.

Proč máme rádi Chorvatsko?

Cestování

Proč máme rádi Chorvatsko?

Prázdniny se nám sice pomalu blíží ke konci, ale pokud nemáte dítka školou povinná, můžete si svou letošní dovolenou užít v Chorvatsku ještě během září. Koneckonců i místní říkají, že je to ta nejlepší doba, protože počasí bývá příznivé a ceny nízké. Co víc si přát? Dala bych si říct hned. A co vy?

Lidi kolem mě se dělí do dvou skupin. Jedni každý rok objevují nová místa, zkoušejí vzdálenou exotiku i blízké krásy Česka, ti druzí pak rok co rok jezdí na stále stejné místo - do Chorvatska. A většinou i do stejného letoviska. No a já patřím už pár let k nim.

Rok co rok se vracíme a nelituji. A když se mě lidé z té první skupiny ptají, proč tomu tak je, hned mám pro ně pár důvodů. Tady jsou.

Jadran je snad nejkrásnější moře

Než jsem se trvale upsala Jadranskému moři, navštívila jsem pár evropských pláží, ale žádná voda mi nevoněla tak jako ta chorvatská. Když si přivstanete, nejenže se vyhnete sluneční výhni, ale užijete si prázdné pláže a průzračně čistou vodu. Ráj na zemi.

 • Můj tip: Zkuste pobřeží Dalmácie. Příjemné štěrkové a dobře udržované pláže jsou vhodné díky svému pozvolnému klesání i pro malé děti. A pohled na velkolepé pohoří Biokovo v relativní blízkosti moře s jeho příkrými útesy je vskutku impozantní. Stačí se prostě kochat...

Pokud máte chuť, můžete si zkusit i potápění. Diving centra v Chorvatsku nabízejí i obyčejné šnorchlování, ale naopak také kurzy potápění pro pokročilé. Záleží na vás. Seznam středisek zde.

Birgmaier sub Podgora, www.birgmaier-sub.com

Lidé jsou zde milí a pohostinní

Možná mám jen velké štěstí, ale snad jsem se za celá ta léta, co do Chorvatska jezdím, nesetkala s nikým vyloženě negativním. „Naše paní“, u které bydlíme, nám vždy chystá na uvítanou meruňkovou marmeládu z vlastního sadu a jakousi záhadnou domácí samohonku, která ovšem chutná výtečně.

Srdečně se vždy zdravíme s číšníkem, který nás párkrát obsluhoval, ale nezapomněl, s prodejcem levandule, od kterého si vždy kupuji balíčky pro známé. A tak bych mohla pokračovat dál.

Samozřejmě, že jde o byznys, jak jste si asi pomyslely. Ano, turisté jsou pro místní výrazným a v mnoha případech jediným zdrojem obživy, ale té nadstavby v podobě srdečnosti, si cením. A miluji větu, kterou bych si přála slýchat i v Čechách: Nema problema... :-)

 • Do Chorvatska (tehdejší Jugoslávie) jsem se podívala zázrakem už jako dítě. Z té doby si toho pamatuji málo, snad jen to, že jsem si tam hrála s dcerkami lidí, u kterých jsme bydleli. Věřte, nebo ne, ale skoro po třiceti letech jsem je vyhledala a oni si na nás pamatovali. Dodnes jsme v kontaktu.

Jídla jsou chutná a zdravá

Zapomeňte na konzervy a instantní polévky. Když si pozorně projdete letovisko, zjistíte, že řada restaurací nabízí polední menu za přijatelné ceny. Byl by hřích v zemi s tak skvělou místní kuchyní neochutnat aspoň nějakou specialitu.

Pobřežní regiony jsou plné ryb a plodů moře (olihně, sepie, chobotnice, krevety), k tomu nezbytný olivový olej, pršut, ovoce a zelenina a dalmatská vina, například známý Prošek, o kterém se hodně mluvilo v souvislosti se vstupem Chorvatska do EU. Jak to asi dopadne?

 • Mně osobně se líbí jeden zvyk, kterého jsem si všimla v řadě restaurací: po jídle si dát pěkně panáčka zdejší slivovice (dámy mohou kruškovač, což je takový přítulný likér). Mám poměrně choulostivý žlučník, ale mohu odpřísáhnout, že díky tomu mi ještě nikdy po žádném jídle nebylo těžko. A že jsou na naše poměry docela mastná.

