několik kilogramů písku a kamenů, takže z přineseného časopisu jsem letmo zahlédla jen titulní stranu, neb jsem musela neustále plavmo skákat přes okraj a vrhat se kupředu se slovy

„Fuj – e é – to se nepapá!“

Následně vší silou zpřístupnit pevně zaťatou sanici a prsty dokolovat orálně užitý kus křemene.

Následovalo trhání ratolesti ze spárů jiné ratolesti při souboji o ne vlastní bábovičky, případně vysvětlování, že:

„Nesmíš tou lopatičkou bacat chlapečka, on by potom plakal,“ nebo:

„Běž si, broučku, hrát za svojí maminkou a nebacej holčičku.“ (v duchu šlo o něco jako „Zmetku obézní, padej od ní!“).

Nakonec to skončilo tím, že se člověk sebral a vlastníma rukama plnil bábovičky, přičemž infantilně žvatlal „modlitbičku“: „Bábovičko, poveď se mi, jestli se mi nepovedeš, budeš bita jako žito,“ a poté s napětím odklápěl plastovou kačenku s vírou, že se nerozsype, zatímco jeho dítě o kus dál spokojeně pojídalo vajgla.

Odnesla to babička

Nakonec jsem do této aktivity naverbovala babičku, která – nechápu jak – zvládla při pobytu s dítětem na veřejném písku i plést.

Dost možná v její přítomnosti Pavlína či Míša, Alice nebo Johanka prostě spokojeně tumlovaly hlínu a vajgly, mydlily jiné děti kyblíčky, a naopak dostávaly do hlaviček.

Ovšem přežily všechny a já mezi tím udělala hroznou spoustu práce.

n

Vlastní továrna na bakterie?

Ze soukromého průzkumu, který jsem provedla minulý týden, jsem zjistila, že masovému obléhání pískovišť maminkami, babičkami a leckdy i tatínky už patrně odzvonilo.

Buďto je málo času, nebo je málo chuti.

Ono když dítko zblajzne něco písku, je to zřejmě lépe snesitelné, než když ožižlává injekční stříkačku, případně kočičí hovínko.

To byl hlavní důvod, který uváděly mnou oslovené maminky, když mluvily proti veřejným pískovištím. Mnoho z nich má také u domu vlastní písek.

Můj soused například, maje dvojčátka, holčičky, pořídil pro své ratolesti vyšperkované pískoviště celé vyvedené v umělé hmotě.

„Má to takhle poklop, ten se zaklapne a nedostane se tam ani myš,“ pravil hrdě.

„A to je pak takhle hermeticky uzavřené, i když je teplo?“ Ptám se.

„No ano, úplně proti všem bakteriím ochráněné,“ odpověděl.

„Tak nevím, ale mám pocit, že se to zapaří a bakterie se množí právě v tomhle prostředí. Nebylo by lepší to nechat otevřené, když to máte v zahradě?“

„Ani náhodou, co kdyby tam zabloudilo nějaké zvíře, třeba zajíc!“

Druhý extrém. Zajíc mu tam bobek neudělá, zato zapařený písek s ochotou otevře náruč jiné fauně.

Naštěstí je mnoho pískovišť a dětských hřišť dnes například obehnáno plotem, hlídáno a mají svůj řád, což je super nejen proto, že se sem nedostane kdejaký neukázněný chovatel s bedýnkou, ale také dětem z hřiště možná něco zbude.

To proto, že o půlnoci se plížící opilci si zřejmě najdou jinou zábavu než se točit na kolotoči, který není konstruován na třicátníka s trojkou v žíle.


Víte, že:

Pískoviště:

     -  je určeno pro děti od 1 do 10 let (Tak nevím, jak s těmi bábovičkami maminky a babičky...)

A dále:

 • Provozovatel, případně jím určené osoby vás mají právo vykázat ze hřiště, když:
 • Porušíte hygienické předpisy.
 • Poškozujete majetek provozovatele.
 • Chováte se hrubě nebo urážlivě vůči ostatním návštěvníkům hřiště, případně kolemjdoucím občanům, popř. způsobujete nadměrnou hlučnost.
 • Provozovatel neručí v prostoru dětského hřiště za případnou ztrátu předmětů ve vlastnictví uživatele.
 • Pobyt na dětském hřišti a pískovišti je na vlastní nebezpečí uživatele.
 • Za děti ručí rodiče, odpovědný zástupce či jiná dítě doprovázející osoba.
 • Za úmyslné poškození, zničení, znečištění hřiště a herních prvku dítětem nese odpovědnost v plné výši dohlížející dospělá osoba, rodič nebo zákonný zástupce dítěte.

Chodíte ještě s dětmi na písek, nebo máte vlastní? Odpovídá hygienickým předpisům? Kolik máte ve svém bydlišti vůbec funkčních dětských pískovišť a hřišť? Hlídá je někdo?

