Když někomu řeknu, že vymýšlíme „péfku“, má mě tak trochu za blázna. Proč se v době mobilů a internetu ještě zabývat něčím tak obstarožním, složitým, drahým a zbytečným?

PF

Na to mám jednoduchou odpověď. Právě proto, že se veškerá vánoční a novoroční přání scvrkla do podoby „bezduchých“ esemesek, kterými odbudeme všechny své známé a příbuzné. O veršovaných stupiditách, obíhajících stále dokola, ani nemluvě. Svědčí to o lenosti, neúctě a pohrdání.

Možná používám silná slova, ale když se nad tím zamyslíte, třeba mi dáte za pravdu. Ano, je jiná doba, ale kdybych měla odpovědět na otázku, zda bych novoroční přání dostala raději v podobě esemesky, nebo péefky, určitě bych neváhala s odpovědí. Rozhodně bych ocenila druhou možnost.

Mobilním telefonům ustoupily už i vánoční pohlednice, a to je velká škoda. V dnešní uspěchané době dá přece práci zajít do trafiky (jestli je tam vůbec ještě prodávají) nebo do nějakého knihkupectví, vybrat pár pohlednic, vymyslet smysluplný text, nalepit známku a hodit do schránky. To máte hned několik činností, kterým musíte věnovat čas, kdežto esemesku můžete poslat i hromadně.

A péefka? Ježíši, to ještě někdo posílá?

Ano, dá to práci, stojí to peníze, ale podle nás to má smysl. Je radost a zábava vymýšlet téma. Péefka musí mít vtip, měla by reagovat na aktuální dění, nebo být alespoň obrazově zajímavá.

A stále věříme, že člověk, který dostane originální, vlastnoručně vyrobenou péefku, to ocení .

Do péefky vkládáte kus sebe a dáváte tím najevo,  že vám dotyčný stojí za tu námahu, čas, invenci i finance, abyste mu svým způsobem popřáli hezké Vánoce a šťastný Nový rok.

Reklama