Intermezzo

Přemýšlíte, jaký si přivést suvenýr? Zkuste olivový olej! „Domácí je nejlepší,“ říká Linda Anušič, s kterou jsme nedávno přinesli rozhovor o letních láskách. „Doporučuji koupit od ubytovatelů, kde trávíte dovolenou. Určitě touží potom, abyste se vraceli, takže věřte, že bude dostatečně kvalitní,“ dodává.

Dubrovník, foto: Chorvatské turistické sdružení

Dubrovník

Hudba je pohodová

K večerní dovolenkové náladě patří procházky, ochutnávání místní zmrzliny (bezkonkurenčně nejlepší, že? kam se hrabou všechny algidy a spol.) a v neposlední řadě chorvatské písničky, které vás dostanou do té pravé přímořské nálady.

Pokud naladily i vaše srdeční struny, nezapomeňte si koupit nějaké CD, kterým si pak budete moci prohřívat sychravé zimní večery. (já osobně bych doporučila připojit i nějakou tu tekutou specialitu, kterou jsem již zmiňovala, ehm, a teď nemyslím olivový olej :-)).

Velkolepé divadlo příroda

Málokterá země se může pochlubit osmi tak úžasnými národními parky a řadou parků přírodních. Z lodi můžete vidět delfíny, na horách kamzíky. Nachází se zde údajně jeden z posledních biotopů supa bělohlavého v Evropě!

 • Asi není třeba připomínat, že zdejší hornatou krajinu s úchvatnými vodopády si vybrali mimo jiné například filmaři slavných mayovek. Ano, poklad na stříbrném jezeře hledejte v Chorvatsku!

Plitvická jezera, foto: Chorvatské turistické sdružení

Plitvické vodopády

Kudy kráčela historie

Ve Splitu Diokleciánuv palác a středověké centrum, historické centrum města Trogir, staré město Dubrovník - to jsou jen tři poklady z mnoha, které se dostaly na seznam UNESCO. Rozhodně stojí za návštěvu. A pokud se vám poštěstí zůstat ve Splitu přes noc, budete se moci na vlastní oči přesvědčit, že nejkrásnější hvězdy svítí ve Splitu nad mořem (písnička našich babiček).

Intermezzo

Prvním obyvatelem Splitu byl římský císař Gaius Aurelius Valerius Diocletianus, který se zde rozhodl kolem roku 293 vybudovat přepychovou císařskou vilu, letní sídlo o rozloze 30 tisíc metrů čtverečních, do kterého se stáhl po odchodu z trůnu římského imperátora. Bouřlivá století poté z vily učinila město, v kterém se střídaly mnohé vlády, od chorvatských králů v 10. století přes maďarskou a benátskou administrativu po francouzské vládce a Rakousko-Uherskou monarchii.

Hrdí Spliťané o svém městě nejčastěji říkají, že je nejhezčí na světě a v okolí, a v souladu s tím nabízí jedno z nejslunečnějších měst Evropy nezapomenutelnou řadu obrazů, v nichž se pozůstatky antického paláce mísí se stavbami z pozdějších období, středomořskou a subtropickou vegetací palem a agáví.

Pula, foto: Chorvatské turistické sdružení

Pula

Dálnice: Veď mě dál, cesto má...

Musím se přiznat, že nesnáším jízdu autem zrovna nejlépe. Pamatuji si ještě dobu, kdy jsme zdolávali dálku cca 1200 km po spletitých silnicích. Nová dálnice je ovšem přímo pohádková. Bezvadný povrch, žádné díry, perfektně oplocená z obou stran, čerpací stanice a čisté toalety v přijatelných vzdálenostech. Chválím, chválím, chválím. A už se těším, až zase uvidím typický nápis DOBRO DOŠLI.

 • Plaťte dálniční poplatky kartou. U speciálně označených stojanů jsou obvykle i menší fronty, než když platíte v hotovosti.
 • Při jízdě je zakázáno používat mobil. Nazapomeňte používat bezpečnostní pás a mít k dispozici reflexní vestu!