   
21.04.2010 - Dům a byt - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. [28] KamcaPol [*]

  Pískoviště je fajn, ale když si mohu vybrat, tak také raději vlastní. Máme na něj i kryt.

  superkarma: 0 19.09.2016, 14:45:14
 2. [27] Maják [*]

  Dětské hřiště s pískovištěm by mělo být v každé obci!

  superkarma: 0 19.03.2014, 17:39:49
 3. avatar
  [26] fialinka [*]

  Pískovišť tu máme hodně, všechny docela dobré a dětma obležené....

  superkarma: 0 21.04.2010, 22:28:30
 4. avatar
  [25] *Lorinka [*]

  Máme písek vlastní, v naší obci není VŮBEC ŽÁDNÉ veřejné pískoviště ani hřiště, bydlíme v prdelákově Sml31Sml31

  superkarma: 0 21.04.2010, 19:47:42
 5. avatar
  [24] mio [*]

  wich — #23 u nás je hřišť dost a jsou dokonce čistá (všechna jsou oplocená) a písku taky hafo. Ale je fakt, že jsme okrajová část Brna, menší klidné sídliště, připadá mi, že se tu všichni znají..no jak na vesniciSml30

  superkarma: 0 21.04.2010, 17:55:24
 6. avatar
  [23] wich [*]

  Jako děti jsme trávily na pískovišti, prolézačkách, kolotočích moře času, měly deky na trávníku, kde jsme pořádaly "pikniky" Sml29 Vždy na jaře si každý blok dělal tzv. brigádu a všichni rodiče i děti zametali, opravovali, co přes zimu zchátralo, navezl se nový písek Sml67 Nikdo nic nezničil a to jsme prosím byly "sídlišťové děti".

  Situace teď - pískoviště s troškou písku, mizerná 2 hřiště, kde to lidi nevyčistí, všude tagy. Je pravdou, že se vysazuje spousta stromů, dělají chodníčky, upravují trávníky, revitalizují domy, takže to vzhledově vypadá lépe, ale pro děti nic Sml80

  1. na komentář reaguje mio — #24
  superkarma: 0 21.04.2010, 14:57:04
 7. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  Tady si ty maly deti hrajou na cistounkejch plazich. Plaze jsou siroky a pisek je bily a jemny. Zvirata na plaze samozrejme nesmej ( vyjimku maji racci apod. ). Tady to maji deti fajn. Fakt jo. Jen ty ,,matky" kdyby mely normalni. Sml15

  superkarma: 0 21.04.2010, 14:07:59
 8. avatar
  [21] Eva_CZ [*]

  ToraToraTora — #14 asi nejakej praseci majitel psa ji kosoval. Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 21.04.2010, 14:06:43
 9. avatar
  [20] Baraka [*]

  Na pískoviště chodíme celkem často, ale jen na ty kde je kolem plotek a kde se po večer nescházejí dorostenci ke konzumaci alkoholu(aspoň doufám) nedaleko máme sice velké hřiště kde je striktní zákaz vejít se psem (hlídá opodál žijící důchodce) ale podvečer se tam popíjí a hulí. Průlezky jsou zničené v písku jehly a všude bordel. Tak tam bych dítka opravdu nevpustila

  superkarma: 0 21.04.2010, 13:02:13
 10. avatar
  [19] mio [*]

  ToraToraTora — #18 Sml52 no jo, ale ty děti obvykle můj obličej s mým zlým pohledem vůbec nezajímá, je právě zajímá JEN ta lopatičkaSml30

  superkarma: 0 21.04.2010, 12:51:15
 11. avatar
  [18] ToraToraTora [*]

  mio — #17 Na cizí děti uplatňuji velmi velmi zlý pohled. už jsem jich několik rozbrečela. Muhehe. Synovi je 16 měsíců, to ještě na knížku není, ale na noviny jo, bude samostatný dřív:))

  1. na komentář reaguje mio — #19
  superkarma: 0 21.04.2010, 12:43:50
 12. avatar
  [17] mio [*]

  ToraToraTora — #13 Já už se taky těším, až zase vytáhnu časopis nebo knížku při návštěvě hřiště, ale zatím musím mít u mladšího oči na šťopkách. Když jsme ještě bydleli jinde a měli zatím jen dceru, jsem byla vždy krajně podezřelá, když jsem dosedla na osamocenou lavičku a nevyhledávala přátelení se s ostatními matkamiSml30.. Ale je fakt, že teď, když zase bydlíme v místě mého dětství, je tu vždy tolik známých tváří, že na knížku asi ani nedojde..Dceru už taky nechávám, ať si spory vyřeší sama, chytá už pěknou vyřídilku..U těch menších lotrů ocením, když jsou redukováni rodiči, protože když rve malý zloun NAŠI lopatku z rukou NAŠEHO 1,5 letého syna, těžko můžu trvat na jejich samostatné domluvě a cizí děti já ze zásady nemlátímSml24Sml54

