Štvou vás Santa Clausové, sobi, vánoční skřítci, americké vánoční filmy, reklamy na štědrovečerní krocany, německé cukrované štoly, anglické pudinky nebo přání zdobená cesmínami? Mě děsně! Santa Clause bych vraždila, zvláště od doby, co vím, že jeho současnou vizáž vymysleli designeři Coca Coly. Fuj! To jsou nějaké Vánoce?

A to není poprvé! Moje matka vzpomíná na první léta své školní docházky po 2. světové válce, kdy při školních besídkách musely děti tančit kolem jolky, dědy Mráze a Sněguročky.

Proč se nám pořád někdo snaží ukrást Ježíška? Já si myslím, že je to proto, že náš Ježíšek není vidět. Kdyby měl svou konkrétní podobu, mohl by naostřit svatozář a vyrazit do boje. Ale protože tomu tak není, musíme za něj bojovat my.

Bojujme za Ježíška

Na podporu boje za tradiční české Vánoce s kaprem, Ježíškem, andělíčky a vánočkami loni vznikl internetový petiční projekt pod názvem Zachraňte Ježíška, který měl velký úspěch, a tak se letos vzmáhá k nové vlně odporu proti amerických vlezlým symbolům, které nejsou nic jiného než další a další útok na naše peněženky.

Jestli vás děda s červenou čepicí, který vytlačuje našeho Ježíška, také štve, pojďte se zapojit do protestních akcí. První vypukne v Hradci Králové, kde se 4. prosince rozhoří demonstrace. Následovat bude Jihlava, Třebíč, Pardubice, Havlíčkův Brod, Náchod a další. Vyvrcholením bude opětovná demonstrace před Úřadem vlády v Praze, která se uskuteční 18. prosince.

„Na všech akcích budou přítomni sněhuláci, kteří ztělesňují atmosféru české zimy,“ dodala koordinátorka projektu Jana Kodysová.

Kompletní informace, jak pomoci, jsou k dispozici na internetových stránkách www.zachrantejeziska.cz.

Přijali jste americké symboly Vánoc, nebo se vám stýská po Ježíškovi?

Reklama