A co vy? Kam jezdíte na dovolenou a jak se vám případně líbilo právě v Chorvatsku?

Čtěte také:

   
23.08.2013 - Středomoří - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [27] Garwa [*]

  Myslím, že dovolená v Chorvatsku splňuje všechny možné požadavky, jaké může běžný Čech chtít Sml16 Je to blízko, dovča nestojí moc peněz, mají tam dobrá jídla a nádherné pláže. To je asi důvod proč tam také jezdím každý rok.

  superkarma: 0 15.09.2016, 22:18:24
 2. [26] hanca.prok4 [*]

  Ahoj dámy poradíte mi? Planuju dovolenou pro mě a ženu no a chceme vzit i naše děcka někam do tepla a dočetl jsem se na stránkách nev-dama o programu orange klub mate s tím někdo zkušenost?

  superkarma: 0 29.06.2015, 23:58:43
 3. [25] Luciáš85 [*]

  Ahoj postupně objiždím všechny evropské země a letos to padlo na Bulharsko. Chci se zeptat jakou destinaci by jste mi v Bulharsku doporučili, co určitě navštívit a co třeba nestojí moc za zminku nebo čemu se uplně vyhnout. Děkuju všechny rady mi přijdou v hod :)

  superkarma: 0 28.06.2015, 22:52:38
 4. [24] Danka05 [*]

  Stejně je supr že ty cestovky existují. Kdyby si to měl člověk všechno zařizovat sám tak se pomátne.

  superkarma: 0 22.04.2015, 22:16:07
 5. avatar
  [23] cherinka [*]

  Lisa11 — #16 Pleteš, v Bulharsku, v Itálii, v Řecku... je písek i v moři, nejen na pláži.

  superkarma: 0 27.07.2014, 19:28:45
 6. avatar
  [22] Olluška [*]

  Byli jsme tam s rodinou minulý rok a musím říct, že se nám tam fak líbilo, miluji focení, takže to pro mě byl ráj Sml59

  superkarma: 0 18.07.2014, 13:43:49
 7. [21] Marcela Macáková [*]

  veru18 — #19 Byla jsem tam a líbilo se. Vlastně se mi v Chorvatsku zatím líbilo všude.Čím jižněji, tím lépe. Dejte vědět, jaká byla dovolená.

  superkarma: 0 21.05.2014, 22:05:44
 8. [20] Serena21 [*]

  Na chorvatsku se mi taky líbí ty nádherné ostrovy a ostrůvky, na které se dá zajet lodí. Je tam božský klid.

  superkarma: 1 27.02.2014, 22:00:14
 9. [19] veru18 [*]

  Minulý rok jsme byli na Makarký a bylo to tam moc pěkný. Lidi strašně ochotný a přijemný. Letos se chystáme taky do Chorvatska do Primostenu a už teď se tam těšíme. Už hledáme kam půjdeme na výlety, čím je oblast vyhlášená. Byl jste někdo v Primoštenu? Jak se Vám tam líbilo?

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #21
  superkarma: 0 20.02.2014, 13:41:57
 10. [18] Serena21 [*]

  Mě se nejvíce na Chorvatsku líbí, že není moc daleko a můžu na dovolenou cestovat vlastním autem. A další věc je krásná chorvatská příroda.

  superkarma: 1 21.11.2013, 18:56:38
 11. [17] karfice [*]

  My letos v Chorvatsku byli, konkrétně oblast Nin. Fakt můžu doporučit, písečné pláže jsou fakt perfektní. Bydleli jsme v apartmánu  bez stravy. S bandou bylo suprově, určitě doporučuji Chorvatsko - Nin.

  superkarma: 0 05.09.2013, 18:54:58
 12. [16] Lisa11 [*]

  novinka — #15 Písek v moři ale není nikde, nebo se pletu?

  1. na komentář reaguje cherinka — #23
  superkarma: 0 25.08.2013, 19:35:01
 13. avatar
  [15] novinka [*]

  Lisa11 — #14 skály a kameny jsou pro Chovatsko typické, ale nejsou všude, např. v Primoštenu je teď krásná oblázková pláž a hotel hned u pláže...i když my jezdíme do privátu a ne do hotelu.