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #18
  superkarma: 0 21.04.2010, 12:16:38
 13. avatar
  [16] ToraToraTora [*]

  S tímhle článkem jste mě uplně rozkopli. Zrovna před školkou máme pískoviště. Chodí tam parta takových slepic, pořád někoho jen pomlouvají a neustále jim není něco vhod. Patrně někde načetly  nějaká moudra, protože tam plamenně volají po sterilním písku, tlusté plachtě a eliminaci psů a koček z širokého okolí pod hrozbou trestu div ne smrti. A jak si tam tak plkají a nadávají, jací jsou na magistrátu ignoranti kašlající na zdravý a bábovičky jejich dětí, vesele pokuřují. A když dokouří, vajgl hodí do trávy vedle lavičky.

  superkarma: 0 21.04.2010, 12:03:06
 14. avatar
  [15] ToraToraTora [*]

  Jo a u našich je pískoviště před domem, feťáci se tam sice nevyskytují, ale zvířat je tam kupa. Občas při hloubení tunelu narazí děti na hadí vajíčka, která šetrně přenesou. Nikdo pískoviště nezakrývá. Ačkoliv na vesnici je spousta toulavých koček, o které nikdo nepečuje natož aby je odčervoval. Lidi na to buď hulí, nebo nevěří. Oproti tomu ty městské opečovávané jsou úplnou hrozbou, že? Ale pískoviště se zakrývat musí, maminky jinak frfňají, ale že  spousta majitelů neuklízí  po svých psech jim nevadí,když si sednou do trávy, aby pokecaly s kámoškou.

  superkarma: 0 21.04.2010, 12:00:16
 15. avatar
  [14] ToraToraTora [*]

  Odemětobě — #12 Byla bych ráda, kdyby se přihlásil ten hrdina, co ti dal koš. to by mě fakt zajímalo, co je na tom ke košování

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #21
  superkarma: 0 21.04.2010, 11:51:43
 16. avatar
  [13] ToraToraTora [*]

  Na hřiště chodím ale jen proto, že si o to děti řeknou. Sama mám fobii. jsem čistě asociální živel a není nic horšího, než když si s našimi dětmi začne hrát dítě cizí, jeho maminka si přisedne a začne plkat o dětech. Takovým přítulným jedincům nevadí ani že mám na klíně otevřenou knihu a vypadám odhodlaná k četbě. neřeším drobné konflikty mezi dětmi, protože děti by měly být samostatné a v sociální hierarchii pískovištního teritoria by si měly vybudovat své místo sami, nikoliv maminkou. A pokud už na nějaké nevychované dítě, co krade hračky bez dovolení náááhodou šlápnou, nekomentuji, bo spravedlnosti je třeba i mezi metráky písku. mě též nikdo za zády nestál. jako děti jsme se po obědě rozprchly a domů jsme přitáhly se soumrakem. Sml24

  1. na komentář reaguje mio — #17
  superkarma: 0 21.04.2010, 11:50:43
 17. avatar
  [12] Odemětobě [*]

  chodili jsme na pískoviště uprostřed sídliště.Moje děti už tam byly v 7 ráno, protože vstávaly v 6 a odcházely svačit když jiné vstávaly. Takže s dětmi se mydlily až odpoledne. Naštěstí je pískoviště moc nebralo, na zahrádce bylo víc lákadel a když jsme see odstěhovali do RD, měly pro sebe celou tatru písku. Ve školce na písek musely,paní učitelky se potřebovaly opalovat.

  Z oken vidíme na plácek za jedním panelákem, tam si mladí nájemníci udělaly své pískoviště, lavičky, dost často tam grilují. Písek zakrývají plachtou, ale hodně lidí tudy chodí venčit psy, takže to tam bohužel očurávají. někteří lidi jsou prasata, jejich miláček přece může kdekoliv cokoliv.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #14
  superkarma: 0 21.04.2010, 10:21:42
 18. avatar
  [11] Michaela Kudláčková [*]

  mio — #10 Sml30

  superkarma: 0 21.04.2010, 09:46:12
 19. avatar
  [10] mio [*]

  Na hřiště chodíme, máme jedno před domem, další za domem, jsou nová, čístá a dětem se tam líbí, takže jsme tam víc než často..Dcera často zdrhá to vedlejšího pidi lesíku za školkovou partou, tak já dělám s mladším synem ty zmiňované bábovičky..jen říkanku máme trochu jinouSml30 Bábo bábo bábovičko, jestli se mi nepodaříš, dám ti ránu až se svalíš..Tudle to dcera před zraky i sluchy ostatních děti a hlavně maminek přeměnila na ...jestli se mi nepodaříš, dostaneš móóóc na prdel!!! Maminky vyvalily oči, já taky a prý že děda to tak říkal..no tak tímto děkuji dědečkovi..

