Lucie noci upije a dne nepřidá. Na svatého Tomáše, nejdelší noc naše. Takhle to platilo dříve, než došlo ke změně kalendáře. Nyní Lucie noci upije až skoro týden po svém svátku. Dnes bychom neměli prát, příst, tkát a drát peří.

Lucie

Lucie chodily v předvečer svého svátku. Do světnice se vplížily tiše jako myšky. Průvod vedla Černá Lucie, osoba černě oděná. Za ní kráčelo několik dalších Lucií v bílém, někdy Lucky doprovázeli princ, kat, anděl a král. Jak byl celý průvod v místnosti, začalo divadlo. Lucky kontrolovaly, zda je uklizeno. Symbolicky vymetaly kouty. Tam, kde uklizen nebylo, prý ochotně s úklidem pomohly. Trestaly mužská pokolení. Nesnesly neoholenou tvář. Jak viděly zarostlého chlapa, vzaly nůžky, žiletku, a už to jelo. Vousy musely dolů. Občas chodily Lucky přepadávat muže přímo do hospod. Černá Lucie bývala zamlklá po celou dobu konání, jen tiše stála a pozorovala. Průvod si vysloužil nějaký dárek, zazpíval písničku a šel o dům dál.
A pak zase přišla církev a udělala utrum. Lucii vyhlásila za svatou asi v 5. století. Podobně jako Barbora byla mučena pohany, protože se nechtěla vzdát své víry v Krista.

Nic proti církvi, přijde mi, že muži chtěli vládu nad ženou. Proto se ženám sebrala kdejaká výsada jako nosit nadílku či řádit v přestrojení. Dříve se ženy vyblbly během adventu převlečené za kdejaké fúrie a doma byl klid. Teď jsme o tuhle zábavu přišly a muži si stěžují, že mají fúrie doma. Dobře vám tak, mužové!

Když už jsou ty tradice tak překroucené, což je ještě trochu nepřekroutit? Kdo dnes dere peří, přede a tká? Což takhle vyhlásit na Lucii zákaz všech domácích prací? Ať alespoň dnes všechno zvládnou muži. Vždyť Lucie je zhruba v půlce vánočních příprav. Ideální den proto, abychom si odpočinuly a nabraly síly do dalšího a ještě náročnějšího kola.

Dnešek si vyhradíme pro sebe

Můžeme si zajít ke kadeřnici, na kosmetiku či do solária. Nejsem příznivcem přehnaného slunění. Faktem je, že kdykoliv mě bolí záda (a po polovině předvánoční šichty mě fakt bolí), skočím si na 10 minut do solária. Záda si krásně prohřeji a uleví se mi od bolesti. Tento trik mi poradila jedna má známá.

Můžeme se také podívat po vonných františcích, prskavkách a andělském zvonění. Andělské zvonění neodmyslitelně patří k naší rodinné tradici. Pamatuji si ho z dětských let. Dlouho jsem na něj nemohla narazit. Před pár lety jsem zvonění sehnala v papírnictví. Jedno jsem dala mé kolegyni. Pro ní to byla novinka. Nic takového neznala a prý i u nich je od té doby nezbytností Vánoc. Každoročním oříškem pro mě bývá sehnat svíčky do andělského zvonění. Nesedí do nich dortovky, lampionové svíčky a ani svíčky na stromeček. Loni jsem optimální svíčky sehnala na trhu v Drážďanech. Vzala jsem si dvoje do foroty, jenže ke dnešnímu dni už opět nemám ani jedinou. Vypálila jsem je první adventní neděli, když jsem dělala výzdobu a neodolala jsem pokušení zvonky zprovoznit. Na dnes si plánuji oběhat trhy a podívat se po vhodných svíčkách.

Pokud stále tápete po dárcích, možná vás trochu inspiruji. Nebudete si muset zatěžovat hlavu a odpočinek si můžete prodloužit.

Chtěla jsem dcerce koupit pohádkovou knížku. Patřím k těm, kdo rádi dětem čtou. Když jsem se dívala po nejnovějších knihách, zjistila jsem, že mají více obrázků než písmenek. V jednom antikvariátu jsem objevila hotové poklady, mám je předběžně rezervované. Knihy mého dětství. České Fialky a O Zlaté rybce a jiné slovanské pohádky. Ta druhá obsahuje spoustu poučných pohádek. Jejich význam jsem pochopila mnohem později. Přesto už jako dítěti se mi pohádky velice líbily. Doufám, že budou mít úspěch i u mladší generace. I vy můžete zkusit štěstí v antikvariátu. Možná také najdete nějaký poklad. Jestli knihy dcerku nenadchnou (myslím však, že nadchnou), jistit to bude svítící poník. Mazlík do postele s látkovým tělíčkem. Je to jediná hračka, co dcera dostane. Všechny hračky ji baví jen chvilku. Výjimkou jsou puzzle, které neustále skládá a rozebírá a zase skládá. I na to Ježíšek pamatuje a pár puzzlí s velkými dílky dceři nadělí. Jelikož v lednu půjde natrvalo do školky, doplníme oblečení.

U sestry bude mít největší úspěch trocha módy - aladinky, tunika, nákrčník a kožené rukavice. Už vyštrachala nákrčník, měla z něj radost a chtěla ho hned. Řekla jsem, že je to její jediný dárek, tak musí vydržet až pod stromeček. Trochu zklamaně se na mě podívala. Uvěřila tomu, že bude mít jen jeden dárek. O to větší radost bude mít z žehličky na vlasy, která má zaoblené hrany a dají se vytvořit lokny. Sestře odešla jak kulma, tak žehlička. Již delší dobu škemrá alespoň o obyčejnou žehličku na vlasy.

Manžel dostane kloubní výživu, aby byl na plánovanou lyžovačku fit, teplé oblečení na hory a víno na čištění krve.
Co se mě týče, vím o jednom dárku, který jsem si koupila. Jestli bude pod stromečkem jediný, nebude mi to vadit. Alespoň se Ježíšek trefí a dostanu vše, co jsem si přála.

Ještě než se rozutečete po pasivní odpočinku, odpočiňte si aktivně pročítáním historie ženy-in

Na zahřátí a zvýšení krevního tlaku si můžeme dát trochu šovinismu.

Recyklace plastových kelímků v podání čtenářky Seboosis

Jak usmířit rozhádané sourozence? Zkuste vytvořit originální dárek.

Pravdivou básničku složila naše nadaná Krokodýlice

Od čeho jsou ty šrouby? Podobnou otázku jsem si položila před týdnem. Pár hodin na to se mi rozpadlo žehlící prkno a žehlička mi obtiskla svou špičku na nárt.

Zkuste vyrobit lahodné nápoje dle našich čtenářek.

Něco na tom selském rozumu bude, co říkáte?

Nejen rodiče mají strach o své děti, i děti se bojí o své rodiče.

Opatrnosti není nikdy na zbyt. Dávejte pozor na kapsáře.

Reklama