  Jinak jsme byli letos v Chorvatsku po desáté, pokaždé v jiné lokalitě- je ta naše srdcovka,Je fakt, že sečteno podtrženo ty náklady se možná dost blíží leteckým zájezdům, ale my jsme zvyklí sednout do auta a jet kam se nám zlíbí. Takové to, že vás bus z letiště někde vyplivne a kromě nabídky nějakých výletů chodíte od hotelu na pláž a zpět , pro nás není. Letos Duče u Omiše-a i tam byla krásná pláž-dokonce písčitá a pozvolný vstup do moře. Omiš je krásný letovisko, vyjeli jsme do Splitu, do Trogiru-nádherný městaSml67

  1. na komentář reaguje Lisa11 — #16
  superkarma: 1 25.08.2013, 15:09:09
 14. [14] Lisa11 [*]

  Já byla v Chorvatsku jednou a už tam víckrát nepojedu. Ty skály a kameny v moři nejsou nic pro mě. Asi jsme měli smůlu, ale jídlo nám nechutnalo. Navíc jsme bydleli v místě, kde nebyla možnost se najíst jinde než v hotelu. Pro něco to ale dobré bylo, nechala jsem tam za týden 2 kg. Ale kvůli tomu se nemusím otravovat v Chorvatsku. Jinde ty 2 kg sice přiberu, ale za chvíli je mám zase dole. Pro mě je zatím asi nejlepší Španělsko. Bulharsko taky není špatné, ale na Španělské moře nemá. Písek a čistá voda, je to moje srdeční záležitost.

  1. na komentář reaguje novinka — #15
  superkarma: 0 25.08.2013, 09:02:16
 15. avatar
  [13] denkas [*]

  V Jugoslávii sem byla jako holka na táboře.Jeli sme busem a projeli snad celou jugošku.Ale takovou dovču bych už teď nezvládlaSml80Spali ve stanech ,vařili konzervy,a nejdýl na jednom místě 3dny,většinou jen den.Pořád stavět stan,no naštěstí nám ho pak stavěli kluci.Sml30To mě bylo 15. A v Chorvatsku sem byla před 10 lety v penzionu, na týden a taky se mě tam moc líbiloSml22

  superkarma: 0 24.08.2013, 18:25:11
 16. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Rikina — #10 ano, to samé zažiješ v motorkářském (v teplých krajinách jezdíme v džínách a tričku a, pravda, vypadáme možná trochu použitě Sml57). Když jsem za dámu, což jindy bývám, přístup je diametrálně odlišný. Inu, šaty dělaj člověka Sml3

  superkarma: 0 24.08.2013, 09:48:58
 17. [11] Rikina [*]

  No a speciálně ta Plitvická jezera mě mrzí, protože tam asi lidi jezdí autama a do kempů, zatím se mi nepodařilo objevit způsob, jak se tam dostat nějakou hromadnou dopravou, kromě zájezdů s cestovkama, a hotely na břehu jezer jsou vesměs plné právě těch zájezdů, takže i ubytování je problém. Sml80 Holt si nemůžu vymejšlet. Sml57

  superkarma: 0 23.08.2013, 18:29:02
 18. [10] Rikina [*]

  Suzanne — #9  Sml22 já jsem problémový turista všude, poněvadž přijedu vlakem nebo autobusem, nebo přijdu pěšky. Podle toho jsem oblečená i obutá, a mám batůžek čili bágl, nikoli elegantní kufřík. Už to bývá důvod, proč je na mě hleděno s podezřením, poněvadž kdyby mi bylo 20, tak možná, ale paní v mým věku? Sml57 Zaznamenala jsem znatelný rozdíl v přístupu, když jsem byla na víkend v Mikulově s mojí sestrou - přijely jsme jejím autem, oblečené za dámy, měly rezervovaný pokoj a hned se mladý recepční jinak díval a zavazadla nám na pokoj doručil hotelový posluha. Sml24 Když cestuji sama již popsaným způsobem, vypadá to úplně jinak. Sml30