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #11
  superkarma: 0 21.04.2010, 09:41:17
 20. avatar
  [9] Alenka0010 [*]

  Sestaršími dětmi jsem na pískoviště u činžáku chodívala, ale pak mi začaly vadit ty maminky, které tam sedávaly, přesně tedy jejich řeči a starosti, tak jsem brzy přestala..to už jsme měli pozemek v zahrádkářské kolonii, tam jsme udělali dětem i pískoviště a tam jsem chodívala i s tím nejmladším.

  superkarma: 0 21.04.2010, 09:35:20
 21. avatar
  [8] RenataP [*]

  se synem jsem chodila, ale nadšení proto, že se to "musí" mě opouštělo s množstvím flusanců kolem a nebavilo mě vybírat lopatičkou vajgly. Nakonec mi vadila i ta špína z písku, protože obsahovala psí moč a kočičí hovínka. Byla jsem ráda, když to syna pustilo. S dcerou jsem nebyla ještě ani jednou a myslím, že se už nepřemluvím...

  Kdyby se tam lidi chovali slušně, ale tohle je prasečák!

  Míšo, článek je skvělý a přesně mi sedl do noty!Sml67

  superkarma: 0 21.04.2010, 09:28:16
 22. avatar
  [7] kuzle [*]

  na hriste chodime temer denne, mame jich tu v okoli dobre 6 pro ruzne vekove kategorie Sml22 deti si samy vyberou kam chteji jit, jsou tu piskoviste s piskem, ratanem i kaminkama a s ruznyma skluzavkama, toboganame, houpackama a kolotocema Sml22 navic jsou uzavrena, zatim se mi jeste nepodarilo na zadnem najit strikacku ci bobek Sml23 a deti je miluji Sml80

  superkarma: 0 21.04.2010, 09:11:42
 23. avatar
  [6] Kuře [*]

  Chodíme, teda já už moc často ne,neb na potomstvo vidím z okna. Takže chodím jenom když je dcérenka někde v čudu, tak jdu na kus drbu za ženskýma. Klluk už mě nepotřebuje, ale přece jenom mám strachnechat pětileté dítě samotné (hlavně nedosáhne na náš zvonek). Když jdou ven se ségrou, tak jsem klidnější.

  Čistotu písku radši neřeším, my si v něm taky hrávaly a žijeme. Děcka si buď staví, nebo lítají kolem a staví si domečky,nebo hrají složité hry, které dospělák nepochopí, nebo jezdí na kole...

  superkarma: 0 21.04.2010, 09:06:48
 24. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Já si v tom písku hrála s nimi, pak i s vnoučaty. Přidávala se i další děcka. Občas přišel nějaký ničič a začal nám stavbu bořit. Houkla jsem na jeho drbající mámu, ať si ho hlídá nebo ho děti za chvíli zboulují. Ninič byl uraženou matkou zpravidla odtažen.

  superkarma: 0 21.04.2010, 07:30:09
 25. avatar
  [4] Pajinka [*]

  u nás jsou otevřená hřiště mateřských školek, ve všední dny odpoledne a o víkendech celý den, hlídá tam paní, každý podepíše, že byl seznámen s pravidly užívání, pískoviště se zakrývají tlustou fólií, celý areál mimo otevírací dobu uzamčen, nesmějí tam psi, starší děti (pouze výjimečně, pokud je s nimi rodič s menším dítětem) Sml59

  na veřejných pískovištích je měněn písek vždycky na jaře, ale stejně po pár dnech vypadá, jako by ani vyměnen nebyl Sml31 škoda Sml80

  superkarma: 0 21.04.2010, 07:17:40
 26. avatar
  [3] maje [*]

  já jsem začala teprve nedávno (dceři je 7) a to z toho důvodu, že já si vezmu knížku a čtu si a ona si hraje a prolézá a radši ani nechci vědět, na co všechno si hrajou. ale je pravda, že hřiště je uprostřed paneláků a když už tam dorazíme, tak  zjistíme, že tam jsou 2 nebo 3 děti. tak nevím, co dělajíSml80Sml80

  superkarma: 0 21.04.2010, 06:50:36
 27. avatar
  [2] peetrax [*]

  "Chodíte ještě s dětmi na písek, nebo máte vlastní?"

  Ne, nemám ještě vlastní děti. Sml23

  superkarma: 0 21.04.2010, 00:33:48
 28. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Moji chlapeckove si na pisecku nechteji hrat. Sml23Sml23Sml23

  superkarma: 0 21.04.2010, 00:12:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme