No, lidé... jedná se o ženy, a to většinou pokročilejšího věku... a jen při telefonování, nikoliv při dialogu se spolucestující kamarádkou.

A hlavně, ještě nikdy jsem nezaznamenala, že by podobné ženy reagovaly na podobnou osobu ve stejné situaci a houfně okřikovaly spolucestující, kteří si povídají.

call

Ne, nejsem vztahovačná... ale připouštím, že malinko hluchá a taky hlučná. Prostě to máme v rodině - prostě jsem se tak narodila. Že by tohle byl ten problém?

Ale: Kdyby lidem vadil můj pronikavý hlas, proč by neprotestovali, když debatuji čile s kamarádkou?

Takže o hluchu to asi nebude...

Tento problém jsem zaznamenala v posledních pár měsících tak nápadně často, a hlavně mě útoky neznámých lidí natolik psychicky rozhazují, že jsem se zamyslela, nedělám-li něco špatně, a rozhodla se vás zeptat, zda vám vadí, když někdo v tramvaji, metru, autobusu či vlaku hlasitěji a déle mluví do mobilu, případně má-li některá z vás stejné zkušenosti, čili sama bývá okřikována.

Chápala jsem fenomén odporu k mobilům na konci minulého století, kdy přístrojky (tehdy spíše přístroje) vlastnili pouze podnikatelé a lidé je za to pomlouvali. Já osobně si myslím, že zčásti proto, že jim záviděli úspěch, z části proto, že my lidé jsme z podstaty konzervativní, a co svět světem stojí, na „novosti“ a pokrokové vynálezy si zvykáme jen postupně. Proto v pionýrských začátcích patřilo k dobrým zvykům nadávat na mobily a mobilující osoby obecně a málokdo si uvědomil, kolik životů ten malý zázrak zachránil, nebo tehdy ještě mohl zachránit.

Moc dobře si pamatuju na dobu, kdy se terčem posměchu stávali lidé běhající po ulicích a důležitě hovořící „sami k sobě“.

Ovšem dnes, kdy se stává mobil samozřejmostí i pro důchodce pokročilého věku a nikdo nepochybuje o jeho prospěšnosti, nevidím absolutně žádný rozdíl mezi rozhovorem s mobilem a rozhovorem se spolucestujícím občanem. Buď by nám nemělo vadit žádný hovor, anebo oba stejně.

Tak proč ta zloba?

A proč jen dámy v určitém věku? Třeba včera se přidala k té, co seděla těsně za mnou, druhá, sedící dvě místa přede mnou. A posléze se přidala i třetí, sedící naproti.

A proč neprotestují páni, nebo mladí lidé?

Souvisí to například s tím, že životy důchodců už nejsou tak ačkní a vzrušující jako životy zaměstnaných lidí, ony ženy třeba postrádají společnost a vadí jim, že slyší jen jednu část možná pro ně zajímavého rozhovoru? Štve je, že nevědí, co povídá druhá strana?

Budu vám vděčná za názor a reakci na všechny mé otazníky.

  • Vadí, či nevadí vám, když někdo ve veřejných prostorách telefonuje (třeba i ve frontě)?
  • Vadí, či nevadí vám, když si ve stejné situaci povídají stejně nahlas dvě přítelkyně?
  • Okřikly byste (nebo jste někdy okřikly) mobilujícího?
  • A okřikly jste (byste) někdy dvě konverzující ženy?
  • Vidíte v obou případech nějaký rozdíl? A co si o tom myslíte?
Reklama