  1. na komentář reaguje Suzanne — #12
  superkarma: 0 23.08.2013, 18:16:16
 19. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Rikina — #4 Jo, právě to ofrňování mě dere Sml22 U nás je problém ten, že jsme neorganizovaní a přelétaví, zůstávání na jednom místě (pokud tam nemáme něco konkrétního na práci) není pro nás, ani obvykle nejezdíme na stejná místa. Prostě problémoví turisté Sml30

  1. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 0 23.08.2013, 15:56:58
 20. avatar
  [8] Suzanne [*]

  Rikina — #4 Jo takhle, to jsme neřešili, hledali jsme dvě postele. A v tuzemsku - asi jsme měli vždycky kliku, poměrně často hledám ubytování 2+1 v různých městech, vždycky byl jednolůžkáč nebo sleva Sml22

  superkarma: 0 23.08.2013, 15:53:25
 21. [7] FAXÍK [*]

  V pule jsme letos byli a bydleli jsme ve Fažaně a bylo tam nádherně Sml67Sml67

  superkarma: 0 23.08.2013, 15:52:57
 22. avatar
  [6] Suzanne [*]

  Rikina — #3 Dopředu to problém není Sml23 Mě spíš mrzí, když přijedeš, oni ti řeknou, že mají volno, přesto tě neubytují, na jednu noc prostě ne. Jo, nakonec jsme vždycky někde spali, ale byl to opruz a dlouhé obcházení domů (i z doslechu vím, že to tak prostě fungujeSml80)

  superkarma: 0 23.08.2013, 15:51:39
 23. avatar
  [5] Tulinka [*]

  V Chorvatsku jsem nikdy nebyla a vypadá to že asi ani nikdy nebudu.I když co jsem slyšela krajina,moře,místní obyvatelé....Sml67

  Jenže je tam stejně pořád více důvodů,proč mě tahle země neláká Sml58

  superkarma: 1 23.08.2013, 14:30:12
 24. [4] Rikina [*]

  Poznámka na okraj - ubytování pro jednoho člověka na jednu noc je problém i v tuzemsku. Většinou jsou všude dvoulůžkové pokoje, takže je třeba platit za prázdnou postel, i kdyby ji nepovlékli, a že by nějak skákali nadšením, že mají hosta na jednu noc... lepší přístup je v hostelu, nebo rovnou v turistické ubytovně, ale tam zas bývá dost skromné pohodlí. Do soukromých penzionů po několika tristních zkušenostech už vůbec nelezu. Tam se ofrňují i nad hosty na celý víkend, pokud tito neplatí v eur.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #8
  2. na komentář reaguje Suzanne — #9
  superkarma: 1 23.08.2013, 14:13:46
 25. [3] Rikina [*]

  Byla jsem v Chorvatsku jen jednou a to na poznávacím zájezdu, takže celý autobus lidí spal vždycky v konkrétním místě jen jednu noc. Nevypadalo to, že by to dělalo potíže, že musej povlíkat pro 40 lidí na jednu noc... Ovšem to je asi něco jiného, když to mají dopředu nasmlouvané. Sml80 Jinak Chorvatsko je asi pěkné, nicméně za ten týden, ve fofru, a prakticky jen z okýnek autobusu to nebylo nic moc. Sml15 Na delší pobyt na jednom místě nemám finance, takže tím pro mě do budoucna Chorvatsko padá. Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #6
  superkarma: 0 23.08.2013, 14:04:40
 26. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Chorvatsko je krásné a hlavně je tam nejbližší moře. Ale co se týče "nema problema", problém nastane, když se chcete ubytovat na jednu noc. I kdybyste přijeli o půlnoci, většina ubytovacích zařízení prostě nebude převlékat postele na jednu noc a klidně vás pošle spát do auta. A když je to hotel, nasadí na jednu noc takovou cenu, že se vám protočí panenky. Ale po několikahodinovém hledání už je vám to skoro jedno, obzvlášť, když přijedete na motorce a nemáte auto na přespání. Má někdo jinou zkušenost? Podle mě jsou už pěkně rozežraní Sml8

  superkarma: 0 23.08.2013, 13:09:17
 27. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16Chorvatsko mám také moc ráda - hlavně - je to blízko a příroda je tam nádhernáSml67

  superkarma: 0 23.08.2013, 11:56:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme