Rodina

Proč jsou Ježíšek a čert pro děti skuteční a proč se na Vánoce těší i dospělí?

Sotva se před několika dny čerti, andělé a Mikulášové vrátili do říše fantazie, zvyšujeme intenzitu v přípravách na Ježíška. A mnohdy přemýšlíme i o tom, jak by nám mohl pomoci s motivací dětí k určitému chování či výkonům.

ježíšek

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

V této souvislosti je velmi důležité vědět, že mozek, zejména předškoláků, vnímá vzhledem k stupni svého vývoje, Ježíška, čerta i Mikuláše jako realitu,“ říká MUDr. Martin Jan Stránský, neurolog pražské Polikliniky na Národní. „Náš mozek se vyvíjí celý život. Nejprve se tvoří jednoduché spoje, s rostoucím věkem se pak propojují a vznikají komplexnější centra, která nám umožňují domýšlet si různé věci a uvědomovat si souvislosti mezi nimi. U malých dětí však ještě tato centra nejsou doladěná, proto nechápou rozdíl mezi fantazií a realitou. Pro ně je čert i Ježíšek něco velice skutečného. My dospělí bychom si měli uvědomit, že využití takových fiktivních postav pro výchovu dítěte je vždy dvousečným mečem. Mohou být zdrojem inspirace, ale také velkého strachu,“ tvrdí MUDr. Martin Jan Stránský.

Vánoce však mají ještě jeden důležitý úkol. Pomáhají ve vývoji kreativity a podporují schopnost používat fantazii. Oboje se nám v celém dalším životě modifikované podle věku a potřeb vyplatí.

Kdy dětem říct, že Ježíšek není?

Podle Martina Jana Stránského je to u každého dítěte jiné. „Měli bychom cítit, zda dítě již tuto odpověď hledá a je na ni připraveno,“ říká neurolog. „Možná tu informaci přijme i s úlevou. Některé děti v této době totiž mohou přemýšlet o tom, že existence Ježíška je v rozporu s tím, co již znají.“

A jak je to u dospělých?

Stránský„Mozek neustále hledá odměny a zdroje slasti. Aby je našel, permanentně porovnává nové zkušenosti se stejnými či podobnými, které získal dříve. Vánoce, a všechno co k nim patří, má většina z nás již z dětství spojené s příjemnými zážitky. A proto mají tak silný psychologický vliv. Krásně nazdobený stromeček, okna plná světel, voňavé cukroví, koledy, kamarádi – to vše zvyšuje produkci látky dopamin v mozku a my se cítíme dobře,“ říká neurolog, a dodává: „Aby to ale vše tak fungovalo, musí se to odehrát podle našich představ – bez stresů z nákupů, z množství návštěv či pracovních úkolů, které je nutné stihnout do Štědrého dne. Proti tomu dnes čelíme stále většímu neblahému tlaku konzumerismu a komercionalizace vánočních svátků.“

Čtěte také:

   
16.12.2016 - Děti - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [5] judi [*]

  Vnučky 6 a 8 roků na Ješíška pořád věří i když si stromek ustrojí s rodiči. Dárky jim pořád nosí Ježíšek.Sml80Sml15

  superkarma: 0 16.12.2016, 18:58:20
 2. avatar
  [4] RenataMor [*]

  vánoce miluju

  superkarma: 0 16.12.2016, 15:12:37
 3. [3] bobani [*]

  je to hlavně o dětech Sml22

  superkarma: 0 16.12.2016, 08:40:12
 4. [2] Andreadornova [*]

  Dcera na to přišla sama asi v 8 letech, ale nejkrásnější je vidět jejich výraz když vejdou do místnosti Sml16

  superkarma: 0 16.12.2016, 07:53:45
 5. avatar
  [1] Myškomedvídek [*]

  na vánoce se těšej všichni,je to vzácný den kdy jsou všichni spoluSml79

  superkarma: 0 16.12.2016, 00:55:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme