No, lidé... jedná se o ženy, a to většinou pokročilejšího věku... a jen při telefonování, nikoliv při dialogu se spolucestující kamarádkou.
A hlavně, ještě nikdy jsem nezaznamenala, že by podobné ženy reagovaly na podobnou osobu ve stejné situaci a houfně okřikovaly spolucestující, kteří si povídají.
Ne, nejsem vztahovačná... ale připouštím, že malinko hluchá a taky hlučná. Prostě to máme v rodině - prostě jsem se tak narodila. Že by tohle byl ten problém?
Ale: Kdyby lidem vadil můj pronikavý hlas, proč by neprotestovali, když debatuji čile s kamarádkou?
Takže o hluchu to asi nebude...
Tento problém jsem zaznamenala v posledních pár měsících tak nápadně často, a hlavně mě útoky neznámých lidí natolik psychicky rozhazují, že jsem se zamyslela, nedělám-li něco špatně, a rozhodla se vás zeptat, zda vám vadí, když někdo v tramvaji, metru, autobusu či vlaku hlasitěji a déle mluví do mobilu, případně má-li některá z vás stejné zkušenosti, čili sama bývá okřikována.
Chápala jsem fenomén odporu k mobilům na konci minulého století, kdy přístrojky (tehdy spíše přístroje) vlastnili pouze podnikatelé a lidé je za to pomlouvali. Já osobně si myslím, že zčásti proto, že jim záviděli úspěch, z části proto, že my lidé jsme z podstaty konzervativní, a co svět světem stojí, na „novosti“ a pokrokové vynálezy si zvykáme jen postupně. Proto v pionýrských začátcích patřilo k dobrým zvykům nadávat na mobily a mobilující osoby obecně a málokdo si uvědomil, kolik životů ten malý zázrak zachránil, nebo tehdy ještě mohl zachránit.
Moc dobře si pamatuju na dobu, kdy se terčem posměchu stávali lidé běhající po ulicích a důležitě hovořící „sami k sobě“.
Ovšem dnes, kdy se stává mobil samozřejmostí i pro důchodce pokročilého věku a nikdo nepochybuje o jeho prospěšnosti, nevidím absolutně žádný rozdíl mezi rozhovorem s mobilem a rozhovorem se spolucestujícím občanem. Buď by nám nemělo vadit žádný hovor, anebo oba stejně.
Tak proč ta zloba?
A proč jen dámy v určitém věku? Třeba včera se přidala k té, co seděla těsně za mnou, druhá, sedící dvě místa přede mnou. A posléze se přidala i třetí, sedící naproti.
A proč neprotestují páni, nebo mladí lidé?
Souvisí to například s tím, že životy důchodců už nejsou tak ačkní a vzrušující jako životy zaměstnaných lidí, ony ženy třeba postrádají společnost a vadí jim, že slyší jen jednu část možná pro ně zajímavého rozhovoru? Štve je, že nevědí, co povídá druhá strana?
Budu vám vděčná za názor a reakci na všechny mé otazníky.
- Vadí, či nevadí vám, když někdo ve veřejných prostorách telefonuje (třeba i ve frontě)?
- Vadí, či nevadí vám, když si ve stejné situaci povídají stejně nahlas dvě přítelkyně?
- Okřikly byste (nebo jste někdy okřikly) mobilujícího?
- A okřikly jste (byste) někdy dvě konverzující ženy?
- Vidíte v obou případech nějaký rozdíl? A co si o tom myslíte?
Nový komentář
Komentáře
V MHD je mi to protivne. U tech halasnych a tech, kteri se vybavuji pul hodiny o kazdem prdu. Kdyz vola nekdo mne, odpovim vetou holou to nejnutnejsi.
Tamule — #367 To si jako myslíš, že se mají důchodci nějak skvěle?
Nevím, proč házet všechny do stejného pytle.
Když je někdo celý život blbec, ani ve stáří rozum nenabere. Prostě protivní lidé jsou v každé věkové skupině. I mezi mladými.
A že si chce důchodce sednout, naprosto chápu. I my budeme staří a bude nás vše bolet.
Pokud telefonující mluví tiše do mobilu, tak ať si mluví, ale ty uječené, které musí všem lidem v dopravním prostředku svoje bláboly - třeba co bude vařit k večeři, nebo jaké si má vzít punčocháče (obojí jsem zažila) bych prostě vyhodila ven. Kdyby takhle najednou telefonovali všichni ... Mobil patří do soukromí !!!
Mám pocit, že jsme národ závisláků a takto uřvaní telefonující nerespektují právo na klidnou přepravu spolucestujících....Vyhodit ven !!!!
nevadí mi když telefonují druzí, ale já jen v nejnutnějších případech
Já osobně se snažím v MHD netelefonovat, ale u ostatních mi to nevadí dokud není hovor moc hlasitý a dotyčný/á nepadá na všechny strany, protože se jednou rukou neudrží...
v MHD telefonuji v nutnosti a tiše
v MHD telefonuji jen, když je to potřeba. Každopádně sama nikomu nevolám, ale jen přijímám. Ale dávám si pozor, co říkám a jak nahlas. Nechci obtěžovat ostatní..
v MHD telefonuji jen, když je to potřeba. Každopádně sama nikomu nevolám, ale jen přijímám. Ale dávám si pozor, co říkám a jak nahlas. Nechci obtěžovat ostatní..
Já v MHD netelefonuji, nikomu do mých záležitostí nic není.Ale pokud telefonuje někdo jiný, nijak mě to neobtěžuje.
Je to každého věc, jestli chce řešit soukromí na veřejnosti, tak prosím.
pokud nikdo svou komunikací s okolím neobtěžuje ostatní je mi to šumám...já jsem poměrně dost tolerantní takže se jen tak zprudit nenechám..
at si lidi volaj, ale normálně
pokud halekají na lesy, tak at do lesa taky jdou!
hodně hlasitě mi vadí
Když mi nikdo nebude křičet do ucha ať si telefonuje
také mi telefonování nevadí pkud dotyčný neječí na celé kolo
je to stejné, jako když někdo na veřejných místech vede konverzaci. To přece nikomu nevadí. Nevadí mi tedy ani volání na veřejnosti.
Nevadí mi telefonáty v autobuse,když do toho nikdo nevříská
Telefonování v autobude mi nevadí pokud se netelefonuje půl hodiny a dotyčná osoba mluví slušně a potichu.
Vadí mi, když si někdo hlasitě povídá (ať již telefonicky či osobně), protože v autobuse vždy čtu (popř. se učím) a potřebuju se na to soustředit, ale rozhodně bych za to nikoho neokřikovala
někdy mi to vadí někdy ne, záleží jakou mám náladu a jak hlasitý telefonát to je